Qualifier for Louisdor-Prize final

no. 33 Nat. dressage competition - Nachwuchspferde Grand Prix (FN)
CDN

begin: 24.04.2016 11:30
competitors: 15

# starting time no horse rider
1. 11:30:00 35 Bordeaux 28
S \ KWPN \ Db \ 2006 \ United x Gribaldi \ B: Lisman,A.J.M. \ O: Schockemöhle,Paul,Uytert,Joop van
 
GER
Eva Möller
RSC Osnabruecker Land e.V.
2. 11:41:00 39 Butopiar
S \ KWPN \ Df \ 2006 \ Johnson x Cocktail \ B: \ O: Hof Beckerode GmbH,Lusitano Academy LLC,
 
GER
Christoph Koschel
RSC Osnabruecker Land e.V.
3. 11:52:00 162 Diamond's Diva 2
M \ Old \ Db \ 2006 \ Diamond Hit x Santander H \ B: ZG Scherbring GbR,Hans u.Britta \ O: Dressage Grand-Ducal,
 
GER
Insa Hansen
RSC Osnabruecker Land e.V.
4. 12:03:00 161 Diamigo OLD
G \ Old \ Db \ 2007 \ Dimaggio x Freudenprinz \ B: Mertens-Gahlen,Gabriele \ O: Eisner,Margit
 
GER
Helen Langehanenberg
RV St.Georg Münster e.V.
5. 12:14:00 166 Discovery OLD
G \ Old \ F \ 2007 \ Dimaggio x Classiker \ B: Böckmann,Josef \ O: Bellen,Heinz
 
GER
Heiner Schiergen
Förderkreis Dressur Neuss e.V.
6. 12:25:00 167 Diva Noir
M \ Hann \ Schwb \ 2007 \ Diamond Hit x Rubin-Royal \ B: Lahmeyer,Heinrich \ O: Ludowig,Ilka von
 
GER
Hartwig Burfeind
RV Sandbostel
7. 12:36:00 210 Flynn PCH
S \ Hann \ Df \ 2006 \ Falsterbo x Walt Disney I \ B: Finck,Gerhard \ O: Gooding,Nancy A.
 
GER
Fabienne Lütkemeier
RFV Paderborn e.V.
8. 12:47:00 224 Harmony's Depardieu
G \ Hann \ F \ 2006 \ Don Frederico x Weltmeyer \ B: Vlyten,Holger van \ O: Harmony Sporthorses,
 
GER
Michael Klimke
RV St.Georg Münster e.V.
9. 12:58:00 231 Heuberger TSF
S \ Trak. \ Schwb \ 2007 \ Imperio x Michelangelo \ B: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG, \ O: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG,
 
GER
Anabel Balkenhol
RV St.Georg Münster e.V.
10. 13:09:00 297 Novia 6
M \ Bay \ B \ 2006 \ Stedinger x Alabaster \ B: Neukirchinger,Erich \ O: Michalke,Susanne,Michalke,Victoria
 
GER
Victoria Michalke
RA München e.V.
11. 13:20:00 331 Rasputin W
G \ Old \ Db \ 2006 \ Rooney x Donnerhall \ B: Sprehe,Paul \ O: Walterscheidt,Lena Charlotte
 
GER
Laura Blackert
TurnierSG Hülsmann
12. 13:31:00 335 Robinvale
G \ Hann \ B \ 2007 \ Rubinero x Wittinger \ B: ZG Pidgley,Sarah u.Tony \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Insa Hansen
RSC Osnabruecker Land e.V.
13. 13:42:00 344 Sam's Ass
G \ Hann \ B \ 2007 \ Samarant x Pink As \ B: Troff,Hermann \ O: Bache,Oivind,Schockemöhle,Paul
 
NOR
Isabel Freese
RV Oldenburger Muensterland e.V
14. 13:53:00 345 San Royal 3
G \ Old \ Schwb \ 2007 \ San Remo x Grand Royal \ B: Rosemann,Martina \ O: Stall Keller GmbH&Co.KG,
 
GER
Kathleen Keller
Pferdezucht- u. RV Luhmühlen e.V.
15. 14:04:00 515 Sir Florestan
G \ Westf \ F \ 2007 \ Sir Donnerhall I x Florestan I \ B: Freude-Waltermann, Laurenz \ O: Stoeterij de Begijnhoeve BVBA,Schotte, Willem-Jan
 
ESP
Ivan Nieto Sanchez
RV Altenautal e.V.


prize money4.000,00 EUR
judgesE: Dr. Evi Eisenhardt
H: Ute von Platen
C: Henning Lehrmann
M: Eckhard Wemhöner
B: Ghislain Fouarge