begin 20.02.2016 15:15

# no horse rider HCMtotal score
1. 312 Johnny Cash 4
S \ Old \ Schi \ 2005 \ Cassini I x Voltaire \ B: Jansen,Franz-Josef \ O: Deichen,Kaja,Deichen,Manuela
 
GER
Kaja Deichen
RV St.Martin Greven-Bockholt e.V.
299
(1)
290.5
(1)
286
(3)
69.484%
875.50
2. 412 Royal Black Sun 2
G \ Old \ R \ 1999 \ Royal Diamond x Donnerhall \ B: Steinweger,Paul \ O: Spielmanns,Isabelle
 
GER
Isabelle Spielmanns
ZRFV Hattingen e.V.
281
(4)
287.5
(2)
281
(4)
67.421%
849.50
3. 409 Rotruschels
M \ Old \ Schwb \ 2009 \ Royal Doruto x Welt Hit II \ B: Spekenbrink,H.J.F. \ O: Ernst,Helena
 
GER
Tanja Ernst
LRFV Kirchhellen e.V.
281
(4)
273.5
(6)
286.5
(2)
66.746%
841.00
4. 334 Limnos 5
G \ Westf \ B \ 2005 \ Laudabilis x Fidermark \ B: Gestüt Kampmann , \ O: Behrendt,Katja
 
GER
Katja Behrendt
RUFV Isterberg e.V.
276.5
(6)
274.5
(4)
288.5
(1)
66.627%
839.50
5. 172 Dragon Dancer
S \ Old \ Db \ 2001 \ De Niro x Noble Roi xx \ B: Heitmann,Hans-Jürgen \ O: Dörn,Klaus
 
GER
Claudia Dörn
RSC Osnabruecker Land e.V.
285.5
(2)
271
(11)
277
(7)
66.151%
833.50
6. 558 Raffaello Santi 3
G \ Westf \ R \ 2006 \ Rittmeister x Fidermark \ B: Gestüt Kampmann \ O: Schnurbusch, Anna
 
GER
Celina Rotter
Neuss-Grefrather RC 1983 e.V.
285.5
(2)
271.5
(9)
270.5
(12)
65.675%
827.50
7. 440 Santorini 16
G \ Hann \ F \ 2008 \ Seborga xx x Wenzel I \ B: Lührs-Behnke,Hinni \ O: ZG Aschenbroich u.Schulte,
 
GER
Stefan Aschenbroich
RFV Spelle u. Umgebung e.V.
272
(9)
269
(13)
279.5
(5)
65.119%
820.50
not placed
8. 366 Pantani 10
S \ Westf \ B \ 1997 \ Polydor x Frühlingsball \ B: Thomas,Peter \ O: Ksoll Dr.,Peter
 
GER
Maike Ksoll
ZRFV Hattingen e.V.
269
(12)
272
(8)
278
(6)
65.000%
819.00
8. 192 Empire 170
G \ KWPN \ B \ 2001 \ Hemmingway x Belisar \ B: Staaks-Pouls,E. \ O: Stoschek,Julia
 
GER
Antonia Tielking
Hanseatischer Reitclub e.V.
273.5
(7)
277
(3)
268.5
(14)
65.000%
819.00
10. 226 Filou 1839
G \ Old \ F \ 2006 \ Fidertanz x Landsieger I \ B: Heuft,Alfred \ O: Timmermann,Pia,Timmermann,Ulf,Timmermann,Heike
 
GER
Pia Timmermann
RUFV Hooksiel
270.5
(10)
274.5
(4)
271
(11)
64.762%
816.00
11. 285 Giselle 87
M \ Hann \ F \ 2005 \ Grand Galopin x Feldherr \ B: Finken,Barbara \ O: Thomasmeyer,Katrin,Thomasmeyer,Sören
 
GER
Katrin Thomasmeyer
RUFV Melle-Gesmold e.V.
270.5
(10)
272.5
(7)
271.5
(10)
64.643%
814.50
12. 575 Feraud WS
G \ Old \ B \ 2004 \ Florencio I x \ B: Veenhuis, Johannes \ O: Harms, Amelie
 
GER
Amelie Harms
RURV Rastede
272.5
(8)
264.5
(16)
274.5
(8)
64.405%
811.50
13. 414 Royal Fairy
M \ Hann \ B \ 2006 \ Royal Highness x Davignon I \ B: Windeler,Axel \ O: Bergs,Thomas
 
GER
Carolin Bergs
ZRFV Ahaus e.V.
268
(14)
268.5
(14)
274.5
(8)
64.365%
811.00
14. 243 Flying Way
G \ Westf \ F \ 2000 \ Fidermark x General I \ B: Herking,Franz \ O: Papenhoff Dr.,Heike,Schulte Umberg,Arnd
 
GER
Heike Papenhoff Dr.
RFV Soest-Bad Sassendorf e.V.
269
(12)
271
(11)
268.5
(14)
64.167%
808.50
15. 561 Remarque BS
G \ Old \ F \ 2003 \ Rubin-Royal x De Niro \ B: Schwarberg, Franz \ O: Ben Said, Daniela
 
GER
Daniela Ben Said
RV Voxtrup e.V.
266.5
(15)
266
(15)
269.5
(13)
63.651%
802.00
16. 556 Gina-Lisa 2
M \ Rhld \ F \ 2006 \ Goethe x Cartusch \ B: ZG Mölko \ O: Witt,Andreas
 
THA
Supasin Kongpun
261
(16)
271.5
(9)
267.5
(16)
63.492%
800.00
17. 289 Graf Raueck
S \ Bay \ R \ 2002 \ Graf Lehnsherr x Raueck III \ B: Degen,Alexandra \ O: Ksoll,Maike
 
GER
Maike Ksoll
ZRFV Hattingen e.V.
257.5
(17)
261
(17)
265.5
(17)
62.222%
784.00
18. 435 Sandro-Star
S \ Hann \ R \ 2005 \ Sandro Hit x Brentano II \ B: Scheffold,Georg \ O: Lugmayr,Familie
 
GER
Lisa-Maria Lugmayr
RV St. Georg Vorwerk e.V.
239.5
(18)
238.5
(18)
244
(18)
57.302%
722.00
ret. 385 Reality Dream 8
G \ Westf \ Db \ 2006 \ Riccio x Rombach \ B: Rudde,Heinrich \ O: Köning,Jana,Köning,Pia
 
GER
Jana Köning
Fahr- und RV Wettringen e.V.


judgesH: Ralph Schmidt
C: Michael Wassmann
M: Thomas Keßler