begin 27.10.2017 16:15

# no horse rider HCMtotal score
1. 521 Best Friend Ever
G \ Westf \ F \ 2010 \ Belissimo M x Fürst Piccolo \ B: Prüsener,Josef \ O: Beckmerhagen,Angela
 
GER
Bea Leonie Beckmerhagen
Landw. RV Kalthof e.V.
226
(3)
236
(1)
228
(2)
69.697%
690.00
2. 157 Dressman 50
G \ Hann \ F \ 2005 \ Don Bosco x Natiello xx \ B: ZG Königs,Eberhard u.Bartholomäus \ O: Niederdorf,Sina
 
GER
Ida Luise Niederdorf
TG Schaumburg e. V.
228
(2)
225
(5)
228.5
(1)
68.838%
681.50
3. 166 Duty Free 21
G \ Old \ Schwb \ 2007 \ Danone I x Sunny-Boy \ B: Schmidt,Gisela \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Lars Ligus
RSC Osnabruecker Land e.V.
226
(3)
233
(2)
221
(4)
68.687%
680.00
4. 178 Fascination 13
M \ Hann \ B \ 2010 \ Fürstenball x Dacaprio \ B: Blundell,Emma \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
SWE
Jessie Johansson
RFV Estetal e.V.
224.5
(6)
231.5
(3)
219.5
(5)
68.232%
675.50
5. 117 Diego Diaz 2
G \ Hann \ B \ 2006 \ Dr.Doolittle x Wanderbursch II \ B: Hein,Andreas \ O: Großterlinden,Jan,Terstegge,Stephanie
 
GER
Nele Lillian Terstegge
RUFV Ueffeln-Balkum e.V.
219
(9)
224
(7)
222
(3)
67.172%
665.00
6. 421 Ulises 4
G \ KWPN \ B \ 2001 \ Obelisk x Transvaal \ B: Rutten,J. \ O: Pena Verona,Gregorio
 
GER
Emma Bodenkamp
RUFV Isterberg e.V.
225.5
(5)
223
(8)
215
(11)
67.020%
663.50
7. 342 Rohvienna
M \ Old \ B \ 2008 \ Rohdiamant x Weltmeyer \ B: Wendt,Bernard \ O: Wendt,Bernard
 
SWE
Jessie Johansson
RFV Estetal e.V.
228.5
(1)
220.5
(11)
211.5
(16)
66.717%
660.50
7. 240 Hadrian - Go
G \ Trak. \ F \ 2005 \ Bellini Go x Verdenas \ B: Gorlo,Gisela \ O: Eckhardt,Udo
 
GER
Klara Anneliese Spieker
RFV Ostbevern e.V.
219
(9)
226
(4)
215.5
(9)
66.717%
660.50
not placed
9. 303 Norlunds Cartoon
G \ Dän.P. \ F \ 2008 \ Charming-Boy Se.M. x Chamberlain \ B: Stutteri Stald Norlund / Fam.Sorens \ O: Ivanova,Tatyana
 
GER
Greta Holtmann
RFV Billerbeck e.V.
222.5
(7)
217.5
(14)
218
(7)
66.465%
658.00
10. 267 La Speranza 5
M \ Old \ Db \ 2008 \ Solos Landtinus x Matador \ B: Höffer,Heinrich \ O: Logemann-Schroth,Gabriele
 
GER
Merle Schroth
Reit-und Fahrclub Niedervieland e.V
222.5
(7)
222
(10)
213
(14)
66.414%
657.50
11. 87 Dark Chocolate 10
S \ Hann \ Db \ 2007 \ Danone I x Classiker \ B: Groenewold,Eggerk \ O: Dahlmann-Weber,Juliane
 
GER
Shirin Brüning
Landw. RV Kalthof e.V.
217
(11)
225
(5)
213.5
(13)
66.212%
655.50
12. 370 Sanvino
G \ Old \ B \ 2005 \ Sandro Hit x Winrich \ B: Krogmann,Bernhard \ O: Lingemann,Julia
 
GER
Julia Lingemann
RV Oberscheld e.V.
213.5
(13)
222.5
(9)
218
(7)
66.061%
654.00
13. 236 Golden Gate N
S \ DR \ Is \ 2007 \ Nebo General Pride x Mangold \ B: Hansen-Baig,Kerstin \ O: Peukert,Gudrun Isabell
 
GER
Ricarda Franziska Peukert
Reitclub General Rosenberg e.V.
210.5
(16)
219
(13)
219
(6)
65.505%
648.50
14. 165 Dutch Discovery
G \ \ B \ 2008 \ x \ B: \ O: Hugh Smith,Rose
 
GBR
Rose Hugh Smith
Gastlizenz GER
212.5
(15)
219.5
(12)
215
(11)
65.354%
647.00
15. 418 Top Gismo
G \ DR \ F \ 2006 \ Top Grissue x Champus \ B: Überacker,Friedhelm \ O: Krüger-Degener,Anne
 
GER
Carla Marie Degener
RG Melle-Ostenfelde e.V.
213.5
(13)
215
(15)
215.5
(9)
65.051%
644.00
16. 456 Her Charming Boy
G \ Hann \ F \ 2009 \ Hoftanz x Brentano II \ B: Meyer zu Holsen,Karl-Heinz \ O: Faß,Reinald,Faß,Nathalie
 
GER
Anna-Lena Faß
RUFV Lastrup e.V.
208
(18)
214
(16)
203
(20)
63.131%
625.00
17. 385 Silbermond 23
G \ Westf \ Db \ 2007 \ Sir Donnerhall I x Ramiro's Son I \ B: Hagemann,Doris \ O: Roberg,Frauke
 
GER
Lilly Roberg
Reitclub St.Mauritz Münster e.V.
209.5
(17)
206
(20)
209
(17)
63.081%
624.50
18. 501 Bolghieri
G \ Hann \ F \ 2006 \ Breitling W x Donnerhall \ B: Heinrich,Christian \ O: Wittig,Wolfram,Wittig,Brigitte
 
GER
Lennart Lemmermann
199
(21)
211
(18)
212.5
(15)
62.879%
622.50
19. 466 Vinay
G \ Westf \ B \ 2011 \ Vitalis x Warkant \ B: Franzen,Hubert \ O: Richter,Ellen
 
GER
Ellen Richter
RUFV Bad Essen
214
(12)
201
(22)
206
(19)
62.727%
621.00
20. 263 Jazz Rubina
M \ Westf \ F \ 2006 \ Jazz Rubin x Fibonacci \ B: ZG Rudde GbR,Josef u.Karl-Heinz \ O: Dohm,Eva
 
GER
Lilian Zimmermann
RuFV Bad Iburg e.V.
200
(20)
211.5
(17)
207
(18)
62.475%
618.50
21. 430 Weisel 5
M \ Old \ Schi \ 2006 \ His Highness x Inselfuerst \ B: Sander,Jürgen \ O: Siebel-Schön,Andrea
 
GER
Mette Schön
RFV v Derfflinger Schwarzenmoor-Fal
204
(19)
207.5
(19)
202.5
(21)
62.020%
614.00
22. 498 Don Dino 6
G \ Hann \ B \ 2007 \ Diamond Hit x Prince Thatch xx \ B: Lahmeyer,Andrea \ O: Niederdorf,Sina
 
GER
Ida Luise Niederdorf
TG Schaumburg e. V.
190.5
(22)
202.5
(21)
192
(22)
59.091%
585.00
23. 102 Depiereux B
G \ Hann \ R \ 2009 \ Damsey x Wanderer \ B: Bösch, Rudolf u.Reinhard, \ O: Spallek,Marion
 
GER
Jana Spallek
RC Heidgesberg-Mönchengladbach e.V
188.5
(23)
190.5
(23)
177.5
(23)
56.212%
556.50
ret. 397 Solitär 37
G \ Bay \ B \ 2005 \ Sir Donnerhall I x Lanciano \ B: Sichler,Josef \ O: von Minden,Marie Sofie,von Minden,Iris
 
GER
Marie Sofie von Minden
Jeverländer Rennverein e.V.


judgesH: Harry Lorenz
C: Klaus Harms
M: Michael Wassmann