begin: 03.08.2017 08:00
competitors: 26

# no horse rider
1. 1202 Si Beau Si Bon
G \ Holst \ SCH \ 2009 \ Clinton I x Capitol I \ B: Hinrichsen-Bockmeyer,Carmen \ O: Vinnichenko Svitlana
 
UAE
Omran Ahmed Al Owais
United Arab Emirates
2. 280 Costoso WR
G \ Dt.Pf \ B \ 2010 \ Century x Lauterbach \ B: Reulen,Wolfgang \ O: Hagstedt,Werner
 
GER
Werner Hagstedt
RV Ganderkesee
3. 693 New York 19
G \ Holst \ B \ 2003 \ Newton x Calvados II \ B: Rave,Karl \ O: Wichmann,Bettina
 
GER
Bettina Wichmann
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
4. 23 Artist PW
G \ Old \ B \ 2008 \ Argentinus x Landadel \ B: Wendeln,Paul \ O: Schwöbel,Claudia
 
GER
Claudia Schwöbel
RV Graf von Schmettow
5. 1207 Jade de Lizami
M \ BWP \ B \ 2009 \ C'est La Vie x Joost \ B: \ O: Subasi,Tuvani
 
TUR
Tara Subasi
6. 1206 Coco Julie
M \ Holst \ B \ 2006 \ Contact Me x Caretino \ B: Plock,Frank \ O: Yasuyuki,Hara
 
JPN
Risako Hara
7. 284 Crazy Cowboy 2
G \ Dt.Pf \ F \ 2008 \ Crazy true Colour x Gymnastic Star \ B: Bormann,Franz \ O: Beulshausen-Grewe,Silke
 
GER
Lothar Grewe
RFV Harsum u. Umg. e.V.
8. 1036 Polarnacht 8
M \ Old \ B \ 2009 \ Cascall x Cezaro \ B: Wolke,Wilhelm \ O: Türk,Heinz-Peter,Biada,Luisa
 
GER
Miriam Wieland
RG Kornspringer Köln 1952 e. V.
9. 130 Captain Casper
S \ Holst \ B \ 2010 \ Caretino x Linaro \ B: Gerken,Hans-Joachim \ O: Gerken,Hans-Joachim
 
GER
Sissy Mercedes Castedello
RV Aller-Weser
10. 989 Conveni's Celentano
G \ \ Schi \ 2002 \ Candus x Landstern \ B: Bock,Eggert \ O: Blasek,Jörg,Blasek,Alexandra
 
GER
Jörg Blasek
Dammer Reit-Club e.V.
11. 992 Conveni's Montendro
G \ Westf \ B \ 2008 \ Montender x Polydor \ B: Herking,Franz \ O: conveni GmbH,
 
GER
Alexandra Blasek
Dammer Reit-Club e.V.
12. 293 Cupido 68
G \ Holst \ Schi \ 2006 \ Contender x Carthago \ B: ZG Jessen,Carl-Adolf u.Manfred \ O: Paulsen,Camellia,Paulsen,Dirk
 
MAS
Camellia Paulsen
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
13. 893 Special Tie
M \ Hann \ B \ 2009 \ Satisfaction I x Picard \ B: Tiemann,Erhard \ O: Gosmann,Raphaela
 
GER
Raphaela Gosmann
RV Gut Bärbroich
14. 251 Con Capitol 3
G \ Hann \ Schwb \ 2005 \ Contendro I x Capitol II \ B: Wenske,Klaus \ O: Kammann,Oliver
 
GER
Oliver Kammann
RV DER BERLINER UND BRANDENBURGER S
15. 269 Cooler Curt
G \ Hann \ B \ 2010 \ Canstakko x Libero \ B: Herbert,Martina \ O: Mader,Johannes
 
GER
Johannes Mader
Odenwälder RV Erbach e.V.
16. 790 Quorado 3
G \ Hann \ B \ 2007 \ Quality x Ramiro's Son II \ B: Martfeld,Hans-Dieter \ O: Hilliges,Ramona
 
GER
Ramona Hilliges
RC Helle e.V.
17. 986 Zanthus
G \ Old \ R \ 2002 \ Zapateado x Wanderer \ B: Hormann,Tanja \ O: Wilke,Louisa-Antonia
 
GER
Louisa-Antonia Wilke
RSC Handorf-Langenberg e.V.
18. 999 Diave
M \ Holst \ B \ 2011 \ Diarado x Canturo \ B: Ahsbahs GbR, \ O: Ahsbahs,Deike
 
GER
Frida Felixmüller
Nordd.u.Flottbeker RV
19. 243 Cockerell B
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Catoki x Carthago \ B: ZG Volker u.Simone Bremermann, \ O: Bremermann,Volker
 
GER
Clarissa Forkert
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
20. 1048 Carello 9
G \ Holst \ Db \ 2009 \ Carentan x Chello I \ B: Pohlmann,Hans-Herbert \ O: Pohlmann,Hans-Herbert
 
GER
Herbert Ulonska
Nordd.u.Flottbeker RV
21. 1204 Faisceau Rona
G \ KWPN \ B \ 2009 \ Gaillard de la Pomme x Caruso \ B: Punter,K. \ O: Tarabichi,Ghaith
 
SYR
Ghaith Tarabichi
22. 178 Cen
G \ Holst \ B \ 2011 \ Connor x Cassini II \ B: Rolfs,Fritz \ O: Rother,Jörg
 
GER
Antonia Rother
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
23. 1203 Varo Beech
M \ GB \ B \ 2006 \ Calvaro x \ B: \ O: Al Owais,Omran Ahmed
 
UAE
Omran Ahmed Al Owais
United Arab Emirates
24. 943 Unestor Ardent
G \ SF \ F \ 2001 \ Duc du Hutrel x Grand Veneur \ B: \ O: Hagstedt,Werner
 
GER
Werner Hagstedt
RV Ganderkesee
25. 686 Montanus Candy
M \ Old \ Db \ 2008 \ Calido I x Acord II \ B: Berger,Camilla \ O: Wichmann,Bettina
 
GER
Bettina Wichmann
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
26. 38 Baloubino
G \ Z.Rpf \ F \ 2003 \ Balougran x Zeus (Nurzeus) \ B: Kratz,Theo \ O: Prommersberger,Fritz
 
GER
Claudia Schwöbel
RV Graf von Schmettow


prize money200,00 EUR
judgesKerstin Weber
Peter Schmerling
Karl-Heinz Streng