begin 31.10.2015 10:45

# no horse rider HCMtotal score
1. 25 Bodega W
M \ Old \ B \ 2006 \ Breitling W x Fabriano \ B: ZG Wittig/Tiemann, \ O: Wittig,Wolfram
 
GER
Brigitte Wittig
RFV von Lützow Herford e. V.
275
(1)
273.5
(1)
277.5
(1)
72.456%
826.00
2. 414 Royal Boy H
G \ Rhld \ B \ 2005 \ x \ B: \ O: Hax,Dietmar
 
SWE
Michelle Hagman
RUFG Falkenberg e.V.
272.5
(2)
264.5
(3)
263
(5)
70.175%
800.00
3. 383 Rock Forever NRW
S \ Westf \ Db \ 2003 \ Rockwell x Landstreicher \ B: ZG Könemann, Maria u.Heinz \ O: Holkenbrink, Beate
 
GER
Sophie Holkenbrink
ZRFV Albachten e.V.
260
(5)
272
(2)
267.5
(2)
70.132%
799.50
4. 395 Emilio 111
G \ Hann \ Schi \ 2007 \ Earl x \ B: Lenz, Werner \ O: Siemers, Janina
 
GER
Annika Hillemann
Reitclub Königshofer Heide Sittense
260.5
(4)
261.5
(4)
266
(3)
69.123%
788.00
5. 193 Hot Dance
G \ Hann \ R \ 2007 \ Hotline x Don Frederico \ B: Eggerking,Rolf \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Frederic Wandres
RSC Osnabruecker Land e.V.
251.5
(9)
261
(5)
262.5
(6)
67.982%
775.00
6. 381 Ravallo 24
G \ Rhld \ B \ 2005 \ Rubens x \ B: Gestüt Moosbend Gemo KGaA \ O: Gestüt Moosbend Gemo KGaA
 
GER
Jill Ridder
RFV Hof Rossheide
262
(3)
247.5
(9)
264.5
(4)
67.895%
774.00
not placed
7. 323 Sir Westerland
S \ Old \ F \ 2005 \ Sir Donnerhall I x Westerland \ B: Pfleumer,Sven \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Marion Wiebusch
RFV Massener Heide e.V.
253
(8)
255.5
(6)
247.5
(10)
66.316%
756.00
8. 211 Leuchtfeuer De
G \ Hann \ F \ 2003 \ Londonderry x De Niro \ B: Decken,Johann von der \ O: Koschel,Patricia
 
GER
Christoph Koschel
RSC Osnabruecker Land e.V.
251
(10)
248
(8)
254
(7)
66.053%
753.00
9. 244 PSI De Caprio
G \ Hann \ B \ 2000 \ De Niro x Sion \ B: Schothorst,Altine \ O: Beatty,Andrea
 
GER
Isabell Wiese
RFV Massener Heide e.V.
251
(10)
249.5
(7)
249
(9)
65.746%
749.50
10. 305 Saskia Hit
M \ Old \ Db \ 2005 \ Sandro Hit x Akzent I \ B: Diegutis,Liz \ O: Diegutis,Liz
 
GBR
Liz Diegutis
RV Iserlohn e.V.
250.5
(12)
246
(10)
242.5
(13)
64.825%
739.00
10. 109 Don of Darkmoor
S \ Hann \ B \ 2002 \ Don Frederico x Wogenspieler \ B: Hilmer,Eckhard \ O: Plötz Dr.med.,Lothar
 
GER
Lothar Plötz Dr.med.
RV Vogelbeck e.V.
244
(13)
243.5
(11)
251.5
(8)
64.825%
739.00
12. 115 Dorchester 3
G \ Westf \ Df \ 2002 \ Douceur x Ehrentusch \ B: Ostholthoff,Paul \ O: Gestüt Kampmann ,
 
GER
Meike Schmidt
DC Hanekenfähr e.V.
260
(5)
236
(13)
242.5
(13)
64.781%
738.50
13. 391 Infinio CE
G \ Württ \ B \ 2003 \ Indigo x Corofino I \ B: Eberspächer, Rolf-Dieter \ O: Rosen Service AG Inh. Hermann Rosen,Rosen, Josephine
 
GER
Josephine Rosen
RFV Emsbueren e.V.
257.5
(7)
231
(16)
242
(15)
64.079%
730.50
14. 205 Lady Lissy
M \ Westf \ F \ 2004 \ Laureus x Rosenkavalier \ B: Schulze Schürhoff,Paul \ O: Ehlen,Marie-Sophie,Ehlen,Ute
 
GER
Marie-Sophie Ehlen
Reitclub Königshofer Heide Sittense
243.5
(14)
228.5
(17)
246
(11)
62.982%
718.00
15. 246 Que
S \ DSP \ Db \ 2006 \ Quaterman I x Classic Dance \ B: Meinhardt,Katrin \ O: Wahlers,Imke-Katharina
 
GER
Imke-Katharina Wahlers
RUFV Bissendorf Horsa
229
(16)
240.5
(12)
243.5
(12)
62.544%
713.00
16. 413 Stuntman af Hvarre
S \ DWB \ R \ 2000 \ Stravinsky xx x Aleksander \ B: Rasmussen,Aage B. \ O: Vaughan,Joanne
 
GEO
Joanne Vaughan
236.5
(15)
236
(13)
237
(17)
62.237%
709.50
17. 57 Da Vinci 211
G \ Hann \ B \ 2005 \ Don Crusador x Regazzoni \ B: Pascheberg,Hermann \ O: Westenhöfer Dr.,Wolfgang
 
GER
Wolfgang Westenhöfer Dr.
RFV Hohenhameln u.U. e.V.
229
(16)
236
(13)
238.5
(16)
61.711%
703.50


judgesH: Lieselotte Ebrecht
C: Michael Settertobulte
M: Harry Lorenz