begin: 18.02.2016 20:15
competitors: 20

# no horse rider
1. 351 Mister Perfect 2
G \ Welsh \ Schwb \ 2009 \ Bloklands Hoeve's Mr. Silvano x Woldhoeve's Silco \ B: Sloof Gebr., \ O: Rusch-Empelmann,Ilka,Empelmann,Stefan
 
GER
Laura-Sophie Empelmann
RFV Ziethen e.V. 1884
2. 353 Neymar Junior
G \ DR \ \ 2009 \ Heidbergs Nancho Nova x FS Champion de Luxe \ B: Lindemann,Gabriele \ O: Baumann,Moritz
 
GER
Moritz Baumann
Bremer RC e.V.
3. 515 Waroona
M \ Hann \ Df \ 2006 \ Worldly I x Dacaprio \ B: Böttjer,Karlheinz \ O: Henke,Julia
 
GER
Zoe Lübsen
RG Bahrenwinkel
4. 57 Chameur 119
G \ DR \ B \ 2004 \ Chantre B x Night-Dream \ B: ZG Mensing,Stefan u.Wilma \ O: Harney-Stückemann,Ruth
 
GER
Eva Stückemann
RuFV Bruchmühlen e.V.
5. 317 La Diva 7
M \ Holst \ Db \ 1996 \ Sir Shostakovich xx x Fernando \ B: Jahr,Alexander \ O: Zur Lage,Familie
 
GER
Nina zur Lage
RUFV Alfhausen
6. 322 Laures Fürst A
G \ Old \ F \ 2010 \ Laureano x Fürst Heinrich \ B: Arkenberg,Bernhard \ O: Kohfeldt,Karolin
 
GER
Karolin Kohfeldt
RFV Engter e.V.
7. 323 Le Coeur Noir
G \ Old \ R \ 2009 \ Licotus x Reality \ B: Morisse,Hinrich \ O: Schmidt,Daniela
 
GER
Daniela Schmidt
PSV Löningen-Ehren e.V.
8. 331 Lilli Lottofee 2
M \ Hann \ F \ 2006 \ Londonderry x Brentano II \ B: Triphaus,Arnold \ O: Greiwe,Anja
 
GER
Melanie Wienand
PSV Hellern
9. 549 Loreana 28
M \ Hann \ Df \ 2006 \ Londonderry x \ B: Lager, Georg \ O: Lager, Roswitha
 
GER
Jennifer Blumhoff
RV Gehrde e.V.
10. 584 Lotus 253
M \ Hann \ \ 2009 \ Lord Sinclair x \ B: \ O: Amelia, Antje & Ian White
 
AUS
Amelia White
11. 384 Rea selini
M \ Old \ B \ 2009 \ Sir Donnerhall I x Fürst Heinrich \ B: Kamphaus,Andreas \ O: Kramer,Beate
 
SUI
Alina Mutti
RUFV Rulle
12. 51 Campsterhoven's Naivnyi
G \ NRPS \ B \ 1996 \ Wester Aikema's Nando x Bokkesprong Czardas \ B: Rijskamp,K. \ O: Empelmann,Mara Lu,Empelmann,Stefan
 
GER
Mara Lu Empelmann
RFV Ziethen e.V. 1884
13. 176 Duchesse 152
M \ Hann \ R \ 2007 \ Depardieu x Harvard \ B: Fohring,Wilhelm \ O: Hellige,Alexandra
 
GER
Alexandra Hellige
RC Gut Waldhof e.V.
14. 225 Filia-Piadora WE
M \ DR \ Hlf \ 2007 \ Pilgrim's Red x Mozart \ B: Schönfeld-Fischer,Eva-Maria \ O: Welling,Michaela,Welling,Olaf
 
GER
Carlotta Welling
LZRFV Sprockhövel e. V.
15. 255 Franklyn 15
G \ Westf \ F \ 2010 \ Flatley x Lauries Crusador xx \ B: Hegemann,Franz-Josef \ O: Rusch-Empelmann,Ilka,Empelmann,Laura-Sophie
 
GER
Laura-Sophie Empelmann
RFV Ziethen e.V. 1884
16. 293 Grenzhoehes Ivory
M \ DR \ Is \ 2005 \ Monte Christo x Dragoon \ B: Reimers-Mortensen,Sabine \ O: Reitsport Engelke GmbH/U. Engelke,
 
GER
Moritz Baumann
Bremer RC e.V.
17. 70 Crown Cocolino
G \ DR \ FFalb \ 2009 \ FS Champion de Luxe x FS Don't Worry \ B: Hackenberg,Günter \ O: Lübsen,Zoe
 
GER
Zoe Lübsen
RG Bahrenwinkel
18. 117 Der kleine Lord 19
G \ DR \ Df \ 2008 \ Three-Stars Dumbledore x Mikado \ B: Grüter,Hubert \ O: Stückemann,Eva
 
GER
Eva Stückemann
RuFV Bruchmühlen e.V.
19. 124 Devil in Mind
G \ DR \ Falbe \ 1998 \ Domino Dancing x Golden Dancer \ B: Fengels,Angela \ O: Palm,Sabrina
 
GER
Enya Palm
RV Ganderkesee
20. 170 Double Blue
G \ DR \ Creme \ 2009 \ Danilo x Pan Tau \ B: Steinheuer,Werner \ O: Langenberg-Schmedt,Sandra
 
GER
Sandra Langenberg-Schmedt
RUFV Melle-Gesmold e.V.


judgesMichael Wassmann
Thomas Keßler