Prize of Akzent Hotel Höltje, Verden

no. 22 Int. jumping competition against the clock (1.15 m)
CSIAmB - FEI Art. 238.2.1
SML Tour - Small

begin: 07.08.2014 14:00
competitors: 17

# no horse rider
1. 166 Charisma B
M \ Hann \ R \ 2004 \ Conteur x Acord II \ B: Buchholz,Norbert \ O: Keil,Angelika,Woestmann,Mark
 
GER
Manfred Villmann
RFV Allertal
2. 1048 Acoraya
M \ KWPN \ F \ 2005 \ x Sit this one out xx \ B: Boer,B.de \ O: Ratnasingham,Neelen Jonathan
 
MAS
Neelen Jonathan Ratnasingham
3. 141 Cassis du Rouet
M \ OS \ BkaSc \ 2008 \ Cassus x Balou du Rouet \ B: Heydenreich,Gabriele \ O: Heydenreich,Gabriele
 
GER
Annkathrin Heydenreich
RFV Isernhagen
4. 207 Cockney 17
G \ Westf \ B \ 1999 \ Champion Du Lys x Sandro \ B: Schulze,Dietrich \ O: Winter-Schulze,Madeleine,Groß,Elisabeth
 
GER
Victoria von der Leyen
RFV Brelinger Berg
5. 1008 Asherah
M \ Brdbg \ B \ 2006 \ Askari x Lancer III \ B: Pardemann,Wilhelm \ O: Alfares,Abdulwahab Youssef
 
HKG
Lennard Chiang
6. 1082 Gem Stone 2
M \ Hann \ R \ 2001 \ x \ B: \ O: Herz,Angela
 
CZE
Michaela Hasnedlova
7. 1036 Ciquest S
G \ Hann \ Db \ 2004 \ Contendro I x Varus \ B: Stürken, Jennika \ O: Stürken, Jennika
 
GER
Pia Burchard
RFV Börnsen e.V
8. 942 Quinaro 5
G \ Holst \ B \ 2005 \ Quinar x Contender \ B: \ O: New Sport Reitpferde GmbH & Butjus,
 
USA
Callie Bass
9. 85 Calgary 66
M \ Hann \ Db \ 2008 \ Calido I x As di Villagana \ B: Grossheim Dr.,Heinrich \ O: Roggenbuck,Hedda
 
GER
Hedda Roggenbuck
RV Aller-Weser
10. 1077 Aslan 61
G \ BWP \ B \ 2006 \ Mazarin des Perees x \ B: \ O: Frehe-Siermann,Marten
 
HKG
Michelle Li
11. 161 Chaccolina
M \ Hann \ Db \ 2007 \ Chacco-Blue x Stakkato \ B: Meyer,Heinz \ O: Meyer,Heinz
 
GER
Louisa Meyer
Bremer RC e.V.
12. 347 E nomine
G \ Hann \ B \ 2002 \ Escudo I x Watzmann \ B: Richter,Uwe \ O: Berger,Anna Isabel
 
GER
Anna Isabel Berger
RG Holsteinische Schweiz e.V.
13. 1027 Twister
M \ Holst \ F \ 2003 \ Leonce x Cornefast \ B: Stamer,Karl-Heinz \ O: Pagmar,Adrian
 
SWE
Adrian Pagmar
14. 212 Coeur de Lion 21
G \ Westf \ Schi \ 2006 \ Coupe de Coeur x Sir Shostakovich xx \ B: Sterthoff,Heinrich \ O: Ross,Oliver,Castedello,Sissy Mercedes
 
GER
Sissy Mercedes Castedello
RV Aller-Weser
15. 5 Albasso
G \ Old \ F \ 2005 \ Albatros x Argentinus \ B: Kerber,Josef \ O: Villmann,Manfred
 
GER
Manfred Villmann
RFV Allertal
16. 1049 Lanssini
G \ Holst \ B \ 2001 \ Lancer II x Cassini I \ B: Zielke,Dorothea \ O: Ratnasingham,Neelen Jonathan
 
MAS
Neelen Jonathan Ratnasingham
17. 250 Crista 2
M \ Holst \ B \ 2008 \ Cristo x Leonid \ B: Nissen,Johannes Ludwig \ O: Heidenreich,Gabriele
 
GER
Annkathrin Heydenreich
RFV Isernhagen


prize money200,00 EUR
judgesMonika Elmer (SUI)
Carsten Rotermund (GER)
Thomas Hinsch (GER)