Prize of PricewaterhouseCoopers AG

no. 28 Int. jumping competition in two phases (1.40 m)
CSIAmA - FEI Art. 274.5.3
SML Tour - Large

begin 24.04.2016 08:32

# no horse rider phase 1
penalties
phase 2
penalties

time
1. 40 Caballero 89
G \ Holst \ B \ 2003 \ Cash x Sandro \ B: Kraas,Ekkehard \ O: Engelhardt,Walter
 
GER
Björn Kohrock
RV Zur Mühle Breitenhain e.V.
400,00 EUR 0.000.0033.84
2. 505 Falcon Crest 2
G \ Westf \ B \ 2004 \ Fürst Piccolo x \ B: Hermann, Reinhard \ O: Tebbel, Rene
 
GER
Julia Schacht
RV Osnabrueck e.V.
320,00 EUR 0.000.0033.99
3. 646 Coco Von Hof CH
G \ CH.Wb \ B \ 2005 \ CERNUNNUS VON HOF x CAMELOT \ B: Hellmüller Josef \ O: Petit-Jean Valentine Leonard
 
SUI
Valentine Petit-Jean
SUI
240,00 EUR 0.000.0034.86
4. 9 American's La Quida
G \ Grpf.o.R \ B \ 2006 \ x \ B: \ O: Antoni,Ludger
 
GER
Corinna Müller
RV Menden e.V.
160,00 EUR 0.000.0035.84
5. 462 Escumano
S \ Hann \ Db \ 2004 \ Escudo I x Sandro \ B: Vatheuer, Wolfgang \ O: Mackerodt, Ralph
 
GER
Julia Mackerodt
LRV Immenrode e.V
112,00 EUR 0.000.0036.93
6. 521 Conwell L
G \ Westf \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x \ B: Laier, Arthur \ O: Unterlandstättner, Sara
 
GER
Stefan Unterlandstättner
Reiten & Fahren Chevalier Genshagen
88,00 EUR 0.000.0037.00
7. 552 Arcado L
G \ Hann \ F \ 2004 \ Argentinus x Chasseur \ B: ZG Lehmkuhl, Hartmut u.Bärbel \ O: Sharmini Christina Ratnasingham
 
MAS
Sharmini Christina Ratnasingham
MAS
64,00 EUR 0.000.0038.66
8. 486 Caya 19
M \ Württ \ F \ 2005 \ Chambertin x Ramiro \ B: Seemann, Wolfgang \ O: Braun, Katrin
 
GER
Katrin Braun
PLZ Engelsberg
48,00 EUR 0.000.0040.81
9. 86 Cesano 5
G \ Holst \ B \ 2005 \ Casall x Landadel \ B: Büttner,Heiko \ O: Glantz-Hamann GbR,
 
GER
Linn Hamann
RV Ahrensburg-Ahrensfelde
48,00 EUR 0.004.0034.29
10. 773 Laganda 2
M \ OS \ B \ 2003 \ Landgold x Nagano \ B: Gestüt Lewitz \ O: Nielsen, Kartni
 
NZL
Amy Collinson
NZL
40,00 EUR 0.004.0037.39
11. 519 Alposchino
S \ Old \ Schwb \ 2003 \ Argentinus x \ B: Volze, Andreas \ O: Unterlandstättner, Moritz
 
GER
Stefan Unterlandstättner
Reiten & Fahren Chevalier Genshagen
40,00 EUR 0.004.0042.66
12. 461 Clitschko 4
G \ Holst \ Schi \ 2004 \ Clearway x \ B: Schwerdtfeger, Otto Karl \ O: Mackerodt, Ralph
 
GER
Julia Mackerodt
LRV Immenrode e.V
40,00 EUR 0.008.0036.43
total = 1.600,00 EUR
not placed
13. 518 Cuffesgrange Qualidam
G \ ISH \ B \ 2009 \ Quality (IRL) x \ B: Sheehan, Eamonn \ O: Schockemöhle, Paul
 
GER
Enno Klaphake
RV Oldenburger Muensterland e.V
0.00 50.43
14. 546 Amilinda
M \ KWPN \ DF \ 2005 \ Jacorde x Hamlet \ B: Maatschap Jansen \ O: Stigson, Embla
 
SWE
Embla Stigson
SWE
4.00 51.14
15. 422 Quartermain 3
G \ Holst \ B \ 2004 \ Quintero x \ B: Koll, Klaus \ O: Engemann&Vieregge Sportpf.&Service
 
GER
Kathrin Vieregge
RFV Großer Weserbogen e.V.
4.00 51.66
16. 299 Ofra
M \ Pol. \ Db \ 2004 \ Nurjev x Mywill \ B: \ O: Burkhardt,Dora
 
GER
Björn Kohrock
RV Zur Mühle Breitenhain e.V.
4.00 52.52
17. 6 Alison By Cartoflex
M \ SBS \ F \ 2006 \ Kashmir van het Schuttershof x Paladin des Ifs \ B: Stoeterij Haelemeershof, \ O: Glantz-Hamann GbR,
 
GER
Linn Hamann
RV Ahrensburg-Ahrensfelde
4.00 54.48
18. 23 Batida de Coco 32
M \ Westf \ B \ 2004 \ Baloubet du Rouet x Pilot \ B: Schürner Dr.,Axel \ O: Winter-Schulze,Madeleine
 
GER
Victoria von der Leyen
RFV Brelinger Berg
4.00 55.31
19. 633 Charlie Boy
G \ KWPN \ B \ 2007 \ DOUGLAS x UNIEK \ B: HENSTRA EN HENSTRA \ O: ANDREE STOW
 
CAN
Verity Stow
CAN
4.00 55.65
20. 976 Kardam 2
S \ BULWblt \ DB \ 2005 \ x \ B: \ O: Lauff, Dr. Rudolf
 
GER
Maja Möltgen
ZRFV Albachten e.V.
8.00 53.45
21. 599 Camouflage 24
G \ OS \ F \ 2006 \ Cartani x All in One \ B: Charles J. Erasmus \ O: Petit-Jean Pascal
 
SUI
Charlotte Petit-Jean
SUI
8.00 56.51


prize money1.600,00 EUR
judgesKhalil Ibrahim Murad
Najib Chami
Kerstin Weber