begin: 05.08.2017 07:00
competitors: 22

# no horse rider
1. 280 Costoso WR
G \ Dt.Pf \ B \ 2010 \ Century x Lauterbach \ B: Reulen,Wolfgang \ O: Hagstedt,Werner
 
GER
Werner Hagstedt
RV Ganderkesee
2. 686 Montanus Candy
M \ Old \ Db \ 2008 \ Calido I x Acord II \ B: Berger,Camilla \ O: Wichmann,Bettina
 
GER
Bettina Wichmann
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
3. 989 Conveni's Celentano
G \ \ Schi \ 2002 \ Candus x Landstern \ B: Bock,Eggert \ O: Blasek,Jörg,Blasek,Alexandra
 
GER
Jörg Blasek
Dammer Reit-Club e.V.
4. 992 Conveni's Montendro
G \ Westf \ B \ 2008 \ Montender x Polydor \ B: Herking,Franz \ O: conveni GmbH,
 
GER
Alexandra Blasek
Dammer Reit-Club e.V.
5. 24 Arya 3
M \ Holst \ B \ 2010 \ Askari x Corland (DK: Corlando) \ B: Witt Pferdezucht GbR, \ O: Rambadt-Kluwe,Sabine
 
GER
Alexandra Rambadt
RV Rehagen-Hamburg e.V.
6. 1202 Si Beau Si Bon
G \ Holst \ SCH \ 2009 \ Clinton I x Capitol I \ B: Hinrichsen-Bockmeyer,Carmen \ O: Vinnichenko Svitlana
 
UAE
Omran Ahmed Al Owais
United Arab Emirates
7. 515 For Prince du Filou
G \ CH.Wb \ F \ 2003 \ For Pleasure x \ B: Comment,Philippe \ O: Blotz,Willi
 
GER
Tobias Blotz
RV Neuwied e.V.
8. 1036 Polarnacht 8
M \ Old \ B \ 2009 \ Cascall x Cezaro \ B: Wolke,Wilhelm \ O: Türk,Heinz-Peter,Biada,Luisa
 
GER
Miriam Wieland
RG Kornspringer Köln 1952 e. V.
9. 846 Schenkenberg
S \ Hann \ Df \ 2011 \ Stolzenberg x Montendro I \ B: Denneboom,Alfred Eduard \ O: Gestüt Bonhomme GmbH & Co. KG,
 
GER
Saskia Albrecht
RUFV Cappeln
10. 243 Cockerell B
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Catoki x Carthago \ B: ZG Volker u.Simone Bremermann, \ O: Bremermann,Volker
 
GER
Clarissa Forkert
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
11. 635 Leopold 262
S \ Holst \ B \ 2007 \ Lordanos x Contender \ B: Naeve,Klaus-Detlef \ O: Holtrop,Thomas
 
GER
Thomas Holtrop
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
12. 23 Artist PW
G \ Old \ B \ 2008 \ Argentinus x Landadel \ B: Wendeln,Paul \ O: Schwöbel,Claudia
 
GER
Claudia Schwöbel
RV Graf von Schmettow
13. 893 Special Tie
M \ Hann \ B \ 2009 \ Satisfaction I x Picard \ B: Tiemann,Erhard \ O: Gosmann,Raphaela
 
GER
Raphaela Gosmann
RV Gut Bärbroich
14. 851 Sea Witch
M \ SSH \ Df \ 2006 \ Sea Wolf x Goldloewe \ B: \ O: Drechsler,Romina
 
GER
Romina Drechsler
RV Wennigsen
15. 1206 Coco Julie
M \ Holst \ B \ 2006 \ Contact Me x Caretino \ B: Plock,Frank \ O: Yasuyuki,Hara
 
JPN
Risako Hara
16. 1204 Faisceau Rona
G \ KWPN \ B \ 2009 \ Gaillard de la Pomme x Caruso \ B: Punter,K. \ O: Tarabichi,Ghaith
 
SYR
Ghaith Tarabichi
17. 1207 Jade de Lizami
M \ BWP \ B \ 2009 \ C'est La Vie x Joost \ B: \ O: Subasi,Tuvani
 
TUR
Tara Subasi
18. 999 Diave
M \ Holst \ B \ 2011 \ Diarado x Canturo \ B: Ahsbahs GbR, \ O: Ahsbahs,Deike
 
GER
Frida Felixmüller
Nordd.u.Flottbeker RV
19. 178 Cen
G \ Holst \ B \ 2011 \ Connor x Cassini II \ B: Rolfs,Fritz \ O: Rother,Jörg
 
GER
Antonia Rother
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
20. 790 Quorado 3
G \ Hann \ B \ 2007 \ Quality x Ramiro's Son II \ B: Martfeld,Hans-Dieter \ O: Hilliges,Ramona
 
GER
Ramona Hilliges
RC Helle e.V.
21. 269 Cooler Curt
G \ Hann \ B \ 2010 \ Canstakko x Libero \ B: Herbert,Martina \ O: Mader,Johannes
 
GER
Johannes Mader
Odenwälder RV Erbach e.V.
22. 943 Unestor Ardent
G \ SF \ F \ 2001 \ Duc du Hutrel x Grand Veneur \ B: \ O: Hagstedt,Werner
 
GER
Werner Hagstedt
RV Ganderkesee


prize money200,00 EUR
judgesMonika Elmer
Kerstin Weber
Peter Schmerling