Welfenhofpreis

no. 2 International competition against the clock (1.45 m)
CSI 3* - FEI Art. 238.2.1

begin 07.06.2014 15:15

# no horse rider penaltiestime
1. 13 Argento 11
S \ AESRpf \ B \ 2002 \ x \ B: \ O: Whitaker,John,Whitaker,Claire
 
GBR
John Whitaker
1.250,00 EUR 0.0067.81
2. 126 Cornetto 31
G \ Westf \ Schi \ 2003 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Florestan I \ B: Besken,Alfred \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
1.000,00 EUR 0.0068.94
3. 446 AFP's Questa Vittoria
M \ Old \ F \ 2003 \ Quidam's Rubin x Quattro B \ B: Fischer, Heike \ O: Fettchenhauer, Andreas
 
GER
Thomas Kleis
RFV Gadebusch e.V.
750,00 EUR 0.0071.27
4. 242 Libelle DH
M \ Holst \ BkaSc \ 2002 \ Limbus x Corrado I \ B: ZG Johannsen,Anke u.Manfred \ O: Itakura,Yuko
 
JPN
Yuko Itakura
500,00 EUR 0.0072.97
5. 66 Casallora
M \ Holst \ B \ 2003 \ Casall x Lennon \ B: Ahsbahs,Hans Joachim \ O: GEKE Equitec GmbH,
 
GER
Lars Nieberg
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
313,00 EUR 0.0073.78
5. 362 Abc Trixi
M \ Holst \ B \ 2003 \ Quidam de Revel x Carolus I \ B: Sipple, Elmar \ O: Sipple, Heike
 
GER
Angelina Herröder
RG Büttelborn e.V.
313,00 EUR 0.0073.78
7. 401 Cornet's Dream
G \ Westf \ Schi \ 2005 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Cordobes I \ B: Müller, Günter \ O: Premiumhorses Sportpferde UG&Co.KG
 
GER
Jana Wargers
RFV Greven e.V.
200,00 EUR 0.0074.44
8. 440 Petite Framiree
M \ Holst \ B \ 2004 \ Dollar Du Murier x Calando I \ B: Lohse, Hans-Hinrich \ O: J.Heyer Pferdeausbildungsbetrieb Gm
 
GER
Joachim Heyer
RUFV Cappeln
150,00 EUR 0.0075.92
9. 206 Horse Gym's Quali Quanti
S \ Württ \ Db \ 2005 \ Quidam de Revel x Non Stop \ B: Keitel,Hartmut \ O: Haßmann,Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
150,00 EUR 0.0076.00
10. 80 Celesta 13
M \ DSP \ Schi \ 2003 \ Cellestial x Kolibri \ B: Banik,Rudi \ O: Diaz Kraus,Rodrigo,Kraus de Diaz,Sylvia
 
COL
Rodrigo Diaz Kraus
RV Neu-Benthen für Reiten u. Fahren
125,00 EUR 0.0077.13
11. 454 Summersault
G \ Bay \ Schi \ 2005 \ Seven up x Cantus \ B: Stöckl, Franz-Josef \ O: Rossbornerhof GmbH
 
GER
Ralf Runge
RV Montabaur-Horressen e.V.
125,00 EUR 0.0077.40
12. 58 Carella 5
M \ Holst \ B \ 2004 \ Clearway x Concerto II \ B: Vollersen,Jens \ O: Fritzsching,Klaus
 
GER
Niklas Krieg
RFV Donaueschingen
125,00 EUR 0.0078.39
13. 92 Che Guevara 17
S \ Holst \ F \ 2001 \ Concept x Rebel Z I \ B: Haar,Frank von der \ O: Eufinger,Heinz,König,Leo
 
GER
Jörg Oppermann
RFV Elz e.V.
25,00 EUR 0.0081.11
total = 5.026,00 EUR
not placed
14. 176 Fixdesign Funke van'T Heike
M \ BWP \ B \ 2005 \ x \ B: \ O: SGH SRL,
 
ITA
Giulia Martinengo Marquet
0.0083.88
15. 380 Cash del Mar Z
G \ Z.Rpf \ B \ 2005 \ Conan Z x \ B: Wijnants, Mariman \ O: Jos Lansink Horses B.V.B.A
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
1.0084.74
16. 486 Corona 93
M \ Hann \ Schi \ 2004 \ Cordalme Z x Lenz xx \ B: Haar,Udo von der \ O:
 
ITA
Luca Marziani
1.0086.90
17. 68 Cashflow 6
S \ Holst \ Db \ 2004 \ Cash and Carry x Quinar \ B: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf \ O: Buri, Ferenc
 
GER
Miriam Schneider
RFV Kastanienhof e.V
2.0089.93
18. 67 Casello 2
S \ Holst \ F \ 2003 \ Casall x Carolus I \ B: Blöcker,Herbert \ O: Bladh u.C.Person,
 
SWE
Douglas Lindelöw
2.0090.04
19. 516 Contendra 22
M \ Hann \ B \ 2003 \ Contendro I x Raphael \ B: ZG Schirrmacher GbR,Gunda u. Helga \ O: Bridgeside Farms LLC
 
USA
Bliss Heers
RV Albersloh e.V.
4.0074.52
20. 281 Pikeur Lux
G \ Westf \ B \ 2002 \ Lancer III x Pilot \ B: Schulte,Gustav \ O: Brinkmann,Wolfgang
 
GER
Markus Brinkmann
RFV v.Lützow Herford e. V.
4.0074.92
21. 81 Centstara
M \ OS \ F \ 2006 \ Centadel x Quick Star \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Michael Jung
RSG Altheim
4.0077.51
22. 180 Flyer 18
G \ BWP \ F \ 2005 \ Heartbreaker x Rebel Z I \ B: Sweertvaegher,Dirk \ O: Stevens Sportpferde GmbH,
 
GER
Mario Stevens
RUFV Lastrup e.V.
4.0079.26
23. 527 Reconnaissance
G \ S.Wbl \ SCHI \ 2005 \ Camaro M x Irco Mena \ B: Eva Olausson \ O: Laura & Meredith Mateo
 
USA
Lauren Hough
4.0079.79
24. 538 Bella Donna 66
M \ Holst \ DB \ 2003 \ Baldini II x Calido I \ B: Nagel-Tornau,Peter \ O: Qatar Armed Forces,
 
QAT
Hamad Ali Mohamed A Al Attiyah
4.0080.76
25. 432 Liza Minelli 16
M \ Old \ B \ 1999 \ Fortinbras x \ B: Dressur-en Springst.De Ijzeren Man \ O: Rothenberger im Gestüt Erlenhof OHG
 
GER
Sönke Rothenberger
RSG Fichtenhof Bad Homburg
4.0082.99
26. 62 Carlson 46
G \ Rhld \ Schi \ 2001 \ Casco x Sable Rose (Calvados) \ B: Bouwhuis,W.F. \ O: Eckermann,Karl
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
5.0084.28
27. 40 BSC Cha Cha Cha
S \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x Le Grand I \ B: Kastorf,Manfred \ O: Wulschner,Holger
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
5.0085.28
28. 8 Amira 169
M \ Z.Rpf \ Db \ 2005 \ Air Jordan x Chellano Z \ B: Serneels,Paul \ O: Eleonore Paschoud u.Yves Bouvier,
 
IRL
Cameron Hanley
RUFV Rulle
5.0085.29
29. 507 Caribo
M \ S.Wbl \ SCHI \ 2004 \ Cardento 933 x Athlet Z \ B: Daniel Jonsson \ O: Aschwanden Simone
 
IRL
Thomas Ryan
Irland - Ireland
5.00101.29
30. 326 Starling 7
G \ OS \ B \ 2005 \ Stakkato x Calvaro Z \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
BRA
Bernardo Alves
6.0090.00
31. 412 Quantara 5
M \ Holst \ Schi \ 2006 \ Quantum x Cassini I \ B: Hansen, Ingo \ O: Petersen, Hans-Jürgen
 
GER
Sebastian Karshüning
RV Rhede e. V.
6.0090.92
32. 515 Ajado
S \ HOLST \ SCHI \ 2004 \ Askari x Calato \ B: Johannsen Arno \ O: Sheikha Fatima Bint Hazza Al Nahyan
 
UAE
Mohammed Ahmed Al Owais
6.0091.29
33. 475 Montoya G
M \ S.Wbl \ F \ 2003 \ x \ B: \ O: Widmark,Linn
 
SWE
Linn Widmark
8.0078.09
34. 452 Cosmic Blue 2
G \ OS \ Db \ 2004 \ Chacco-Blue x Juventus \ B: Hünemörder, Jörg \ O: Zucht-u.Reitbetrieb Andre Plath
 
GER
Andre Plath
RFSV Insel Poel e. V.
8.0078.29
35. 291 Quax 25
G \ Holst \ B \ 2002 \ Quantum x Cassini I \ B: Schimmer,Jürgen \ O: Christ,Jens
 
GER
Jens Christ
RFV Groß-Zimmern 1949 e.V.
8.0078.64
36. 532 Al Hawajer Quidam A la Bonheur
M \ Holst \ DB \ 2006 \ Quidams Rubin x Landgraf I \ B: Hans Schlachter GbR \ O: Al Hajiri, Mohammed Ghanem
 
UAE
Mohammed Ghanem Al Hajiri
VEREINIGTE ARABISCHE EMIRATE
8.0097.67
37. 224 Lamarque 7
G \ Holst \ B \ 2002 \ Limbus x Coriano \ B: Schoof,Heinrich \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
9.0084.98
38. 196 Hacco Blue van Essene
S \ BWP \ B \ 2007 \ Chacco-Blue x Gotthardsen \ B: Cock,Carlos de \ O: Glanemann,Christian
 
HUN
Emil Orban
ZRFV Versmold e. V.
9.0086.73
39. 231 Lautermann
G \ Old \ B \ 2005 \ Lauterbach x Liberty Life \ B: Bosse,Stefanie \ O: Kortland,Silke
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
10.0088.29
40. 225 Lancaster 144
G \ SAnha \ B \ 2001 \ Lesotho x Caletto I \ B: Schwarzer,Annett \ O: Gkouskova,Anna
 
HUN
Balazs Krucso
Dammer Reit-Club e.V.
10.0089.16
41. 482 Tabea 20
M \ Holst \ B \ 2003 \ Contendro I x Fernando \ B: Eim,Günter \ O: Ludger Beerbaum Stables GmbH,
 
EGY
Mohammed Talaat
11.0092.10
42. 462 Cassuci
S \ Ung. \ Schi \ 2005 \ Cassini I x Caos \ B: \ O: Onyshchenko,Oleksandr
 
UKR
Ferenc Szentirmai
RV Oldenburger Muensterland e.V
11.0093.66
43. 480 Clearly 2
M \ Holst \ B \ 2005 \ Clearway x Contender \ B: Stall Moorhof, \ O: HS Sportpferde GmbH,
 
USA
Catherine Pasmore
12.0081.01
44. 369 Alfred 60
S \ Dt.Sp. \ F \ 2004 \ Adelante I x Corgraf \ B: Golibrzuch, Wolfgang \ O: Schoechert, Carsten
 
GER
Jan-Frederic Wömpner
Kinderreitsportclub Bensheim e.V.
16.0099.13
45. 347 WCE Cruco
S \ ISH \ F \ 2004 \ Cruising x Darco \ B: Connolly,Shane \ O: Carl Hanley Sporthorses GmbH,O'Dea,Martin
 
IRL
Alexander Duffy
RUFV Rulle
17.00103.01
46. 511 Avion
G \ Westf \ SCHI \ 2005 \ Cornet Obolensky x Pilot \ B: \ O: Hemmelhorst Sporthorses
 
NED
Willem Greve
20.0099.08
el. 484 Al Ayar
G \ Hann \ Db \ 2003 \ Contendro I x Capitol II \ B: Wenske,Klaus \ O: Al Jreisy Dr.,Khaled
 
ITA
Andre Sakakini
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
el. 282 Pokerface 33
G \ OS \ F \ 2004 \ Couleur-Rubin x Baloubet du Rouet \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Tequestrain Farms LLC,
 
USA
Lauren Tisbo
ret. 118 Conthendrix
G \ Holst \ Schi \ 2004 \ Contendro I x Cor de la Bryere \ B: Krohn,Hans-Otto \ O: Thieme,Andre
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
ret. 395 Czerny N
G \ Holst \ Schi \ 2003 \ Cassini I x Alcatraz \ B: Nilsson, Uwe \ O: Welsing, Monika
 
GER
Gerrit Schepers
Reitclub Emscherquelle e.V.
ret. 409 Classic Man V
G \ Westf \ B \ 2005 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Gralshüter \ B: Vogt, Hermann \ O: Vogt, Hermann
 
GER
Toni Haßmann
RV Lienen e.V.


prize money5.026,00 EUR
judgesJoachim Geilfus (GER)
Dr. Otto Knüsel (SUI)
Kathrin van Wees (GER)