begin 04.08.2017 13:47

# no horse rider pointstime
1. 866 Shirin M
M \ Hann \ R \ 2005 \ Stakkato x Compliment \ B: Müller-Sohns,Ralph \ O: Frieling,Brigitte
 
GER
Lisa-Sophie Frieling
RFV Westercelle/Altencelle
75,00 EUR 65.0049.76
2. 1203 Varo Beech
M \ GB \ B \ 2006 \ Calvaro x \ B: \ O: Al Owais,Omran Ahmed
 
UAE
Omran Ahmed Al Owais
United Arab Emirates
60,00 EUR 65.0050.90
3. 626 Lasall 53
G \ Holst \ Schi \ 2008 \ Landos x Coriano \ B: Schneider,Astrid \ O: Kuhlemann,Herbert
 
GER
Uwe Kuhlemann
RV Greppin 1990 e.V.
45,00 EUR 65.0051.31
4. 245 Cocola B
G \ Old \ Db \ 2009 \ Codec x Contender \ B: Brüggehagen,Alfons \ O: Sosath,Gerd
 
GER
Marike Ahlers
RV Holte-Langeln e. V.
30,00 EUR 65.0051.55
5. 425 Elvira 71
M \ Old \ Schwb \ 2009 \ Lord Pezi x Grannus \ B: Janßen,Dr. Regine \ O: Kreutzmann,Jana,Kreutzmann,Thomas
 
GER
Jana Kreutzmann
Bremer RC e.V.
21,00 EUR 65.0052.27
6. 1246 Qubert B
G \ Holst \ F \ 2006 \ Quick Nick I x Cantus \ B: ZG Bremermann \ O: Bremermann,Volker
 
GER
Kevin Bremermann
RC Bremen-Hanse e.V.
17,00 EUR 65.0052.51
7. 784 Quintolo
G \ Hann \ B \ 2007 \ Quality x Lacantus \ B: Rieh-Natter,Mechthild \ O: Sommer,Gabriele
 
GER
Ben Frederik Sommer
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
12,00 EUR 65.0052.68
8. 1208 Tam Tam de Bacon
G \ SF \ SCH \ 2007 \ Mr. Blue x Fougueux \ B: \ O: Subasi,Tara
 
TUR
Tara Subasi
9,00 EUR 65.0054.79
9. 231 Clearo
S \ Holst \ B \ 2008 \ Clearway x Landjunker II \ B: Lüders,Marina \ O: Martens,Per
 
GER
Louisa Baumann
Bremer RC e.V.
9,00 EUR 65.0056.08
10. 998 Cornedo 2
G \ Westf \ B \ 2007 \ Condiro x Pilot \ B: Roloff,Hermann \ O: Felixmüller,Frida
 
GER
Frida Felixmüller
Nordd.u.Flottbeker RV
8,00 EUR 65.0056.32
11. 695 Nickleback
G \ Westf \ Db \ 2008 \ Numero Uno x Ramiro \ B: Göhner,Karl \ O: Frieling,Brigitte
 
GER
Paula-Marie Frieling
RFV Westercelle/Altencelle
8,00 EUR 65.0057.01
12. 234 Cliff 66
G \ Hann \ Schi \ 2008 \ Calido I x Federweisser \ B: Mennrich,Eckhart \ O: Christian Hess Showjumping,
 
GER
Thomas Holtrop
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
8,00 EUR 65.0057.65
total = 302,00 EUR
not placed
13. 215 Chocolat 40
S \ Holst \ B \ 2008 \ C-Indoctro x Caretino \ B: van Ittersum,Arend \ O: Gestüt Bonhomme GmbH & Co. KG,
 
GER
Robert Conredel
RUFV Cappeln
65.0061.24
14. 139 Cariorca
M \ Holst \ B \ 2008 \ Canturo x Acobat II \ B: Hell,Dirk \ O: Döhle,Cerrin
 
GER
Cerrin Döhle
Nordd.u.Flottbeker RV
62.0053.95
15. 319 Daphnee 2
M \ Z.Rpf \ F \ 1999 \ Darco x Paladin des Ifs \ B: Blomme,Paul \ O: Liesenfeld,Hannelore
 
GER
Tobias Blotz
RV Neuwied e.V.
61.0057.93
16. 1048 Carello 9
G \ Holst \ Db \ 2009 \ Carentan x Chello I \ B: Pohlmann,Hans-Herbert \ O: Pohlmann,Hans-Herbert
 
GER
Herbert Ulonska
Nordd.u.Flottbeker RV
60.0069.12
17. 166 Castino 4
S \ Holst \ B \ 2006 \ Cassini II x Caretino \ B: Harring,Wilhelm \ O: Gestüt Bonhomme GmbH&Co.KG,Albrecht,Saskia
 
GER
Saskia Albrecht
RUFV Cappeln
59.0059.91
18. 839 Sarina 270
M \ Hann \ R \ 2009 \ Stakkato x Escudo I \ B: Wentorf,Gabriela \ O: Wentorf,Gabriela
 
GER
Gabriela Wentorf
RV Bad Schwartau u.U.
59.0066.18
19. 988 Conveni's Caitano
G \ OS \ B \ 2006 \ Cellestial x Diabolo x \ B: Bock,Eggert \ O: Blasek,Jörg
 
GER
Jörg Blasek
Dammer Reit-Club e.V.
57.0055.27
20. 435 Excalibur 115
G \ Hann \ Db \ 2006 \ El Bundy I x Wanderbursch II \ B: Schröder,Eckart \ O: Bindemann,Laura
 
GER
Moritz Scharffetter
RC Heidehof Oberneuland e.V.
56.0054.65
21. 1026 Zaina 6
M \ Hann \ B \ 2003 \ Zelano x Zeus \ B: Schlichte, Ulrich \ O: Schlichte, Rosemarie
 
HKG
Hang Yuk Sham
55.0052.65
22. 19 Armani 272
M \ DSP \ B \ 2007 \ Askari x Landadel \ B: ZG Feilke,Bianca u.Hans-Werner \ O: Rose,Chantal
 
GER
Chantal Rose
RSG Pritzwalk e.V.
50.0064.46
23. 251 Con Capitol 3
G \ Hann \ Schwb \ 2005 \ Contendro I x Capitol II \ B: Wenske,Klaus \ O: Kammann,Oliver
 
GER
Oliver Kammann
RV DER BERLINER UND BRANDENBURGER S
50.0073.15
24. 284 Crazy Cowboy 2
G \ Dt.Pf \ F \ 2008 \ Crazy true Colour x Gymnastic Star \ B: Bormann,Franz \ O: Beulshausen-Grewe,Silke
 
GER
Lothar Grewe
RFV Harsum u. Umg. e.V.
49.0056.42
25. 293 Cupido 68
G \ Holst \ Schi \ 2006 \ Contender x Carthago \ B: ZG Jessen,Carl-Adolf u.Manfred \ O: Paulsen,Camellia,Paulsen,Dirk
 
MAS
Camellia Paulsen
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
25.0052.06
26. 1044 Catinka B
M \ Hann \ F \ 2010 \ Chacco-Blue x Spartan \ B: Bremermann,Volker \ O: Bremermann,Volker
 
GER
Jana Kreutzmann
Bremer RC e.V.
25.0053.38
27. 24 Arya 3
M \ Holst \ B \ 2010 \ Askari x Corland (DK: Corlando) \ B: Witt Pferdezucht GbR, \ O: Rambadt-Kluwe,Sabine
 
GER
Alexandra Rambadt
RV Rehagen-Hamburg e.V.
25.0057.28
28. 846 Schenkenberg
S \ Hann \ Df \ 2011 \ Stolzenberg x Montendro I \ B: Denneboom,Alfred Eduard \ O: Gestüt Bonhomme GmbH & Co. KG,
 
GER
Saskia Albrecht
RUFV Cappeln
17.0059.67
el. 1025 Vanilla Sky 27
M \ Hann \ DB \ 2008 \ Uccello x Gardeulan I \ B: Katrin Knüppel \ O: Waldeer, Annika
 
HKG
Melinda Ma
HKG


prize money302,00 EUR
judgesKerstin Weber
Karl-Heinz Streng
Peter Schmerling