begin: 18.02.2016 13:45
competitors: 22

# starting time no horse rider
1. 13:45:00 1 Abagon
G \ Hann \ B \ 2005 \ Abanos x Landsdown \ B: Knigge,Hubert \ O: Lamparter,Caroline
 
GER
Carola Timpe
ZRFV Hattingen e.V.
2. 13:52:00 10 Andretti 22
G \ KWPN \ F \ 2005 \ Tango x Zebulon \ B: Ruiter,D. de \ O: Baichkina,Ekaterina
 
RUS
Ekaterina Baichkina
RFV Warendorf e.V.
3. 13:59:00 369 Pearl 104
M \ Westf \ B \ 2006 \ Ehrentusch x Renoir I \ B: Lohschmidt,Helmuth \ O: Anetseder,Maria
 
GER
Marie Sybel
RUFV Merzen
4. 14:06:00 29 Bella Colorata M
M \ Hann \ Df \ 2008 \ Belissimo M x Walt Disney I \ B: Meyer Dr.,Irina \ O: Meyer Dr.,Irina
 
GER
Svenja Kämper-Meyer Dr.
RV St.Georg Münster e.V.
5. 14:13:00 32 Bertolino
G \ Westf \ B \ 2009 \ Basic x Florestan I \ B: Schneider Prof.Dr.,Albrecht \ O: Schneider Prof.Dr.,Albrecht
 
GER
Franziska Beckmann
RV St.Georg Münster e.V.
6. 14:20:00 103 Davidoff 178
S \ Old \ B \ 2007 \ Desirao xx x Wolkentanz I \ B: Gläser,Karin \ O: Kappelhoff,Markus,Kappelhoff,Michael
 
NED
Lisette Doodhagen
RUFV Bawinkel u. Umgebung e.V.
7. 14:27:00 156 Don Falco 2
G \ Old \ F \ 2004 \ Donnerball x Pik Pavarotti \ B: Kärcher,Christine \ O: Reitsport GmbH-Reitsportz.Massener
 
GER
Isabell Wiese
RFV Massener Heide e.V.
8. 14:34:00 299 Hermes B
G \ Hann \ Df \ 2006 \ Hochadel x Lauries Crusador xx \ B: Buhmann,Siegfried \ O: Teeuwen,Leonie
 
FRA
Frederic Ducay
Aachener Dressurverein
9. 14:41:00 446 Scampolo 53
S \ Hann \ Db \ 2006 \ Sir Donnerhall I x Weltmeyer \ B: Blaser,Franz \ O: Schmitz-Heinen,Wolfgang
 
GER
Christoph Kleimeyer
LRFV Köln
10. 14:48:00 126 Di Magic OLD
G \ Old \ R \ 2007 \ Dimaggio x Rohdiamant \ B: Niemann,Christian \ O: Brune,Bernadette
 
GER
David Taylor
RFV Holzhausen u.U.e.V.
11. 14:55:00 135 Diamonit
S \ Old \ B \ 2003 \ Diamond Hit x Santander H \ B: ZG Scherbring GbR,Hans u.Britta \ O: Aufrecht,Eva-Maria
 
GER
Nicole Wego
RSC Osnabruecker Land e.V.
12. 15:02:00 146 Djakarta 21
M \ Hann \ Db \ 2005 \ Dr.Doolittle x Ravallo \ B: Krentzel,Hinrich \ O: Carrascosa Martinez,Borja
 
NED
Alexander Brenninkmeijer
RSC Osnabruecker Land e.V.
ca. 15:00 minutes break
13. 15:24:00 560 Falstermeyer
G \ Hann \ F \ 2003 \ Falsterbo x Weltmeyer \ B: Finck, Gerhard \ O: Schöffner, Andreas
 
GER
Andreas Schöffner
RURV Rastede
14. 15:31:00 296 Happy Hour 9
G \ Hann \ B \ 2003 \ Hofrat x Werther \ B: Bünger,Uwe \ O: Rudolph,Sophie
 
GER
Dagmar Rudolph
RFV Bad Gandersheim e. V.
15. 15:38:00 574 Quichotte 3
G \ Old \ B \ 2002 \ Quattro B x \ B: Toenjes, Georg \ O: Jonker, Ted
 
GER
Ralf Hannöver
RFV Holdorf e.V.
16. 15:45:00 397 Rocky Mountain 10
S \ Old \ B \ 2004 \ Rubin-Royal x Figaro \ B: Schröder,Hergen \ O: Schaurte,Christiane
 
GER
Christiane Schaurte
Aachener Dressurverein
17. 15:52:00 433 Sandro Life
S \ Old \ R \ 2008 \ San Amour x Rohdiamant \ B: Böske,Engelbert \ O: Melillo-Lucas,Maria
 
GER
Franziska Beckmann
RV St.Georg Münster e.V.
18. 15:59:00 315 Kathano
G \ Hann \ B \ 2008 \ Kaiser Karl x Hohenstein \ B: Bruns,Heino \ O: Bruns,Heino
 
NED
Lisette Doodhagen
RUFV Bawinkel u. Umgebung e.V.
19. 16:06:00 589 Sauvignon 9
G \ SWB \ B \ 2004 \ Sandro Hit x Rubigon \ B: \ O: Tesch,Sabine
 
GBR
Liz Diegutis
RV Iserlohn e.V.
20. 16:13:00 279 Fürstentanz 3
S \ Rhld \ F \ 2006 \ Fidertanz x Riccione \ B: Dresen,Heinrich \ O: Reitsport GmbH-Reitsportz.Massener
 
GER
Isabell Wiese
RFV Massener Heide e.V.
21. 16:20:00 216 Fernanda 15
M \ Rhld \ Db \ 2008 \ Fidertanz x Abanos \ B: Frentzen,Friedhelm \ O: Dressur-Ausbildungsstall Dahmen,
 
FRA
Frederic Ducay
Aachener Dressurverein
22. 16:27:00 153 Don Derry V
S \ Hann \ Db \ 2007 \ Don Frederico x Londonderry \ B: Voss,Günter \ O: Hof am Eifgen,
 
GER
Christoph Kleimeyer
LRFV Köln


judgesH: Thomas Keßler
C: Michael Wassmann
M: Ulrike Böckler