Prize of Weidemann GmbH

no. 19 Int. jumping competition in two phases (1.40 m)
CSI AmA - FEI Art. 274.5.3
SML Tour - Large

begin: 08.06.2014 09:55
competitors: 31

# no horse rider
1. 443 Galaxy HS
M \ Hann \ F \ 2005 \ Go on Top x Acorado I \ B: ZG Spreckels, Dr. Ina u.Hoops,Jens \ O: Wittschier, Michael
 
GER
Michael Wittschier
RSG Prüm e.V.
2. 302 Random Harvest 2
G \ Hann \ F \ 2004 \ Raphael x Gardestern I \ B: Mahler,Peter \ O: Blotz,Willi
 
GER
Tobias Blotz
RV Montabaur-Horressen e.V.
3. 465 Stakkato Rouge
G \ OS \ F \ 2005 \ Stakkato x Cincaba Rouge \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Joost,Annabel
 
USA
Annabel Joost
4. 463 Ussador
S \ Meckl. \ Db \ 2004 \ Ussuri xx x Feuertanz II \ B: ZG Hoffschildt,Kati u.Knut \ O: First Sporthorses AG,
 
ITA
Christopher Dirnberger
5. 521 Corregio 3
G \ Westfale \ DB \ 2003 \ Contendro I x Landstreicher \ B: Jäschke, Anton \ O: Tomic, Nusa
 
CRO
Nuca Tomic
6. 389 Cheers Imenta
M \ Westf \ B \ 2005 \ Cheers Cassini x \ B: Woodward, Pauline \ O: Pohl, Nicola
 
GER
Nicola Pohl
RV Wehrshausen e.V.
7. 111 Complete 3
G \ DWB \ F \ 1997 \ Come Back II x Unbekannt \ B: \ O: Wenz,Holger
 
GER
Lucas Wenz
RV Wallau u.Um. e.V.
8. 120 Coolman 49
G \ Westf \ \ 2003 \ Calato x Caletto I \ B: Ringels,Ulrike \ O: Ritter,Carl-Philipp
 
GER
Carl-Philipp Ritter
RSG Barbarossa Kaiserslautern e.V.
9. 367 Gerlinde 33
M \ Hann \ Db \ 2006 \ x Stakkato \ B: ZG Meyer u.Rengstorf \ O: Wömpner, Jan-Frederic
 
GER
Anna-Maria Grimm
Kinderreitsportclub Bensheim e.V.
10. 505 Beyonce
M \ KWPN \ SCHI \ 2006 \ Corland x Indoctro \ B: J.Hamstra-Boksma \ O: Lusail B.V
 
QAT
Mohammad Bin Nasser Al Thani
11. 359 Zoly 2
M \ KWPN \ Schi \ 2004 \ Casco x Wolfgang \ B: \ O: Gammersbach,Kira
 
GER
Kira Gammersbach
RFV Alt Marl e.V.
12. 288 Quantilas
G \ Old \ Schwb \ 2007 \ Quidam x Darco \ B: König,Leo \ O: Eufinger,Heinz
 
GER
Bettina Eufinger
RFV Elz e.V.
13. 520 Conchita 100
M \ Holst \ Schi \ 2004 \ Quite Capitol x \ B: ZG Leschke, Holger u.Fabian \ O: Glanemann, Christian
 
GER
Stefanie Bolte
Reit- u. Fahrv. Hagen St. Martinus
14. 182 For Cornet
S \ Hann \ B \ 2007 \ For Pleasure x Cornet Obolensky (ex: Windows \ B: Meyer,Jens \ O: König,Leo
 
GER
Heinz Eufinger
RFV Elz e.V.
15. 106 Coco Cabana 2
M \ Hann \ Db \ 2003 \ Contendro I x Wolkenstein II \ B: Hollander,Werner \ O: Schneucker,Lara
 
GER
Lara Schneucker
RV Wallau u.Um. e.V.
16. 503 Fresh Direct the Toymaker
G \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x Joost \ B: Marion U Norbert Belz ZG \ O: Mrs Marjorie Glasgow, Mrs Laura Sto
 
QAT
Abdul Rahman Mohammed Al Marri
17. 497 Cadence 2
G \ Holst \ B \ 2003 \ Cash and Carry x Lucky Lionell \ B: Henningsen, Carsten \ O: Welsing, Monika
 
GER
Andrea Weinberg
Eschweiler PSV
18. 459 Luxor 140
G \ KWPN \ B \ 2006 \ Lord Z x Canaletto \ B: Röhlen, Günter \ O: Wüst-Hartlaub, Martina
 
GER
Tim Hartlaub
RSG ACM-Team Großostheim e.V.
19. 105 Cloud Dancing 5
S \ DSP \ BSchi \ 2005 \ Carpalo x Calido I \ B: Schack,Hartmut \ O: Weiß,Joachim
 
GER
Peter Reichel
Wiesbadener RFC e.V.
20. 167 Ex escudo orior
G \ Hann \ Schwb \ 1998 \ Escudo I x Calypso II \ B: Bartels,Hinrich \ O: Kloetzel,Udo
 
GER
Udo Kloetzel
RFV Elz e.V.
21. 394 Larohnja
M \ Dt.Sp. \ F \ 2004 \ Levisto x \ B: Tierzuchtgenossenschaft Gulow e.G. \ O: Kunz, Rainer
 
GER
Saskia Kunz
RFV Niederzeuzheim e.V.
22. 441 Blundstone
G \ KWPN \ Db \ 2006 \ Ukato x \ B: Bruin-Harmsen, M.A. \ O: Boos, Christiane
 
GER
Christiane Boos
RSG Prüm e.V.
23. 442 Chazar 3
G \ BWP \ B \ 2002 \ x \ B: \ O: Wittschier, Michael
 
GER
Michael Wittschier
RSG Prüm e.V.
24. 138 Daphnee 2
M \ Z.Rpf \ F \ 1999 \ Darco x Paladin des Ifs \ B: Blomme,Paul \ O: Blotz,Eva Maria
 
GER
Tobias Blotz
RV Montabaur-Horressen e.V.
25. 466 S.I.E.C. Lion King Z
G \ Z.Rpf \ Schi \ 2006 \ Livello x Corlando \ B: Sabanci,Sevil \ O: Joost,Annabel
 
USA
Annabel Joost
26. 391 Manoir des Peux
S \ SF \ B \ 2000 \ x \ B: \ O: Pohl, Nicola
 
GER
Nicola Pohl
RV Wehrshausen e.V.
27. 218 L B Look at me
M \ Old \ Db \ 2002 \ Lamentos x Ile de Bourbon \ B: Harms,Johannes \ O: Wenz,Lucas
 
GER
Lucas Wenz
RV Wallau u.Um. e.V.
28. 323 Spar Colt
S \ Holst \ Df \ 2006 \ Carreno x Corrado I \ B: Navojec,Zlatko \ O: Navojec,Zlatko
 
ITA
Christopher Dirnberger
29. 522 Fortune Forever 2
M \ S.Wbl \ B \ 2006 \ Cortus x Traunstein \ B: Odervall, Jan-Olof \ O: Hs Sportpferde GmbH
 
CRO
Nuca Tomic
30. 45 Calida 61
M \ Rhld \ Schwb \ 2004 \ Calido I x Corradino \ B: Leitner,Paul-Gerhard \ O: Ritter,Carl-Philipp
 
GER
Carl-Philipp Ritter
RSG Barbarossa Kaiserslautern e.V.
31. 370 A crazy story
S \ Dt.Pf \ F \ 2002 \ Azzuro Classico x Lordanos \ B: Baust, Dieter \ O: BG Grimm u.Wömpner
 
GER
Anna-Maria Grimm
Kinderreitsportclub Bensheim e.V.


prize money1.600,00 EUR
judgesJoachim Daum (GER)
Dr. Otto Knüsel (SUI)
Kathrin van Wees (GER)