begin: 18.02.2016 17:00
competitors: 23

# starting time no horse rider
1. 17:00:00 88 Dancing Inwhite
G \ Westf \ Schi \ 2007 \ Dancing Dynamite x Coronino \ B: Junker,Karl-Friedrich \ O: Gestüt Kampmann ,
 
GER
Meike Schmidt
DC Hanekenfähr e.V.
2. 17:07:00 379 Quintus 129
G \ Westf \ F \ 2008 \ Quaterback x Florestan I \ B: Kleindienst,Rico \ O: Winter-Schulze,Madeleine
 
GER
Beatrice Buchwald
RFV Graf von Schmettow Eversael
3. 17:14:00 158 Don Henrico 2
S \ Hann \ F \ 2003 \ Don Frederico x Lauries Crusador xx \ B: Behrmann,Heinrich \ O: Walterscheidt,Lena Charlotte
 
GER
Ann-Christin Wienkamp
RFV Mesum e.V.
4. 17:21:00 141 Dirty Dancer 15
G \ Westf \ Db \ 2005 \ Dr.Doolittle x Florestan I \ B: Ramsbrock,Heinrich \ O: ZG Droege,Walter P.J. u. Hedda
 
GER
David Leßnig
RV Löningen-Böen-Bunnen v.1927 e.V.
5. 17:28:00 113 Demirel 2
S \ Hann \ Db \ 2005 \ Dimaggio x Hill Hawk xx \ B: Hölscher,Hermann \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
SWE
Michelle Hagman
RUFG Falkenberg e.V.
6. 17:35:00 62 Cherry Lady 8
M \ Hann \ B \ 2004 \ Conteur x Brentano II \ B: Ewers,Aloys \ O: Holstein,Amelie
 
GER
Andrea Timpe
ZRFV Hattingen e.V.
7. 17:42:00 548 Benaglio
G \ Old \ F \ 2008 \ Breitling W x Partout \ B: Baumgürtel, Beatrice \ O: Max-Theurer, Elisabeth
 
GER
Kira Wulferding
RFV Holzhausen u.U.e.V.
8. 17:49:00 48 Cala Luna 2
M \ Rhld \ B \ 2008 \ For Compliment x Entree \ B: Püttmann,Heinz \ O: Kirchhoff-Röhr,Romi
 
GER
Olaf Fetzer
RFV Spelle u. Umgebung e.V.
9. 17:56:00 75 Dai Jin 2
G \ Hann \ B \ 2005 \ Don Frederico x Weltmeyer \ B: Kregel,Manfred \ O: Scherzer,Johann
 
GER
Steffen Frahm
RSC Osnabruecker Land e.V.
10. 18:03:00 184 Dynamo 20
S \ KWPN \ B \ 2008 \ Painted Black I x Jazz \ B: ZG Bijvelds,P.G.u.A.S.M. \ O: Trouille,Andre
 
GER
Holga Finken
RFV Emsbueren e.V.
ca. 15:00 minutes break
11. 18:25:00 391 Renoir Marte'n
G \ Hann \ R \ 2003 \ Rohdiamant x Dornenkönig \ B: Heinrich,Christian \ O: Huckriede,Ingo
 
GER
Marion Wiebusch
RFV Massener Heide e.V.
12. 18:32:00 329 Lifetime 14
S \ Hann \ Df \ 2007 \ Londontime x Argument \ B: Prigge,Horst \ O: Bünger,Erika
 
GER
Anne Horstmann
RFV Hille e.V.
13. 18:39:00 261 FRH Davinia la Douce
M \ Hann \ Df \ 2007 \ Don Frederico x A Jungle Prince \ B: Kühn,Robert \ O: Balkenhol,Klaus,F R H,
 
GER
Anabel Balkenhol
RV St.Georg Münster e.V.
14. 18:46:00 400 Roger Moore 4
G \ Westf \ B \ 2008 \ Rock Forever I x Pilot \ B: Vorstmann,Martin \ O: Egbers,Hans,Egbers,Marlene
 
GER
Sabine Egbers
RSC Haftenkamp e.V.
15. 18:53:00 495 Sweet Kiss
G \ Old \ B \ 2002 \ Sandro Hit x Rubinstein I \ B: Seifert,Harli \ O: Junghanns Dr.,Karla
 
GER
Britta Rasche-Merkt
Förderkreis Dressur Neuss e.V.
16. 19:00:00 241 Florival 2
G \ Hann \ F \ 2006 \ Florencio I x Waterford \ B: Mayer,Ferdinand \ O: Gestüt Kampmann ,
 
GER
Meike Schmidt
DC Hanekenfähr e.V.
17. 19:07:00 413 Royal Classic 9
S \ Hann \ R \ 2006 \ Royal Highness x Florestan I \ B: Windeler,Axel \ O: Windeler,Axel,Möhlmann,Bernd
 
GER
Ann-Christin Wienkamp
RFV Mesum e.V.
18. 19:14:00 114 Den Haag 12
S \ Westf \ B \ 2008 \ Diamond Hit x Florestan I \ B: Kellermann,Dieter \ O: Hödl Dr.,Manfred
 
GER
Beatrice Buchwald
RFV Graf von Schmettow Eversael
19. 19:21:00 415 Royal Romanov
G \ Hann \ Db \ 2007 \ Romanov Blue Hors x Don Gregory \ B: Wassmann,Kathrin \ O: Ramsbrock,Heinrich
 
GER
David Leßnig
RV Löningen-Böen-Bunnen v.1927 e.V.
21. 19:35:00 247 For the Memory
G \ Westf \ Db \ 2007 \ Florencio I x Spitzweg \ B: Timpe,Wulf \ O: Timpe,Wulf
 
GER
Andrea Timpe
ZRFV Hattingen e.V.
22. 19:42:00 220 Fidelio 288
G \ Old \ R \ 2009 \ Farewell III x Donnerhall \ B: Stolle,Werner \ O: Nuxoll,Hubert
 
GER
Cathryn Rippelbeck
RSC Osnabruecker Land e.V.
23. 19:49:00 490 Subito 31
G \ Westf \ B \ 2008 \ Spielberg x De Niro \ B: Bunge,Jürgen \ O: Horstmann,Liane
 
GER
Anne Horstmann
RFV Hille e.V.


judgesH: Ralph Schmidt
C: Harry Lorenz
M: Thomas Keßler