begin 20.02.2016 08:00

# no horse rider HCMtotal score
1. section
1. 427 Sam's Ass
G \ Hann \ B \ 2007 \ Samarant x Pink As \ B: Troff,Hermann \ O: Bache,Oivind,Schockemöhle,Paul
 
NOR
Isabel Freese
RV Oldenburger Muensterland e.V
274
(1)
279
(1)
284
(1)
73.421%
837.00
2. 336 Liostro 48
G \ Hann \ F \ 2002 \ Le Primeur x Wenzel I \ B: ZG Hormann,Heiner u.Renate \ O: Rehnig,Tamara
 
GER
Tamara Rehnig
PSV Dreieich e.V.
270
(2)
262
(3)
256.5
(5)
69.167%
788.50
3. 42 Bordeaux 28
S \ KWPN \ Db \ 2006 \ United x Gribaldi \ B: Lisman,A.J.M. \ O: Schockemöhle,Paul,Uytert,Joop van
 
GER
Eva Möller
RSC Osnabruecker Land e.V.
267.5
(4)
259.5
(4)
249.5
(11)
68.114%
776.50
4. 567 Black Desert
G \ Hann \ R \ 2004 \ Desert Moon x Hohenstein \ B: Hosp, Hans \ O: Tesch, Siegward
 
GER
Arnd Erben
RV Iserlohn e.V.
259.5
(7)
254.5
(6)
254.5
(6)
67.412%
768.50
5. 581 Callaho's Benicio
S \ Hann \ Df \ 2005 \ Belissimo M x Velten Third \ B: Stadtlander, Wilhelm \ O: Callaho Warmblood Sport Horses
 
SWE
Jessica Lynn Andersson
ZRFV St.Hubertus Neuenkirchen e.V.
251
(16)
251
(9)
258
(4)
66.667%
760.00
2. section
1. 194 Escada 197
M \ Westf \ Db \ 2006 \ Ehrenpreis x Donnerschlag \ B: Borgert,Jörg \ O: Borgert,Nils
 
GER
Bianca Kasselmann
RSC Osnabruecker Land e.V.
269
(3)
269.5
(2)
276.5
(2)
71.491%
815.00
2. 395 Robinvale
G \ Hann \ B \ 2007 \ Rubinero x Wittinger \ B: ZG Pidgley,Sarah u.Tony \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Insa Hansen
RSC Osnabruecker Land e.V.
267
(5)
249
(11)
266
(3)
68.596%
782.00
3. 328 Leuchtfeuer 14
G \ Old \ F \ 2005 \ Laurentio x Dimension \ B: Balkenhohl,Gerd \ O: IG Egbers,
 
GER
Sabine Egbers
RSC Haftenkamp e.V.
263.5
(6)
258
(5)
252.5
(9)
67.895%
774.00
4. 452 Serupgards Breezer
G \ DWB \ F \ 2006 \ Michellino x Traumdeuter \ B: Bickham,Heidi \ O: Saborowski,Gert,Dressur-Ausbildungsstall Finken Gmb
 
AUT
Saskia Lieben-Seutter
RFV Emsbueren e.V.
259
(8)
253
(7)
254.5
(6)
67.237%
766.50
not placed
6. 18 Ballerina 262
M \ Westf \ R \ 2005 \ Biotop x Lauries Crusador xx \ B: Krüer,Franz Josef \ O: Röpke Dr.,Andreas,Röpke Dr.,Anna Katharina
 
GER
Jana Kun
Aachener Dressurverein
254
(12)
247.5
(15)
254.5
(6)
66.316%
756.00
7. 16 Baccarat 17
S \ Lusit \ B \ 2006 \ Raio x Universo \ B: \ O: Pidwell,Luis
 
GER
Britta Rasche-Merkt
Förderkreis Dressur Neuss e.V.
253
(13)
249.5
(10)
252.5
(9)
66.228%
755.00
8. 281 Gage Star XXL
S \ Hann \ Df \ 2004 \ Goethe x Galvano \ B: Bünger,Uwe \ O: Holtfreter,Constanze
 
ESP
Alvaro Osborne Diez
RV Aller-Weser
257.5
(9)
249
(11)
246
(13)
66.009%
752.50
9. 386 Reatino M
G \ Hann \ Schwb \ 2006 \ Rubin-Royal x Raphael \ B: Meyer,Hans-Jürgen \ O: Meyer,Hans-Jürgen
 
GER
Svenja Kämper-Meyer Dr.
RV St.Georg Münster e.V.
254.5
(10)
252.5
(8)
243.5
(18)
65.833%
750.50
10. 590 St. Louis
G \ Westf \ R \ 2007 \ x \ B: \ O: ZG Reesink Pferde GmbH
 
GER
Senta Kirchhoff
RV Iserlohn e.V.
250
(17)
247
(16)
249
(12)
65.439%
746.00
11. 573 Bandor
G \ Rhld \ Df \ 2001 \ Breitling W x \ B: Gestüt Moosbend Gemo KGaA \ O: Gestüt Moosbend Gemo KGaA
 
GER
Julia Ridder
RFV Hof Rossheide
254.5
(10)
244
(18)
246
(13)
65.307%
744.50
12. 550 Ruby 149
M \ Westf \ Db \ 2005 \ Rubin Cortes x Brentano II \ B: ZG Lambardt, Rudolf u.Dirk \ O: Diegutis, Liz
 
GBR
Liz Diegutis
RV Iserlohn e.V.
252
(15)
248
(13)
243.5
(18)
65.219%
743.50
13. 302 Hidalgo 90
G \ Old \ B \ 2005 \ Hertug x Lauries Crusador xx \ B: Exeriede,Arend \ O: Exeriede,Swantje
 
GER
Swantje Exeriede
RFV Holdorf e.V.
252.5
(14)
245
(17)
244
(15)
65.044%
741.50
14. 181 Dynamic Dandelion
G \ Westf \ Db \ 1999 \ Dinard L x Ramiro's Son I \ B: ZG Frölich,Heinrich u.Ursula \ O: Ingebrand,Andrea
 
GER
Theresa Vosskötter
RFV Ostbevern e.V.
243
(21)
248
(13)
242.5
(20)
64.342%
733.50
15. 569 Zorro 357
G \ KWPN \ Db \ 2004 \ x Contango \ B: \ O: Tesch, Siegward
 
GER
Sabine Tesch
Gut Sonnenhof e.V.
244
(20)
241
(19)
244
(15)
63.947%
729.00
16. 516 Watson 167
G \ KWPN \ B \ 2003 \ Obelisk x Transvaal \ B: Rutten,J. \ O: Dressurstall Rutten,
 
GER
Gabriele H.-Kiefer
Aachener Dressurverein
241.5
(22)
241
(19)
244
(15)
63.728%
726.50
17. 450 Seerose 38
M \ Hann \ Df \ 2006 \ Sir Donnerhall I x Donnerhall \ B: Windeler,Axel \ O: Bünger Dr.,Frederic
 
GER
Kirsten Heek
ZRFV Lützow Selm-Bork-Olfen e.V.
245.5
(19)
239
(21)
241
(21)
63.640%
725.50
18. 105 De Chirico 3
S \ Holst \ B \ 2004 \ Dolany x Linaro \ B: Fielmann,Günther \ O: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf
 
GER
Tamara Rehnig
PSV Dreieich e.V.
246.9
(18)
238
(22)
236.5
(22)
63.281%
721.40
19. 588 Rocco 409
G \ KWPN \ B \ 1998 \ Caritas x Zirkoon \ B: Warmelts,W. \ O: Schaurte,Christiane
 
GER
Christiane Schaurte
Aachener Dressurverein
230
(23)
225
(23)
229
(23)
60.000%
684.00
20. 86 Dancing Diamond 15
G \ Hann \ Df \ 2003 \ Don Frederico x Regazzoni \ B: Eitzmann,Gunthild \ O: Philipp,Elke
 
GER
Alexandra Suntrup
RFV Sendenhorst e.V.
203.5
(24)
221.5
(24)
209.5
(24)
55.658%
634.50
ret. 300 Heuberger TSF
S \ Trak. \ Schwb \ 2007 \ Imperio x Michelangelo \ B: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG, \ O: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG,
 
GER
Anabel Balkenhol
RV St.Georg Münster e.V.


judgesH: Harry Lorenz
C: Ulrike Böckler
M: Ralph Schmidt