Prize of Hof Kasselmann

no. 13 Int. jumping competition against the clock (1.45 m)
CSI4* - FEI Art. 238.2.1
Big Tour

begin: 21.04.2016 15:30
competitors: 64

# no horse rider
1. 675 Cuba
S \ Holst \ B \ 2004 \ Cassini II x Nimmerdor \ B: HELMOND PIET VAN \ O: Taizo Sugitani & Yvonne & Ron
 
JPN
Taizo Sugitani
JPN
2. 215 Funky Fred
S \ Westf \ F \ 2005 \ For Pleasure x Pilot \ B: Ehning,Hildegard \ O: Sportpferde Ehning GbR,
 
GER
Marcus Ehning
ZRFV Borken e.V.
3. 575 Big Brother
G \ KWPN \ SCHI \ 2006 \ Untouchable x Gran Corrado \ B: P.H.G. Schouten \ O: Rene Lopez / Darier Bertrand
 
COL
Rene Lopez
COL
4. 14 Ayers Rock 19
G \ Westf \ B \ 2003 \ Acorado I x Barbados \ B: Süßkind-Schwendi,Claus Freiherr von \ O: Krieg,Andreas
 
GER
Niklas Krieg
RFV Donaueschingen
5. 55 Canturado 2
G \ Old \ Schwb \ 2006 \ Canturo x Lord Liberty \ B: Dierker,Georg \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
6. 645 Classic
S \ KWPN \ F \ 2007 \ Armitage x Chin Chin \ B: M.M.A. EVERSE, WADDINXVEEN (NED) \ O: Czech Equestrian Team, a.s.
 
CZE
Anna Kellnerová
CZE
7. 59 Carena 11
M \ Holst \ Schi \ 2001 \ Corrado I x Alcatraz \ B: Schaffer,Karl-Heinz \ O: Voß,Gretchen
 
GER
Jörg Naeve
RFV Kastanienhof e.V
8. 466 Credo 17
S \ Holst \ \ 2001 \ Caretino x Silvester \ B: Stein, Sabine \ O: Stevens Sportpferde GmbH
 
GER
Mario Stevens
RUFV Lastrup e.V.
9. 818 Questfinder
G \ OS \ B \ 2007 \ Quintender x Landstreicher \ B: Schmidt, Detlev \ O: Carl Hanley Sporthorses GmbH
 
IRL
Eoin Mcmahon
IRL
10. 542 Albfuehren's Happiness
M \ DWB \ F \ 2006 \ Heartbeat x Lambrusco ASK \ B: Birgit Hansen, Stouby (DEN) \ O: Bachmann Elisabeth & Hofgut Albführ
 
SUI
Steve Guerdat
SUI
11. 944 Soraya de L'Obstination
M \ SBS \ F \ 2002 \ Kashmir van Schuttershof x Skippy II \ B: Christian Nys, Estaimbourg, BE \ O: Kessler Show Stables LLC
 
USA
Reed Kessler
USA
12. 880 Udermus
G \ KWPN \ B \ 2001 \ Odermus R x Jackson \ B: W. Witteveen, Hellendoorn (NED) \ O: Horse Invest AB
 
SWE
Douglas Lindelöw
SWE
13. 576 Billy Angelo
G \ KWPN \ F \ 2003 \ Tangelo van de Zuuthoeve x Kroongraaf \ B: J. FISHER, REDING, RG 46 SX BERKSHI \ O: J.Slade
 
GBR
William Funnell
GBR
14. 987 Beau Limit
G \ KWPN \ B \ 2006 \ No Limit x Hors La Loi II \ B: Q. VAN ERP, BOEKEL (NED) \ O: Lopez,Rene
 
UKR
Cassio Rivetti
UKR
15. 985 L.B.Queen du Chateau
M \ DSP \ DB \ 2005 \ Acasino B x Ramiro As \ B: Zschernig, Rick \ O: Liebherr Hans&la Baumetta Sa
 
SUI
Christina Liebherr
SUI
16. 533 Sam S
G \ Westf \ B \ 2006 \ Stakkato Gold x \ B: Schäfer, Manuela \ O: Hassenbürger, Christoph
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
17. 481 Eddi 102
G \ ZW \ \ 2007 \ Escudeur x Calvin \ B: Waßner, Franz-Josef \ O: Tropia, Stephanie
 
GER
Armin Schäfer Jun.
RV Mannheim
18. 660 Corana's M&M
G \ KWPN \ SCHI \ 2007 \ Untouchable x Impuls \ B: M.C.H.TH. KLEIN, VOORTHUIZEN (NED) \ O: Hayashi, Tadayoshi
 
JPN
Tadahiro Hayashi
JPN
19. 286 Luna 1509
M \ Dt.Pf \ B \ 2006 \ L'Avian x Leader M \ B: König,Leo \ O: Sprehe,Jörne
 
GER
Jörne Sprehe
RC Herzogenaurach e.V.
20. 38 BSC Skipper
G \ Hann \ R \ 2004 \ Stolzenberg x Lord Liberty \ B: Deister,Konrad \ O: Behrens,Alfred
 
GER
Holger Wulschner
RC Passin e.V.
21. 594 Calcourt Falklund
G \ AESRpf \ F \ 2005 \ Oklund x Dominard \ B: Aisla Jones \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
Oleksandr Onyshchenko
UKR
22. 569 Balsandra
M \ OS \ B \ 2004 \ Baloubet du Rouet x Sandro \ B: Gestüt Lewitz \ O: Maslov, Sergey
 
RUS
Maria Madenova
RUS
23. 315 Queen Rubin 5
M \ KWPN \ Schi \ 2006 \ Quidam's Rubin x Pilot \ B: Schroembges,Edward \ O: Perwas,Romina
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
24. 118 Coolio 23
G \ Old \ \ 2007 \ Contendro I x Argentinus \ B: Fugel,Theo \ O: Klatte,Victoria
 
GER
Guido Jun. Klatte
RG Klein Roscharden
25. 917 Yandoo Oaks Constellation
G \ Ausl. \ B \ 2006 \ x \ B: \ O: Kerrie Winning
 
AUS
Jamie Kermond
AUS
26. 662 Coreall
G \ Hann \ B \ 2007 \ Cassus x Graf Grannus \ B: Tranins, Marina-Mara \ O: Larocca Jose Maria
 
ESP
Manuel Fernandez Saro
ESP
27. 358 Silverstone G
G \ SWB \ Db \ 2008 \ Diamant de Semilly x Vancouver \ B: Svensson,Pia \ O: Schockemöhle,Paul
 
GER
Laura Klaphake
RV Oldenburger Muensterland e.V
28. 739 Griffone
G \ BWP \ B \ 2006 \ Toulon x Nabab de Reve \ B: Claeskens, Luc \ O: Vladimir Beletskiy & New Sport R
 
RUS
Vladimir Beletskiy
RUS
29. 847 Safari D Auge
G \ SF \ B \ 2006 \ Diamant de Semilly x \ B: \ O: M. JULIEN EPAILLARD et HELLO HOLDIN
 
FRA
Julien Epaillard
FRA
30. 77 Catokia 2
M \ Westf \ B \ 2007 \ Catoki x Coriall \ B: Gehlich,Eberhard \ O: Bartram,Udo
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e.V.
31. 182 DSP Cashmoaker
S \ DSP \ Schi \ 2006 \ Calido I x Lafitte \ B: Timmreck,Frank \ O: Wendeln,Paul,Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
32. 209 Flight of Ikarus
G \ Hann \ F \ 2005 \ For Pleasure x Fabriano \ B: Crome-Sperling,Sigrid \ O: Elmgestüt Drei Eichen GmbH,
 
GER
Kai Schäfer
RC Elmgestüt Drei Eichen e. V.
ca. 8 Min. Pause zur Bodenpflege
33. 84 Cento du Rouet
G \ OS \ Df \ 2007 \ Chintan x Balou du Rouet \ B: Riehm,Bernd \ O: Güngör,Cetin
 
GER
David Will
RUF Pfungstadt e.V.
34. 651 Confident Of Victory
G \ Westf \ SCHI \ 2004 \ Cornet Obolensky x Damokles \ B: Schulze-Buxloh, Wilhelm \ O: Tuganov, Vladimir
 
RUS
Vladimir Tuganov
RUS
35. 94 Chatto 4
G \ OS \ B \ 2006 \ Chacco-Blue x Alexis Z \ B: Haverkamp,Paul \ O: Kools,Jasper
 
GER
Jasper Kools
RV Oldenburger Muensterland e.V
36. 727 Fa Belle Van't Roosakker
M \ BWP \ SCH \ 2005 \ BERLIN x Quidam De Revel \ B: Kluskens Marc \ O: Cindy Van der Straten - Marie
 
BEL
Cindy Van Der Straten
BEL
37. 430 Cato 68
G \ OS \ Db \ 2006 \ Chequille x Ratsherr \ B: Holder, Kirsten \ O: Equo Reitsport GmbH
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
38. 79 Cayenne WZ
S \ Holst \ Schi \ 2005 \ Claudio x Ramirado \ B: Sporn,Adelbert \ O: Zipperle,Wolfgang
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
39. 790 Messenger
S \ Hann \ B \ 2007 \ Montender x Baloubet du Rouet \ B: Bruna De Paolis \ O: Daisuke Fukushima & Paul Schocke
 
JPN
Daisuke Fukushima
JPN
40. 929 Paddington 92
S \ Westf \ B \ 2007 \ Pontifex x Landadel \ B: Snoek, Hendrik \ O: BHV Service GmbH
 
USA
Michael Hughes
USA
41. 308 Pure Pitu
G \ Westf \ Schwb \ 2007 \ Pontifex x Calato \ B: Rüder,Hans-Thorben \ O: Schneider,Tanja
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
42. 991 Zipper
G \ NRPS \ F \ 2004 \ Sam R x \ B: \ O: Onyshchenko,Oleksandr
 
UKR
Ferenc Szentirmai
UKR
43. 745 Halifax Van Het Kluizebos
G \ BWP \ F \ 2007 \ Heartbreaker x Fetiche Du Pas \ B: Delabie Stefaan \ O: Stephex Stables - T&L NV
 
ITA
Lorenzo De Luca
ITA
44. 979 Querido du Tillard
G \ SF \ R \ 2004 \ Le Tot de Semilly x Narcos II \ B: \ O: Schockemöhle, Paul
 
GER
Philip Rüping
RV Oldenburger Muensterland e.V
45. 425 Aquarell PW
G \ Old \ Df \ 2004 \ Argentinus x \ B: Wendeln, Paul \ O: Wendeln, Peter
 
GER
Joachim Heyer
RUFV Cappeln
46. 99 Cinnamon 14
S \ Holst \ Db \ 2003 \ Con Air x Carthago \ B: Weihs,Andrea \ O: Schmitz,Manuela
 
GER
Uwe Schmitz
RFV Lobberich 1926
47. 275 Limonchello NT
S \ Westf \ B \ 2007 \ Lord Caletto x Calido I \ B: Nagel-Tornau,Peter \ O: Nagel-Tornau,Peter
 
GER
Christian Kukuk
ZRFV Riesenbeck e.V.
48. 98 Chloé
M \ Z.Rpf \ Db \ 2007 \ Chippendale Z x Quicksilver \ B: Saelmans,Johann \ O: Fitschen ,Jürgen
 
GER
Janne-Friederike Meyer
Nordd.u.Flottbeker RV
49. 717 Eliot Dws
G \ BWP \ SCH \ 2004 \ WINNINGMOOD VAN DE ARENBERG x PRINCE DE REVEL \ B: DE WULF ANTOON \ O: Larocca Jose Maria
 
ARG
Jose Maria (jr.) Larocca
ARG
50. 891 Velerne Ask
M \ Holst \ B \ 2005 \ Cosimo x Carpaccio \ B: \ O: Stutteri Ask A/S
 
DEN
Soren Moller Nielsen
DEN
51. 702 Dingeman
G \ KWPN \ B \ 2008 \ Nintender x Darnels \ B: F. Bankers \ O: Aurora Rangel De Alba
 
MEX
Santiago Lambre
MEX
52. 797 Nickoletta E
M \ OS \ SCHI \ 2007 \ Nintender x Calido \ B: Ernst, Juergen \ O: Carl Hanley Sporthorses GmbH
 
IRL
Cameron Hanley
IRL
53. 627 Chabento
G \ OS \ SCHI \ 2005 \ Chacco-Blue x Cento \ B: Gestuet Lewitz \ O: Horizontal Sp. z o.o. & Tomasz B
 
POL
Sandra Piwowarczyk - Baluk
POL
54. 51 Camilla PJ
M \ Hann \ Db \ 2007 \ Calme x Picard \ B: Pferdezucht Dr.Jacobs GbR, \ O: Tebbel,Justine
 
GER
Maurice Tebbel
RFV Emsbueren e.V.
55. 538 Admara 2
G \ KWPN \ DB \ 2005 \ Padinus x Murano \ B: A. van Nuland, Nistelrode (NED) \ O: Gaudiano, Giovanni & Lopez, Carl
 
COL
Carlos Enrique Lopez Lizarazo
COL
56. 648 Compadre Van De Helle
G \ Holst \ B \ 2007 \ Casall x Concerto II \ B: Ritters Jens \ O: Stoeterij Van De Helle
 
BEL
Constant Van Paesschen
BEL
57. 608 Carthagena 6
M \ Old \ SCHI \ 2006 \ Cornet Obolensky x Landor S \ B: Gerd Wieker \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
René Tebbel
UKR
58. 735 Gabbiano 11
G \ OS \ F \ 2005 \ Grandino x Cento \ B: Gestüt Lewitz \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
Ulrich Kirchhoff
UKR
59. 680 Cyrus L
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cartani x Calypso II \ B: Loeffler, Werner \ O: Loeffler, Werner
 
DEN
Lars Bak Andersen
DEN
60. 865 Tailormade Carina
M \ Old \ B \ 2004 \ Canturo x Campari M \ B: Neukirchner, Horst \ O: Tailormade Horses Aps
 
DEN
Soren Pedersen
DEN
61. 490 Cellisto
G \ DSP \ B \ 2006 \ Cellestial x Calypso II \ B: Peters, Rita \ O: Thieme, Andre
 
GER
Andre Thieme
RV Hofgut Redentiner Mühle e. V.
62. 511 Batida de Balou
M \ Westf \ B \ 2005 \ Balou du Rouet x Cantus \ B: Pflitsch, Annegret \ O: Pflitsch, Annegret
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof
63. 389 Umeunig
S \ Z.Rpf \ F \ 2006 \ Untouchable Z x Chellano Z \ B: Huttenhuis,J.A. \ O: Stal het Oosterbrook BV,Huttenhuis,Familie
 
GER
Katharina Offel
RG Hausdorp
64. 566 Baloppi
M \ DWB \ B \ 2007 \ x \ B: \ O: Glenn Nielsen
 
NZL
Bruce Goodin
NZL


prize money25.000,00 EUR
judgesNajib Chami
Bent Schultz
Joachim Geilfus