begin 21.02.2016 11:45

# no horse rider HCMtotal score
1. 287 Golden Gate N
S \ Palom \ Is \ 2007 \ Nebo General Pride x Mangold \ B: Hansen-Baig,Kerstin \ O: Peukert,Gudrun Isabell
 
GER
Ricarda Franziska Peukert
RV Albersloh e.V.
272.5
(3)
287.5
(1)
296
(1)
69.593%
856.00
2. 282 Gentleman 207
G \ DR \ Df \ 2003 \ FS Golden Highlight x Dublin \ B: ZG Brocks,Berthold u.Maria \ O: Köllner,Luisa
 
GER
Luisa Köllner
RFV Handorf-Sudmühle e. V.
289.5
(1)
280
(2)
271
(5)
68.333%
840.50
3. 109 Dein Jolly Jocker
G \ DR \ F \ 2006 \ Dance of Joy x Deviano \ B: Schankat,Felicitas \ O: Arlt,Ann-Sophie
 
GER
Ann-Sophie Arlt
RSG Niershof Mönchengladbach e.V.
267.5
(6)
278.5
(3)
269
(6)
66.260%
815.00
4. 157 Don Henley 4
G \ DR \ BFalb \ 2009 \ FS Don't Worry x Notre Beau \ B: Kockerscheidt,Harald \ O: Köllner,Luisa
 
GER
Luisa Köllner
RFV Handorf-Sudmühle e. V.
265.5
(8)
273
(4)
276
(3)
66.220%
814.50
5. 246 For Pleasure B
G \ DR \ B \ 1999 \ Pan Tau x Danny Black \ B: Boenniger,Hans-Georg \ O: Dillenberger,Carsten
 
GER
Lisa-Marie Dillenberger
Reitclub Katharinenhof
263.5
(9)
265.5
(8)
277
(2)
65.528%
806.00
6. 503 Top Niklas
G \ DR \ B \ 2004 \ Top Nonstop x Durello \ B: Frerich,Norbert \ O: Kappelhoff,Kerstin
 
GER
Anna Kappelhoff
ZRFV Schöppingen e. V.
269.5
(4)
261.5
(11)
271.5
(4)
65.244%
802.50
7. 110 Deine Maid P
M \ DR \ Palom \ 2008 \ FS Dior de Luxe x Derbino \ B: Prange,Alexa \ O: Stephan,Eva,Stephan Dr. med.,Valerie
 
GER
Eva Stephan
RSG Niershof Mönchengladbach e.V.
280
(2)
253
(14)
261.5
(10)
64.593%
794.50
8. 219 FH Dr. No
S \ DR \ B \ 2008 \ D'Acord x Top Nonstop \ B: Schwolow,Detlef \ O: Bertling,Johanna-Sophie
 
GER
Johanna-Sophie Bertling
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
258.5
(12)
268.5
(5)
266
(7)
64.472%
793.00
9. 570 Hesselteichs Donnerboy
G \ DR \ Falbe \ 2007 \ Donnerwetter x Going East \ B: Hemschenherm, Ulrike \ O: Zimmermann, Familie,Zimmermann, Lilian
 
GER
Lilian Zimmermann
RuFV Bad Iburg e.V.
263
(10)
266
(7)
262
(9)
64.309%
791.00
10. 35 Bolero 352
G \ DR \ B \ 2002 \ Bolero x Donnerhall Sir \ B: Hammelmann,Günter \ O: Nölken,Ernst Markus
 
GER
Franziska Nölken
RV Kurtscheid e.V.
269
(5)
262.5
(10)
257
(12)
64.106%
788.50
not placed
11. 355 Nobler Boy
G \ DR \ Db \ 2005 \ Night-Power x Chantre B \ B: Essmann,Ingrid \ O: Göken,Marlis
 
GER
Johanna-Sophie Bertling
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
256
(13)
265
(9)
264
(8)
63.821%
785.00
12. 365 Paddington's Little Boy
G \ DR \ \ 2002 \ Pernod x Hamrik's Golden Arak \ B: Welslau,Jürgen \ O: Hans,Miriam
 
GER
Helena Ernst
LRFV Kirchhellen e.V.
259
(11)
267.5
(6)
257
(12)
63.699%
783.50
13. 124 Devil in Mind
G \ DR \ Falbe \ 1998 \ Domino Dancing x Golden Dancer \ B: Fengels,Angela \ O: Palm,Sabrina
 
GER
Enya Palm
RV Ganderkesee
267.5
(6)
256.5
(13)
258
(11)
63.577%
782.00
14. 348 Marco Star WE
G \ DR \ Falbe \ 2008 \ The Braes My Mobility x Condor II \ B: Hinrichs,Jürgen \ O: Minden,Marie Sofie von
 
GER
Marie Sofie von Minden
Jeverländer Rennverein e.V.
253.5
(14)
257
(12)
251
(15)
61.911%
761.50
15. 61 Chelsey 13
M \ DR \ F \ 2007 \ Lajunen x St. Annens Monsieur N \ B: Sieg,Andreas \ O: Niederdorf,Sina
 
GER
Ida Luise Niederdorf
TG Schaumburg e. V.
253.5
(14)
244
(15)
253
(14)
61.016%
750.50


judgesH: Michael Wassmann
C: Ulrike Böckler
M: Thomas Keßler