Qualifier for Louisdor-Preis

no. 32 Nat. dressage competition - Intermediaire II
CDN

begin: 24.04.2015 07:53
competitors: 30

# starting time no horse rider
1. 07:53:00 85 Capo 20
S \ Holst \ B \ 2006 \ Cracker Jack x Alcatraz \ B: Nagel-Tornau,Peter \ O: Kohl,Claudia
 
FIN
Emma Kanerva
RV Altenautal e.V.
2. 08:01:00 713 Cosmo 59
G \ KWPN \ B \ 2007 \ Van Gogh x Landjonker (Fruhling) \ B: Serrarens, S. \ O: Rothenberger im Gestüt Erlenhof OHG
 
GER
Sönke Rothenberger
RSG Fichtenhof Bad Homburg
3. 08:09:00 212 Da Vinci 211
G \ Hann \ B \ 2005 \ Don Crusador x Regazzoni \ B: Pascheberg,Hermann \ O: Westenhöfer Dr.,Wolfgang
 
GER
Wolfgang Westenhöfer Dr.
RFV Hohenhameln u.U. e.V.
4. 08:17:00 225 Dark Dandy 2
S \ Westf \ R \ 2006 \ Dark Fire x Fidermark \ B: Dieckhoff-Holsen,Martin \ O: BG Kramer u.Sieper Dres.,
 
GER
Catrin Kramer Dr.
RV Albersloh e.V.
5. 08:25:00 931 Denver Star 2
G \ Hann \ DB \ 2005 \ Don Primero x Leibnitz \ B: Gläser,Karin \ O: Adam,Anna
 
GER
Anna-Catherine Adam
RFV Aubenhausen e.V.
6. 08:33:00 233 Der kleine Lord 16
S \ Hann \ F \ 2006 \ Danone I x Donnerschwee \ B: Lietz,Hans-Juergen \ O: Böckmann,Kristina
 
GER
Kristina Böckmann
Elbdörfer u.Schenefelder RV e.V.
7. 08:41:00 246 Dirubio
G \ Old \ F \ 2005 \ Dimaggio x Rubinstein I \ B: Vorwerk-Woebkenberg,Günther \ O: Sahle,Johanna u.Uwe
 
GER
Mirja Block
RV St.Martin Greven-Bockholt e.V.
8. 08:49:00 256 Dono di Maggio
G \ Old \ Df \ 2007 \ Dimaggio x Santander H \ B: Heinisch,Gabriele \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
ESP
Borja Carrascosa Martinez
RSC Osnabruecker Land e.V.
9. 08:57:00 640 Rom 18
M \ Hann \ RkaSc \ 2006 \ Royal Highness x Don Frederico \ B: Flathmann, Cord \ O: Rabus, Katja
 
GER
Juliane Brunkhorst
RV Harsefeld u.Umg.
ca. 15:00 minutes break
10. 09:20:00 277 Emilio 107
G \ Westf \ B \ 2006 \ Ehrenpreis x Cacir AA \ B: ZG Strunk,Heinrich u.Wilhelm \ O: Winter-Schulze,Madeleine,IW Pferde GmbH,
 
GER
Isabell Werth
RFV Graf von Schmettow Eversael
11. 09:28:00 296 Flirt 102
G \ Westf \ B \ 2005 \ Florestan I x Laurentianer \ B: Schulze Gronover,Dirk \ O: Schulze Gronover,Dirk
 
GER
Peter Borggreve
RFV Milte-Sassenberg e.V.
12. 09:36:00 326 Harmony's Fiorano
G \ Hann \ Df \ 2005 \ Rousseau x Rotspon \ B: Riegen,Anke von \ O: Harmony Sporthorses,Pape,Susan
 
GBR
Susan Pape
RV Neuhaus-Oste u. Umg.
13. 09:44:00 361 Laavanyo
G \ Westf \ B \ 2006 \ Laudabilis x Royal Diamond \ B: Baey,Herbert de \ O: Kühl,Mira
 
GER
Uta Wüsthof
Förderkreis Grand Prix Düsseldorf
14. 09:52:00 301 Flynn PCH
S \ Hann \ Df \ 2006 \ Falsterbo x Walt Disney I \ B: Finck,Gerhard \ O: Gooding,Nancy A.
 
FIN
Emma Kanerva
RV Altenautal e.V.
15. 10:00:00 382 Lifestyle 58
S \ Westf \ B \ 2007 \ Laudabilis x Davignon I \ B: Schulze-Sutthoff,Josef \ O: Schulze Sutthoff,Bernard
 
GER
Lars Schulze Sutthoff
RFV Greven e.V.
16. 10:08:00 402 Meggle's Boston
S \ KWPN \ Db \ 2006 \ Johnson x Partout \ B: Pleyter,Maatschap \ O: Georgihof GmbH & Co.KG,
 
GER
Hendrik Lochthowe
RA München e.V.
17. 10:16:00 715 Qualia
S \ Old \ Df \ 2005 \ Quando-Quando x Donnerhall \ B: Oatley, Kristy \ O: Oatley, Kristy,Schockemöhle, Paul
 
AUS
Kristy Oatley
RFV Trittau u.U.von 1922 e.V.
18. 10:24:00 454 Rasputin W
G \ Old \ Db \ 2006 \ Rooney x Donnerhall \ B: Sprehe,Paul \ O: Walterscheidt,Lena Charlotte
 
GER
Laura Blackert
TurnierSG Hülsmann
19. 10:32:00 469 Rosafina WRT
M \ Trak. \ B \ 2005 \ Elfengeist x Consul \ B: Weckerle Dr.,Thomas \ O: Weckerle Dr.,Thomas
 
GER
Kirsten Sieber
ZRFV Schwerte e.V.
ca. 15:00 minutes break
20. 10:55:00 483 Sammy Deluxe 4
G \ Westf \ B \ 2006 \ Sir Donnerhall I x Florestan I \ B: Hahne,Helga \ O: Hubertus Schmidt GmbH,
 
GER
Hubertus Schmidt
RV Altenautal e.V.
21. 11:03:00 509 Sir Diamond
G \ Old \ R \ 2005 \ Sandro Hit x De Niro \ B: Stall Troff, \ O: Haller,Claudia
 
GER
Juliette Piotrowski
Förderkreis Dressur im Kreis-Pferde
22. 11:11:00 838 Toerveslettens Stamina
M \ DWB \ SCHI \ 2005 \ Stedinger x Carano \ B: \ O: Pernille Rugaard
 
DEN
Andreas Helgstrand
RSC Osnabruecker Land e.V.
23. 11:19:00 582 Welt Prince
S \ Hann \ B \ 2005 \ Weltregent H x Prince Thatch xx \ B: Wohlers,Manfred \ O: Wohlers,Manfred
 
GER
Hannes Baumgart
RV Aller-Weser
24. 11:27:00 584 Westminster 71
G \ Old \ Db \ 2005 \ Weltissimo x Davignon I \ B: Schaper,Helen \ O: Bauer,Saskia
 
DEN
Martin Christensen
Stall Tannenhof e.V
25. 11:35:00 588 Wind of Change 37
G \ Hann \ B \ 2006 \ Worldly I x Walzertraum \ B: Schrader,Jochen \ O: Winkelmann,Heinrich
 
GER
Jörg Dietrich
RV Lienen e.V.
26. 11:43:00 639 Sieger Hit
S \ Old \ B \ 2005 \ Sandro Hit x Donnerhall \ B: Sieverding, Georg \ O: Aggesen, Jens Peter
 
GER
Juliane Brunkhorst
RV Harsefeld u.Umg.
27. 11:51:00 38 Barclay 20
S \ Hann \ Df \ 2005 \ Belissimo M x Prestige Pilot \ B: Klausing,Wilhelm \ O: Middelberg,Wilhelm
 
GER
Petra Middelberg
RV Lienen e.V.
28. 11:59:00 53 Bodega W
M \ Old \ B \ 2006 \ Breitling W x Fabriano \ B: ZG Wittig/Tiemann, \ O: Wittig,Wolfram
 
GER
Wolfram Wittig
RFV von Lützow Herford e. V.
29. 12:07:00 56 Boogie Woogie 6
G \ KWPN \ Db \ 2006 \ Du Moulin x Florett As \ B: Oosterlaar,J.B.A. \ O: Hanna,Mary u.Rob
 
SWE
Malin Nilsson
RV Appelhülsen e.V.
30. 12:15:00 57 Bordeaux 28
S \ KWPN \ Db \ 2006 \ United x Gribaldi \ B: Lisman,A.J.M. \ O: Schockemöhle,Paul,Uytert,Joop van
 
GER
Eva Möller
RSC Osnabruecker Land e.V.


prize money2.500,00 EUR
judgesE: Ricky MacMillan
H: Ulrike Nivelle
C: Dr. Evi Eisenhardt
M: Eckhard Wemhöner
B: Ute von Platen