no. 42 Show jumping competition for 4 year old hanoverians

Prize of Hengststation Sosath, Lemwerder

begin: 07.08.2013 18:00
competitors: 51

# no horse rider
1. 150 Carricoco
G \ Hann \ B \ 2009 \ Carrico x For Keeps \ B: Johannsen,Frank \ O: Johannsen,Frank
 
Julian Goldmeier
RFSP Sieversen u.U. 1962 e.V.
2. 1172 Vancouver 49
S \ Hann \ B \ 2009 \ Valentino 240 x Escudo 19 \ B: Robert, Walter \ O: Jones, Natalie
 
Enrico Süßenbach
RFV Isernhagen
3. 742 Quarismo
S \ Hann \ Db \ 2009 \ Quaid I x Carismo \ B: Behrens,Joerg \ O: Niedersächsisches Landgestüt Celle,
 
Heiko Tietze
RFV Vogtei-Ruthe
4. 1043 Cantara 77
M \ Hann \ B \ 2009 \ Canstakko x For Pleasure \ B: Klintworth, Martin \ O: Klintworth, Martin
 
Lukasz Kurpiewski
RV Harsefeld u.Umg.
5. 188 Chaccolino D
S \ Hann \ B \ 2009 \ Chacco-Blue x Quantus \ B: Ausbildungsstall Duchac,Lippoldshau \ O: Attache Stables,
 
Roman Duchac
RV Lippoldshausen e. V.
6. 1044 Intschutschuna 9
M \ Hann \ F \ 2009 \ Charlottenhof's Iberio x Grand Cru 9 \ B: Haarmeyer, Petra Dr. \ O: Klintworth, Martin
 
Richard Heerlein
RV Fredenbeck
7. 1185 Quinelle 2
M \ Hann \ F \ 2009 \ Quicksilber x Drosselklang \ B: Huntemann, Gaby \ O: Huntemann, Gaby
 
Julia Lange
RFV Ströhen e.V.
8. 90 Cadanos
S \ Hann \ B \ 2009 \ Catoki x Lordanos \ B: Martens,Christina \ O: Tietjen,Fritz Dieter
 
Arietta Sausmikat
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
9. 113 Cancum 3
G \ Hann \ F \ 2009 \ Casillas x Grand Cru \ B: Lenders,Hermann \ O: Lenders,Hermann
 
Anne-Lene Niebank
RURV Rastede
10. 166 Cassikora
M \ Hann \ Schi \ 2009 \ Cassini II x Stakkato \ B: Brandes,Klaus \ O: Brandes,Klaus
 
Alexander Bontemps
RFSP Sieversen u.U. 1962 e.V.
11. 172 Cato 76
G \ Hann \ Schi \ 2009 \ Clinton I x Cordalme Z \ B: Poppe,Birgit \ O: Poppe,Birgit,Poppe,Ulrike
 
Jens Dummeyer
RUFV Lastrup e.V.
12. 175 Cayenne Blue
G \ Hann \ B \ 2009 \ Chacco-Blue x Graf Lehndorff \ B: ZG Gerding / Fuhlrott,Dörte u.Dr. M \ O: ZG Gerding / Fuhlrott,Dörte u.Dr. M
 
Dörte Gerding
RFV Hambergen
13. 176 Cayman 36
G \ Hann \ B \ 2009 \ Chacco-Blue x Lanthan \ B: Eiser,Linda \ O: Jansen,Gebhard
 
Peter Teeuwen
RFSP Sieversen u.U. 1962 e.V.
14. 178 Celany N
M \ Hann \ Db \ 2009 \ Concetto x Graf Grannus \ B: Niebuhr,Ratje-Friedrich \ O: Niebuhr,Ratje-Friedrich
 
Ratje-Friedrich Niebuhr
RV Martfeld-Schwarme e. V.
15. 179 Celebration 43
M \ Hann \ Schi \ 2009 \ Canstakko x Granulit \ B: Tegtmeyer,Elke u.Claudia \ O: Tegtmeyer,Elke u.Claudia
 
Philipp Baumgart
RV Aller-Weser
16. 185 Chablis T
M \ Hann \ Schi \ 2009 \ Cassus x Escudo I \ B: Tranins,Marina-Mara \ O: Tranins,Marina-Mara
 
Nora Tranins
RV Gifhorn Stadt u. Land e. V.
17. 196 Champus 104
G \ Hann \ Db \ 2009 \ Cassus x Stakkato \ B: Gaus Dr.,Cord \ O: Gaus Dr.,Cord
 
Moritz Gaus
RFV Westercelle/Altencelle
18. 207 Charlyn 8
M \ Hann \ B \ 2009 \ Contagio x Rio Branco \ B: ZG Hashagen,Ilona u.Magreth \ O: Heins,Fritz
 
Jan-Oliver Tödtmann
RV Fredenbeck
19. 217 Chelsey T
M \ Hann \ B \ 2009 \ Canstakko x Landadel \ B: Tieben,Hermann \ O: Tieben,Hermann
 
Maickel Luebbers
RUFV Rütenbrock u.Umgebung e.V.
20. 1235 Chiara 308
M \ Hann \ B \ 2009 \ Contendro 3 x Drosselklang \ B: Thelker, Christian \ O: Thelker, Christian
 
Christine Lindeburg
RV Visbek e.V.
21. 222 Chica Bonita 7
M \ Hann \ B \ 2009 \ Canstakko x Calypso II \ B: Schmidt,Hans-Heinrich \ O: Schmidt,Hauke
 
Carina Erkner
Reit- u. Fahrverein Barlo-Bocholt e
22. 228 Chiradell
M \ Hann \ B \ 2009 \ Cartani x Acord II \ B: Wehrs,Eitel \ O: Stürken,Jennika
 
Jennika Stürken
RV Sittensen u.U.
23. 253 Clintina 4
M \ Hann \ FkaSc \ 2009 \ Clinton I x Nobre xx \ B: Bremer,Heinrich Jun. \ O: Moormann,Rolf
 
Jan Hoffmann
RV Ahlhorn e.V.
24. 271 Conclavo
G \ Hann \ B \ 2009 \ Canstakko x Cash and Carry \ B: Kubelke,Holger \ O: Gerner,Uwe
 
Mette Samuli
RFV Echem-Scharnebeck
25. 186 Chacco Belle
M \ Hann \ Db \ 2009 \ Chacco-Blue x Le Cou Cou \ B: Johannsen,Frank \ O: Johannsen,Frank
 
Julian Goldmeier
RFSP Sieversen u.U. 1962 e.V.
26. 1251 Conradi 10
G \ Hann \ DF \ 2009 \ Converter x Wilhelms As \ B: Großkurth,Annette \ O: Frehe-Siermann,Marten
 
Jule Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
27. 283 Contiki 14
M \ Hann \ F \ 2009 \ Catoki x Garibaldi II \ B: Aust,Stefan \ O: Aust,Stefan
 
Lars Stange
RV Fredenbeck
28. 305 Corleone 72
G \ Hann \ DbkaS \ 2009 \ Corlensky G I x Graf Grannus \ B: Ramsbrock,Heinrich \ O: Fitschen,Familie
 
Tobias Masur
RV Schneverdingen
29. 313 Cortado 10
S \ Hann \ B \ 2009 \ Cassus x Nobre xx \ B: König,Sandra \ O: König,Sandra
 
Thomas Brandt
RSG Winsen/Aller
30. 317 Cosimo 56
S \ Hann \ B \ 2009 \ Cosinhus x Gullit \ B: Dieterich,Barbara \ O: Dieterich,Barbara
 
Bastian Tewes
RC Heidehof Oberneuland e.V.
31. 319 Cougar 7
S \ Hann \ B \ 2009 \ Canstakko x Ginsberg \ B: Bösch,Peter \ O: Heinsohn,Anja-Sabrina,Klindworth,Johann
 
Anja-Sabrina Heinsohn
RV Zeven
32. 448 Equina 6
M \ Hann \ B \ 2009 \ El Bundy I x Chasseur I \ B: Kück,Helmut \ O: Wilkens,Mira
 
Mira Wilkens
RV Zeven
33. 552 Grimaldi 83
S \ Hann \ F \ 2009 \ Graf Top x Galvano \ B: ZG Tober,Gudrun u.Heinz-Dieter \ O: Niedersächsisches Landgestüt Celle,
 
Alexander Uekermann
Voltigier- u. RG Westercelle
34. 628 Lex 74
S \ Hann \ F \ 2009 \ Lex Lugar x Montanus \ B: Matthies,Frido \ O: Matthies,Frido
 
Frido Matthies
RFSP Sieversen u.U. 1962 e.V.
35. 632 Lido di Jesolo
S \ Hann \ F \ 2009 \ Lordanos x Landadel \ B: Wecke,Heinrich \ O: Wecke,Christine
 
Christine Wecke
RFV Bad Oeynhausen e. V.
36. 637 Lipari 8
G \ Hann \ B \ 2009 \ Linton x Stakkato \ B: Grüppemeier,Heinrich \ O: Grüppemeier,Heinrich
 
Karen Biermann
RFV Nienburg e. V.
37. 651 Lord Fauntleroy 10
S \ Hann \ B \ 2009 \ Lord Pezi x Contendro I \ B: ZG Kern,Berthold u.Hartwig \ O: Reitsport GmbH-Reitsportz.Massener
 
Stephan Naber
RFV Massener Heide e. V.
38. 696 New Generation 4
G \ Hann \ Db \ 2009 \ Now Or Never M x Sandro Song \ B: Haspecker,Franz GbR \ O: Müller,Martina
 
Eva Bitter
RV St. Georg Münster e.V.
39. 1106 Skyfall Ixes
M \ Hann \ B \ 2009 \ Satisfaction FRH x \ B: Kiehne, Dierk \ O: Habermann, Florian
 
Florian Habermann
RUF Hänigsen e.V.
40. 928 Vally K
M \ Hann \ Df \ 2009 \ Valentino x Freiherr \ B: Kleindienst-Passweg MMag.Dr.,Susann \ O: Kleindienst-Passweg MMag.Dr.,Susann
 
Jörn Kusel
RFV Visselhövede u.U. e.V.
41. 941 Vincenz 10
S \ Hann \ B \ 2009 \ Valentino x Drosselklang II \ B: Voss,Eduard \ O: Voss,Eduard
 
Hans-Jürgen Rode
RV Heiligenfelde u.U. e.V.
42. 6 Albalola
M \ Hann \ B \ 2009 \ Albatros x Lordanos \ B: Wecke,Heinrich \ O: Wecke,Monika
 
Nadine Kassner
RFV Cherusker e.V.
43. 7 Aldante 2
M \ Hann \ Db \ 2009 \ Adlantus As x Amerigo Vespucci xx \ B: Tietjen,Hans-Martin \ O: Ross,Andrea,Ross,Oliver
 
Nadine Wahlers
RV Aller-Weser
44. 27 Avatar 19
S \ Hann \ Schi \ 2009 \ Avagon x Crazy Classic \ B: Luhmann,Heinz \ O: Niedersächsisches Landgestüt Celle,
 
Rieke Kathrin Gatzka
RV Ovelgoenne von 1908 e.V.
45. 1177 Chacco Grande FRH
S \ Hann \ F \ 2009 \ Chacco-Blue x \ B: Siems, Torsten \ O: Grabe, Lothar
 
Enrico Süßenbach
RFV Isernhagen
46. 944 Viscount 22
S \ Hann \ Db \ 2009 \ Valentino x Acorado I \ B: Schuster,Rainer \ O: Niedersächsisches Landgestüt Celle,
 
Heiko Tietze
RFV Vogtei-Ruthe
47. 1042 Sharadan D.C.
G \ Hann \ Db \ 2009 \ Silvio 17 x Raphael 15 \ B: Baroncelli, Silvia \ O: Baroncelli, Silvia
 
Lukasz Kurpiewski
RV Harsefeld u.Umg.
48. 98 Calidros R
S \ Hann \ Schi \ 2009 \ Calido I x Drosselklang II \ B: Rink,Hermann \ O: Rink,Hermann
 
Roman Duchac
RV Lippoldshausen e. V.
49. 1045 Snorre 12
G \ Hann \ B \ 2009 \ Satisfaction FRH x Corrado I 2 \ B: Klintworth, Martin \ O: Klintworth, Martin
 
Richard Heerlein
RV Fredenbeck
50. 609 Lancelot 379
G \ Hann \ B \ 2009 \ Linton x Contendro I \ B: Huntemann,Gaby \ O: Huntemann,Gaby
 
Julia Lange
RFV Ströhen e.V.
51. 602 Lady Gala 2
M \ Hann \ DbkaS \ 2009 \ Lordanos x Gluecksgriff \ B: Johannsen,Frank \ O: Johannsen,Frank
 
Julian Goldmeier
RFSP Sieversen u.U. 1962 e.V.


prize money150,00 EUR
judgesKlaus Gosch
Hans Wallmeier