no. 1 CDI 4* FEI Prix St. Georges

Prize of the German professional dressage riders

begin: 17.04.2013 08:00
competitors: 34

# starting time no horse rider
1. 08:00:00 523 Smaragd 67
G \ Rhld \ R \ 2004 \ San Remo (NLD) x Ferro \ B: Elshof,J \ O: Füllenbach,Peter
 
Birgit Kanz
RZV Gestüt Rosenhof e.V.
2. 08:08:30 311 Hexagon's Zodinde
M \ NRPS \ B \ 2004 \ Hexagon's Louisville x Rubiquil \ B: \ O: Lieren,Laurens van
 
Thamar Zweistra
NIEDERLANDE
3. 08:17:00 274 First Wish
S \ Old \ R \ 2003 \ Fürst Heinrich x Welton \ B: Marken,Uwe \ O: Kirk,Genevieve
 
Hayley Beresford
RFV Vellinghausen e.V.
4. 08:25:30 516 Silvano 71
S \ KWPN \ B \ 1999 \ Rubinstein I x Cocktail \ B: Wouters,F. \ O: Gestüt Peterhof,
 
Eyal Zlatin
RV Gestüt Peterhof e.V.
5. 08:34:00 272 Fiaro Lacendos
G \ Westf \ B \ 2004 \ Fürst Piccolo x Rapallo \ B: Kamp,Simone \ O: Kamp,Simone
 
Emma Kanerva
Reiterverein Altenautal e.V.
6. 08:42:30 659 Fackeltanz OLD
S \ Old \ R \ 2005 \ Florencio 2 x Feinbrand \ B: Peters, Karl \ O: Max-Theurer, Elisabeth
 
Dorothee Schneider
Frankf.Turnierst.Schw.Gelb e.V.
7. 08:51:00 240 Dr.House 2
G \ Old \ Df \ 2005 \ Don Schufro x Krack C \ B: Bauer,Simon \ O: Bahn,Ronald
 
Marie-Theres Bahn
PS Granderheide e.V.
8. 08:59:30 383 Lukas 911
G \ Bay \ B \ 2005 \ Lagiator x Wenckstern \ B: Volkert,Hans \ O: Stieglmaier,Walter
 
Franziska Stieglmaier
RFV Roth-Untersteinbach e.V.
9. 09:08:00 403 New Hill Julitrea
M \ Fin.WB. \ F \ 2005 \ Revan x Alcatraz \ B: New Hill Ltd Oy Ab \ O: New Hill Ltd.oy.Ab.,
 
Stella Hagelstam
FINNLAND
10. 09:16:30 243 Earl of Nymphenburg
G \ Westf \ B \ 2006 \ Ehrentusch x Ribot \ B: Knieper,Jutta \ O: Fircks,Helmut Freiherr von
 
Tessa Frank
TG Bad Zwischenahn
11. 09:25:00 814 Sansolino
G \ Hann \ DF \ 2006 \ Sir Donnerhall x Rubinstein I \ B: \ O: Hamwha Hotels & Resorts
 
Hubertus Schmidt
Reiterverein Altenautal e.V.
12. 09:48:30 605 William 208
G \ Bay \ B \ 1998 \ Welt Hit I O x Rasso \ B: Weißenhorn,Peter \ O: Dassler,Ulrike,Dassler,Martin
 
Charlotte Dassler
RSC Osnabruecker Land e.V.
13. 09:57:00 527 Soliere
S \ Hann \ R \ 2004 \ Sandro Hit x Donnerhall \ B: Neff,Sandra \ O: Dyk,Natascha van
 
Borja Carrascosa Martinez
RSC Osnabruecker Land e.V.
14. 10:05:30 644 Ravel Logo
G \ DK \ F \ 1995 \ Rohdiamant x Gefion \ B: Fries, Jette \ O: Wemhöner-Budde, Dr. Sorreen
 
Sorreen Wemhöner-Budde
RFV v.Lützow Herford e. V.
15. 10:14:00 230 Don Windsor OLD
G \ Old \ R \ 2002 \ Don Cardinale x Waldstar xx \ B: Leber,Marianne \ O: Kienbaum,Florine
 
Florine Kienbaum
Ldl. ZRFV Bergische Höhen e. V.
16. 10:22:30 703 Komet 282
G \ Hann \ R \ 2004 \ K2 x Wolkentanz 2 \ B: Theis, Paul \ O: Merveldt, Patricia von
 
Patricia von Merveldt
RV Vechta e.V.
17. 10:31:00 493 Royal Happiness 2
G \ Old \ F \ 2004 \ Royal Diamond x Consul \ B: Wolf,Petra \ O: Palm Dr.,Renée
 
Stefanie Palm
RFV Aubenhausen e.V.
18. 10:39:30 598 Wasabi OLD
G \ Old \ Db \ 2005 \ Welt Hit IV x Lancer I \ B: Radloff Dr.,Hans \ O: Michalke,Victoria
 
Victoria Michalke
RA München e.V.
19. 10:48:00 211 Deja 5
M \ S.Wbl \ B \ 2004 \ Silvano x Don Schufro \ B: Haward,Marie \ O: Haward,Marie
 
Patrik Kittel
RV Appelhülsen e.V.
20. 10:56:30 613 Zaire 14
M \ KWPN \ B \ 2004 \ Son de Niro x Jazz \ B: Empelaer Stoeterij, \ O: Aubenhausen GbR,
 
Jessica Werndl
RFV Aubenhausen e.V.
21. 11:05:00 476 Rebelle 5
M \ Old \ F \ 2004 \ Don Schufro x Regazzoni \ B: Blue Horse Aps, \ O: Blue Horse Aps,
 
Maria Andersen
DÄNEMARK
22. 11:13:30 695 Flynn PCH
S \ Hann \ Df \ 2006 \ Falsterbo 11 x Walt Disney 9 \ B: Finck, Gerhard \ O: Gooding, Nancy A.
 
Marcus Hermes
Reiterverein Altenautal e.V.
23. 11:22:00 526 Sole Mio 5
M \ Westf \ Schwb \ 2004 \ Show Star x Lamoureux II \ B: Borkenfeld,Ferdinand \ O: Capellmann-Lütkemeier,Gina
 
Fabienne Lütkemeier
RFV Paderborn e.V.
24. 11:45:30 784 Harmony's Desiderio
S \ Old \ DB \ 2005 \ Dimaggio x Donnerhall \ B: Sieverding,Georg \ O: Harmony Sporthorses/L.Melone,
 
Susan Pape
RV Neuhaus-Oste u. Umg.
25. 11:54:00 215 Destino 59
G \ Hann \ F \ 2005 \ Danone I x Hohenstein \ B: Brenninkmeyer,Geert \ O: Hahn,Andreas,Hahn,Brigitte
 
Friederike Hahn
RV Tangstedt e.V.
26. 12:02:30 62 Burlington 14
S \ Hann \ Df \ 2003 \ Breitling W x Rohdiamant \ B: Oltmann,Hans-Heinrich \ O: Schürmann,Heinz-Werner
 
Charlott-Maria Schürmann
RV Gehrde e.V.
27. 12:11:00 556 Toermalijn
M \ KWPN \ R \ 2000 \ Gribaldi x Havidoff \ B: J.J.H. Spronck \ O: Lemmens,S.M.L.
 
Seth Boschman
NIEDERLANDE
28. 12:19:30 495 RSB Desiree
M \ Old \ Db \ 2003 \ Don Larino x Rubinstein I \ B: Rahn Dr.,Antje \ O: Zimmer,Mandy
 
Mandy Zimmer
LUXEMBURG
29. 12:28:00 485 Romeo 781
G \ Old \ Df \ 1999 \ Rohdiamant x Freiherr \ B: Wendler,Ernst-Georg \ O: Feller,Marc
 
Alix van den Berghe
RSC Osnabruecker Land e.V.
30. 12:36:30 706 Hohe Luft's Ramstein
G \ S.Wbl \ SCHI \ 2005 \ Rubinrot x Michellino \ B: ZG Ljungcrantz, Annika u.Peter \ O: Hilgeland-Capone, Sabine
 
Falk Rosenbauer
Flensburger RFV 1924 e.V.
31. 12:45:00 675 Like the Wind
M \ Westf \ F \ 2004 \ Laudabilis 2 x Ferragamo \ B: Leusmann, Maria \ O: Schneider, Birgit
 
Tara Schneider
RV Volkardey
32. 12:53:30 309 Haydn 16
G \ Hann \ Schwb \ 2005 \ His Highness x Wittinger \ B: Janßen,Hans-Heinrich \ O: Buchholtz,Amely Baronin von
 
Holga Finken
RV Aller-Weser
33. 13:02:00 241 Du Soleil
G \ Hann \ F \ 2004 \ De Niro x Caprimond \ B: Kahrens,Sven \ O: Keller,Flora
 
Saskia Lieben-Seutter
RV Kirchwalsede u.U. e.V.
34. 13:10:30 711 Tailormade Mr Pink
G \ Old \ B \ 2001 \ De Niro x Goldstern \ B: Rippe, Stefan \ O: Tailormade Horses ApS
 
Ellen Birgitte Farbrot
NORWEGEN


prize money1.000,00 EUR
judgesE: Natacha Waddell
H: Axel Steiner
C: Yuri Romanov
M: Ghislain Fouarge
B: Ulrike Nivelle