Grand Prix presented by Nordpack GmbH

no. 07 CDI 4* Grand Prix de Dressage

begin: 10.07.2015 11:45
competitors: 28

# starting time no horse rider
1. 11:45:00 110 Bellissimo
G \ BWP \ R \ 2001 \ Don Renoir x Flemmingh \ B: Schalk Karel \ O: DW Dressage
 
JPN
Kazuki Sado
JAPAN
2. 11:54:00 81 Unique
M \ Holst \ B \ 2004 \ Carpaccio x Lord \ B: Thede,Adolf \ O: Bechtolsheimer,Dr.W.u.U.
 
GBR
Laura Tomlinson
GREAT BRITAIN
3. 12:03:00 13 Catch me
S \ KWPN \ DB \ 2007 \ Dreamcatcher x Goodtimes \ B: Evers \ O: Mevr. M. Timmermans & Dhr. D. v. Kr
 
NED
Margo Timmermans
NETHERLANDS
4. 12:12:00 62 Ramses der II
S \ n.b. \ R \ 1998 \ x \ B: \ O: Shimoda,Tsunehiro
 
JPN
Shingo Hayashi
JAPAN
5. 12:21:00 98 Totilas
S \ KWPN \ R \ 2000 \ Gribaldi x Glendale \ B: ZG Schuil, Jan K. u.Anna Visser \ O: Linsenhoff u.Paul Schockemöhle, Ann
 
GER
Matthias Alexander Rath
Frankf.Turnierst.Schw.Gelb e.V.
6. 12:30:00 77 Super Nova II
G \ Hann GB \ B \ 2003 \ De Niro x Weltmeyer \ B: E.M.Kirby "Cherrytrees \ O: Goodman,Jen & Wilton,Spencer
 
GBR
Spencer Wilton
GREAT BRITAIN
7. 12:39:00 92 Yesco
S \ PRE \ SCHI \ 2003 \ Jubiloso XXII x HIdalgo \ B: \ O: Merkulova,Inessa
 
RUS
Inna Tzydrenkova
RSC Osnabruecker Land e.V.
8. 12:48:00 37 Dzeko
S \ Old \ DF \ 2006 \ Dimaggio x Continue \ B: Hannoever,Josef \ O: Milczarek,Katarzyna
 
POL
Katarzyna Milczarek
RFV Krackow e.V.
9. 12:57:00 108 Diplomat
G \ Tsch.W. \ DB \ 2005 \ Dantes x Dietward - 4 \ B: \ O: Jancarova Ema
 
CZE
Ema Kopuleta
CZECH REPUBLIK
10. 13:06:00 70 Sal
S \ PORSp \ R \ 1999 \ Mississipe x Golega \ B: Frederico Bonacho dos Anjos \ O: Hof Marabunta/Silvia Rizzo,
 
ITA
Silvia Rizzo
ITALY
ca. 20:00 minutes break
11. 13:35:00 35 Dresden Mann
G \ Westf \ Schwb \ 2004 \ Dresemann x Florestan I \ B: Vornholt,Hubert \ O: Wallace,Clodagh,Klimke,Ingrid
 
GER
Ingrid Klimke
RV St.Georg Münster e.V.
12. 13:44:00 16 Crescendo VII
G \ Holst \ B \ 2004 \ Casall x Lord \ B: Birchler,Manfred \ O: Rosen Service AG Inh. Hermann Rosen,Rosen,Josephine
 
SUI
Josephine Rosen
RFV Emsbueren e.V.
13. 13:53:00 24 Deveraux OLD
G \ Old \ R \ 2001 \ De Niro x Rohdiamant \ B: Berding,Auguste \ O: Rothenberger im Gestüt Erlenhof OHG,Quandt,Johanna,Rothenberger,Gonnelien
 
GER
Sanneke Rothenberger
Bad Homburger RFV
14. 14:02:00 89 Winston
S \ KWPN \ DF \ 2003 \ Gribaldi x Jazz \ B: Gebr. M P van Doorn \ O: Cromwood Trading Ltd.,
 
RUS
Polina Afanasieva
RSC Osnabruecker Land e.V.
15. 14:11:00 76 Stella Pack Ganda
M \ Pol. \ B \ 2003 \ Celtik SP x Glückspilz \ B: Katarzyna Milczarek \ O: Lukasik,Anna
 
POL
Anna Lukasik
POLAND
16. 14:20:00 111 Diavolo II de Laubry
M \ BWP \ DB \ 2003 \ Alibi de Laubry x Askan de Lauzelle \ B: Haras de Laubry, Asse \ O: Cristobal Belmonte Roldan
 
ESP
Cristobal Belmonte Roldan
SPAIN
17. 14:29:00 64 Rigoletto Royal CH
G \ CH.Wb \ F \ 2002 \ Rubin Royal x Donnerschlag \ B: Blunier,Alfred & Käthi \ O: Rindlisbacher Hildegard Häcki Car,Rindlisbacher,Hildegard
 
SUI
Caroline Häcki
SWITZERLAND
18. 14:38:00 21 Danilo
S \ Hann \ R \ 2004 \ De Niro x Andiamo \ B: ZG Beck,Susanne u.Jürgen \ O: Patricia A. Stempel
 
USA
Shelly Francis
USA
19. 14:47:00 43 Gulliver
G \ Hann \ B \ 2004 \ Grandvilly x Vandal \ B: \ O: Barysheva, Lada,
 
RUS
Ekaterina Kharchenko
RUSSIAN
ca. 20:00 minutes break
20. 15:16:00 2 Alina
M \ DWB \ B \ 1998 \ Michellino x Diamant \ B: Bech,Ulla u.Kristian \ O: Page,Arlene
 
USA
Arlene Page
RSC Osnabruecker Land e.V.
21. 15:25:00 119 Deveraux B
G \ Westf \ F \ 2002 \ Dimension x Rivellino xx \ B: Becks, Christian \ O: Hartmann,Ralf
 
GER
Carola Koppelmann
Kehdinger RC e.V.
22. 15:34:00 85 Vorst D
S \ KWPN \ F \ 2002 \ Hors la Loi II x Lancelot \ B: A B M. van Driel-van Daal, Loosbroe \ O: E. Beersen & Yeh,Hsiu-Hua
 
NED
Diederick van Silfhout
NETHERLANDS
23. 15:43:00 38 Finckenstein TSF
S \ Trak. \ Schwb \ 2002 \ Latimer x Kennedy \ B: Moll,Karl-Heinz \ O: Svane,Rikke
 
DEN
Rikke Svane
Cavaliers Reunis Luxembourgeois
24. 15:52:00 84 Vancouver K
G \ KWPN \ SCHWB \ 2002 \ Jazz x Ferro \ B: Korver,M. \ O: Reynolds,Joe Kathleen
 
IRL
Judy Reynolds
Gut Hohenkamp TurnierSC e.V.
25. 16:01:00 79 UllrichEquine's St. Emilion
S \ Westf \ R \ 2005 \ Sandro Hit x Ehrenwort \ B: Niewerth,Walter \ O: Ullrich,Christina
 
GER
Dorothee Schneider
Frankf.Turnierst.Schw.Gelb e.V.
26. 16:10:00 18 Dablino FRH
G \ Hann \ Df \ 2000 \ De Niro x Wanderbursch II \ B: Sweers,Weert-Arnold \ O: Balkenhol,Klaus,Balkenhol,Judith
 
GER
Anabel Balkenhol
RV St.Georg Münster e.V.
27. 16:19:00 19 D'Agostino FRH
G \ Hann \ F \ 2000 \ De Niro x Shogun xx \ B: Lahmann,Klaus \ O: Capellmann-Lütkemeier,Gina
 
GER
Fabienne Lütkemeier
RFV Paderborn e.V.
28. 16:28:00 95 Loverboy 26
G \ Holst \ Db \ 2000 \ Lorentin I x Alcatraz \ B: Hansen, Gerd \ O: Lang, Christin Vivien,Lang, Jenny
 
GER
Jenny Lang
RSG Linkenheim-Hochstetten e.V.


prize money5.000,00 EUR
judgesE: Gustav Svalling (SWE)
H: Dr. Evi Eisenhardt (GER)
C: Dr. Vincenzo Truppa (ITA)
M: Ghislain Fouarge (NED)
B: Katrina Wüst (GER)