begin 03.08.2017 08:10

# no horse rider penaltiestime
1. 781 Quintex 3
G \ Bay \ Db \ 2005 \ Quirin x Guldenburg \ B: Meier,Johann \ O: Fuchs,Stefan,Fuchs,Mary-Ann
 
GER
Mary-Ann Fuchs
RV Mannheim
75,00 EUR 0.0054.34
2. 594 I Like
G \ BWP \ Schwb \ 2008 \ Winningmood van de Arenberg x Argentinus \ B: de Brabandere,Dirk \ O: Beulshausen-Grewe,Silke
 
GER
Lothar Grewe
RFV Harsum u. Umg. e.V.
60,00 EUR 0.0056.01
3. 2 Abahadschi 2
G \ OS \ Schwb \ 2009 \ Arpeggio x Landor S \ B: Kraft,Monika \ O: Ahlers,Marike,Ahlers,Johann-Heinrich
 
GER
Marike Ahlers
RV Holte-Langeln e. V.
45,00 EUR 0.0056.51
4. 214 Chocolat 33
G \ OS \ Db \ 2007 \ Chalan x Kolibri \ B: Albrecht,Rüdiger \ O: Thiele AG,Thiele,Sabine
 
GER
Uwe Kuhlemann
RV Greppin 1990 e.V.
30,00 EUR 0.0058.76
5. 1026 Zaina 6
M \ Hann \ B \ 2003 \ Zelano x Zeus \ B: Schlichte, Ulrich \ O: Schlichte, Rosemarie
 
HKG
Hang Yuk Sham
21,00 EUR 0.0059.92
6. 425 Elvira 71
M \ Old \ Schwb \ 2009 \ Lord Pezi x Grannus \ B: Janßen,Dr. Regine \ O: Kreutzmann,Jana,Kreutzmann,Thomas
 
GER
Jana Kreutzmann
Bremer RC e.V.
17,00 EUR 0.0059.93
7. 379 Dollar Boy K
G \ Holst \ B \ 2008 \ Dollar Dela Pierre (Tlaloc la x Carpaccio \ B: Keitel,Dr. Hartmut \ O: Fuchs,Mary-Ann,Fuchs,Andrea
 
GER
Mary-Ann Fuchs
RV Mannheim
12,00 EUR 0.0060.82
8. 155 Cashcode
G \ OS \ B \ 2007 \ C-Trenton Z x Concerto II \ B: Krückel,Hubert \ O: Teicher,Dr. Andreas
 
GER
Andreas Teicher Dr.
REITER-VEREIN RUDOW E.V.
9,00 EUR 0.0061.40
9. 419 Dumbledore 85
G \ OS \ R \ 2010 \ Diarado x Carthago \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Borbet,Margot
 
GER
Alexandra Marowsky
ZRFV Medebach e. V.
9,00 EUR 0.0061.64
10. 139 Cariorca
M \ Holst \ B \ 2008 \ Canturo x Acobat II \ B: Hell,Dirk \ O: Döhle,Cerrin
 
GER
Cerrin Döhle
Nordd.u.Flottbeker RV
8,00 EUR 0.0062.70
11. 988 Conveni's Caitano
G \ OS \ B \ 2006 \ Cellestial x Diabolo x \ B: Bock,Eggert \ O: Blasek,Jörg
 
GER
Jörg Blasek
Dammer Reit-Club e.V.
8,00 EUR 0.0063.13
12. 1024 Gladiator S
G \ Hann \ F \ 2005 \ Graf Top x Zaandam \ B: Schlichte, Ulrich \ O: Schlichte, Ulrich
 
HKG
Melinda Ma
HKG
8,00 EUR 0.0064.25
total = 302,00 EUR
not placed
13. 998 Cornedo 2
G \ Westf \ B \ 2007 \ Condiro x Pilot \ B: Roloff,Hermann \ O: Felixmüller,Frida
 
GER
Frida Felixmüller
Nordd.u.Flottbeker RV
0.0066.14
14. 1022 Anakin 4
G \ OS \ F \ 2010 \ Acadius x Edmund Burke xx \ B: Schlichte-Heidenreich, Petra \ O: Schlichte, Petra
 
HKG
Oi Man Leung
0.0067.15
15. 1208 Tam Tam de Bacon
G \ SF \ SCH \ 2007 \ Mr. Blue x Fougueux \ B: \ O: Subasi,Tara
 
TUR
Tara Subasi
0.0070.76
16. 166 Castino 4
S \ Holst \ B \ 2006 \ Cassini II x Caretino \ B: Harring,Wilhelm \ O: Gestüt Bonhomme GmbH&Co.KG,Albrecht,Saskia
 
GER
Saskia Albrecht
RUFV Cappeln
1.0072.15
17. 866 Shirin M
M \ Hann \ R \ 2005 \ Stakkato x Compliment \ B: Müller-Sohns,Ralph \ O: Frieling,Brigitte
 
GER
Lisa-Sophie Frieling
RFV Westercelle/Altencelle
4.0055.97
18. 290 Crossfire 21
G \ Old \ Db \ 2008 \ Contendro I x Akinos \ B: ZG TTGG, \ O: RS Pferde-u.Vermögensverw. GmbH&Co.
 
GER
Miriam Wieland
RG Kornspringer Köln 1952 e. V.
4.0057.38
19. 1044 Catinka B
M \ Hann \ F \ 2010 \ Chacco-Blue x Spartan \ B: Bremermann,Volker \ O: Bremermann,Volker
 
GER
Jana Kreutzmann
Bremer RC e.V.
4.0058.35
20. 632 Lejour
G \ DSP \ B \ 2008 \ Lafitte x Dionysos \ B: Glanz,Petra \ O: Teicher,Dr. Andreas
 
GER
Andreas Teicher Dr.
REITER-VEREIN RUDOW E.V.
4.0060.90
21. 695 Nickleback
G \ Westf \ Db \ 2008 \ Numero Uno x Ramiro \ B: Göhner,Karl \ O: Frieling,Brigitte
 
GER
Paula-Marie Frieling
RFV Westercelle/Altencelle
4.0061.37
22. 24 Arya 3
M \ Holst \ B \ 2010 \ Askari x Corland (DK: Corlando) \ B: Witt Pferdezucht GbR, \ O: Rambadt-Kluwe,Sabine
 
GER
Alexandra Rambadt
RV Rehagen-Hamburg e.V.
4.0061.80
23. 839 Sarina 270
M \ Hann \ R \ 2009 \ Stakkato x Escudo I \ B: Wentorf,Gabriela \ O: Wentorf,Gabriela
 
GER
Gabriela Wentorf
RV Bad Schwartau u.U.
4.0062.40
24. 231 Clearo
S \ Holst \ B \ 2008 \ Clearway x Landjunker II \ B: Lüders,Marina \ O: Martens,Per
 
GER
Louisa Baumann
Bremer RC e.V.
4.0064.03
25. 1020 Quidam'S La Pilot
G \ Old \ B \ 2006 \ Quidam's Rubin x La Pilot \ B: Ernst, Paul Dr. \ O: Berger, Gert Dr.
 
HKG
Nathaniel Chan
4.0065.12
26. 784 Quintolo
G \ Hann \ B \ 2007 \ Quality x Lacantus \ B: Rieh-Natter,Mechthild \ O: Sommer,Gabriele
 
GER
Ben Frederik Sommer
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
4.0066.08
27. 234 Cliff 66
G \ Hann \ Schi \ 2008 \ Calido I x Federweisser \ B: Mennrich,Eckhart \ O: Christian Hess Showjumping,
 
GER
Thomas Holtrop
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
4.0067.81
28. 846 Schenkenberg
S \ Hann \ Df \ 2011 \ Stolzenberg x Montendro I \ B: Denneboom,Alfred Eduard \ O: Gestüt Bonhomme GmbH & Co. KG,
 
GER
Saskia Albrecht
RUFV Cappeln
4.0068.58
29. 1246 Qubert B
G \ Holst \ F \ 2006 \ Quick Nick I x Cantus \ B: ZG Bremermann \ O: Bremermann,Volker
 
GER
Kevin Bremermann
RC Bremen-Hanse e.V.
4.0070.25
30. 435 Excalibur 115
G \ Hann \ Db \ 2006 \ El Bundy I x Wanderbursch II \ B: Schröder,Eckart \ O: Bindemann,Laura
 
GER
Moritz Scharffetter
RC Heidehof Oberneuland e.V.
8.0059.93
31. 19 Armani 272
M \ DSP \ B \ 2007 \ Askari x Landadel \ B: ZG Feilke,Bianca u.Hans-Werner \ O: Rose,Chantal
 
GER
Chantal Rose
RSG Pritzwalk e.V.
8.0071.15
32. 851 Sea Witch
M \ SSH \ Df \ 2006 \ Sea Wolf x Goldloewe \ B: \ O: Drechsler,Romina
 
GER
Romina Drechsler
RV Wennigsen
12.0059.13
33. 215 Chocolat 40
S \ Holst \ B \ 2008 \ C-Indoctro x Caretino \ B: van Ittersum,Arend \ O: Gestüt Bonhomme GmbH & Co. KG,
 
GER
Robert Conredel
RUFV Cappeln
19.0096.84
34. 245 Cocola B
G \ Old \ Db \ 2009 \ Codec x Contender \ B: Brüggehagen,Alfons \ O: Sosath,Gerd
 
GER
Marike Ahlers
RV Holte-Langeln e. V.
22.0078.19
el. 515 For Prince du Filou
G \ CH.Wb \ F \ 2003 \ For Pleasure x \ B: Comment,Philippe \ O: Blotz,Willi
 
GER
Tobias Blotz
RV Neuwied e.V.
el. 635 Leopold 262
S \ Holst \ B \ 2007 \ Lordanos x Contender \ B: Naeve,Klaus-Detlef \ O: Holtrop,Thomas
 
GER
Thomas Holtrop
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.


prize money302,00 EUR
judgesKerstin Weber
Peter Schmerling
Karl-Heinz Streng