Prize donated by Haags Niedersachsenhof, Verden
- Gaudemus Equis -

no. 24 Int. competition (1.25 m)
CSIAmB - Medium Tour, FEI Art. 238.2.1

begin: 06.08.2015 12:00
competitors: 36

# no horse rider
1. 825 Quintano 21
S \ Holst \ Schi \ 2006 \ Quinar x Calato \ B: Wieloguzow,Regina \ O: Villmann,Manfred
 
GER
Ines Villmann-Doll
RFV Allertal
2. 845 Rio de Janeiro 22
G \ Holst \ Schwb \ 2004 \ Lavall II x Constant \ B: Dolfsma,Pieter \ O: Burchard,Pia
 
GER
Pia Burchard
RFV Börnsen e.V
3. 144 Carachio 2
G \ Hann \ Db \ 2008 \ Contendro I x Falsterbo \ B: Schuster,Gerhard \ O: Rolf,Michael,Vollers,Lüder
 
GER
Maximilian Rolf
Bremer RC e.V.
4. 300 Cosmic 16
G \ Hann \ Schi \ 2008 \ Cassus x Calypso II \ B: Telgen,Heinrich \ O: Beilken,Leslie
 
GER
Leslie Beilken
Reit-und Fahrclub Niedervieland e.V
5. 1257 Extra van Essene
G \ BWP \ DB \ 2004 \ Diamant de Semilly x Gotthardsen \ B: \ O: Vargas,Victoria
 
VEN
Victoria Vargas
6. 823 Quinta 118
M \ Old \ B \ 2009 \ Quality x Coriolan \ B: Hagelmann,Jolita \ O: Albrecht,Saskia
 
GER
Saskia Albrecht
RUFV Cappeln
7. 155 Carlinos 2
G \ Holst \ B \ 2005 \ Caretino x Heraldik xx \ B: Lienau,Otto \ O: Feindt,Jan-Philipp
 
GER
Jan-Philipp Feindt
RFV Neuenfelde e.V.
8. 149 Carl 21
G \ Holst \ B \ 1999 \ Contender x Athlet Z \ B: Kröger,Mirja \ O: Kröger,Mirja
 
GER
Marc Scheel
RV Bad Schwartau u.U.
9. 1288 Amorniek
S \ KWPN \ B \ 2005 \ Concetto x Celano \ B: M. Vermeulen \ O: Jaroslaw Sekula
 
CAN
Verity Stow
10. 1149 Barnebee
G \ DSP \ B \ 2005 \ Balou du Rouet x Aletto \ B: Jahn, Steffen \ O: Rau, Sophia
 
GER
Sophia Rau
RC Aischbach Gültstein
11. 1253 Grando 234
G \ OS \ F \ 2004 \ Grandeur x Quebec \ B: Böckmann,Gilbert \ O: Kramp,Lucie
 
GBR
Helena Cassir
12. 667 Leopold 262
S \ Holst \ B \ 2007 \ Lordanos x Contender \ B: Naeve,Klaus-Detlef \ O: Holtrop,Thomas
 
GER
Thomas Holtrop
RV Ostenhof e.V.
13. 135 Cansureda B
M \ Old \ B \ 2007 \ Contefino x Silvio I \ B: Bremermann,Gerd \ O: Bremermann,Gerd
 
GER
Jana Kreutzmann
Bremer RC e.V.
14. 1049 Zaina 6
M \ Hann \ B \ 2004 \ Zelano (n.gek.) x Zeus (Nurzeus) \ B: Schlichte,Ulrich \ O: Schlichte,Rosemarie
 
THA
Natalie Walker
15. 151 Carl Louis 2
G \ Holst \ Db \ 2007 \ Cassini II x Martel xx \ B: Schultz,Otto \ O: Holtrop,Thomas
 
AUT
Valentina Pfeifer
16. 139 Capetown 4
G \ DSP \ F \ 2008 \ Coeur de Caramel x Werenfels \ B: Irmisch,Udo \ O: Süßenbach,Kristin
 
GER
Kristin Süßenbach
RFV Isernhagen
17. 988 Syra 13
M \ Holst \ Db \ 2002 \ Lorentin I x Coriander \ B: Thies,Hilde \ O: Hardenberg,Carl Graf von
 
GER
Pauline von Hardenberg
RV Hardenberg e. V.
18. 301 Cosmopolitan Classic
G \ Hann \ Schi \ 2007 \ Cassus x Sandro \ B: ZG Martens u. Kleemann, \ O: Sundag,Imke
 
GER
Imke Sundag
RUFV Samern e.V.
19. 11 Albasso
G \ Old \ F \ 2005 \ Albatros x Argentinus \ B: Kerber,Josef \ O: Villmann,Manfred
 
GER
Manfred Villmann
RFV Allertal
20. 1171 Pikeur Caressini
G \ Holst \ B \ 2001 \ Caretino x Cassini I \ B: ZG Hansen, Markus u.Ute \ O: Brinkmann, Markus
 
GER
Julia Rehme
RFV von Lützow Herford e. V.
21. 1059 Zonenbold
G \ n.b. \ B \ 2008 \ Pavaroti x \ B: \ O: Loshakov,Leonid
 
UKR
Larysa Krulik
22. 1001 Unestor Ardent
S \ SF \ F \ 2001 \ Duc du Hutrel x Grand Veneur \ B: \ O: Bremen,T.J.N. van
 
GER
Werner Hagstedt
RV Ganderkesee
23. 627 Jomotion
G \ Old \ B \ 2006 \ Johnson x Landkaiser \ B: Willms,Birgit \ O: Reitanlage St.Georg/R.u.B.Büth GbR,
 
GER
Björn Büth
RFV Lohausen
24. 180 Cassis du Rouet
M \ OS \ Schi \ 2008 \ Cassus x Balou du Rouet \ B: Heydenreich,Gabriele \ O: Heydenreich,Gabriele
 
GER
Annkathrin Heydenreich
RFV Isernhagen
25. 626 Jolly Joker 52
G \ Old \ F \ 2005 \ Jazz Time x Wolkenstein II \ B: Hoorn,Anja van \ O: Kruse,Kristin
 
GER
Mylen Kruse
RV Zeven
26. 1250 Cosmorex Coffee Latte
M \ AUS \ B \ 2004 \ x \ B: \ O: Stone,Izabella
 
AUS
Izabella Stone
27. 263 Coeur de Lion 21
G \ Westf \ Schi \ 2006 \ Coupe de Coeur x Sir Shostakovich xx \ B: Sterthoff,Heinrich \ O: Ross,Oliver,Castedello,Sissy Mercedes
 
GER
Sissy Mercedes Castedello
RV Aller-Weser
28. 658 Legata
M \ Hann \ F \ 1993 \ Legat x Grossfuerst \ B: Nordbeck,Bernhard \ O: Schlichte,Petra
 
HKG
Nathaniel Chan
29. 911 Shirin M
M \ Hann \ R \ 2005 \ Stakkato x Compliment \ B: Müller,Ralph \ O: Frieling,Brigitte
 
GER
Lisa-Sophie Frieling
RFV Westercelle/Altencelle
30. 204 Chaccolina
M \ Hann \ Db \ 2007 \ Chacco-Blue x Stakkato \ B: Meyer,Heinz \ O: Meyer,Heinz
 
GER
Louisa Meyer
Bremer RC e.V.
31. 286 Conveni's Celentano
G \ n.b. \ Schi \ 2002 \ Candus x Landstern \ B: Bock,Eggert \ O: Blasek,Jörg,Blasek,Alexandra
 
GER
Jörg Blasek
RG Heudorf e. V.
32. 1002 United 57
G \ NRPS \ B \ 2008 \ Uvolinus x C-Indoctro \ B: Schaper,D \ O: Saarloos,Ricardo
 
GER
Ricardo Saarloos
Reit-und Fahrclub Niedervieland e.V
33. 888 Schöffehofer
G \ Hann \ Schwb \ 2005 \ Silvio I x Wiesengrund \ B: Blunk,Kerstien \ O: Zimmermann,Stefanie
 
GER
Stefanie Zimmermann
RFV Johannland e.V.
34. 123 Cameron 25
G \ Grpf.o.R \ Schi \ 2006 \ Cassini II x Matador xx \ B: Hecht,Eberhard \ O: Villmann-Doll,Ines
 
GER
Ines Villmann-Doll
RFV Allertal
35. 243 Ciquest S
G \ Hann \ Db \ 2004 \ Contendro I x Varus \ B: Stürken,Jennika \ O: Burchard,Pia
 
GER
Pia Burchard
RFV Börnsen e.V
36. 272 Con Corada RB
M \ Holst \ B \ 2005 \ Con Capitol x Coronado \ B: ZG Bröcking,Irmelin u.Rüdiger \ O: Vollers-Rolf,Annette
 
GER
Maximilian Rolf
Bremer RC e.V.


prize money300,00 EUR
judgesPeter-Jürgen Nissen
Carsten Rotermund
Kerstin Weber