Prize of Firma Vitra GmbH

no. 10 Int. speed jumping competition (1.40 m)
CSI4* - FEI Art. 239/263
2nd Qualifier Medium Tour

begin 24.04.2015 11:15

# no horse rider time
1. 434 Quartz 7
S \ Z.Rpf \ B \ 1999 \ Quality Touch Z x Zandigo \ B: Remijnse,J.I. \ O: Goessing,Lutz
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e.V.
1.500,00 EUR 57.60
2. 391 Lorelli
G \ Old \ B \ 2000 \ Lord Pezi x Aldatus \ B: Voßhage,Karl \ O: Peter Weinberg Sportpferde GmbH,
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
1.200,00 EUR 57.75
3. 923 Zeus du Buisson Z
G \ KWPN \ F \ 2004 \ Zandor Z x Kodarco \ B: Mortel VD, A \ O: Lambre,Santiago
 
MEX
Santiago Lambre
900,00 EUR 58.73
4. 524 Stalypso
S \ Hann \ B \ 2002 \ Stakkato x Calypso II \ B: Heumann,Jürgen \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
600,00 EUR 59.46
5. 329 Heartwinner v Gurbrue CH
G \ CH.Wb \ F \ 2003 \ Heartbreaker x Wandango \ B: \ O: Kilchhofer Peter Eliane,
 
SUI
Romain Duguet
420,00 EUR 59.88
6. 495 Seal 5
S \ Hann \ B \ 2005 \ Stakkato Gold x Rebel Z I \ B: Wilting,Jens \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Tobias Meyer
RUFG Falkenberg e.V.
330,00 EUR 60.20
7. 841 Anaya Ste Hermelle
M \ SBS \ B \ 2006 \ Andiamo Z x Paladin des Ifs \ B: Elevage De Sainte Hermelle-Imminves \ O: Elevage De Sainte Hermelle-Imminves
 
BRA
Pedro Veniss
BRAZIL
240,00 EUR 60.47
8. 492 Savage 8
G \ OS \ Db \ 2006 \ Solitair x Contendro I \ B: Sanktjohanser,Franz-Rudolf \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
180,00 EUR 60.95
9. 19 Angelotti
G \ KWPN \ B \ 2005 \ Indoctro x Lavall II \ B: \ O: Pol,Tina
 
SVK
Bronislav Chudyba
180,00 EUR 61.12
10. 318 Gorre
G \ BWP \ B \ 2006 \ Toulon x Majesteit \ B: \ O: VALERIE WHITFIELD & MARK WILLIAMS,
 
GBR
Joseph Clayton
150,00 EUR 61.28
11. 376 Lava Levista
M \ Westf \ Df \ 2003 \ Levisto x Dream of Glory \ B: Pferdezent.MD-Herrenkrug GbR., \ O: Tebbel,Maurice
 
GER
Maurice Tebbel
RFV Emsbueren e.V.
150,00 EUR 61.51
12. 303 For Love De La Velle
M \ n.b. \ F \ 2005 \ For Pleasure x \ B: \ O: Oeuvray-Smits,Dehlia
 
SUI
Edwin Smits
150,00 EUR 61.55
12. 874 El Bandiata B
M \ Hann \ DB \ 2006 \ El Bundy I x Picard \ B: Bruns,Broer \ O: Bruns,Andreas
 
GER
Mario Stevens
RUFV Lastrup e.V.
150,00 EUR 61.55
14. 847 Really LS La Silla
M \ Au.Pf \ B \ 2005 \ Chapultepec la Silla x Ramiro Z \ B: La Silla \ O: Club Hipico La Silla
 
MEX
Alberto Michan Halbinger
30,00 EUR 61.69
15. 845 Fairplay
M \ Hann \ F \ 2005 \ For Pleasure x Emilion \ B: \ O: Diniz, Lica u.Luciana & Rotschild,
 
HUN
Balazs Krucso
Dammer Reit-Club e.V.
30,00 EUR 62.02
16. 365 Lady Louise 2
M \ Old \ Schi \ 2005 \ Lord Weingard x Acord II \ B: Fick,Diedrich \ O: Gut Darß GmbH & Co.KG,
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
30,00 EUR 62.10
17. 155 Cinsey
S \ Hann \ B \ 2007 \ Contendro I x For Pleasure \ B: Vagts,Andre \ O: Schockemöhle,Paul
 
GER
Laura Klaphake
RV Oldenburger Muensterland e.V
30,00 EUR 62.17
18. 244 Dindia De Jucaso
M \ BWP \ B \ 2003 \ Gem of India x Darco \ B: Quertenmont,Marc \ O: Onyshchenko,Oleksandr
 
GER
Bastian Freese
RV Oldenburger Muensterland e.V
30,00 EUR 62.29
19. 704 Petite Framiree
M \ Holst \ B \ 2004 \ Dollar Du Murier x Calando I \ B: Lohse, Hans-Hinrich \ O: J.Heyer Pferdeausbildungsbetrieb Gm
 
GER
Joachim Heyer
RUFV Cappeln
30,00 EUR 62.34
total = 6.330,00 EUR
not placed
20. 97 Carlsson 41
S \ Holst \ Schi \ 2004 \ Carpalo x Julio Mariner xx \ B: Magens,Gerd \ O: Kruse,Friedrich A.
 
GER
Philip Rüping
RV Oldenburger Muensterland e.V
62.45
21. 430 Qinghai
G \ OS \ F \ 2007 \ Quidam de Revel x Cordalme Z \ B: Fischer,Helmut \ O: Klatte,Guido
 
GER
Guido Jun. Klatte
RG Klein Roscharden
62.80
22. 348 Inferno 26
G \ OS \ F \ 2007 \ Incolor x \ B: ZG Siergiej,Malgorzata u.Tomasz \ O: ZG Siergiej,Malgorzata u.Tomasz
 
POL
Jaroslaw Skrzyczynski
63.20
23. 901 Beaumont W/V
G \ KWPN \ SCHI \ 2006 \ Ukato x Corland \ B: \ O: Buten Doris
 
AUS
Phillip Lever
63.62
24. 746 Baquita
M \ Westf \ DF \ 2001 \ Baloubet du Rouet x Quito de Baussy \ B: Jec, Henry \ O: Becker, Julia
 
GER
Kaya Lüthi
Sportpferdezentrum Aach e.V.
63.97
25. 107 Casparo 12
S \ OS \ Schi \ 2004 \ Caspar x Drosselklang II \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Christopher Kläsener
RV Oldenburger Muensterland e.V
63.98
26. 137 Charis 24
M \ Westf \ B \ 2002 \ Cordobes II x Chasseur I \ B: Gödecker,Heinz-Wilhelm \ O: Koller,Friedrich-Wilhelm
 
GER
Frederick Troschke
Reit- u. Fahrv. Hagen St. Martinus
64.01
27. 275 DWS
G \ BWP \ SCHI \ 2004 \ Winningmood x Prince de Revel \ B: \ O: Ortega,Marta,A.M. Horses-Alejandro de Raf,
 
ARG
Jose Larocca
64.50
28. 646 Amaretas
G \ Lit.W \ B \ 2006 \ x \ B: \ O: Firestone, Bertram u.Diana
 
GER
Markus Renzel
RV Alt Marl e.V.
64.53
29. 473 Royale Du Rouet
S \ SF \ B \ 2005 \ Jeff D'Or x Kannan \ B: \ O: Moore,Katrine
 
IRL
Billy Twomey
65.33
30. 677 Lenny Kravitz 8
G \ Meckl. \ B \ 2000 \ Lord Kemm x Kobold I \ B: Stade, Karl-Gerhard \ O: Weisbauer, Renate,Weisbauer, Gerhard
 
GER
Gerrit Schepers
Reitclub Emscherquelle e.V.
65.43
31. 89 Caramia 25
M \ Hann \ Db \ 2007 \ Chacco-Blue x Almox Prints J \ B: Betz,Joachim \ O: ZG Betz GbR,
 
GER
Toni Haßmann
RV Lienen e.V.
65.46
32. 689 Lucky Luke O
G \ OS \ F \ 2006 \ Ludwig von Bayern x Rouletto \ B: Ohsmer, Friedbert \ O: Ohsmer, Friedbert
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e.V.
65.54
33. 659 Cannonball du Toultia Z
S \ Z.Rpf \ Db \ 2007 \ Copin van de Broy x \ B: Schreiber, Fabien \ O: Schreiber, Fabien
 
GER
Marcus Ehning
ZRFV Borken e.V.
66.02
34. 335 High Voltage SB
M \ SF \ B \ 2005 \ Quaprice x Cortus \ B: Leuhusen,Carin \ O: Banki,Shadi
 
GER
David Will
RUF Pfungstadt e.V.
66.15
35. 884 Caronja
M \ Z.Rpf \ SCHI \ 2006 \ Caritano Z x Landgold \ B: Paul Schockemöhle Pferdehaltung Gmb \ O: Krieg, Andreas
 
GER
Niklas Krieg
RFV Donaueschingen
66.41
36. 374 Lasco 29
G \ Hann \ B \ 2005 \ Laptop x Acord II \ B: Temmen,Franz \ O: Premiumhorses Sportpferde UG&Co.KG,
 
GER
Jana Wargers
RFV Greven e.V.
66.50
37. 302 For Joy 26
G \ CH.Wb \ Schi \ 2000 \ Fresco VII x Uniek \ B: Crotta,Clarissa \ O: Crotta,Clarissa
 
GER
Soenke Kohrock
RC Gut Winkelacker e.V.
67.32
38. 621 SL Brazonado
G \ BRA.Rpf. \ SCHI \ 2005 \ SL Baluarte x Silvestre \ B: \ O: Coudelaria Souza Leao,Haßmann, Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
67.51
39. 860 Lancero
S \ DWB \ B \ 2003 \ Lancer II x Lentigo \ B: Ellerbrock,Helga Ernst,Kayhude \ O: Traber Maria Estermann Paul
 
SUI
Paul Estermann
68.57
40. 371 Lannaro
G \ OS \ B \ 2006 \ Larino x Kannan \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
UKR
Cassio Rivetti
68.76
41. 274 Elie van de Kolmen
M \ SBS \ Schi \ 2004 \ President x \ B: \ O: Whitaker,Michael
 
GBR
Michael Whitaker
68.78
42. 914 Blue Captain
G \ Holst \ SCHI \ 2006 \ x \ B: Roenne Soeren Von \ O: Dalen I Göteborg Fastighets AB
 
SWE
Douglas Lindelöw
69.04
43. 119 Cayenne 175
S \ OS \ B \ 2005 \ Cartoon x Sheyenne de Baugy \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Nielsen,Glenn Ar
 
NZL
Bruce Goodin
69.44
44. 373 Larea
M \ Holst \ B \ 2007 \ Loran x Loutano \ B: Diedrichsen,Peter \ O: Ulrich,Klaus
 
EGY
Abdel Kader Said
69.55
45. 95 Carlsberg 10
G \ KWPN \ B \ 2007 \ Lord Z x Koriander \ B: ZG Henstra u.Henstra, \ O: Ham,Willy van der
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
70.08
46. 37 Baptista
G \ KWPN \ B \ 2006 \ Harley VDL x Guidam \ B: \ O: Ger Poels Horses,
 
AUS
James Paterson-Robinson
70.44
47. 851 Quebracho Semilly
S \ SF \ F \ 2004 \ Le Tot de Semilly Sf x \ B: \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
Katharina Offel
RJC Rodderberg e.V.
70.52
47. 416 Nora 477
M \ Holst \ B \ 2006 \ Nekton x Carvallo BB \ B: Junger,Hansjörg \ O: Junger,Niels
 
DEN
Lars Bak Andersen
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
70.52
49. 692 Luigi 236
G \ OS \ B \ 2007 \ Lord Z x Madison \ B: Kappert, Jopie \ O: Wulff, Volker
 
GER
Jan-Phillipp Weichert
RS Bippen e.V.
70.87
50. 111 Casting 3
G \ OS \ Schi \ 2004 \ Cellestial x Calypso II \ B: Sarwatka,Manuel \ O: Fitschen,Jürgen
 
GER
Janne-Friederike Meyer
Nordd.u.Flottbeker RV
70.88
51. 655 Cassey 5
M \ KWPN \ Db \ 2007 \ x \ B: Veldhuis, L \ O: Johannpeter, Karina
 
GER
Torben Köhlbrandt
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
71.61
52. 592 Yandoo Oaks Constellation
G \ n.b. \ B \ 2006 \ x \ B: \ O: Winning,Kerrie
 
AUS
Jamie Kermond
71.69
53. 370 Landprincess
M \ Ung. \ F \ 2007 \ Landprinz x Istafan \ B: \ O: Sportpferde M & M Haunhorst,
 
GER
Martin Haunhorst
Reit- u. Fahrv. Hagen St. Martinus
72.85
54. 257 Dorella HBC
M \ KWPN \ F \ 2008 \ Wittinger VDL x Cantos \ B: \ O: Wasilewski,Lukasz
 
POL
Lukasz Wasilewski
73.75
55. 368 Lagos 78
G \ Old \ F \ 2006 \ Lordanos x Voltaire \ B: Devermann,Jürgen \ O: Behnen,Elmar
 
GER
Katja van Ginkel
RSC Osnabruecker Land e.V.
74.40
56. 395 Lucero LS La Silla
S \ Ausl. \ R \ 2005 \ Dollar Dela Pierre x \ B: \ O: Club Hipico La Silla,
 
BRA
Karina Johannpeter
Reit-und Fahrverein Oberneuland e.V
74.75
57. 500 Sherkan d'Amaury
S \ SF \ B \ 2006 \ Kannan x Quick Star \ B: \ O: R&R Horses B.V.,
 
ITA
Emanuele Camilli
ZRFV Riesenbeck e.V.
75.21
58. 466 Romeo du Paradis
G \ SF \ F \ 2005 \ For Pleasure x Adelfos \ B: \ O: Schäfer,Julia
 
GER
Armin Jun. Schäfer
RV Mannheim
75.41
59. 915 Saxo de la Roque
G \ SF \ B \ 2006 \ Capital x Quidam de Revel \ B: \ O: Sheikha Alyazia Sultan Al Nahyan
 
FRA
Frederic David
FRANCE
76.17
60. 293 Firth of Lorne
S \ Hann \ F \ 2004 \ For Pleasure x Stakkato \ B: Rölleke,Meinolf \ O: Rölleke,Meinolf
 
GER
Franz-Josef Jun. Dahlmann
RV Fritz Sümmermann Fröndenberg e.V
76.24
61. 852 Charity 33
M \ Westf \ B \ 2005 \ Cayetano L x C-Indoctro \ B: Ramsbrock, Heinrich \ O: Kessler Show Stables Llc
 
USA
Reed Kessler
ZRFV Borken e.V.
76.66
62. 681 Casilius
S \ Holst \ B \ 2006 \ Casall x Cambridge \ B: Hennings, Reimer Detlef \ O: Ludger Beerbaum Stables GmbH,Schou Absolut Horses
 
GER
Christian Kukuk
ZRFV Riesenbeck e.V.
77.70
63. 31 Balluchon du Rouet
G \ Württ \ F \ 2005 \ Balou du Rouet x Grand Canyon \ B: Rottenberger, Jennifer \ O: Equi Future Champions
 
GER
Laurenz Buhl
RV Heidelberg
78.58
64. 61 BSC Cavity
G \ Holst \ Db \ 2003 \ Caretino x Lansing \ B: Ritters,Jens \ O: Wulschner,Holger
 
GER
Holger Wulschner
RC Passin e.V.
79.00
65. 131 Chaccorina
M \ Westf \ B \ 2006 \ Chacco-Blue x Larenco \ B: Doetkotte,Georg \ O: Klaas,Hermann
 
GER
Eva Bitter
RV St.Georg Münster e.V.
82.34
66. 908 Zerafina 5
M \ KWPN \ DB \ 2004 \ Sheraton x Numero Uno \ B: Berendsen,Jac \ O: Huep,Lisa
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof
83.83
67. 538 Tailormade L'Aveu
S \ Z.Rpf \ \ 2007 \ Lawito x Balou du Rouet \ B: Paul Schockemöhle Pferdehaltung Gmb \ O: Tailormade Horses Aps,
 
DEN
Sören Pedersen
Turniergemeinschaft Wohlde e.V.
85.00
68. 181 Conthendrix
G \ Holst \ Schi \ 2004 \ Contendro I x Cor de la Bryere \ B: Krohn,Hans-Otto \ O: Thieme,Andre
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
85.18
69. 844 Ornellaia
M \ Holst \ B \ 2005 \ For Pleasure x Calato \ B: Thormaehlen Harm \ O: Team Harmony Management Co Ltd
 
GBR
John Whitaker
86.56
70. 853 Enriques of the Lowlands
M \ BWP \ B \ 2004 \ Diamant de Semilly x Carthago \ B: Lowlands Stud Bvba \ O: Ata Event Race Sp. Z O.O.
 
ESP
Manuel Fernandez Saro
RV Oldenburger Muensterland e.V
90.59
71. 748 Charisma
S \ Z.Rpf \ B \ 2007 \ Stakkato x Cassini L \ B: Lvp Stables \ O: HBC Stal
 
AUT
Julia Kayser
AUSTRIA
91.98
72. 855 Zuko S
G \ KWPN \ F \ 2004 \ Odermus R x Voltaire \ B: \ O: Andrius Petrovas
 
LAT
Kristaps Neretnieks
94.16
73. 117 Catwalk 14
S \ Holst \ B \ 2003 \ Colman x Corleone \ B: Völz,Lothar \ O: Whitaker,Claire
 
GBR
Robert Whitaker
101.34
el. 732 Merida 8
M \ ISH \ B \ 2007 \ x \ B: Duffy, Sean \ O: Artemis Equestrian Farm LLC
 
GER
Meredith Michaels-Beerbaum
RV Aller-Weser
ret. 906 Criss
S \ Holst \ B \ 2005 \ Cristo x Landriiter \ B: Stolzenberg, Kurt \ O: D'Emilio Teresa
 
IRL
Cameron Hanley
RUFV Rulle


prize money6.330,00 EUR
judgesRogier van Iersel (NED)
Anna Lindqvist (SWE)
Henrik Arle (FIN)