Prize of Lobbe Holding GmbH & Co. KG

no. 21 Int. jumping competition against the clock (1.40 m)
CSI2* - FEI Art. 238.2.1
Medium Tour

begin: 04.06.2016 10:45
competitors: 56

# no horse rider
1. 366 Desteny 99
M \ KWPN \ B \ 2008 \ Tolan R x Orame \ B: Goor,J. van \ O: Kusche,Sonja
 
GER
Alexander Hufenstuhl
Süttenbacher RSG
2. 426 For Friendship 3
S \ Hann \ B \ 2004 \ For Pleasure x Neuquen xx \ B: Führer,Susanne \ O: Führer,Susanne
 
GER
Julie Mynou Diederichsmeier
RV Aller-Weser
3. 471 Lady Lissabon
M \ Westf \ B \ 2007 \ Lissabon x Lamentos \ B: Voskort,Bernhard \ O: Olerink,Tina
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
4. 127 Carisma 109
G \ Grpf.o.R \ B \ 2005 \ x \ B: Züchter nicht bekannt, \ O: Grün,Christine
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
5. 849 Orphee Du Granit
G \ SF \ BAY \ 2009 \ IMPERATOR DE GAMET, SF x \ B: \ O: Su Wan, Tung
 
HKG
Raena Leung
6. 774 Tempo Royal
S \ SF \ Db \ 2007 \ x \ B: \ O: Klein, Marc
 
GER
Kaya Lüthi
RV Albersloh e.V.
7. 840 Can win
G \ OS \ F \ 2005 \ Canabis x Grand Step \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Becker,Julia
 
USA
Bliss Heers
RV Albersloh e.V.
8. 833 Cristallo 2
S \ Westf \ GREY \ 2007 \ Cornet Obolensky x Cassini I \ B: Schürner, Axel \ O: Gestüt Gut Neuenhof
 
JPN
Tadahiro Hayashi
ZRFV Riesenbeck e.V.
9. 847 Azuro 108
G \ Westf \ DF \ 2006 \ Arpeggio x Salinator \ B: Louven,Silke \ O: Louven,Silke
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
10. 509 Liostro 52
G \ Holst \ B \ 2003 \ Lansing x Cassini I \ B: Mayerföls,Franz \ O: Brosswitz Dr.,Dirk u.Nadine,Brosswitz,Michel u.Nele
 
GER
Klaus Otte-Wiese
RV Hellefeld e.V.
11. 239 Clarkson 4
S \ Holst \ B \ 2007 \ Canto x Ramiro \ B: Kraas,Ekkehard \ O: Rohe,Rudolf jun.
 
GER
Sarah Nagel-Tornau
Ländl. RV Repetal e. V.
12. 596 Queentina
M \ OS \ Schi \ 2008 \ Coupe de Coeur x Quidam's Rubin \ B: Gestüt Sprehe GmbH, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
13. 865 Cascadeur 100
G \ Holst \ B \ 2008 \ Cartani x Calido I \ B: Mies,Sarah \ O: Hilbert,Jens
 
GBR
Elliott Gordon
RV Erlenstall e.V.
14. 851 Zara 88
M \ Holst \ BAY \ 2007 \ Coriano x Castellini \ B: \ O: Lass,Hubertus u. Franzsika
 
ESP
Salvador Garcia Diana
15. 3 AB 19 Beter
G \ KWPN \ B \ 2005 \ Kojak x Burggraaf \ B: Keppel,A.J. \ O: Tuzlali,Akela
 
GER
Frederic Tillmann
RC Gut Neuhaus Grevenbroich
16. 554 Peking Queen
M \ Westf \ Schi \ 2005 \ Peking x Arpeggio \ B: Hempen,Hubert \ O: Clemens,Bettina
 
GER
Caroline Clemens
RFV Graf Sporck Delbrück e.V.
17. 349 C-Vier 2
G \ Holst \ B \ 2008 \ Cardento x Concorde \ B: Wolters,W. \ O: Rijkens,Tjeert
 
GER
Janine Rijkens
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
18. 351 D'accord 68
G \ Holst \ Schi \ 2008 \ Diamant de Semilly x Cassini II \ B: Johannsen,Max-Hermann \ O: Johannsen,Max-Hermann
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
19. 729 Frederico van Paemel
S \ BWP \ Schi \ 2005 \ Cicero Z x Graf Grannus \ B: Eeckhoudt, Els van \ O: Antelope Showjumpers Co., Limited
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
20. 24 Arcasia
M \ Grpf.o.R \ B \ 2001 \ Unbekannt x \ B: Züchter nicht bekannt, \ O: Bischoff,Melanie
 
GER
Melanie Bischoff
RFV e.V.Miesau
21. 32 Aurelia 43
M \ Hann \ Db \ 2007 \ Argentinus x Landadel \ B: Schulte-Wiese Dr.,Hartmut \ O: Rung,Dimitri
 
GER
Hendrik Zurich
LZRFV Gronau e.V.
22. 829 Vanilla di Villagana
M \ Ita.W \ B \ 2006 \ Contender x Ramiro Z \ B: Villagana Agricola di Zorzan Anna B \ O: Haras Joter LTDA
 
BRA
Karina Johannpeter
Brasilien
23. 194 Chacco La Loi
S \ Z.Rpf \ Schi \ 2007 \ Chacco-Blue x Hors la Loi II \ B: Heyst,Ann van \ O: Lütgenau,Margret
 
GER
Marie Lütgenau
Reitclub Emscherquelle e.V.
24. 317 Cornada
M \ Westf \ Schi \ 2008 \ Cornado I x Grannox \ B: Schulten,Norbert \ O: Bostock,David,Bostock-Beeking,Pia-Katharina
 
GER
Pia-Katharina Bostock-Beeking
ZRFV Heiden e.V.
25. 836 Clinta
M \ OS \ GREY \ 2007 \ Clinton x Lord Pezi \ B: Harms,Silke \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
SWE
Henrik von Eckermann
Sweden
26. 821 Lacasino
G \ Old \ B \ 2008 \ Lordanos x Cassini I \ B: Brüggehagen, Alfons \ O: Camaran Stable BV
 
GER
Christian Kukuk
ZRFV Riesenbeck e.V.
27. 813 Cupertino
S \ Holst \ B \ 2008 \ x Leonce \ B: Rathjen, Hans Peter \ O: Lehrfeld, Susanne
 
GER
Andre Thieme
RV Hofgut Redentiner Mühle e. V.
28. 830 Jeudi D'ysenbeeck
S \ BWP \ B \ 2009 \ Andiamo Z x Quidam de Revel \ B: Coninck,Herlinde de \ O: SL Design A/S,
 
DEN
Christoffer Lindenberg
Warsteiner RV e.V.
Bodenpflege
29. 542 Numero Uno 7
G \ Holst \ B \ 2008 \ Numero Uno x Carthago \ B: Sager,Franz \ O: Gut Beringhof/Bernd Müller,
 
GER
Kathrin Müller
ZRFV Voßwinkel e.V.
30. 863 Beltone Partner
G \ KWPN \ BAY \ 1999 \ LANCELOT x TRITON \ B: \ O: Talaat,Mohammed
 
EGY
Mohammed Talaat
Egypt
31. 846 Ribanbelle Tame
M \ SF \ BAY \ 2005 \ Ephebe For Ever x Quidam De Revel \ B: S.N.C. Brohier \ O: Duggan,Patrick
 
GBR
Emma O'Dwyer
32. 666 SL Brazonado
G \ BRA.Rpf. \ Schi \ 2005 \ SL Baluarte x Silvestre \ B: \ O: Coudelaria Souza Leao,Haßmann,Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
Zucht-,Reit u. Fahrverein Lienen e.
33. 178 Cecile 23
M \ Hann \ Db \ 2008 \ Contendro I x Sandro \ B: Meyer-Kulenkampff Dr.,Hilmer \ O: Meyer-Kulenkampff Dr.,Hilmer
 
GER
Kendra Claricia Brinkop
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
34. 201 Chameur 137
G \ Westf \ B \ 2008 \ Cayetano L x Grossadmiral \ B: Meyerhoff,Klaus \ O: Baackmann,Jens
 
GER
Martina Wrede
RV Balve e.V.
35. 232 Ciabeau
S \ KWPN \ Schi \ 2007 \ Diabeau x Casco \ B: Wylick,Henrices Jacobus H. van \ O: Ger Poels Horses,
 
GER
Christopher Kläsener
ZRFV Dorsten e.V.
36. 106 Cantino 9
G \ Holst \ Db \ 2007 \ Calido I x Cassini I \ B: Rathmann,Herbert \ O: Nassar,Nayel
 
GER
Miriam Schneider
RFV Kastanienhof e.V
37. 822 Pikeur Quick Fire
S \ Holst \ B \ 2007 \ Quintero x \ B: Augustinus, Morten \ O: Brinkmann, Wolfgang
 
GER
Markus Brinkmann
RFV von Lützow Herford e. V.
38. 355 Dalli Dalli 6
G \ KWPN \ B \ 2008 \ Canturano I x C-Indoctro \ B: Verstegen,A.J. \ O: Mühlebach,Marlis
 
GER
Holger Hetzel
RSG Niederrhein e.V.
39. 842 Caresse 9
M \ Hann \ SCHI \ 2004 \ Cento x Sandro \ B: Schulze,Dietrich \ O: Winter-Schulze,Madeleine
 
GBR
Arundell Beerbaum
ZRFV Riesenbeck e.V.
40. 308 Coravelle
M \ Holst \ Schi \ 2006 \ Corrado I x Cascavelle \ B: Sinn,Konrad \ O: Erfurt,Felicitas
 
GER
Felicitas Erfurt
Ländl.ZRFV Volmarstein e.V.
41. 874 Clearline
M \ Holst \ B \ 2008 \ Clearway x Coriano \ B: Ketelsen,Matthias \ O: Nybor Pferde GmbH & Co.KG,
 
SWE
Nicole Persson
ZRFV Borken e.V.
42. 96 Camitello M
G \ Westf \ B \ 2008 \ Cornado I x Camiros \ B: Mönnich,Wilhelm \ O: Milk,Heinrich
 
GER
Michael Beckmann
RFV Alt Marl e.V.
43. 858 DiCaprio 3
S \ Holst \ B \ 2008 \ x Caretino \ B: Dammholz, Christian \ O: Haras Joter
 
GER
Torben Köhlbrandt
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
44. 592 Queen Magic
M \ Westf \ B \ 2009 \ Quinta Real x Lissabon \ B: Knebel-Bilsing,Sonja \ O: Knebel-Bilsing,Sonja
 
GER
Hendrik Dowe
ZRFV Heiden e.V.
45. 738 Fairmont E
G \ Westf \ B \ 2008 \ x Rockwell \ B: Gestüt Eichenhof \ O: Stevens Sportpferde GmbH
 
GER
Mario Stevens
RUFV Lastrup e.V.
46. 82 Calico Joe 2
G \ Westf \ B \ 2008 \ Cornado I x Gralshüter \ B: Thoma,Lisa-Mayleen \ O: Müter,Gerhard
 
GER
Kai Schäfer
RC Elmgestüt Drei Eichen e. V.
47. 716 Zandigo TS
G \ KWPN \ B \ 2004 \ Lupicor x Achill-Libero H \ B: Schure,M.A. Ter \ O: Sportpferde Center Rothenburg,
 
GER
Philipp Schober
RSV Rothenburg OL e. V.
48. 494 Lescott
G \ Holst \ Schi \ 2008 \ Lord Z x Cassini I \ B: Petersen,Sönke \ O: Baackmann,Jens
 
GER
Jens Baackmann
ZRFV Albachten e.V.
49. 763 Chic Cheraa
M \ SWB \ B \ 2008 \ Chacco-Blue x \ B: Parmler, Niclas \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
GER
Theresa Krapf
RV Oldenburger Muensterland e.V
50. 751 Cayenne 162
M \ Westf \ B \ 2003 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Gonfaron \ B: Weigel, Kira \ O: Nybor Pferde GmbH & Co.KG
 
GER
Johannes Ehning
ZRFV Borken e.V.
51. 850 Chades of Blue
M \ OS \ DARKB \ 2008 \ Chacco Blue x Diamant de Semilly \ B: Gestüt Lewitz \ O: Bock, Holger
 
SWE
Linn Zakariasson
52. 826 La Lopez 4
M \ Hann \ B \ 2008 \ Lord Pezi x Argentinus \ B: Lingens Dr.,Philipp \ O: Hees,Sarah
 
BEL
Lucas Deryckere
Siegener RV e.V.
53. 256 Coco Chanel 145
M \ Bay \ Schwb \ 2005 \ Cosino B x Lavall II \ B: Schmid,Eva-Maria \ O: Schmid,Walter-Georg
 
GER
Maximilian Schmid
RV Königsbrunn Fohlenhof e.V.
54. 594 Queen Rubin 5
M \ KWPN \ Schi \ 2006 \ Quidam's Rubin x Pilot \ B: Schroembges,Edward \ O: Perwas,Romina
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
55. 861 Alantinus
S \ AUS \ CHEST \ 2006 \ Alimo x \ B: \ O: Merrick Ubank
 
GER
Tobias Meyer
RV Augsburg-West
56. 382 Durania K
M \ KWPN \ Schi \ 2008 \ Douglas (Rousseau) x Sydney \ B: Krul,R \ O: Alvarez Moya Horses S.L.,
 
GER
Eva Bitter
RV St.Georg Münster e.V.


prize money5.000,00 EUR
judgesLaura van de Graaf
Peter Schmerling