International world ranking competition

no. 3 International competion with winning round (1.50 m)

begin: 21.12.2013 14:15
competitors: 50

# no horse rider
1. 263 Baloubet 4
G \ OS \ Schwb \ 2004 \ Balou du Rouet x Grandeur \ B: Kannegießer, Frank \ O: Stevens Sportpferde GmbH
 
GER
Mario Stevens
RUFV Lastrup e.V.
2. 239 Vacharco
G \ \ F \ 1998 \ Darco x \ B: \ O: Firestone, Bertram u.Diana
 
GER
Marcel Marschall
RV Altheim
3. 256 Casmir's Son
G \ SBS \ F \ 2004 \ x \ B: t'Winkenshof de Heer/Jan Deckers \ O: SHS Special-Horse-Service/Schäfer
 
GER
Armin jun. Schäfer
RV Mannheim
4. 4 Arpeggio's Son
G \ Rhld \ B \ 1999 \ Arpeggio x Polydor \ B: Ruyter,Josef \ O: Woltering GbR,
 
GER
Tobias Woltering
RFV Ochtrup e.V.
5. 174 B Once Z
M \ Z.Rpf \ B \ 2004 \ Baloubet du Rouet x Lavaletto \ B: Schulpen,Nico \ O: Jump Horse GmbH,Scherer u.Offel Sportpferde GmbH,
 
UKR
Katharina Offel
RG Hausdorp e.V.
6. 348 Chicca 31
M \ Westf \ B \ 2004 \ Clearway x Grannus \ B: Krautwald,Winfried \ O: Krautwald,Winfried
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
7. 376 Bella Baloubet
S \ Holst \ BKASC \ 2001 \ Baloubet du Rouet x Landadel \ B: Allwörden,Manfred von \ O: Graham,Amy
 
AUS
Amy Graham
8. 320 Avion
G \ Westf \ SCH \ 2005 \ Cornet Obolensky x Pilot \ B: \ O: Hemmelhorst Sporthorses
 
NED
Willem Greve
9. 365 Ouessant de Perhet
S \ SF \ F \ 2002 \ Quidam de Revel x Muguet du Manoir \ B: M. Hubert Le Palud \ O: Putallaz Philippe
 
GER
Hans-Dieter Dreher
RV Dreiländereck
10. 360 Cashflow 6
S \ Holst \ DB \ 2004 \ Cash and Carry x Quinar \ B: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf \ O: Buri,Ferenc
 
DEN
Lars Bak Andersen
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
11. 208 Tailormade Chaloubet
S \ OS \ F \ 2005 \ Chacco-Blue x Baloubet du Rouet \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Tailormade Horses Aps,
 
DEN
Sören Pedersen
Turniergemeinschaft Wohlde e.V.
12. 553 Zenzation
M \ KWPN \ R \ 2004 \ Solitair x \ B: \ O: Ballywalter Farms,
 
IRL
Bertram Allen
13. 178 Upperclass 3
G \ KWPN \ B \ 2001 \ x \ B: \ O: Elisan AB,
 
GBR
William Whitaker
14. 550 Sandro Boy
S \ Hann \ B \ 1999 \ Sandro x Ramiro \ B: \ O: Onyshchenko,Oleksandr
 
UKR
Ferenc Szentirmai
RV Oldenburger Muensterland e.V
15. 558 Camilo la Silla
S \ Ausl. \ B \ 2002 \ Portofino x Cor de la Bryere \ B: \ O: Club Hipico la Silla A.C.
 
MEX
Alberto Michan-Halbinger
16. 199 Sea Coast Dali
M \ BWP \ B \ 2003 \ x \ B: \ O: Patteet,Gudrun
 
BEL
Gudrun Patteet
17. 319 Prado K
G \ Westf \ DB \ 2003 \ Prado x Dynast \ B: Knüsting,Anne \ O: Bridgeside Farms Llc
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof e. V.
18. 562 Mustax Astras
M \ Holst \ B \ 2004 \ Acorado x Concerto II \ B: Harm Albert Ties \ O: European Youngsters
 
GER
Marc Bettinger
ZRFV Wickrath und Umgebung 1924
19. 81 Fine Lady 5
M \ Hann \ B \ 2003 \ Forsyth x Drosselklang II \ B: Leymann,Wilhelm \ O: Löffler,Karl-Heinz
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
20. 182 Aragon 251
S \ Dt.Pf \ B \ 2002 \ American Pie x Acord II \ B: Schulze Wierling,Martin \ O: Sokolova,Valeria,Petrovas,Andrius
 
LTU
Andrius Petrovas
21. 312 Udermus
G \ KWPN \ B \ 2001 \ Odermus R x \ B: Witteveen,W. \ O: Horse Invest AB,
 
SWE
Douglas Lindelöw
SWE
22. 242 MCB Ulke
M \ KWPN \ B \ 2001 \ Lux x Peter Pan \ B: Stoeterij Schroder B.V. \ O: Aufrecht, Pia-Luise
 
GER
Pia-Luise Aufrecht
RSVgg Schmiedeäcker e.V.
23. 327 Flotte Deern 4
M \ Hann \ F \ 2002 \ Forsyth x Acord II \ B: Meyer,Hermann \ O: Sulz,Silke
 
GER
Denise Sulz
ZRFV Borken e.V.
24. 375 Zhivago
G \ KWPN \ B \ 2003 \ No Limit x Kigali \ B: W. Kooistra, Houtigehage (Nl) \ O: ABigail S Wexner
 
NED
Sjaak Sleiderink
NED
ca. 05:00 Minuten Pause
25. 213 Freddy 292
S \ Holst \ B \ 2005 \ For Pleasure x Contender \ B: Harjes,Wolfgang \ O: Simon,Hugo
 
AUT
Hugo Simon
RFV Weisenheim am Sand e.V.
26. 89 Gangnam Style
G \ KWPN \ Schi \ 2005 \ Indorado x Lux \ B: Blikman,J.A. \ O: Glanemann,Christian
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
27. 355 Caramsin
S \ Hann \ B \ 2005 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Argentinus \ B: Lenter,Heinz \ O: Fedorovskaya,Marina
 
LAT
Kristaps Neretnieks
Latvia
28. 204 Rocketman 2
G \ Hann \ B \ 2001 \ Raphael x Calypso II \ B: Dieckmann,Gerhard \ O: New Sport Reitpferde GmbH,Gutkauskas,Gediminas
 
RUS
Vladimir Beletskiy
RV Diana Bad Rothenfelde e.V.
29. 53 Come Undone
S \ OS \ Schi \ 2003 \ Clinton I x Grandeur \ B: Schultheiss,Nicole \ O: Sprehe,Jan
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
30. 115 Panama 148
M \ OS \ Df \ 2002 \ Quattro B x Grandeur \ B: Böckmann,Anton Sen. \ O: Fritzsching,Klaus
 
GER
Niklas Krieg
RFV Donaueschingen
31. 331 Sabrina 327
M \ Bay \ B \ 1999 \ Sandro Boy x Landadel \ B: Estendorfer,Josef \ O: Winley Farm LLC,Gölkel,Judith
 
GER
Marcus Ehning
ZRFV Borken e.V.
32. 542 Ensor de Litrange LXII
G \ B \ B \ 2004 \ Nabab de Reve x Mr. Blue \ B: \ O: Jos Lansink Horses & Stephex Stable
 
BEL
Jos Lansink
33. 202 Yirrkala Cortina
M \ Hann \ B \ 2003 \ Contendro I x Grannus \ B: ZG Bösch,Rudolf u.Reinhard \ O: Yirrkala Stud Pty Ltd.,
 
AUS
William James Passy
RFV Kuhstedt
34. 246 Quintana Roo 2
G \ Holst \ Db \ 2005 \ Quintero x Cardino \ B: Liebig, Daniela \ O: Nybor Pferde GmbH & Co.KG
 
GER
Johannes Ehning
ZRFV Borken e.V.
35. 304 Centina 10
M \ OS \ SCH \ 2003 \ Cento x Argentinus \ B: Gestuet Lewitz \ O: Glen Nielsen
 
NZL
Bruce Goodin
36. 318 Cesar 63
S \ BWP \ B \ 2002 \ Utrillo van de Heffinck x \ B: \ O: Bridgeside Farms LLC,
 
USA
Bliss Heers
RV Albersloh e.V.
37. 276 Pico's Boy
G \ Old \ R \ 2000 \ Pik Labionics x Grannus \ B: Wulf, Franz-Josef \ O: Herröder, Sascha
 
GER
Angelina Herröder
RG Büttelborn e.V.
38. 97 Holiday by Solitour
G \ Holst \ Schi \ 2001 \ Contendro I x Cascavelle \ B: Eitel,Michael \ O: Heger,Adrienne
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
39. 136 Savoy 51
G \ Hann \ B \ 2005 \ Stolzenberg x Lordanos \ B: Wehrs,Eitel \ O: Ramsbrock,Heinrich
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
40. 233 Quincy 127
M \ Hann \ B \ 2004 \ Quidam's Rubin x Wendekreis \ B: Haack Dr.,Carsten \ O: Bremicker,Maximilian
 
RUS
Alexandr Belekhov
41. 226 Admara 2
G \ KWPN \ Db \ 2005 \ Padinus x Murano \ B: Nuland,A. van \ O: Equita Kft,
 
ITA
Emanuele Gaudiano
42. 248 Elian 5
G \ BWP \ Schi \ 2004 \ x \ B: Tielen, Jos \ O: Schou Absolut Horses
 
SWE
Nicole Persson
ZRFV Borken e.V.
43. 222 Sterrehof's Cayetano Z
S \ Z.Rpf \ B \ 2004 \ x \ B: \ O: Stoeterij Sterrehof,
 
AUT
Julia Kayser
44. 219 Albführen's Companion 2
G \ OS \ SCHI \ 2004 \ Colander x Picard \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Hofgut Albführen GmbH,
 
SUI
Alexandra Fricker
45. 291 Farewell 26
G \ Hann \ Db \ 2002 \ For Keeps x \ B: Gestüt Wäldershausen \ O: Schmitz, Manuela
 
GER
Uwe Schmitz
RFV Lobberich 1926
46. 46 Chico 678
S \ Westf \ B \ 2002 \ Cordobes I x Monsieur AA \ B: Altenrichter,Josef \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
47. 183 Zenith SFN
G \ KWPN \ B \ 2004 \ x \ B: \ O: Saywell,Andrew
 
NED
Jeroen Dubbeldam
48. 94 Grace 319
M \ Thuer \ F \ 2002 \ Armitage x Beach Boy \ B: Nölken,Ulrich \ O: Fitschen,Jürgen,Meyer,Janne-Friederike
 
GER
Janne-Friederike Meyer
Nordd.u.Flottbeker RV
49. 189 Primeval Dejavu
G \ BWP \ B \ 2004 \ x \ B: \ O: Bruggink,Gert-Jan
 
NED
Gert-Jan Bruggink
50. 368 Quapitola de Beaufour
M \ SF \ DB \ 2004 \ Diamant De Semilly x Kannan \ B: \ O: Goessing, Lutz
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.


prize money25.000,00 EUR
judgesKazuya Hirajama, JPN
Joachim Geilfus, GER
Stephanie Müller, GER