begin: 18.02.2016 10:30
competitors: 18

# starting time no horse rider
1. 10:30:00 588 Rocco 409
G \ KWPN \ B \ 1998 \ Caritas x Zirkoon \ B: Warmelts,W. \ O: Schaurte,Christiane
 
GER
Christiane Schaurte
Aachener Dressurverein
2. 10:38:00 578 Venja 3
M \ Old \ Db \ 2005 \ Carry Gold x Welton \ B: Heidkroß, Jandieter \ O: Fort de Mulder, Silvia
 
FIN
Ville Palomäki
RV Rhynern e.V.
3. 10:46:00 155 Don Enrico v.B.
G \ ZW \ B \ 2004 \ Don Schufro x Rhythmus \ B: Lebek,Susanne \ O: Pohlmann,Gabriele
 
GER
Bianca Kasselmann
RSC Osnabruecker Land e.V.
4. 10:54:00 125 Dewindo
S \ Hann \ F \ 2002 \ De Niro x Weltmeyer \ B: Gerdes,Johann \ O: Timpe,Wulf
 
GER
Andrea Timpe
ZRFV Hattingen e.V.
5. 11:02:00 418 Rubin Action
G \ Old \ Db \ 2003 \ Rohdiamant x Grundstein II \ B: Seifert,Harli \ O: Roth,Katharina
 
GER
Stella Charlott Roth
Wiesbadener RFC e.V.
6. 11:10:00 550 Ruby 149
M \ Westf \ Db \ 2005 \ Rubin Cortes x Brentano II \ B: ZG Lambardt, Rudolf u.Dirk \ O: Diegutis, Liz
 
GBR
Liz Diegutis
RV Iserlohn e.V.
7. 11:18:00 423 Saladin MZ
G \ Old \ Schwb \ 2005 \ Sandro Hit x Donnerhall \ B: Kelle,Jutta \ O: Zimmer,Mandy
 
LUX
Mandy Zimmer
Club Hippique Beaufort
8. 11:26:00 522 Whitley 2
M \ DWB \ F \ 2002 \ Don Schufro x Lauries Crusador xx \ B: Stutteri Drangsfeldt/E.u.M.Drangsfe \ O: Sayn Wittgenstein,Richard Prinz zu
 
GER
Nicole Wego
RSC Osnabruecker Land e.V.
9. 11:34:00 97 Dark Dynamic
G \ Hann \ Schwb \ 2003 \ Don Vino x Hohenstein \ B: Kok,Georg \ O: Capellmann,Nadine
 
GER
Nadine Capellmann
RV Würselen 1925 e.V.
10. 11:42:00 576 Don Malecon
G \ Hann \ Db \ 2004 \ Don Frederico x Weltmeyer \ B: ZG Kröner, Friedrich u.Edda \ O: Reitanlage Dornbracht
 
GER
Ann-Kristin Dornbracht
Landw. RV Kalthof e.V.
ca. 20:00 minutes break
11. 12:10:00 277 Fürstenglanz 3
S \ Old \ B \ 2006 \ Fuerstenreich x Diamond Hit \ B: Czernicki Dr.,Andrea \ O: Dressurpferde Ludwig Kathmann KG,
 
GER
Markus Gribbe
RSC Osnabruecker Land e.V.
12. 12:18:00 295 Happiness 26
M \ Hann \ F \ 2005 \ Hochadel x Walt Disney I \ B: Oetjen,Heike \ O: Hans Rueben GbR,
 
SWE
Michelle Hagman
RUFG Falkenberg e.V.
13. 12:26:00 510 Vanqueur
G \ KWPN \ Db \ 2002 \ Negro (Novabor) x Ramiro \ B: Peyter-Seydlitz,Chr. de \ O: Pferdemanagement Dahmen,
 
GER
Jana Kun
Aachener Dressurverein
14. 12:34:00 371 PSI De Caprio
G \ Hann \ B \ 2000 \ De Niro x Sion \ B: Schothorst,Altine \ O: Beatty,Andrea
 
GER
Isabell Wiese
RFV Massener Heide e.V.
15. 12:42:00 529 Wüstensohn-Sahib
G \ Old \ F \ 2000 \ Wolkentanz II x Rubinstein I \ B: Fenske,Claus \ O: Linsenhoff,Ann Kathrin
 
GER
Marion Wiebusch
RFV Massener Heide e.V.
16. 12:50:00 579 Black Label VIP
M \ KWPN \ Db \ 2003 \ x \ B: Gestel, J. van \ O: VIP International Dressage Horses
 
FIN
Ville Palomäki
RV Rhynern e.V.
17. 12:58:00 527 Wish Wonders
G \ Westf \ F \ 2002 \ Welt Hit I O x Rimini \ B: Kasselmann,Ullrich \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Bianca Kasselmann
RSC Osnabruecker Land e.V.
18. 13:06:00 145 Dixieland 32
G \ Hann \ F \ 2001 \ De Niro x Weltmeyer \ B: Berner,Hans-Günter \ O: Timpe,Wulf
 
GER
Andrea Timpe
ZRFV Hattingen e.V.


judgesH: Harry Lorenz
C: Ulrike Böckler
M: Ralph Schmidt