begin: 20.02.2016 15:15
competitors: 19

# starting time no horse rider
1. 15:15:00 172 Dragon Dancer
S \ Old \ Db \ 2001 \ De Niro x Noble Roi xx \ B: Heitmann,Hans-Jürgen \ O: Dörn,Klaus
 
GER
Claudia Dörn
RSC Osnabruecker Land e.V.
2. 15:22:00 192 Empire 170
G \ KWPN \ B \ 2001 \ Hemmingway x Belisar \ B: Staaks-Pouls,E. \ O: Stoschek,Julia
 
GER
Antonia Tielking
Hanseatischer Reitclub e.V.
3. 15:29:00 440 Santorini 16
G \ Hann \ F \ 2008 \ Seborga xx x Wenzel I \ B: Lührs-Behnke,Hinni \ O: ZG Aschenbroich u.Schulte,
 
GER
Stefan Aschenbroich
RFV Spelle u. Umgebung e.V.
4. 15:36:00 289 Graf Raueck
S \ Bay \ R \ 2002 \ Graf Lehnsherr x Raueck III \ B: Degen,Alexandra \ O: Ksoll,Maike
 
GER
Maike Ksoll
ZRFV Hattingen e.V.
5. 15:43:00 575 Feraud WS
G \ Old \ B \ 2004 \ Florencio I x \ B: Veenhuis, Johannes \ O: Harms, Amelie
 
GER
Amelie Harms
RURV Rastede
ca. 07:00 minutes break
6. 15:57:00 226 Filou 1839
G \ Old \ F \ 2006 \ Fidertanz x Landsieger I \ B: Heuft,Alfred \ O: Timmermann,Pia,Timmermann,Ulf,Timmermann,Heike
 
GER
Pia Timmermann
RUFV Hooksiel
7. 16:04:00 412 Royal Black Sun 2
G \ Old \ R \ 1999 \ Royal Diamond x Donnerhall \ B: Steinweger,Paul \ O: Spielmanns,Isabelle
 
GER
Isabelle Spielmanns
ZRFV Hattingen e.V.
8. 16:11:00 243 Flying Way
G \ Westf \ F \ 2000 \ Fidermark x General I \ B: Herking,Franz \ O: Papenhoff Dr.,Heike,Schulte Umberg,Arnd
 
GER
Heike Papenhoff Dr.
RFV Soest-Bad Sassendorf e.V.
9. 16:18:00 556 Gina-Lisa 2
M \ Rhld \ F \ 2006 \ Goethe x Cartusch \ B: ZG Mölko \ O: Witt,Andreas
 
THA
Supasin Kongpun
ca. 15:00 minutes break
10. 16:40:00 285 Giselle 87
M \ Hann \ F \ 2005 \ Grand Galopin x Feldherr \ B: Finken,Barbara \ O: Thomasmeyer,Katrin,Thomasmeyer,Sören
 
GER
Katrin Thomasmeyer
RUFV Melle-Gesmold e.V.
11. 16:47:00 312 Johnny Cash 4
S \ Old \ Schi \ 2005 \ Cassini I x Voltaire \ B: Jansen,Franz-Josef \ O: Deichen,Kaja,Deichen,Manuela
 
GER
Kaja Deichen
RV St.Martin Greven-Bockholt e.V.
12. 16:54:00 334 Limnos 5
G \ Westf \ B \ 2005 \ Laudabilis x Fidermark \ B: Gestüt Kampmann , \ O: Behrendt,Katja
 
GER
Katja Behrendt
RUFV Isterberg e.V.
13. 17:01:00 558 Raffaello Santi 3
G \ Westf \ R \ 2006 \ Rittmeister x Fidermark \ B: Gestüt Kampmann \ O: Schnurbusch, Anna
 
GER
Celina Rotter
Neuss-Grefrather RC 1983 e.V.
14. 17:08:00 385 Reality Dream 8
G \ Westf \ Db \ 2006 \ Riccio x Rombach \ B: Rudde,Heinrich \ O: Köning,Jana,Köning,Pia
 
GER
Jana Köning
Fahr- und RV Wettringen e.V.
15. 17:15:00 366 Pantani 10
S \ Westf \ B \ 1997 \ Polydor x Frühlingsball \ B: Thomas,Peter \ O: Ksoll Dr.,Peter
 
GER
Maike Ksoll
ZRFV Hattingen e.V.
16. 17:22:00 561 Remarque BS
G \ Old \ F \ 2003 \ Rubin-Royal x De Niro \ B: Schwarberg, Franz \ O: Ben Said, Daniela
 
GER
Daniela Ben Said
RV Voxtrup e.V.
17. 17:29:00 409 Rotruschels
M \ Old \ Schwb \ 2009 \ Royal Doruto x Welt Hit II \ B: Spekenbrink,H.J.F. \ O: Ernst,Helena
 
GER
Tanja Ernst
LRFV Kirchhellen e.V.
18. 17:36:00 414 Royal Fairy
M \ Hann \ B \ 2006 \ Royal Highness x Davignon I \ B: Windeler,Axel \ O: Bergs,Thomas
 
GER
Carolin Bergs
ZRFV Ahaus e.V.
19. 17:43:00 435 Sandro-Star
S \ Hann \ R \ 2005 \ Sandro Hit x Brentano II \ B: Scheffold,Georg \ O: Lugmayr,Familie
 
GER
Lisa-Maria Lugmayr
RV St. Georg Vorwerk e.V.


judgesH: Ralph Schmidt
C: Michael Wassmann
M: Thomas Keßler