Prize of Liselott und Klaus Rheinberger-Stiftung

no. 30 Nat. dressage competition for ponies

begin: 08.06.2014 11:30
competitors: 15

# starting time no horse rider
1. 11:30:00 431 Deinhard B
S \ DR \ Palom \ 1999 \ Dornik B x Golden Dancer \ B: Gestüt Bönniger/Ludwig Stassen \ O: Rothenberger im Gestüt Erlenhof OHG,Rothenberger, Gonnelien,Rothenberger, Dr. Sven-Günter
 
GER
Semmieke Rothenberger
Bad Homburger RFV
2. 11:38:00 416 Nobel Nagano
S \ DR \ B \ 2007 \ Nagano x \ B: Schulze Schencking, Anton \ O: Haerkötter, Reinhard u.Marion
 
GER
Maike Mende
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
3. 11:46:00 419 Den Ostriks Dailan
G \ NWR \ F \ 2002 \ x Kraneveld's Kadans \ B: Keijsers, J.M.J. \ O: Naumann, Nanette-Natalie,Raumanns, Ingo
 
GER
Lana Raumanns
Turnierstall Wilhelmsbader Hof Hana
4. 11:54:00 420 Schierensees Don't do it
S \ DR \ RFalb \ 2005 \ FS Don't Worry x Martell \ B: Rosenbaum, Kristin \ O: Nimerceag, Marina Gabriela
 
GER
Raphael Netz
RFV 1929 Mainz Gonsenheim e.V.
5. 12:02:00 415 Danilo 80
S \ DR \ Palom \ 2003 \ Dornik B x Power Boy \ B: Steinheuer, Werner \ O: Steinheuer, Werner
 
GER
Nadine Krause
Bad Homburger RFV
6. 12:10:00 423 DSP De Long
S \ DR \ Db \ 2006 \ HB Daylight x Brillant \ B: Olnhoff, Susanne \ O: Nehls, Anja,Olnhoff, Susanne
 
GER
Lea Luise Nehls
RV Eichkamp Berlin e.V.
7. 12:18:00 422 S FS Charly Brown
G \ DR \ B \ 2008 \ FS Champion de Luxe x FS Don't Worry \ B: Saat, Karl Josef \ O: Lichtenberg, Rick
 
GER
Anouk Wiemers
Krefelder RFV
8. 12:26:00 421 Dow Jones 32
G \ DR \ B \ 1999 \ FS Don't Worry x Castello \ B: Wefelnberg, Ulrike \ O: Laabs, Familie,Laddach, Siegfried
 
GER
Luna Laabs
RFV St. Georg Werne e. V.
ca. 10:00 Minuten Pause
9. 12:44:00 426 Stukhuster Ricardo go for Gol
S \ Wel.K \ Palom \ 1999 \ x \ B: Landheer, G \ O: Busch, Lenert
 
GER
Jana Schlotter
LRFV Weil der Stadt
10. 12:52:00 425 Daddy's Daydream
S \ DR \ F \ 2007 \ FS Don't Worry x Dancing Fox B \ B: Engel, Peter \ O: Brosswitz, Nadine
 
GER
Celine König
1.Duisburg-Hamborner RV 1926 e. V.
11. 13:00:00 418 Massimiliano 3
G \ DR \ Falbe \ 2005 \ Monsun N x Cap Cennedy N \ B: ZG Bahrenfuss u.Kless \ O: Cichos, Thomas
 
GER
Liselott Marie Linsenhoff
Frankf.Turnierst.Schw.Gelb e.V.
12. 13:08:00 424 Moglie 3
G \ DR \ \ 2000 \ Mandingo x Merlin \ B: ZG Kröner, Ute u.Volker \ O: Wacker, Anne
 
GER
Kathrin Wacker
RFV St. Georg Werne e. V.
13. 13:16:00 428 Voyager 2
S \ DR \ F \ 2000 \ Vivaldi x Night-Power \ B: ZG Böckmann, Willi u.Monika \ O: Richter, Christian
 
GER
Tabea Schroer
RF Gruppe Weilbach e.V.
14. 13:24:00 430 Golden Girl 155
M \ DR \ Palom \ 2002 \ FS Don't Worry x Dancer \ B: Bertels, Heiner \ O: Rothenberger im Gestüt Erlenhof OHG
 
GER
Semmieke Rothenberger
Bad Homburger RFV
15. 13:32:00 417 Desert Rose 13
M \ DR \ F \ 2006 \ FS Don't Worry x FS Cocky Dundee \ B: Dercks, Karl \ O: Knauf, Ralf
 
GER
Maike Mende
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.


prize money300,00 EUR
judgesE: Dr. Dietrich Plewa
H: Isobel Wessels
C: Raphaël Saleh
M: Katrina Wuest
B: Hans-Christian Matthiesen