begin 25.10.2017 12:00

# no horse rider score
1. 493 Valentano 3
S \ Rhld \ B \ 2012 \ Vitalis x Ferragamo \ B: ZG Pütz u.Hagen, \ O: Vosskötter,Jutta
 
GER
Anna-Lena Vosskötter
RFV Ostbevern e.V.
7.90
2. 468 Vantaggio
G \ Westf \ F \ 2012 \ Vitalis x Florestan I \ B: Schulte-Varendorff,Karl-August \ O: Dähn,Ilka Alexandra
 
GER
Thomas Schulze
RUFV St. Georg Georgsmarienhuette
7.80
3. 467 Felize
M \ Hann \ R \ 2013 \ Foundation x Sandro Hit \ B: Rissling,Klaus \ O: Ruwe,Katrina
 
GER
Thomas Schulze
RUFV St. Georg Georgsmarienhuette
7.70
4. 144 Donnerlittchen M
M \ Hann \ B \ 2013 \ Don Darius x Weltmeyer \ B: Meyer,Klaus \ O: Meyer,Klaus
 
GER
Andrea Müller-Kersten
RV Vechta e.V.
7.60
4. 489 Florenz 75
G \ Hann \ Db \ 2013 \ Foundation x St. Moritz \ B: Dustmann,Gerhard \ O: ZG Ohlemeyer-Vondran GbR,
 
GER
Charlott-Maria Schürmann
RV Gehrde e.V.
7.60
6. 290 Love Parade 16
M \ Hann \ F \ 2013 \ Londontime x Regazzoni \ B: Lage,Johannes zur \ O: Zur Lage,Johannes
 
GER
Nina zur Lage
RUFV Alfhausen
7.50
6. 517 Royal Diamond 18
M \ Old \ F \ 2012 \ Cennin x Rohdiamant \ B: Moegelin,Birgit \ O: Moegelin,Birgit
 
GER
Marcus Hermes
ZRFV Appelhülsen e.V.
7.50
not placed
8. 307 Nymphenburgs Scofield
G \ Hann \ B \ 2013 \ Sir Donnerhall I x Rubinstein I \ B: Menck,Marion \ O: Gestüt Nymphenburg/Helmut Freih.v.F
 
GER
Shereena Satzer
TG Bad Zwischenahn
7.30
9. 407 Sunflower G
M \ Hann \ Df \ 2013 \ Sir Donnerhall I x Lauries Crusador xx \ B: Kaling,Martin \ O: Mertens,Paul
 
LUX
Lea Mertens
ZRFV Lützow Selm-Bork-Olfen e.V.
7.20
9. 504 Dark One
G \ Hann \ R \ 2012 \ Don Index x Londonderry \ B: Menke,Bernhard \ O: Brumann,Dirk
 
GER
Nele Tetzlaff
ZRFV Gescher e.V.
7.20
9. 415 Tabalugo
G \ Old \ B \ 2012 \ Totilas x Sandro Hit \ B: Gestüt Kampmann, \ O: Gestüt Kampmann,
 
GER
Meike Schmidt
DC Hanekenfähr e.V.
7.20
9. 519 Destino 86
G \ Old \ R \ 2012 \ Destano x Rohdiamant \ B: Wulf,Heinz \ O: Jonker,Pamela
 
GER
Ralf Hannöver
RFV Holdorf e.V.
7.20
13. 528 Blandina 2
M \ Westf \ F \ 2013 \ Belissimo M x Fidermark \ B: Hoenmanns,Werner \ O: BG Beckmann u. Torweihen,
 
GER
Andrea Müller-Kersten
RV Vechta e.V.
7.10
14. 177 Fantastic Vita
M \ Westf \ F \ 2013 \ Friedensritter x De Niro \ B: Gestüt Kampmann, \ O: Gestüt Kampmann,
 
GER
Meike Schmidt
DC Hanekenfähr e.V.
6.90
15. 359 Safira 63
M \ Old \ F \ 2013 \ Sungold x De Niro \ B: Helm,Jürgen \ O: Helm,Jürgen
 
GER
Christine Nieberg
RV Voxtrup e.V.
6.80
16. 440 Zamana
M \ Old \ Db \ 2013 \ Zonik x Brentano II \ B: Helm,Jürgen \ O: Helm,Jürgen
 
GER
Christine Nieberg
RV Voxtrup e.V.
6.60
17. 525 Van Dacapo
G \ DR \ B \ 2013 \ Van Heinrich x Bimberg-Boyo \ B: Altrogge,Annette \ O: Krone,Martina
 
GER
Susanne Fettkenhauer
RUFV Bersenbrueck
6.30
ret. 503 Bijou 435
M \ Westf \ Schwb \ 2011 \ Boston (NLD) x Sandro Song \ B: Waltermann,Regina \ O: Waltermann,Regina
 
GER
Nele Tetzlaff
ZRFV Gescher e.V.


judgesMichael Wassmann
Torleif Siegl