Nürnberger Burg-Pokal 2015

no. 31 Nat. dressage competition - Prix St. Georges Special
CDN

begin 25.04.2015 13:20

# no horse rider EHCMBtotal score
1. section
1. 930 Lord Carnaby
S \ Rhld \ F \ 2007 \ Lord Loxley I x Rocket Star \ B: Schweimanns,Peter \ O: Hödl Dr.,Manfred
 
GER
Isabell Werth
RFV Graf von Schmettow Eversael
610,00 EUR 316
(1)
311
(1)
306.5
(1)
295
(6)
316
(1)
75.341%
1544.5
2. 505 Silver Black OLD
S \ Old \ R \ 2007 \ Sandro Hit x Donnerhall \ B: Sieverding,Georg \ O: Pena Verona,Gregorio
 
GER
Kira Wulferding
RFV Holzhausen u.U.e.V.
460,00 EUR 297
(3)
297.5
(4)
297.5
(5)
304
(2)
302
(2)
73.073%
1498
3. 250 Djamba Djokiba
G \ Westf \ F \ 2007 \ Damon Hill x Wessex \ B: Fischer,Jörg \ O: Klimke,Michael
 
GER
Michael Klimke
RV St.Georg Münster e.V.
350,00 EUR 291
(6)
288
(9)
288
(9)
302.5
(3)
299.5
(4)
71.659%
1469
4. 290 Filaro
G \ Old \ F \ 2007 \ Fidertanz x Landsieger I \ B: Heuft,Alfred \ O: Eisner,Margit
 
GER
Helen Langehanenberg
RV St.Georg Münster e.V.
260,00 EUR 285.5
(9)
291.5
(5)
299
(4)
289.5
(11)
298
(6)
71.390%
1463.5
5. 525 Stand by me 11
G \ Old \ Db \ 2007 \ Stedinger x De Niro \ B: Kleen,Helmut \ O: Nuxoll,Sandra
 
AUT
Sandra Nuxoll
RV Oldenburger Muensterland e.V
210,00 EUR 293
(5)
287
(10)
288
(9)
291.5
(8)
297
(7)
71.049%
1456.5
6. 463 Robinvale
G \ Hann \ B \ 2007 \ Rubinero x Wittinger \ B: ZG Pidgley,Sarah u.Tony \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Insa Hansen
RSC Osnabruecker Land e.V.
283.5
(11)
279.5
(15)
289
(8)
289
(12)
283
(12)
69.463%
1424
total = 1.890,00 EUR
2. section
1. 333 Heuberger 2
S \ Trak. \ Schwb \ 2007 \ Imperio x Michelangelo \ B: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG, \ O: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG,
 
GER
Anabel Balkenhol
RV St.Georg Münster e.V.
610,00 EUR 304
(2)
307.5
(2)
305.5
(2)
304.5
(1)
293
(8)
73.878%
1514.5
2. 325 Harmony's Don Noblesse
S \ Hann \ R \ 2007 \ Dancier x Don Davidoff \ B: ZG Hey,Elke, Georg u.Birte \ O: Harmony Sporthorses,Pape,Susan
 
GBR
Susan Pape
RV Neuhaus-Oste u. Umg.
460,00 EUR 296.5
(4)
299
(3)
294
(7)
302
(4)
301.5
(3)
72.829%
1493
3. 610 Fürst Fugger
S \ Old \ Schwb \ 2006 \ Fürst Heinrich x Weltmeyer \ B: Renschen, Renate \ O: Gestüt Sprehe GmbH
 
GER
Kristina Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
350,00 EUR 289.5
(7)
290.5
(6)
300.5
(3)
296
(5)
292
(10)
71.634%
1468.5
4. 836 Heiline's Hot Mix
G \ DWB \ B \ 2007 \ Blue Hors Hotline x Come Back II \ B: Heiline Dressage \ O: Cassoe,Carina u. Casper
 
DEN
Carina Cassoe Krüth
260,00 EUR 286
(8)
290.5
(6)
295.5
(6)
292.5
(7)
292.5
(9)
71.073%
1457
5. 218 Damon's Divene
M \ Westf \ F \ 2006 \ Damon Hill x Rubin-Royal \ B: Becks,Christian \ O: DOKR,
 
GER
Helen Langehanenberg
RV St.Georg Münster e.V.
210,00 EUR 284.5
(10)
286.5
(11)
282.5
(13)
281
(17)
298.5
(5)
69.902%
1433
6. 258 Double D 2
G \ Old \ Db \ 2007 \ Dimaggio x Diamond Hit \ B: Langemeyer,Otto \ O: Knyaginicheva,Elena
 
GER
Eva Möller
RSC Osnabruecker Land e.V.
275
(15)
279.5
(15)
279.5
(16)
290
(10)
284.5
(11)
68.707%
1408.5
total = 1.890,00 EUR
not placed
7. 478 Sa Coeur
G \ Old \ Db \ 2007 \ Sir Donnerhall I x Don Davidoff \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Knyaginicheva,Elena
 
GER
Eva Möller
RSC Osnabruecker Land e.V.
281.5
(12)
289
(8)
281.5
(14)
276
(21)
276.5
(17)
68.512%
1404.5
8. 629 Easy Fellow
G \ Westf \ B \ 2006 \ Ehrenpreis x \ B: Böker, Hermann-Josef \ O: Böckmann, Dr. Dorit,Böckmann, Lina-Sofie
 
GER
Tessa Frank
TG Bad Zwischenahn
278.5
(14)
281
(13)
284
(11)
282
(14)
277.5
(16)
68.439%
1403
9. 663 Fürst Levantino
S \ Old \ \ 2008 \ Fürst Romancier x Sandro Hit \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
NOR
Isabel Bache
RV Oldenburger Muensterland e.V
274
(17)
275
(20)
275
(19)
290.5
(9)
276
(18)
67.829%
1390.5
10. 654 Dolany 13
G \ DWB \ R \ 2006 \ Don Schufro x Rubinstein I \ B: Sayn-Wittgenstein, Benedikte Prinze \ O: Sayn-Wittgenstein, Nathalie Prinzes
 
DEN
Nathalie Prinz Sayn-Wittgenstein
PSV Steinhagen-Brockhagen-Hollen e.
274
(17)
280.5
(14)
280.5
(15)
270.5
(23)
282
(13)
67.683%
1387.5
11. 507 Simply Red 45
G \ Hann \ F \ 2008 \ Sir Donnerhall I x Wolkenstein II \ B: Mindermann,Jürgen \ O: Putz,Wilfried
 
GER
Holga Finken
RC Pegasus e.V.
280
(13)
278
(17)
264
(27)
283
(13)
280
(14)
67.561%
1385
12. 628 Don Darius 4
S \ Hann \ B \ 2007 \ Don Frederico x \ B: Quast, Claus \ O: Fuchs, Otto Rudolf
 
GER
Mike Habermann
RG Schillerslage e.V.
271
(24)
277.5
(18)
284
(11)
280.5
(18)
268.5
(25)
67.390%
1381.5
13. 268 Edberg 2
S \ Trak. \ F \ 2008 \ Connery x Kaiser Wilhelm \ B: Joergensen,Erik \ O: Hell,Antje
 
GER
Antje Hell
Wiesbadener RFC e.V.
272
(22)
284
(12)
279
(17)
279.5
(19)
262.5
(29)
67.171%
1377
14. 292 Fiorello 121
G \ Old \ B \ 2007 \ Faustinus x Karon \ B: Schütte,Heinrich \ O: Prahl GbR,Andreas u.Wiebke
 
NED
Mayke Liebregts
RFV Allertal
273
(19)
273
(23)
271
(21)
281.5
(16)
271.5
(21)
66.829%
1370
14. 485 San Royal 3
S \ Old \ Schwb \ 2007 \ San Remo x Grand Royal \ B: Rosemann,Martina \ O: Stall Keller GmbH&Co.KG,
 
GER
Kathleen Keller
Pferdezucht- u. RV Luhmühlen e.V.
275
(15)
269.5
(25)
277.5
(18)
274.5
(22)
273.5
(19)
66.829%
1370
16. 286 Faustus 94
G \ Hann \ B \ 2008 \ Falsterbo x Forrest xx \ B: Bruns,Heino \ O: Bruns,Heino
 
GER
Dirk Linden
FK Pferdesport Venekoten
271
(24)
276
(19)
270
(23)
270
(25)
279.5
(15)
66.659%
1366.5
17. 328 Haya 17
M \ Westf \ Db \ 2007 \ Hotline x D'accord \ B: Sieg,Claudia \ O: Gießelmann,Christian
 
GER
Jan-Dirk Gießelmann
RV Wagenfeld e. V.
272
(22)
272
(24)
268
(26)
282
(14)
269.5
(24)
66.512%
1363.5
18. 240 Diavolessa vA
M \ Hann \ Schwb \ 2008 \ Don Frederico x Londonderry \ B: Scheele-von Alven,Josef \ O: Scheele-von Alven,Josef
 
RUS
Tatiana Kosterina
RFV Dornberg e.V.
272.5
(20)
274.5
(21)
269
(24)
270
(25)
271.5
(21)
66.220%
1357.5
19. 358 La Lopez 2
M \ Rhld \ F \ 2006 \ Lord Loxley I x Boss \ B: Nolden Dr.,Klaus-Dieter \ O: Nolden,Wilma
 
GER
Christine Nolden
RFV von Driesen Asperden-Kessel
263
(28)
273.5
(22)
269
(24)
276.5
(20)
270.5
(23)
65.976%
1352.5
20. 228 De Champ OLD
S \ Old \ Db \ 2006 \ Daddy Cool x Caprimond \ B: Bescht,Helmar \ O: BG Pidgley u.Schockemöhle,
 
GER
Anja Engelbart
RV Oldenburger Muensterland e.V
272.5
(20)
264
(28)
270.5
(22)
270.5
(23)
273
(20)
65.878%
1350.5
21. 837 Fiji 4
G \ n.b. \ B \ 2008 \ Florencio x Climax \ B: \ O: Esch,Petra van
 
NED
Petra van Esch
254.5
(31)
268
(26)
273.5
(20)
263
(32)
265.5
(27)
64.610%
1324.5
22. 327 Havalon 2
G \ Hann \ R \ 2007 \ Hotline x Wolkentanz II \ B: Lenter,Heinz \ O: Dust,Malte-Maximilian
 
GER
Christoph Dust
RUFV Bawinkel u. Umgebung e.V.
267.5
(26)
264.5
(27)
263
(28)
266
(28)
257.5
(31)
64.317%
1318.5
23. 323 Hampton Court 2
G \ Hann \ F \ 2008 \ Hochadel x Walt Disney I \ B: Bührig,Dieter \ O: Boeckmann-Heinrich,Cornelia
 
GER
Kathleen Keller
Pferdezucht- u. RV Luhmühlen e.V.
261
(29)
264
(28)
262
(31)
263.5
(30)
262
(30)
64.024%
1312.5
24. 494 Scolari 7
G \ Hann \ Db \ 2006 \ Stedinger x Rohdiamant \ B: Gießelmann,Heinrich \ O: Dierks,Julia
 
GER
Julia Dierks
RV Heiligenrode u.U. e.V.
254.5
(31)
263
(30)
262.5
(30)
263.5
(30)
265
(28)
63.829%
1308.5
25. 310 Frieda 145
M \ Westf \ B \ 2006 \ Fidertanz x Piquet \ B: Warnecke,Fritz \ O: Warnecke,Susanne
 
GER
Susanne Warnecke
RV Geisterholz e.V.
257.5
(30)
259.5
(32)
253
(33)
265.5
(29)
267
(26)
63.537%
1302.5
26. 889 So what 23
G \ Hann \ B \ 2007 \ Sir Donnerhall I x Londonderry \ B: Flessner, Eckhard \ O: Knyaginicheva, Elena
 
ESP
Victor Alfonso Pomares
RSC Osnabruecker Land e.V.
265.5
(27)
255
(33)
258.5
(32)
268.5
(27)
249
(32)
63.244%
1296.5
27. 514 Sissy 417
M \ Hann \ F \ 2006 \ Sir Donnerhall I x Brentano II \ B: Blatcher,Christopher \ O: Winkelmann,Heinrich
 
GER
Jörg Dietrich
RV Lienen e.V.
252
(33)
261
(31)
263
(28)
241.5
(33)
245
(33)
61.585%
1262.5
el. 324 Harmony's Depardieu
G \ Hann \ F \ 2006 \ Don Frederico x Weltmeyer \ B: Vlyten,Holger van \ O: Harmony Sporthorses,
 
GER
Michael Klimke
RV St.Georg Münster e.V.
ret. 449 Raffinjo
G \ Hann \ F \ 2006 \ Royal Blend x Salvano \ B: Cappelmann,Johann Eimer \ O: Lombard,Fabienne
 
GER
Ulf Ebner
Hof Bernadotte e.V.
ret. 339 Hilfiger OLD
G \ Old \ Schwb \ 2007 \ Hotline x Argentinus \ B: Kind,Heike \ O: Kind,Heike
 
GER
Holga Finken
RC Pegasus e.V.


prize money3.780,00 EUR
judgesE: Reinhard Richenhagen
H: Eckhard Wemhöner
C: Ricky MacMillan
M: Ute von Platen
B: Dr. Dietrich Plewa