Prize donated by Land Rover Deutschland GmbH

no. 18 Int. competition (1.35 m)
CSIYH* - 1st Qualifier Youngster Tour, FEI Art. 238.2.1

begin: 06.08.2015 14:30
competitors: 57

# no horse rider
7year old horses
1. 275 Conley 19
G \ Holst \ Db \ 2008 \ Contendro II x Alcatraz \ B: Rijkens,Ina \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
GER
Anna-Sophie Kosch
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
2. 1159 Lady Lamour 2
M \ Hann \ B \ 2008 \ Lord Pezi x Grandeur \ B: Winkeler, Wilhelm \ O: Böckmann Pferde GmbH
 
GER
Gilbert Böckmann
RUFV Lastrup e.V.
3. 1230 Chac Boy
G \ OS \ F \ 2008 \ Chacco-Blue x Baloubet du Rouet \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
ITA
Emanuele Camilli
ZRFV Riesenbeck e.V.
4. 655 Lazia 2
M \ Hann \ F \ 2008 \ Lazio x Landadel \ B: Wegbünder,Arnold \ O: Grabe,Lothar
 
GER
Enrico Süßenbach
RFV Isernhagen
5. 196 Chabadu
G \ OS \ B \ 2008 \ Chacco-Blue x Baloubet du Rouet \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Karl Brocks
RV Waltrop e.V.
6. 734 Ninyon
S \ OS \ B \ 2008 \ Nintender x Careful \ B: Gestüt Lewitz, \ O: SVS Sportvision Stables GmbH&Co.KG,
 
TPE
Jasmin Chen
RV Oldenburger Muensterland e.V
7. 1127 Carlotta 212
M \ Hann \ F \ 2008 \ Contagio x Rio Branco \ B: ZG Hashagen,Ilona u.Magreth \ O: Kachelhoffer,Johan
 
RSA
Johan Kachelhoffer
Reit- u. Rennverein Schwarme 1897 e
8. 692 Lord Beckham
S \ Rhld \ B \ 2008 \ Lord Weingard x Pessoa \ B: ZG Kasten-Lachowitz, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
9. 753 Oak Grove's Vogelfrei
G \ Old \ B \ 2008 \ Verdi (Q-Verdi) x Cordalme Z \ B: Stevens,Erich \ O: Gestüt Eichenhain GmbH,
 
GER
Harm Lahde
RV Aller-Weser
10. 709 Lumbumbo
G \ Hann \ B \ 2008 \ Ludwig von Bayern x Lord Inci Pit \ B: Schmerglatt,Rainer \ O: Schmerglatt,Rainer
 
GER
Lennert Hauschild
RV Sittensen u.U.
11. 313 Crizz
G \ Holst \ B \ 2008 \ Caretino x Cassini II \ B: Landsberger,Birgit \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
12. 218 Chasanno
S \ OS \ F \ 2008 \ Chacco-Blue x Cento \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Gestüt Lewitz,
 
GER
Philip Rüping
RV Oldenburger Muensterland e.V
13. 6 Afrah 4
M \ Holst \ B \ 2008 \ Coriano x Lord Inci Pit \ B: Krautwald,Winfried \ O: Krautwald,Edeltraud
 
GER
Jana Wargers
RFV Greven e.V.
14. 239 Cicero Bareliere Z
S \ Z.Rpf \ B \ 2008 \ Cicero Z x Concorde \ B: \ O: Gugler Sport Horses GmbH & Co.KG,
 
GER
Mathis Schwentker
RV Oldenburger Muensterland e.V
15. 1079 Casino Berlin
S \ Old \ Schi \ 2008 \ Caspar x Landor S \ B: Sosath, Gerd \ O: Sosath, Gerd
 
GER
Hendrik Sosath
Stedinger RUFV Sturmvogel Berne
16. 191 Cent 15
S \ Hann \ Db \ 2008 \ Carenzo x Silvio I \ B: Drünert Dr.,Rudolf \ O: Sportpferde Löhden GmbH,
 
GER
Josch Löhden
RV Zeven
17. 1161 Luna 1714
M \ Old \ B \ 2008 \ Lord Pezi x \ B: Lasarzik, Tanja \ O: Lasarzik, Tanja
 
AUS
Thomas McDermott
18. 157 Carlotta 181
M \ Westf \ Schi \ 2008 \ Cornet Fever x Lenardo \ B: ZG Könemann,Maria u.Heinz \ O: Gkouskova,Anna
 
ITA
Andre Sakakini
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
19. 772 Pia-Lotta 15
M \ Hann \ F \ 2008 \ Perigueux x Fabriano \ B: Vorreier,Matthias \ O: Elmgestüt Drei Eichen GmbH,
 
GER
Nina Schäfer
RC Elmgestüt Drei Eichen e. V.
20. 1296 Canani S
M \ Brdbg \ F \ 2008 \ Chacco Blue x Quattro B \ B: Bernd Schiele GbR \ O: Meyer, Ulrike & Hilmar Meyer Sportp
 
GRE
Angelos Touloupis
Reit- u. Rennverein Schwarme 1897 e
21. 197 Chablis 157
G \ Westf \ Schwb \ 2008 \ C-Indoctro x Pilot \ B: Rappold,Florian \ O: Witthake,Eckhard
 
GER
Celine Beekhuis
FRG Krummhörn e.V.
22. 784 Qienna 3
M \ Holst \ Schi \ 2008 \ Quo Vados I x Clearway \ B: Gehrke,Günther \ O: Sundman,Camilla,Hess,Friederike
 
GER
Christian Hess
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
23. 288 Conzil 2
S \ Holst \ B \ 2008 \ Cristo x Coriano \ B: Mingoli,Alessandro \ O: Glanemann,Christian
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
24. 791 Quantador 3
G \ Westf \ Schi \ 2008 \ Quinta Real x Cornet Obolensky (ex: Windows \ B: Kaiser,Georg \ O: Schockemöhle,Paul
 
GER
Bastian Freese
RV Oldenburger Muensterland e.V
25. 1284 Tailormade Gangster
G \ DWB \ F \ 2008 \ Godsend du Reverdy x Voltaire \ B: \ O: Tailormade Horses Aps
 
DEN
Sören Pedersen
TG Wohlde e.V.
26. 1145 Rahmannshof Bently
G \ BWP \ BRAUN \ 2008 \ Bentley an de Heffinck x Utrillo van de Heffinck \ B: Bock,Remi de \ O: Gestüt Rahmannshof/Ulla v. Bormann
 
GER
Franz-Josef Jun. Dahlmann
RV Fritz Sümmermann Fröndenberg e.
27. 15 Alina 440
M \ Holst \ B \ 2008 \ Nekton x Cassini I \ B: Mohr,Maike \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
28. 1123 Carentana
M \ Holst \ B \ 2008 \ Carentan x Limbus \ B: Belz,Marion \ O: Sletten Invest GmbH
 
NOR
Margrethe Hartmann
29. 1220 Cabana 10
M \ Meckl. \ Df \ 2008 \ Carrico x Lord Kemm \ B: Narajek, Klaus \ O: Gerken, Kai
 
GER
Christian Kukuk
ZRFV Riesenbeck e.V.
30. 1240 Soccero 2
G \ Holst \ Schwb \ 2008 \ Singulord Joter x Casall \ B: Peters, Timm \ O: J.Meyer, Chr. Zimmermann u.L. Wolke
 
GER
Janne-Friederike Meyer
Nordd.u.Flottbeker RV
31. 1205 Cool Blue Diamond
G \ Holst \ Schi \ 2008 \ Clarimo x Carolus I \ B: Wiesner, Udo \ O: Mulla, Annabelle,Mulla, Maria-Katharina
 
GER
Jan-Phillipp Weichert
RS Bippen e.V.
32. 959 Stanley 164
G \ Hann \ B \ 2008 \ Stakkato x Rabino \ B: Plaß Dr.,Sabine \ O: Schulze Elfringhoff,Josef
 
ITA
Michael Cristofoletti
RFV Greven e.V.
33. 113 Calico Joe 2
G \ Westf \ B \ 2008 \ Cornado I x Gralshüter \ B: Thoma,Lisa-Mayleen \ O: Müter,Gerhard
 
GER
Kai Schäfer
RC Elmgestüt Drei Eichen e. V.
34. 965 Stenja S 2
M \ Hann \ B \ 2008 \ Stenograph x Cashman \ B: Steinecke,Wilfried \ O: Steinecke,Gerd
 
GER
Mynou Diederichsmeier
RV Aller-Weser
8year old horses
35. 971 Strombuli
G \ Old \ B \ 2007 \ Stalypso x Couleur-Rubin \ B: Wendeln,Paul \ O: Wendeln,Peter
 
GER
Joachim Heyer
RUFV Cappeln
36. 105 Cadora
M \ Old \ F \ 2007 \ Catoki x Landor S \ B: Sosath,Gerd \ O: Sosath,Gerd
 
GER
Gerd Sosath
Stedinger RUFV Sturmvogel Berne
37. 1129 Tryba du Lerchenberg
M \ SF \ Schi \ 2007 \ x Cento \ B: \ O: I.H.E. Intra Horse Establishment
 
GER
Tobias Thoenes
RV von Bredow Keppeln
38. 1006 Uthello
G \ Hann \ B \ 2007 \ Uccello x Conteur \ B: Badenhoop,Claudia \ O: Köhler,Wilfried,Schultz,Peter
 
GER
Bernd Rubarth
RV Sottrum u. Umg.
39. 84 Bjerglunds Cuba
M \ Holst \ B \ 2007 \ Clarimo x Limbus \ B: Petersen,Henrik \ O: Khomashko,Sergey,Hilmar Meyer Sportpferde GmbH,
 
GER
Hilmar Meyer
Reit- u. Rennverein Schwarme 1897 e
40. 1050 Zamara 3
M \ Holst \ B \ 2007 \ Canturo x Lord \ B: Eitel,Michael \ O: Jucker,Urs
 
GER
Oliver Ross
RV Aller-Weser
41. 1182 Zera 23
M \ Holst \ B \ 2007 \ Cero I x Calato \ B: Thormählen, Harm \ O: Thormählen, Harm
 
SLO
Patricio Muente
RV Schneverdingen
42. 1209 Aspen 22
G \ Old \ B \ 2007 \ Abke x Landjonker (Fruhling) \ B: Winkeler, Alois \ O: Klaas, Hermann
 
GER
Marco Kutscher
ZRFV Riesenbeck e.V.
43. 1135 Samba de Janeiro 3
M \ Hann \ F \ 2007 \ Stolzenberg x Glenfiddich \ B: Marklewitz, Christa \ O: Moormann, Rolf
 
GER
Rolf Moormann
RV Ahlhorn e.V.
44. 1070 Baloukira
M \ Hann \ B \ 2007 \ Balou du Rouet x Stakkato \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof
45. 1174 Pikeur Dylon
G \ Holst \ B \ 2007 \ Diamant de Semilly x Carry \ B: Ohlsen, Gerhard \ O: Brinkmann, Wolfgang
 
GER
Markus Brinkmann
RFV von Lützow Herford e. V.
46. 1234 Catokia 2
G \ Westf \ B \ 2007 \ Catoki x Coriall \ B: Gehlich,Eberhard \ O: Bartram,Udo
 
JPN
Tadahiro Hayashi
Japan
47. 770 Phaeton 4
G \ Hann \ R \ 2007 \ Perigueux x Cheenook \ B: Forkert,Paul \ O: ZG Forkert,Hergen u.Marten
 
GER
Esther Forkert
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
48. 1132 Chacenny
M \ OS \ B \ 2007 \ Chacco-Blue x Cento \ B: Gestüt Lewitz \ O: Gestüt Lewitz
 
GER
Pia-Katharina Bostock-Beeking
ZRFV Heiden e.V.
49. 725 Mytender
S \ Westf \ Schi \ 2007 \ Montender x Cantus \ B: Schulze Elpert,Franz-Josef \ O: Borgmann,Stephan
 
GER
Jörg Peper
RV Harsefeld u.Umg.
50. 690 Lorbas 279
G \ Old \ B \ 2007 \ Lordanos x Continue \ B: Bergmann,Ulrike \ O: Bergmann,Ulrike
 
GER
Hergen Forkert
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
51. 992 Tequila de Lile
M \ SF \ F \ 2007 \ Luccianno x Etna Paluelle \ B: \ O: Artemis Equestrian Farm LLC,
 
GER
Meredith Michaels-Beerbaum
RV Aller-Weser
52. 242 Ciola 2
M \ KWPN \ Schi \ 2007 \ Crusador x Optimist \ B: Albers,T. \ O: Khomashko,Sergey
 
RUS
Sergey Khomashko
RV Diana Bad Rothenfelde e.V.
53. 1286 Such is Life
G \ Hann \ SCHWB \ 2007 \ Stolzenberg x Natiello xx \ B: Eckardt,Dietmar \ O: Reitstall Argelith Bitter GbR,
 
GER
Eva Bitter
RV St.Georg Münster e.V.
54. 281 Contero 11
G \ Holst \ B \ 2007 \ Con Air x Quintero \ B: Bartjen,August \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Josef-Jonas Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
55. 62 Bandolero 51
G \ Dt.Pf \ F \ 2007 \ Balzaci x Ludwig von Bayern \ B: Weißing,Herbert \ O: Fun-Dressage GbR,
 
GER
Angelique Rüsen
RV Hof Ruppertsmühle Sinn e.V.
56. 317 Crystal 15
M \ KWPN \ Schi \ 2007 \ Cartano x Elcaro \ B: Boele de Haan,J. \ O: Hetzel,Holger
 
GER
Maximilian Bremicker
RG Hausdorp
57. 322 Curonia
M \ OS \ F \ 2007 \ Clinton II x Calvaro Z \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Nijboer,Jap H. De heer
 
NED
Chantal Regter


prize money500,00 EUR
judgesKerstin Weber
Carsten Rotermund
Peter-Jürgen Nissen