Prize of Stutteri ASK

no. 11 Int. jumping competition with winning round (1.45 m)
CSI4* - FEI Art. 276.2 - Final Medium Tour

begin: 24.04.2016 16:00
competitors: 41

# no horse rider
1. 701 Dinero De Laubry
G \ BWP \ F \ 2003 \ NABAB DE REVE x SKIPPY II \ B: HARAS DE LAUBRY \ O: Onyshchenko, Oleksander
 
UKR
Alisa Danilova
UKR
2. 597 Calore Van De Helle
G \ Holst \ B \ 2006 \ Casall x Lord \ B: Bernhard Hobe \ O: Stoeterij Van De Helle
 
BEL
Constant Van Paesschen
BEL
3. 57 Caramba 70
M \ Old \ B \ 2007 \ Clinton x Contender \ B: Dierker,Georg \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
3. 257 Lacoste 117
G \ Westf \ B \ 2006 \ Long Beach x Couleur-Rubin \ B: Doetkotte,Georg \ O: Premiumhorses Sportpferde UG&Co.KG,
 
GER
Jana Wargers
RFV Greven e.V.
4. 883 Ulysse Des Forets
M \ SF \ B \ 2008 \ Col Canto x Le Tot de Semilly \ B: M. Fabrice& M. Guy \ O: Guerdat Steve&Lutta Gian-Battista
 
SUI
Steve Guerdat
SUI
5. 702 Dingeman
G \ KWPN \ B \ 2008 \ Nintender x Darnels \ B: F. Bankers \ O: Aurora Rangel De Alba
 
MEX
Santiago Lambre
MEX
5. 653 Conquest 15
S \ Holst \ DB \ 2007 \ Caretino x Quidam de Revel \ B: Boeve, Hermann \ O: Stevens Sportpferde GmbH
 
RUS
Maria Madenova
RUS
6. 316 Quel Chanel
G \ OS \ \ 2006 \ Quality x Landor S \ B: Schmacker,Karl Heinz \ O: Sosath,Gerd
 
GER
Hendrik Sosath
Stedinger RUFV Sturmvogel Berne
6. 209 Flight of Ikarus
G \ Hann \ F \ 2005 \ For Pleasure x Fabriano \ B: Crome-Sperling,Sigrid \ O: Elmgestüt Drei Eichen GmbH,
 
GER
Kai Schäfer
RC Elmgestüt Drei Eichen e. V.
7. 510 Baloukira
M \ Hann \ B \ 2007 \ Balou du Rouet x Stakkato \ B: Gestüt Lewitz \ O: LH Reitsport GmbH & Co.KG
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof
7. 987 Beau Limit
G \ KWPN \ B \ 2006 \ No Limit x Hors La Loi II \ B: Q. VAN ERP, BOEKEL (NED) \ O: Lopez,Rene
 
UKR
Cassio Rivetti
UKR
8. 373 Stakki 2
M \ Hann \ Db \ 2005 \ Stakkato Gold x Silvio I \ B: Seide ,Anne \ O: Kessler Show Stables LLC,Smith,Wendy
 
GER
Marcus Ehning
ZRFV Borken e.V.
9. 286 Luna 1509
M \ Dt.Pf \ B \ 2006 \ L'Avian x Leader M \ B: König,Leo \ O: Sprehe,Jörne
 
GER
Jörne Sprehe
RC Herzogenaurach e.V.
9. 427 Strombuli
G \ Old \ B \ 2007 \ Stalypso x Couleur-Rubin \ B: Wendeln, Paul \ O: Wendeln, Peter
 
GER
Joachim Heyer
RUFV Cappeln
10. 914 Yalambi's Carpino Z
G \ Ausl. \ B \ 2005 \ Carinjo x Capitol I \ B: \ O: Rory Hovel
 
AUS
Jamie Kermond
AUS
10. 98 Chloé
M \ Z.Rpf \ Db \ 2007 \ Chippendale Z x Quicksilver \ B: Saelmans,Johann \ O: Fitschen ,Jürgen
 
GER
Janne-Friederike Meyer
Nordd.u.Flottbeker RV
11. 444 Balguero
G \ OS \ B \ 2006 \ Balou du Rouet x \ B: Gestüt Lewitz \ O: Schockemöhle, Paul
 
GER
Philip Rüping
RV Oldenburger Muensterland e.V
11. 937 Quantas 15
G \ Holst \ B \ 2007 \ Quintero x Laurin \ B: Ritters, Jens \ O: Romeike, Susanne,Voigt, Jutta
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
13. 62 Carlson 86
G \ Württ \ SCHI \ 2008 \ Colorit x Auftritt \ B: Isaak,Klaus \ O: Isaak,Klaus
 
GER
Franz-Josef Jun. Dahlmann
RV Fritz Sümmermann Fröndenberg e.
14. 450 C'est beau
G \ Hann \ B \ 2008 \ Calido I x Grannus \ B: Klaas, Hermann \ O: Klaas, Hermann
 
GER
Eva Bitter
RV St.Georg Münster e.V.
15. 482 Schmuckstück 3
M \ Hann \ Df \ 2008 \ Stolzenberg x Escudo I \ B: Wömpner, Heinrich \ O: Schäfer Jun., Armin
 
GER
Armin Schäfer Jun.
RV Mannheim
16. 804 Pigmalion Du Rozel
G \ SF \ F \ 2003 \ LE TOT DE SEMILLY x \ B: \ O: HELLO HOLDINGS, 31 S.L.U
 
FRA
Julien Epaillard
FRA
17. 22 Barry Brown Escaille
G \ SBS \ Hlb \ 2007 \ Kashmir van het Schuttershof x Caretano Z \ B: Hennau,Gerard \ O: Collee,Lilli
 
GER
Barbara Steurer-Collee
RA TV Alpirsbach-Rötenbach
18. 118 Coolio 23
G \ Old \ \ 2007 \ Contendro I x Argentinus \ B: Fugel,Theo \ O: Klatte,Victoria
 
GER
Guido Jun. Klatte
RG Klein Roscharden
19. 928 Cornetto 36
G \ Westf \ SCHI \ 2006 \ Cornet Obolensky x Gio-Granno \ B: Scherenberg,Klaus \ O: Gugler,Sylvia
 
USA
Michael Hughes
USA
20. 101 Clarissa 134
M \ Holst \ B \ 2007 \ Clarimo x Carvallo BB \ B: Köster,Peter \ O: IB Berger GmbH,
 
GER
Laura Klaphake
RV Oldenburger Muensterland e.V
24. 797 Nickoletta E
M \ OS \ SCHI \ 2007 \ Nintender x Calido \ B: Ernst, Juergen \ O: Carl Hanley Sporthorses GmbH
 
IRL
Cameron Hanley
IRL
25. 577 Billy Congo
S \ AESRpf \ B \ 2001 \ VECHTA x ANIMO ELITE \ B: \ O: MR W FUNNELL & MR D BARNWELL
 
GBR
William Funnell
GBR
26. 981 Casqero
G \ Holst \ SCHI \ 2008 \ Colbert GTI x Cassini I \ B: Wöckener,Elisabeth \ O: Equo Reitsport GmbH,
 
GER
Equo Reitsport GmbH
RFV Alt Marl e.V.
27. 51 Camilla PJ
M \ Hann \ Db \ 2007 \ Calme x Picard \ B: Pferdezucht Dr.Jacobs GbR, \ O: Tebbel,Justine
 
GER
Maurice Tebbel
RFV Emsbueren e.V.
28. 677 Cuplandra
M \ KWPN \ HB \ 2007 \ UPGRADE x METALL \ B: HELENA HOEVE, DEN HAM OV (NED) \ O: S.A.S. HARAS DES GRILLONS
 
COL
Carlos Enrique Lopez Lizarazo
COL
30. 978 Quick Step 8
G \ Holst \ B \ 2005 \ Quantum x Lacapo \ B: Silvia Tobien \ O: Fukushima, Daisuke & Schockemöhle,
 
GER
Bastian Freese
RV Oldenburger Muensterland e.V
31. 496 Flower Boy 2
S \ AESRpf \ B \ 2003 \ Cheers Cassini x \ B: E.A.C.BV BV \ O: Bostock-Beeking, Pia-Katharina
 
GER
Pia-Katharina Bostock-Beeking
ZRFV Heiden e.V.
32. 451 Landprincess
M \ Ung. \ F \ 2007 \ Landprinz x Istafan \ B: \ O: Sportpferde M & M Haunhorst
 
GER
Frederick Troschke
Reit- u. Fahrv. Hagen St. Martinus
33. 76 Catch Me T
M \ Hann \ DB \ 2008 \ Contagio x Werther \ B: Tiedje,Heinz jun. \ O: Kludt,Pauline
 
GER
Holger Wulschner
RC Passin e.V.
35. 533 Sam S
G \ Westf \ B \ 2006 \ Stakkato Gold x \ B: Schäfer, Manuela \ O: Hassenbürger, Christoph
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
36. 389 Umeunig
S \ Z.Rpf \ F \ 2006 \ Untouchable Z x Chellano Z \ B: Huttenhuis,J.A. \ O: Stal het Oosterbrook BV,Huttenhuis,Familie
 
GER
Katharina Offel
RG Hausdorp
37. 939 Lacasino
G \ Old \ B \ 2008 \ Lordanos x Cassini I \ B: Brüggehagen, Alfons \ O: Camaran Stable BV,Ludger Beerbaum Stables GmbH
 
GER
Christian Kukuk
ZRFV Riesenbeck e.V.
38. 892 Velini
G \ AESRpf \ SCHI \ 2006 \ Cheers Cassini x Kigali \ B: Mr Simon Davies \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
Ferenc Szentirmai
UKR
40. 1006 Quapitola de Beaufour
M \ SF \ DB \ 2004 \ Diamant de Semilly x Kannan \ B: \ O: Goessing,Lutz
 
GER
Tim Rieskamp-Goedeking
RFV Westerkappeln-Velpe-Lotte e.V.
41. 598 Calvia
M \ OS \ B \ 2006 \ Cartogran x Silvio I \ B: \ O: De heer J.H. Nijboer
 
BEL
Cindy Van Der Straten
BEL


prize money25.500,00 EUR
judgesBent Schultz
Najib Chami
Joachim Geilfus
Kerstin Weber