Prize of Neptunus

no. 8 Int. competition in two phases (1.40 m/1.45 m)
CSIYH1* - FEI Art. 274.5.6
Youngster Tour - 1. qualification

begin 07.06.2014 13:30

# no horse rider phase 1
penalties
phase 2
penalties

time
1. 320 Sirius Brown
G \ Hann \ B \ 2006 \ Stolzenberg x Legat \ B: Verwold,Heinrich \ O: Krieg,Andreas
 
GER
Niklas Krieg
RFV Donaueschingen
250,00 EUR 0.000.0033.64
2. 44 Caipirinha 65
S \ Hann \ \ 2007 \ Chequille x Lacros \ B: Knigge,Hubert \ O: Kludt,Pauline,Osmani,Aurora
 
GER
Holger Wulschner
SV Brauerei Lübz von 1980 e.V.
200,00 EUR 0.000.0036.02
3. 48 Candy Boy 20
G \ Old \ F \ 2006 \ Chin Chin x C-Indoctro \ B: Dierker,Georg \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
150,00 EUR 0.000.0036.07
4. 405 Cortino 48
S \ OS \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Continue \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Jana Wargers
RFV Greven e.V.
100,00 EUR 0.000.0037.56
5. 292 Que Sera 30
M \ Hann \ Db \ 2006 \ Quidam's Rubin x Lanthan \ B: Ortmann,Dieter \ O: Glanemann,Christian
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
70,00 EUR 0.000.0038.83
6. 64 Carott G
M \ OS \ F \ 2007 \ Couleur-Rubin x Argentinus \ B: Gühring,Waltraud \ O: Gkouskova,Anna
 
HUN
Balazs Krucso
Dammer Reit-Club e.V.
55,00 EUR 0.000.0041.40
7. 517 D'Amour
M \ Westfale \ B \ 2006 \ Dollar du Murier x Lancer III \ B: Schürner, Axel Dr./Gut Neuenhof \ O: Thiry François&Liette
 
ITA
Luca Marziani
40,00 EUR 0.000.0041.49
8. 455 I am Samourai
G \ Z.Rpf \ F \ 2006 \ C-Indoctro x Dollar Du Murier \ B: Societe, Alia \ O: Runge, Ralf
 
GER
Ralf Runge
RV Montabaur-Horressen e.V.
30,00 EUR 0.000.0041.53
9. 519 Catoki's Lady - SP
M \ Old \ B \ 2007 \ Catoki x Landsieger I \ B: Pfleumer,Sven \ O: Seebauer,Nadine
 
GER
Miriam Schneider
RFV Kastanienhof e.V
30,00 EUR 0.000.0042.20
10. 321 Sky Fly SB
G \ SF \ B \ 2006 \ Equest Carnute x Contender \ B: Lejeune,Bernadette \ O: Banki,Shadi
 
GER
David Will
RUF Pfungstadt e.V.
25,00 EUR 0.004.0033.16
11. 253 Luigi 236
G \ OS \ B \ 2007 \ Lord Z x Madison \ B: Kappert,Jopie \ O: Wulff,Volker
 
GER
Jan-Phillipp Weichert
RUFV Rulle
25,00 EUR 0.004.0035.06
12. 190 Fürst Willi 2
G \ Hann \ B \ 2007 \ For Edition I x Zacharias \ B: Böhmke,Waltraud \ O: Denkhaus,Ira
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
25,00 EUR 0.004.0036.00
total = 1.000,00 EUR
not placed
13. 461 Bacardi 188
S \ KWPN \ F \ 2006 \ Andiamo Z x No Limit \ B: Gerwen,F. van \ O: Onyshchenko,Oleksandr
 
UKR
Ferenc Szentirmai
RV Oldenburger Muensterland e.V
0.004.0036.25
14. 221 La Vie 49
M \ KWPN \ Schi \ 2007 \ Lucky Boy x Corland (DK: Corlando) \ B: Rietberg,M.J. \ O: Glanemann,Christian
 
HUN
Emil Orban
ZRFV Versmold e. V.
0.004.0036.26
15. 444 Wanda 439
M \ Holst \ B \ 2006 \ Carolus I x \ B: Groth, Heike \ O: Greve, Karin
 
GER
Thomas Kleis
RFV Gadebusch e.V.
0.004.0038.98
16. 384 Gladstone 84
S \ BWP \ B \ 2006 \ Non Stop x \ B: Vanden Broucke, Kathy \ O: Jos Lansink u.D.Walrave
 
GER
Tim Hoster
RFV Liedberg
0.004.0039.30
17. 469 Sincerely Yours
M \ Hann \ B \ 2007 \ Stakkato x Calypso II \ B: Ernst,Jürgen \ O: Ernst,Jürgen
 
SWE
Linn Widmark
0.004.0039.92
18. 35 Bling Bling 2
S \ KWPN \ B \ 2006 \ Regilio x Matterhorn \ B: Westerkamp,J.A.J. \ O: Carl Hanley Sporthorses GmbH,
 
IRL
Alexander Duffy
RUFV Rulle
0.004.0039.96
19. 23 Balougraf ESC
S \ Holst \ B \ 2006 \ Baloubet du Rouet x Landgraf I \ B: Jansen,Franz-Josef \ O: BG Jansen/Theissen,
 
GER
Martin Sterzenbach
RV Lippe-Bruch-Gahlen 1927
0.004.0040.01
20. 299 Rahmannshof Cellist
G \ DSP \ B \ 2007 \ Cellestial x Julio Mariner xx \ B: Nitzow,Meinhard \ O: Gestüt Rahmannshof /Ulla von Borman,Lachmann,Susanne
 
ITA
Giulia Martinengo Marquet
4.004.0040.10
21. 75 Cato 68
G \ OS \ Db \ 2006 \ Chequille x Ratsherr \ B: Holder,Kirsten \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
4.004.0040.51
22. 468 Upfront
G \ n.b. \ B \ 2007 \ x \ B: \ O: Hough,Lauren
 
USA
Lauren Hough
0.004.0041.32
23. 474 Catara 4
M \ Württ \ B \ 2007 \ Corland (DK: Corlando) x Quick Star \ B: Seemann,Wolfgang \ O: HS Sportpferde GmbH,
 
USA
Catherine Pasmore
0.004.0041.49
24. 295 Quick-Step 9
G \ Holst \ B \ 2006 \ Quinar x Aloube Z \ B: ZG Jessen,Carl-Adolf u.Manfred \ O: Snoek,Hendrik,Jessen,Manfred
 
GER
Lars Nieberg
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
0.004.0043.63
25. 70 Cassedy 18
G \ Old \ B \ 2007 \ Cessna x Triomphe de Muze \ B: König,Leo \ O: Eufinger,Heinz
 
GER
Jörg Oppermann
RFV Elz e.V.
0.004.0043.93
26. 331 Tsunami de Hus
S \ Old \ B \ 2007 \ L'Arc de Triomphe x Argentinus \ B: Haras du Bois Margot, \ O: Onyshchenko,Oleksandr
 
GER
Theresa Krapf
RV Oldenburger Muensterland e.V
4.004.0044.85
27. 518 Beaumont
G \ KWPN \ B \ 2006 \ Vermont x Julio Marinier \ B: Rooij \ O: Willem Greve Sportpaarden Bv
 
NED
Willem Greve
0.008.0035.00
28. 54 Captain Sparrow 5
G \ Holst \ Db \ 2007 \ Cormint x Barnaul xx \ B: Pohling,Manfred \ O: Equi Future Champions SCA SICAV-SIF
 
GER
Michael Jung
RSG Altheim
8.008.0042.08
29. 494 Chin Win
S \ Holst \ Db \ 2006 \ Chin Chin x Contendro I \ B: Tietz, Joachim \ O: Cordes, Oliver,Hahn, Sascha
 
GER
Toni Haßmann
RV Lienen e.V.
4.0012.0037.45
30. 37 Borgboss
S \ KWPN \ Schi \ 2006 \ Lord Z x Amaretto D I \ B: Borghuis,B.L. \ O: Goessing,Lutz
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e. V.
4.0012.0040.04
31. 129 Crossfire 14
S \ DSP \ B \ 2006 \ Cellestial x Askari \ B: Banik,Rudi \ O: Brinkmann,Wolfgang
 
GER
Markus Brinkmann
RFV v.Lützow Herford e. V.
8.0012.0041.69
32. 410 Chicago 121
S \ Holst \ B \ 2006 \ Cassini I x Lortino \ B: Karstens-Block, Torben \ O: Brokamp, Jürgen
 
GER
Sebastian Karshüning
RV Rhede e. V.
8.0016.0043.27
33. 366 Caletto Cabana
S \ Holst \ B \ 2007 \ Cassini I x Capecanaveral \ B: Sipple, Elmar \ O: Sipple, Elmar
 
GER
Angelina Herröder
RG Büttelborn e.V.
0.00 42.33
34. 260 Madrugada LS La Silla
M \ SF \ B \ 2007 \ Quintus LS x Capitol I \ B: \ O: Club Hipico La Silla,
 
ISR
Simon Nizri
8.00 48.90
el. 500 Cote D'Or
M \ Au.Pf \ B \ 2007 \ x \ B: \ O: Yuko Itakura
 
JPN
Yuko Itakura
el. 396 Bandolino 6
G \ Bay \ B \ 2007 \ Baloubino B x Acasino B \ B: Feder, Erwin \ O: Weisbauer, Renate,Weisbauer, Gerhard
 
GER
Gerrit Schepers
Reitclub Emscherquelle e.V.


prize money1.000,00 EUR
judgesDr. Otto Knüsel (SUI)
Kathrin van Wees (GER)
Hans Wallmeier (GER)