Prize of Einrichtungshauses Ostermann

no. 27 Int. jumping competition in two phases (1.40 m)
CSIYH1* - FEI Art. 274.5.6
Youngster Tour

begin 05.06.2016 07:30

# no horse rider phase 1
penalties
phase 2
penalties

time
1. 794 Solero 79
S \ Hann \ \ 2009 \ Stakkato Gold x Graf Grannus \ B: Gestüt Sprehe GmbH \ O: Gestüt Sprehe GmbH
 
GER
Jörne Sprehe
RC Herzogenaurach e.V.
500,00 EUR 0.000.0026.68
2. 531 Miss Michael's
M \ KWPN \ B \ 2009 \ Michael x Tolano van'T Riethof \ B: Terpstra-Bonnema,H. \ O: Hermann,Benjamin
 
GER
Jörg Oppermann
RFV Elz e.V.
400,00 EUR 0.000.0027.26
3. 737 Lady Pilox
M \ Old \ B \ 2009 \ Lord Pezi x Pilox \ B: Stevens, Erich \ O: Stevens Sportpferde GmbH
 
GER
Mario Stevens
RUFV Lastrup e.V.
300,00 EUR 0.000.0027.32
4. 313 Corento
S \ Holst \ Schi \ 2009 \ Colbert GTI x Lord \ B: Wöckener,Axel \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
200,00 EUR 0.000.0027.79
5. 56 Benur du Romet
G \ DSP \ F \ 2009 \ Balou du Rouet x Damour \ B: Pilger,Andrea \ O: Hufenstuhl,Alexander
 
GER
Alexander Hufenstuhl
Süttenbacher RSG
140,00 EUR 0.000.0028.03
6. 89 Call me Baby Blue
G \ Hann \ Db \ 2009 \ Chacco-Blue x Drosselklang II \ B: Diederichsmeier,Mylene \ O: Wernke,Peter
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
110,00 EUR 0.000.0028.33
7. 195 Chacco-Blanc S
S \ Westf \ Schi \ 2009 \ Chacco-Blue x Con Cento \ B: Sinnack,Julius-Peter \ O: Sinnack,Julius-Peter
 
GER
Hendrik Dowe
ZRFV Heiden e.V.
80,00 EUR 0.000.0029.22
8. 517 Lou Bega 39
G \ Westf \ B \ 2009 \ Lord Pezi x Lux \ B: Mohrahrend ,Anja \ O: Gravemeier,Hendrik
 
GER
Hendrik Gravemeier
RFV Rupertiwinkel e.V.
60,00 EUR 0.000.0029.29
9. 479 Laughton 3
S \ OS \ Db \ 2009 \ L'Ami x Cyrano \ B: Schulz,Volkmar \ O: Reitsport GmbH-Reitsportz.Massener
 
GER
Stephan Naber
RFV Massener Heide e.V.
60,00 EUR 0.000.0030.55
10. 621 Rahmannshof Cambridge
G \ KWPN \ B \ 2009 \ Campbell VDL x Amsterdam \ B: Klompers,J.B.J.M. \ O: Kröning GmbH & Co.KG,
 
GER
Jens Baackmann
ZRFV Albachten e.V.
50,00 EUR 0.000.0030.74
11. 533 Montania W
M \ DSP \ B \ 2009 \ Monte Bellini x Azarro \ B: Etingen e.G. Agrargenossenschaft, \ O: Wichmann,Jens
 
GER
Julie Mynou Diederichsmeier
RV Aller-Weser
50,00 EUR 0.000.0032.54
12. 871 Catover
G \ Holst \ B \ 2009 \ Catoki x Verlin \ B: \ O: Gerken,Kai
 
SWE
Henrik von Eckermann
Sweden
50,00 EUR 0.000.0032.62
total = 2.000,00 EUR
not placed
13. 280 Con Quisar RB
G \ Holst \ Schi \ 2009 \ Quo Vados I x Caretino \ B: Bröcking,Rüdiger \ O: Zuchtstall Bröcking,B.S.B.,
 
GER
Elisabeth Kruse
RV Balve e.V.
0.000.0032.79
14. 620 Rahmannshof Calina
M \ Holst \ B \ 2009 \ Casall x Corrado I \ B: Doormann,Ernst August \ O: Gestüt Rahmannshof /Ulla von Borman
 
GER
Maximilian Weishaupt
RFV Jettingen e.V.
0.000.0036.33
15. 536 Nadal 2
G \ KWPN \ B \ 2009 \ Numero Uno x Padinus \ B: Stienen,M. \ O: Glanemann,Christian
 
GER
Katrin Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
0.004.0029.23
16. 182 Celine 235
M \ Westf \ Schi \ 2009 \ Cristallo x Raphael \ B: Schneider,Christian \ O: Elmgestüt Drei Eichen GmbH,
 
GER
Kai Schäfer
RC Elmgestüt Drei Eichen e. V.
0.004.0029.43
17. 771 Quel Quidam
G \ Holst \ B \ 2009 \ Queens Darling x Capo \ B: Lehmann, Ole \ O: Märker, Karl
 
GER
Christian Hess
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
0.004.0030.05
18. 361 Dede V
S \ Westf \ B \ 2009 \ Dollar Dela Pierre (Tlaloc la x Darco \ B: ZG Vehlber u.Narten, \ O: Stall Vehlber/Beate Narten,
 
GER
Leonie Jonigkeit
RV St. Hubertus Wolbeck e. V.
0.004.0030.16
19. 53 Belladonna 42
M \ Holst \ B \ 2009 \ Clearway x Carinjo \ B: Roerink,Gerhard \ O: Rijkens,Tjeert
 
GER
Janine Rijkens
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
4.004.0034.80
20. 551 Papa Roach
G \ Hann \ F \ 2009 \ Perigueux x Zeus (Nurzeus) \ B: Meyer-Aller Dr.,Rixta \ O: Sportpferdehaltung Andreas Knipplin
 
GER
Andreas Knippling
RG Hausdorp
4.004.0035.02
21. 79 Caja 24
M \ Hann \ Schi \ 2009 \ Converter x Landadel \ B: Schulte-Wiese Dr.,Hartmut \ O: Rung,Dimitri
 
GER
Hendrik Zurich
LZRFV Gronau e.V.
4.004.0036.09
22. 796 Stathago
S \ Old \ B \ 2009 \ Stakkato x Carthago \ B: Broxtermann,Franz-Josef \ O: Equestrian Production GmbH,SL Design A/S,
 
DEN
Christoffer Lindenberg
Warsteiner RV e.V.
4.004.0037.16
23. 859 Nuca 2
M \ KWPN \ B \ 2009 \ Numero Uno x Calido I \ B: Hofstee Vof, T. \ O: Haras Joter,Gugler Sport Horses GmbH & Co.KG
 
GER
Torben Köhlbrandt
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
4.004.0037.25
24. 465 La Martina
M \ Old \ Schwb \ 2009 \ Lord Pezi x Argentinus \ B: Hohloch,Werner \ O: Wrede,Martina
 
GER
Martina Wrede
RV Balve e.V.
4.004.0037.59
25. 323 Corny 8
G \ Westf \ B \ 2009 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Pilot \ B: Blüggel,Ralf \ O: Ramsbrock,Heinrich
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
4.004.0039.88
26. 812 KS Emerton
G \ KWPN \ B \ 2009 \ x \ B: Luttikhuis-Boerrigt, M.G.J. \ O: Thieme, Andre
 
GER
Andre Thieme
RV Hofgut Redentiner Mühle e. V.
0.008.0028.84
27. 613 Quinton 11
S \ Old \ B \ 2009 \ Quality x Zeus (Nurzeus) \ B: Wendeln,Paul \ O: Wendeln,Peter
 
GER
Joachim Heyer
RUFV Cappeln
4.008.0034.80
28. 387 Ediravo
S \ KWPN \ B \ 2009 \ Diarado x Ramiro \ B: \ O: Müller,Kathrin
 
GER
Kathrin Müller
ZRFV Voßwinkel e.V.
0.008.0035.50
29. 872 Blind Date 2
G \ Holst \ DB \ 2009 \ Sandro Boy x Concept \ B: \ O: Hansen,Finn
 
JPN
Tadahiro Hayashi
ZRFV Riesenbeck e.V.
8.008.0038.82
30. 873 Carino B
G \ Old \ B \ 2009 \ Cordalme x Landgraf I \ B: Bruene,Mathias \ O: M.Wirths Sportpferde GmbH
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e.V.
12.0012.0038.39
31. 868 Cenny Rogers
G \ Westf \ B \ 2009 \ Cento x Power Light \ B: \ O: Kurbel,Jörg
 
USA
Bliss Heers
RV Albersloh e.V.
12.0012.0038.87
32. 99 Can fly Berlin
S \ OS \ B \ 2009 \ Caspar x Landadel \ B: ZG Vahrmann,Lukas u. Benno \ O: Dassler,Daniel
 
GER
Janina Dinauer
RV Nesselwang e.V.
4.0012.0040.34
33. 68 Brise CR
M \ Holst \ Schi \ 2009 \ Clearway x Carry \ B: Clausen,Martje \ O: Mielnik,Patrick,Pedack,Uwe
 
GER
Lawrence Greene
RV Karlsfeld e.V.
9.00 65.37


prize money2.000,00 EUR
judgesEckhard Hilker
Peter Schmerling
Reinhard Wendt