begin: 19.02.2016 16:30
competitors: 30

# starting time no horse rider
1. 16:30:00 90 Dankeschön 4
G \ Trak. \ \ 1999 \ Caprimond x Lauries Crusador xx \ B: Wahler,Gudrun \ O: Brüning,Joke-Marie
 
GER
Joke-Marie Brüning
ZRFV Neuenkirchen e. V.
2. 16:36:30 104 Davranches
G \ KWPN \ B \ 2008 \ Spielberg x Cocktail \ B: Bekkers,A. \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Sina Aringer
RSC Osnabruecker Land e.V.
3. 16:43:00 154 Don du Roi
S \ ZW \ \ 2002 \ Don Primero x Ocamonte xx \ B: Eisenmenger,Bernd \ O: Rath,Franziska
 
GER
Magdalena Danninger
RSC Osnabruecker Land e.V.
4. 16:49:30 537 Donnerwetter 69
G \ Westf \ Db \ 2008 \ Dimaggio x Donnerbube I \ B: Schabsky, Hans \ O: Laak, Norbert van
 
GER
Eva Schulte-Günne
RFV Soest-Bad Sassendorf e.V.
5. 16:56:00 216 Fernanda 15
M \ Rhld \ Db \ 2008 \ Fidertanz x Abanos \ B: Frentzen,Friedhelm \ O: Dressur-Ausbildungsstall Dahmen,
 
FRA
Frederic Ducay
Aachener Dressurverein
6. 17:02:30 524 Wilfried 16
G \ Old \ F \ 2007 \ Welt Hit VI x Rimini \ B: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG, \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
AUS
Aaron Quinn
RSC Osnabruecker Land e.V.
7. 17:09:00 341 Lorin Maazel
S \ Hann \ B \ 2008 \ Londontime x Don Frederico \ B: Bergmann,Wilhelm \ O: Behrmann,Heinrich
 
GER
Theresa Eickhorst
TG Bad Zwischenahn
8. 17:15:30 310 Jackpot MZ
S \ Westf \ F \ 2009 \ Jazz Rubin x Belissimo M \ B: ZG Bröggelhoff,Heinrich u.Thomas \ O: Zimmer,Mandy
 
AUT
Tamara Michei
Club Hippique Beaufort
9. 17:22:00 433 Sandro Life
S \ Old \ R \ 2008 \ San Amour x Rohdiamant \ B: Böske,Engelbert \ O: Melillo-Lucas,Maria
 
GER
Franziska Beckmann
RV St.Georg Münster e.V.
10. 17:28:30 432 Sandro K
G \ Rhld \ Df \ 2005 \ Sandro Boy Junior x Coriando \ B: ZG Krüßmann, \ O: Garcia Garcia,Anna-Marietta
 
GER
Anna-Marietta Garcia Garcia
Aachener Dressurverein
ca. 15:00 minutes break
11. 17:50:00 401 Rolex 99
G \ Bay \ RSchi \ 2005 \ Rivero II x Furino \ B: Schrankl,Johann \ O: Tauber,Frieda
 
GER
Frieda Tauber
RFV Greven e.V.
12. 17:56:30 430 Sanc Royal
G \ Old \ Db \ 2008 \ San Amour x Fierant xx \ B: Harzendorf,Eberhard \ O: Kötter-Gribbe,Stephanie
 
GER
Sandra Kötter
RUFG Falkenberg e.V.
13. 18:03:00 221 Fider Fein QC
G \ Old \ Db \ 2008 \ Fidertanz x Feiner Stern \ B: Gerdes,Bernhard \ O: D'eer,Patrick
 
GER
Kira Ripphoff
RV Sandbostel
14. 18:09:30 546 Royal Lady 44
M \ KWPN \ Db \ 1998 \ Le Byou P x \ B: Resim Dressage \ O: Wessmann, Melanie
 
GER
Melanie Wessmann
RFV Lingen u.U.e.V.
15. 18:16:00 316 Kavaler 3
S \ Trak. \ B \ 2000 \ x \ B: \ O: Martyanova,Valentina
 
GER
Magdalena Danninger
RSC Osnabruecker Land e.V.
16. 18:22:30 557 Flint 82
S \ Hann \ SCHWB \ 2005 \ Florencio I x Metternich \ B: ZG Moormann, Hanny-Gustel u.Karl \ O: Khov,Nelly
 
THA
Supasin Kongpun
17. 18:29:00 420 Runa in wit
M \ Westf \ Schi \ 2008 \ Riccio x Game Fox xx \ B: Schulte-Varendorff,Karl-August \ O: Schmidt,Andrea
 
GER
Andrea Schmidt
RUFV Borgloh
18. 18:35:30 440 Santorini 16
G \ Hann \ F \ 2008 \ Seborga xx x Wenzel I \ B: Lührs-Behnke,Hinni \ O: ZG Aschenbroich u.Schulte,
 
GER
Stefan Aschenbroich
RFV Spelle u. Umgebung e.V.
19. 18:42:00 444 Sarotti Mocca-Sahne
S \ Hann \ Db \ 2009 \ Soliman de Hus x Lauries Crusador xx \ B: Bätje,Jörg \ O: Gestüt Eichengrund H.-J.u.U.Armbrus
 
GER
Theresa Eickhorst
TG Bad Zwischenahn
20. 18:48:30 571 Spinoza
S \ Westf \ Schwb \ 2005 \ Show Star x Rockwell \ B: Kühlmann, Rudolf \ O: Kappel, Uwe
 
GER
Carolin Löhr
RV St.Georg Münster e.V.
ca. 15:00 minutes break
21. 19:10:00 299 Hermes B
G \ Hann \ Df \ 2006 \ Hochadel x Lauries Crusador xx \ B: Buhmann,Siegfried \ O: Teeuwen,Leonie
 
FRA
Frederic Ducay
Aachener Dressurverein
22. 19:16:30 494 Suri B
M \ Westf \ Schwb \ 2008 \ San Amour x Ehrentusch \ B: Busch,Bettina \ O: Bettenworth,Gisela
 
GER
Jule Ross
ZRFV Wadelheim-Rheine e. V.
23. 19:23:00 466 Sir Locksley EB
G \ Hann \ Schwb \ 2009 \ Sir Donnerhall I x Londonderry \ B: Eilfort-Böcker,Andrea \ O: Zeyen,Barbara
 
GER
Franziska Beckmann
RV St.Georg Münster e.V.
24. 19:29:30 520 What Pleasure 2
G \ Hann \ F \ 1999 \ Wolkenstein II x Matcho AA \ B: ZG Wichers,Andreas u.Kerstin \ O: Garcia Garcia,Anna-Marietta
 
GER
Anna-Marietta Garcia Garcia
Aachener Dressurverein
25. 19:36:00 3 Aida Luna
M \ Old \ Db \ 2006 \ Rousseau x Royal Angelo I \ B: Ehmann,Gerhard \ O: Breimann,Lisa,Breimann,Christiane
 
GER
Lisa Breimann
ZRFV Lützow Selm-Bork-Olfen e.V.
26. 19:42:30 148 Dolmetscher 4
G \ Old \ Df \ 2004 \ Donnerball x Weltmeyer \ B: Tebbel,Rene \ O: Schartmann,Isabeau
 
GER
Isabeau Schartmann
RFV Spelle u. Umgebung e.V.
27. 19:49:00 161 Donald De Niro
G \ Hann \ F \ 2004 \ De Niro x Rohdiamant \ B: Altmann,Meinhard \ O: Arens-Fischer,Anja
 
GER
Anja Arens-Fischer
RUFV Ankum
28. 19:55:30 169 Dorino 36
G \ Hann \ F \ 2001 \ Dream of Glory x Maat I \ B: Kupschus Dr.,Horst \ O: Berendsen,Irmgard
 
GER
Valentina Pistner
RSG Fichtenhof Bad Homburg
29. 20:02:00 226 Filou 1839
G \ Old \ F \ 2006 \ Fidertanz x Landsieger I \ B: Heuft,Alfred \ O: Timmermann,Pia,Timmermann,Ulf,Timmermann,Heike
 
GER
Pia Timmermann
RUFV Hooksiel
30. 20:08:30 138 Diemersdal
S \ Westf \ Df \ 2008 \ Diamond Hit x Weinzauber \ B: Grede,Sandra \ O: Vosskötter,Jasmin
 
GER
Clemens Vosskötter
RFV Ostbevern e.V.


judgesH: Michael Wassmann
C: Ulrike Böckler
M: Ralph Schmidt