begin 26.10.2017 17:50

# no horse rider score
1. 265 Jokers Jungle Prince
S \ DR \ Df \ 2005 \ Jokers-Golden-Boy x Principal Boy \ B: Welslau,Jürgen \ O: Schön,Mette
 
GER
Mette Schön
RFV v Derfflinger Schwarzenmoor-Fal
8.20
2. 18 Be Perfect
G \ Old \ F \ 2011 \ Bordeaux (NLD) x Donnerhall \ B: Nordhausen,Dr. Frank \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Elsa Graf
8.00
3. 268 Lajunen
S \ DR \ FSchi \ 2002 \ Losander x Kaiserjaeger xx \ B: Meier,Astrid \ O: Krüger-Degener,Anne
 
GER
Carla Marie Degener
RG Melle-Ostenfelde e.V.
7.80
4. 513 Andor BKO
G \ NWR \ B \ 2009 \ Hagelkruis Valentijn x Morgenland`s Andor 18084 \ B: Kuipers,E. \ O: Jürgens,Nicole
 
GER
Anna Schölermann
Reitgemeinschaft Hof Barkholz eV
7.60
5. 1 A new Star II
S \ DR \ Palom \ 2011 \ A Gorgeous x Charm of Nibelungen \ B: Knufinke,Wolfgang \ O: Mieleszko-Vekens,Jill Jessica
 
GER
Vivien Borgmann
RFV Ostbevern e.V.
7.50
6. 302 Nike's Newcomer
S \ DR \ Falbe \ 2012 \ Nacromancer in the dark x Niveau \ B: ZG U.Wesemann u.H.Kuhlmann, \ O: Kuffner,Antonia,Busch-Kuffner,Silvia
 
GER
Antonia Busch-Kuffner
RV Ganderkesee
7.30
7. 524 Chameur 131
G \ DR \ R \ 2006 \ Henry x Colorado \ B: Vogel,Monika \ O: Schwier,Carmen
 
GER
Nele Schwier
Mindener PferdeZRFV e.V.
7.20
8. 418 Top Gismo
G \ DR \ F \ 2006 \ Top Grissue x Champus \ B: Überacker,Friedhelm \ O: Krüger-Degener,Anne
 
GER
Carla Marie Degener
RG Melle-Ostenfelde e.V.
7.10
9. 59 Crown Cocolino
G \ DR \ FFalb \ 2009 \ FS Champion de Luxe x FS Don't Worry \ B: Hackenberg,Günter \ O: Lübsen,Zoe
 
GER
Zoe Lübsen
RG Bahrenwinkel
7.00
9. 237 Golden Sunlight 5
G \ Pony o.R \ Palom \ 2007 \ x \ B: \ O: Nissen,Nicola
 
GER
Felicia Nissen
Reit- u. Fahrv. Hagen St. Martinus
7.00
9. 33 Bob Sinclair R
S \ Wel.B \ B \ 2006 \ Best Boy x Kadett \ B: Rode,Tobias \ O: Mieleszko-Vekens,Jill Jessica
 
GER
Vivien Borgmann
RFV Ostbevern e.V.
7.00
not placed
12. 309 Ombre 14
G \ DR \ Df \ 2005 \ Offshore Energy R x Donauwind \ B: Beerens,Merle \ O: Koch,Sabine
 
GER
Leonie Koch
Reit- u. Fahrv. Hagen St. Martinus
6.80
13. 262 Immenmoor New Magic
S \ DR \ Palom \ 2012 \ Heidbergs Nancho Nova x Immenmoor Golden Future \ B: Grotheer,Silvia \ O: Lübsen,Katrin
 
GER
Zoe Lübsen
RG Bahrenwinkel
6.50
14. 491 Nikis Nougat
G \ DR \ Palom \ 2005 \ Nacromancer in the dark x Voyage \ B: Meier,Erich \ O: Lang,Dr. Claudia
 
GER
Verena Freudenhammer
RV Hebborner Hof
6.00
ret. 332 Reitland's Obama
S \ DR \ \ 2011 \ High Flown's Oxford x Diamond \ B: Busch,Lenert \ O: Dudek,Dr. Nicol
 
GER
Antonia Busch-Kuffner
RV Ganderkesee


judgesHarry Lorenz
Ulrike Böckler