begin: 20.02.2016 08:00
competitors: 26

# starting time no horse rider
1. 08:00:00 328 Leuchtfeuer 14
G \ Old \ F \ 2005 \ Laurentio x Dimension \ B: Balkenhohl,Gerd \ O: IG Egbers,
 
GER
Sabine Egbers
RSC Haftenkamp e.V.
2. 08:08:00 336 Liostro 48
G \ Hann \ F \ 2002 \ Le Primeur x Wenzel I \ B: ZG Hormann,Heiner u.Renate \ O: Rehnig,Tamara
 
GER
Tamara Rehnig
PSV Dreieich e.V.
3. 08:16:00 386 Reatino M
G \ Hann \ Schwb \ 2006 \ Rubin-Royal x Raphael \ B: Meyer,Hans-Jürgen \ O: Meyer,Hans-Jürgen
 
GER
Svenja Kämper-Meyer Dr.
RV St.Georg Münster e.V.
4. 08:24:00 550 Ruby 149
M \ Westf \ Db \ 2005 \ Rubin Cortes x Brentano II \ B: ZG Lambardt, Rudolf u.Dirk \ O: Diegutis, Liz
 
GBR
Liz Diegutis
RV Iserlohn e.V.
5. 08:32:00 427 Sam's Ass
G \ Hann \ B \ 2007 \ Samarant x Pink As \ B: Troff,Hermann \ O: Bache,Oivind,Schockemöhle,Paul
 
NOR
Isabel Freese
RV Oldenburger Muensterland e.V
6. 08:40:00 450 Seerose 38
M \ Hann \ Df \ 2006 \ Sir Donnerhall I x Donnerhall \ B: Windeler,Axel \ O: Bünger Dr.,Frederic
 
GER
Kirsten Heek
ZRFV Lützow Selm-Bork-Olfen e.V.
7. 08:48:00 590 St. Louis
G \ Westf \ R \ 2007 \ x \ B: \ O: ZG Reesink Pferde GmbH
 
GER
Senta Kirchhoff
RV Iserlohn e.V.
8. 08:56:00 16 Baccarat 17
S \ Lusit \ B \ 2006 \ Raio x Universo \ B: \ O: Pidwell,Luis
 
GER
Britta Rasche-Merkt
Förderkreis Dressur Neuss e.V.
9. 09:04:00 573 Bandor
G \ Rhld \ Df \ 2001 \ Breitling W x \ B: Gestüt Moosbend Gemo KGaA \ O: Gestüt Moosbend Gemo KGaA
 
GER
Julia Ridder
RFV Hof Rossheide
10. 09:12:00 588 Rocco 409
G \ KWPN \ B \ 1998 \ Caritas x Zirkoon \ B: Warmelts,W. \ O: Schaurte,Christiane
 
GER
Christiane Schaurte
Aachener Dressurverein
11. 09:20:00 581 Callaho's Benicio
S \ Hann \ Df \ 2005 \ Belissimo M x Velten Third \ B: Stadtlander, Wilhelm \ O: Callaho Warmblood Sport Horses
 
SWE
Jessica Lynn Andersson
ZRFV St.Hubertus Neuenkirchen e.V.
12. 09:28:00 86 Dancing Diamond 15
G \ Hann \ Df \ 2003 \ Don Frederico x Regazzoni \ B: Eitzmann,Gunthild \ O: Philipp,Elke
 
GER
Alexandra Suntrup
RFV Sendenhorst e.V.
13. 09:36:00 569 Zorro 357
G \ KWPN \ Db \ 2004 \ x Contango \ B: \ O: Tesch, Siegward
 
GER
Sabine Tesch
Gut Sonnenhof e.V.
ca. 15:00 minutes break
14. 09:59:00 194 Escada 197
M \ Westf \ Db \ 2006 \ Ehrenpreis x Donnerschlag \ B: Borgert,Jörg \ O: Borgert,Nils
 
GER
Bianca Kasselmann
RSC Osnabruecker Land e.V.
15. 10:07:00 516 Watson 167
G \ KWPN \ B \ 2003 \ Obelisk x Transvaal \ B: Rutten,J. \ O: Dressurstall Rutten,
 
GER
Gabriele H.-Kiefer
Aachener Dressurverein
16. 10:15:00 105 De Chirico 3
S \ Holst \ B \ 2004 \ Dolany x Linaro \ B: Fielmann,Günther \ O: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf
 
GER
Tamara Rehnig
PSV Dreieich e.V.
18. 10:31:00 181 Dynamic Dandelion
G \ Westf \ Db \ 1999 \ Dinard L x Ramiro's Son I \ B: ZG Frölich,Heinrich u.Ursula \ O: Ingebrand,Andrea
 
GER
Theresa Vosskötter
RFV Ostbevern e.V.
19. 10:39:00 452 Serupgards Breezer
G \ DWB \ F \ 2006 \ Michellino x Traumdeuter \ B: Bickham,Heidi \ O: Saborowski,Gert,Dressur-Ausbildungsstall Finken Gmb
 
AUT
Saskia Lieben-Seutter
RFV Emsbueren e.V.
20. 10:47:00 18 Ballerina 262
M \ Westf \ R \ 2005 \ Biotop x Lauries Crusador xx \ B: Krüer,Franz Josef \ O: Röpke Dr.,Andreas,Röpke Dr.,Anna Katharina
 
GER
Jana Kun
Aachener Dressurverein
21. 10:55:00 42 Bordeaux 28
S \ KWPN \ Db \ 2006 \ United x Gribaldi \ B: Lisman,A.J.M. \ O: Schockemöhle,Paul,Uytert,Joop van
 
GER
Eva Möller
RSC Osnabruecker Land e.V.
22. 11:03:00 281 Gage Star XXL
S \ Hann \ Df \ 2004 \ Goethe x Galvano \ B: Bünger,Uwe \ O: Holtfreter,Constanze
 
ESP
Alvaro Osborne Diez
RV Aller-Weser
23. 11:11:00 300 Heuberger TSF
S \ Trak. \ Schwb \ 2007 \ Imperio x Michelangelo \ B: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG, \ O: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG,
 
GER
Anabel Balkenhol
RV St.Georg Münster e.V.
24. 11:19:00 395 Robinvale
G \ Hann \ B \ 2007 \ Rubinero x Wittinger \ B: ZG Pidgley,Sarah u.Tony \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Insa Hansen
RSC Osnabruecker Land e.V.
25. 11:27:00 567 Black Desert
G \ Hann \ R \ 2004 \ Desert Moon x Hohenstein \ B: Hosp, Hans \ O: Tesch, Siegward
 
GER
Arnd Erben
RV Iserlohn e.V.
26. 11:35:00 302 Hidalgo 90
G \ Old \ B \ 2005 \ Hertug x Lauries Crusador xx \ B: Exeriede,Arend \ O: Exeriede,Swantje
 
GER
Swantje Exeriede
RFV Holdorf e.V.


judgesH: Harry Lorenz
C: Ulrike Böckler
M: Ralph Schmidt