begin 20.02.2016 12:15

# no horse rider HCMtotal score
1. 287 Golden Gate N
S \ Palom \ Is \ 2007 \ Nebo General Pride x Mangold \ B: Hansen-Baig,Kerstin \ O: Peukert,Gudrun Isabell
 
GER
Ricarda Franziska Peukert
RV Albersloh e.V.
274.5
(1)
266.5
(2)
272.5
(2)
69.530%
813.50
2. 282 Gentleman 207
G \ DR \ Df \ 2003 \ FS Golden Highlight x Dublin \ B: ZG Brocks,Berthold u.Maria \ O: Köllner,Luisa
 
GER
Luisa Köllner
RFV Handorf-Sudmühle e. V.
262.5
(4)
270
(1)
275.5
(1)
69.060%
808.00
3. 109 Dein Jolly Jocker
G \ DR \ F \ 2006 \ Dance of Joy x Deviano \ B: Schankat,Felicitas \ O: Arlt,Ann-Sophie
 
GER
Ann-Sophie Arlt
RSG Niershof Mönchengladbach e.V.
265.5
(3)
261.5
(4)
263.5
(7)
67.564%
790.50
4. 84 D'Amour 35
G \ DR \ F \ 2008 \ Danilo x Power Star B \ B: Steinheuer,Werner \ O: Zajonz,Sina
 
GER
Fabia Stonjek
Turniergemeinschaft Silverthof e.V.
266
(2)
260.5
(5)
262.5
(8)
67.436%
789.00
5. 110 Deine Maid P
M \ DR \ Palom \ 2008 \ FS Dior de Luxe x Derbino \ B: Prange,Alexa \ O: Stephan,Eva,Stephan Dr. med.,Valerie
 
GER
Eva Stephan
RSG Niershof Mönchengladbach e.V.
262
(5)
254.5
(10)
267
(3)
66.966%
783.50
6. 219 FH Dr. No
S \ DR \ B \ 2008 \ D'Acord x Top Nonstop \ B: Schwolow,Detlef \ O: Bertling,Johanna-Sophie
 
GER
Johanna-Sophie Bertling
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
256
(7)
255.5
(7)
267
(3)
66.538%
778.50
7. 365 Paddington's Little Boy
G \ DR \ \ 2002 \ Pernod x Hamrik's Golden Arak \ B: Welslau,Jürgen \ O: Hans,Miriam
 
GER
Helena Ernst
LRFV Kirchhellen e.V.
246
(11)
263.5
(3)
265
(5)
66.197%
774.50
not placed
8. 157 Don Henley 4
G \ DR \ BFalb \ 2009 \ FS Don't Worry x Notre Beau \ B: Kockerscheidt,Harald \ O: Köllner,Luisa
 
GER
Luisa Köllner
RFV Handorf-Sudmühle e. V.
256
(7)
249
(11)
265
(5)
65.812%
770.00
9. 137 Diego 434
G \ DR \ Falbe \ 2008 \ Der Harlekin B x Marsvogel xx \ B: Prost,Ursula u.Ernst \ O: Stonjek,Fabia
 
GER
Fabia Stonjek
Turniergemeinschaft Silverthof e.V.
251.5
(10)
256.5
(6)
261
(9)
65.726%
769.00
10. 503 Top Niklas
G \ DR \ B \ 2004 \ Top Nonstop x Durello \ B: Frerich,Norbert \ O: Kappelhoff,Kerstin
 
GER
Anna Kappelhoff
ZRFV Schöppingen e. V.
259.5
(6)
246
(13)
259.5
(10)
65.385%
765.00
11. 570 Hesselteichs Donnerboy
G \ DR \ Falbe \ 2007 \ Donnerwetter x Going East \ B: Hemschenherm, Ulrike \ O: Zimmermann, Familie,Zimmermann, Lilian
 
GER
Lilian Zimmermann
RuFV Bad Iburg e.V.
244
(14)
255
(8)
257.5
(11)
64.658%
756.50
12. 246 For Pleasure B
G \ DR \ B \ 1999 \ Pan Tau x Danny Black \ B: Boenniger,Hans-Georg \ O: Dillenberger,Carsten
 
GER
Lisa-Marie Dillenberger
Reitclub Katharinenhof
255
(9)
246
(13)
251
(13)
64.274%
752.00
13. 124 Devil in Mind
G \ DR \ Falbe \ 1998 \ Domino Dancing x Golden Dancer \ B: Fengels,Angela \ O: Palm,Sabrina
 
GER
Enya Palm
RV Ganderkesee
246
(11)
255
(8)
250
(15)
64.188%
751.00
14. 61 Chelsey 13
M \ DR \ F \ 2007 \ Lajunen x St. Annens Monsieur N \ B: Sieg,Andreas \ O: Niederdorf,Sina
 
GER
Ida Luise Niederdorf
TG Schaumburg e. V.
242
(15)
239.5
(17)
251
(13)
62.607%
732.50
15. 363 Online 18
G \ DR \ Schwb \ 2005 \ Offshore Energy R x Viktoria's Chirac \ B: ZG Deecke,Birgit u.Rolf \ O: Streubel,Lea
 
GER
Lea Streubel
Ländl. RFV St. Georg Marl e. V.
235.5
(16)
239
(18)
256.5
(12)
62.479%
731.00
16. 35 Bolero 352
G \ DR \ B \ 2002 \ Bolero x Donnerhall Sir \ B: Hammelmann,Günter \ O: Nölken,Ernst Markus
 
GER
Franziska Nölken
RV Kurtscheid e.V.
233
(18)
249
(11)
246
(16)
62.222%
728.00
17. 355 Nobler Boy
G \ DR \ Db \ 2005 \ Night-Power x Chantre B \ B: Essmann,Ingrid \ O: Göken,Marlis
 
GER
Johanna-Sophie Bertling
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
246
(11)
244
(15)
237
(18)
62.137%
727.00
18. 348 Marco Star WE
G \ DR \ Falbe \ 2008 \ The Braes My Mobility x Condor II \ B: Hinrichs,Jürgen \ O: Minden,Marie Sofie von
 
GER
Marie Sofie von Minden
Jeverländer Rennverein e.V.
235.5
(16)
240.5
(16)
244
(17)
61.538%
720.00
19. 521 White Gold B
G \ DR \ Palom \ 2003 \ Golden Dancer x Dressman I \ B: Plümer,Wencke \ O: Dillenberger,Carsten
 
GER
Lisa-Marie Dillenberger
Reitclub Katharinenhof
232
(19)
221.5
(19)
232.5
(19)
58.632%
686.00


judgesH: Thomas Keßler
C: Michael Wassmann
M: Ulrike Böckler