Prize of Firma A. Rawie GmbH & Co. KG

no. 14 Int. jumping competition in two phases (1.50 m)
CSI4* - FEI Art. 274.5.3
Big Tour

begin 22.04.2016 15:00

# no horse rider phase 1
penalties
phase 2
penalties

time
1. 118 Coolio 23
G \ Old \ \ 2007 \ Contendro I x Argentinus \ B: Fugel,Theo \ O: Klatte,Victoria
 
GER
Guido Jun. Klatte
RG Klein Roscharden
6.250,00 EUR 0.000.0026.83
2. 97 Chico 784
G \ Hann \ B \ 2005 \ Cordalme Z x Sandro \ B: Schulze,Dietrich \ O: Winter-Schulze,Madeleine
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e.V.
5.000,00 EUR 0.000.0027.99
3. 36 BSC Cavity
G \ Holst \ Db \ 2003 \ Caretino x Lansing \ B: Ritters,Jens \ O: Wulschner,Holger
 
GER
Holger Wulschner
RC Passin e.V.
3.750,00 EUR 0.000.0029.88
4. 653 Conquest 15
S \ Holst \ DB \ 2007 \ Caretino x Quidam de Revel \ B: Boeve, Hermann \ O: Stevens Sportpferde GmbH
 
RUS
Maria Madenova
RUS
2.500,00 EUR 0.000.0030.10
5. 675 Cuba
S \ Holst \ B \ 2004 \ Cassini II x Nimmerdor \ B: HELMOND PIET VAN \ O: Taizo Sugitani & Yvonne & Ron
 
JPN
Taizo Sugitani
JPN
1.750,00 EUR 0.000.0030.14
6. 441 Copperfield 40
G \ Hann \ B \ 2006 \ Contendro I x Drosselklang II \ B: Huntemann, Gaby \ O: Huntemann, Friedrich-Wilhelm
 
GER
Philip Rüping
RV Oldenburger Muensterland e.V
1.375,00 EUR 0.000.0030.74
7. 672 Cristalline
M \ Bay \ B \ 2008 \ CRISTALLO 1 x Caretello B \ B: \ O: Gabrielle Kuna
 
AUS
Chris Chugg
AUS
1.000,00 EUR 0.000.0030.75
8. 987 Beau Limit
G \ KWPN \ B \ 2006 \ No Limit x Hors La Loi II \ B: Q. VAN ERP, BOEKEL (NED) \ O: Lopez,Rene
 
UKR
Cassio Rivetti
UKR
750,00 EUR 0.000.0031.77
9. 597 Calore Van De Helle
G \ Holst \ B \ 2006 \ Casall x Lord \ B: Bernhard Hobe \ O: Stoeterij Van De Helle
 
BEL
Constant Van Paesschen
BEL
750,00 EUR 0.000.0032.70
10. 790 Messenger
S \ Hann \ B \ 2007 \ Montender x Baloubet du Rouet \ B: Bruna De Paolis \ O: Daisuke Fukushima & Paul Schocke
 
JPN
Daisuke Fukushima
JPN
625,00 EUR 0.000.0033.16
11. 575 Big Brother
G \ KWPN \ SCHI \ 2006 \ Untouchable x Gran Corrado \ B: P.H.G. Schouten \ O: Rene Lopez / Darier Bertrand
 
COL
Rene Lopez
COL
625,00 EUR 0.000.0034.84
12. 735 Gabbiano 11
G \ OS \ F \ 2005 \ Grandino x Cento \ B: Gestüt Lewitz \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
Ulrich Kirchhoff
UKR
625,00 EUR 0.000.0035.37
13. 567 Balou's Lady
M \ OS \ B \ 2005 \ Balou du Rouet x Lasangos \ B: Gestuet Lewitz \ O: Gestüt Lewitz & Stall Fulltofta
 
SWE
Douglas Lindelöw
SWE
120,00 EUR 0.000.0035.78
14. 879 Uchingo Imperio Egipcio
G \ SBS \ F \ 2004 \ Chin Chin x Carthago \ B: Daniel Maillart \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
Oleksandr Onyshchenko
UKR
120,00 EUR 0.000.0037.33
total = 25.240,00 EUR
not placed
15. 815 Quel Filou 13
G \ DSP \ SCHI \ 2006 \ Quidam&aposs Rubin x Cascavelle \ B: Siegfried Mitzel/Horse Gym 2000 Gmb \ O: Sharmini Christina Ratnasingham
 
DEN
Lars Bak Andersen
DEN
0.000.0038.07
16. 60 Carilot
G \ OS \ Schi \ 2006 \ Carinue x Quilot \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Ludger Beerbaum Stables GmbH,
 
GER
Christian Kukuk
ZRFV Riesenbeck e.V.
0.000.0042.45
17. 717 Eliot Dws
G \ BWP \ SCH \ 2004 \ WINNINGMOOD VAN DE ARENBERG x PRINCE DE REVEL \ B: DE WULF ANTOON \ O: Larocca Jose Maria
 
ARG
Jose Maria (jr.) Larocca
ARG
0.004.0029.11
18. 373 Stakki 2
M \ Hann \ Db \ 2005 \ Stakkato Gold x Silvio I \ B: Seide ,Anne \ O: Kessler Show Stables LLC,Smith,Wendy
 
GER
Marcus Ehning
ZRFV Borken e.V.
0.004.0029.16
19. 490 Cellisto
G \ DSP \ B \ 2006 \ Cellestial x Calypso II \ B: Peters, Rita \ O: Thieme, Andre
 
GER
Andre Thieme
RV Hofgut Redentiner Mühle e. V.
0.004.0032.58
20. 772 La Calido
G \ Rhld \ SCH \ 2006 \ Lord Lancer x Calido \ B: Schult, Hermann \ O: Schult, Tobias
 
JPN
Tadahiro Hayashi
JPN
0.004.0032.59
21. 929 Paddington 92
S \ Westf \ B \ 2007 \ Pontifex x Landadel \ B: Snoek, Hendrik \ O: BHV Service GmbH
 
USA
Michael Hughes
USA
0.004.0033.14
22. 877 U Watch
G \ SBS \ F \ 2004 \ President x Nabab de Reve \ B: Rosina Coolen \ O: Nafedann Explotiaciones S.L.
 
ESP
Manuel Fernandez Saro
ESP
0.004.0033.66
23. 75 Catch me if you can 21
M \ OS \ B \ 2008 \ Catoki x Acordplus \ B: Ibing,Isabell \ O: Schockemöhle,Paul
 
GER
Laura Klaphake
RV Oldenburger Muensterland e.V
0.004.0033.68
24. 700 Dimaro V D Looise Heide
G \ BWP \ B \ 2003 \ KASHMIR VAN SCHUTTERSHOF x Flamenco Desemilly \ B: Eykens-stessens \ O: Czech Equestrian Team, a.s.
 
CZE
Anna Kellnerová
CZE
0.004.0035.25
25. 797 Nickoletta E
M \ OS \ SCHI \ 2007 \ Nintender x Calido \ B: Ernst, Juergen \ O: Carl Hanley Sporthorses GmbH
 
IRL
Cameron Hanley
IRL
0.004.0035.83
26. 745 Halifax Van Het Kluizebos
G \ BWP \ F \ 2007 \ Heartbreaker x Fetiche Du Pas \ B: Delabie Stefaan \ O: Stephex Stables - T&L NV
 
ITA
Lorenzo De Luca
ITA
0.004.0038.09
27. 866 Tailormade Cavetta
M \ OS \ B \ 2003 \ Careful x Grannus \ B: Gestüt Lewitz \ O: Tailormade Horses ApS
 
DEN
Soren Pedersen
DEN
0.004.0040.36
28. 239 Horse Gym's Balance
M \ Westf \ F \ 2007 \ Balou du Rouet x Ex Libris \ B: Noltmann-Kröger,Christel \ O: Haßmann,Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
0.004.0043.48
29. 892 Velini
G \ AESRpf \ SCHI \ 2006 \ Cheers Cassini x Kigali \ B: Mr Simon Davies \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
Ferenc Szentirmai
UKR
0.008.0032.74
30. 403 Z - Canturana
M \ Holst \ Schi \ 2007 \ Canturo x Calato \ B: Marzotto,Maria Rosaria \ O: Marzotto,Maria Rosaria
 
GER
Katharina Offel
RG Hausdorp
0.008.0041.50
31. 57 Caramba 70
M \ Old \ B \ 2007 \ Clinton x Contender \ B: Dierker,Georg \ O: Erdmann,Bernfried
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RUFV Rulle
0.008.0042.05
32. 945 Chagrannus
S \ OS \ F \ 2006 \ Chacco-Blue x Baloubet du Rouet \ B: \ O: Glen Nielsen
 
NZL
Bruce Goodin
NZL
0.008.0043.11
33. 891 Velerne Ask
M \ Holst \ B \ 2005 \ Cosimo x Carpaccio \ B: \ O: Stutteri Ask A/S
 
DEN
Soren Moller Nielsen
DEN
0.009.0048.58
34. 469 Banana Pancake 2
G \ KWPN \ B \ 2006 \ x \ B: Rite Equine B.V. \ O: Stevens Sportpferde GmbH
 
GER
Mario Stevens
RUFV Lastrup e.V.
0.009.0066.10
35. 51 Camilla PJ
M \ Hann \ Db \ 2007 \ Calme x Picard \ B: Pferdezucht Dr.Jacobs GbR, \ O: Tebbel,Justine
 
GER
Maurice Tebbel
RFV Emsbueren e.V.
0.0012.0031.04
36. 374 Stakki's Jumper
S \ Ung. \ Db \ 2006 \ Stakkato Gold x Gouverneur \ B: \ O: Sprehe,Josef
 
GER
Jörne Sprehe
RC Herzogenaurach e.V.
0.0014.0070.86
37. 433 Quick Step 53
M \ Westf \ B \ 2006 \ Quidam's Rubin x Pontifex \ B: ZG Fockenberg, Norbert u.Petra \ O: Gröning, Ralf
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
0.0015.0056.90
38. 1001 Sinfonie 168
M \ Hann \ DB \ 2006 \ Satisfaction I x Don Juan \ B: Wenzel, Gudrun \ O: Tuganov, Vladimir
 
RUS
Vladimir Tuganov
RUS
4.00 45.83
39. 727 Fa Belle Van't Roosakker
M \ BWP \ SCH \ 2005 \ BERLIN x Quidam De Revel \ B: Kluskens Marc \ O: Cindy Van der Straten - Marie
 
BEL
Cindy Van Der Straten
BEL
4.00 46.56
40. 985 L.B.Queen du Chateau
M \ DSP \ DB \ 2005 \ Acasino B x Ramiro As \ B: Zschernig, Rick \ O: Liebherr Hans&la Baumetta Sa
 
SUI
Christina Liebherr
SUI
4.00 47.77
41. 14 Ayers Rock 19
G \ Westf \ B \ 2003 \ Acorado I x Barbados \ B: Süßkind-Schwendi,Claus Freiherr von \ O: Krieg,Andreas
 
GER
Niklas Krieg
RFV Donaueschingen
4.00 48.16
42. 889 Usual Suspect D'auge
S \ SF \ F \ 2008 \ Jarnac x Papillion Rouge \ B: \ O: Hello Holdings,
 
FRA
Julien Epaillard
FRA
4.00 48.69
43. 931 Quincy 137
S \ Old \ DB \ 2005 \ Quality x Lordanos \ B: Griepenkerl,Günther \ O: Haeck,Alain
 
GER
David Will
RUF Pfungstadt e.V.
4.00 49.16
44. 577 Billy Congo
S \ AESRpf \ B \ 2001 \ VECHTA x ANIMO ELITE \ B: \ O: MR W FUNNELL & MR D BARNWELL
 
GBR
William Funnell
GBR
4.00 49.19
45. 99 Cinnamon 14
S \ Holst \ Db \ 2003 \ Con Air x Carthago \ B: Weihs,Andrea \ O: Schmitz,Manuela
 
GER
Uwe Schmitz
RFV Lobberich 1926
4.00 49.43
46. 510 Baloukira
M \ Hann \ B \ 2007 \ Balou du Rouet x Stakkato \ B: Gestüt Lewitz \ O: LH Reitsport GmbH & Co.KG
 
GER
Andreas Kreuzer
RTG Silberberghof
4.00 49.49
46. 311 Qualität 3
S \ Hann \ B \ 2007 \ Quidam de Revel x Grannus \ B: Koller,Friedrich-Wilhelm \ O: Elmgestüt Drei Eichen GmbH,
 
GER
Kai Schäfer
RC Elmgestüt Drei Eichen e. V.
4.00 49.49
48. 221 Goja 27
G \ BWP \ F \ 2006 \ Wandor v.d.Mispelaere x Palestro van de Begijnakker \ B: Koen,Vereecke \ O: Fitschen ,Jürgen
 
GER
Janne-Friederike Meyer
Nordd.u.Flottbeker RV
4.00 50.34
49. 608 Carthagena 6
M \ Old \ SCHI \ 2006 \ Cornet Obolensky x Landor S \ B: Gerd Wieker \ O: Onyshchenko, Oleksandr
 
UKR
René Tebbel
UKR
4.00 50.93
50. 849 Sally 643
M \ Hann \ F \ 2007 \ Salito x Werther \ B: Schmidt, Hans-Heinrich \ O: Carl Hanley Sporthorses GmbH
 
IRL
Eoin Mcmahon
IRL
4.00 51.20
51. 834 Rocketman 2
G \ Hann \ B \ 2001 \ Raphael x Calypso II \ B: Dieckmann,Gerhard \ O: New Sport Reitpferde GmbH,Beletskiy,Vladimir
 
RUS
Vladimir Beletskiy
RUS
8.00 46.88
52. 110 Compagnon 9
G \ Old \ \ 2005 \ Converter x For Joy \ B: Fick,Diedrich \ O: Gut Darß GmbH & Co.KG,
 
GER
Hans-Thorben Rüder
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
8.00 50.06
53. 532 Contero 11
G \ Holst \ B \ 2007 \ Con Air x Quintero \ B: Bartjen, August \ O: Gestüt Sprehe GmbH
 
GER
Jan Sprehe
RUFG Falkenberg e.V.
12.00 47.89
54. 315 Queen Rubin 5
M \ KWPN \ Schi \ 2006 \ Quidam's Rubin x Pilot \ B: Schroembges,Edward \ O: Perwas,Romina
 
GER
Jan Wernke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
12.00 65.10
55. 44 Calanda 45
M \ Holst \ B \ 2008 \ Calato x Landgraf I \ B: Lohse,Hans-Hinrich \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Denis Nielsen
RUFG Falkenberg e.V.
13.00 70.03


prize money25.240,00 EUR
judgesNajib Chami
Joachim Geilfus
Bent Schultz
Kerstin Weber