begin: 05.08.2017 16:00
competitors: 20

# starting time no horse rider
1. 16:00:00 1009 Belcanto 34
S \ Hann \ F \ 2007 \ Breitling W x Donnerhall \ B: Heinrich,Christian \ O: Ratynski,Edward
 
POL
Przemyslaw Kozanowski
2. 16:09:00 1151 Amichelli 3
G \ Hann \ B \ 2002 \ Contendro I x Espri \ B: Icken,Eibe \ O: Erlbeck,Susanne u.Dieter
 
GER
Sarah Erlbeck
RA München e.V.
3. 16:18:00 1269 Zodiak
G \ LetW \ B \ 2008 \ Zidane Velvet x Arulis \ B: \ O: Drahzin,Sergey
 
BLR
Hanna Karasiova
4. 16:27:00 1003 Vosk
S \ Hann \ B \ 2005 \ Vodoley x \ B: \ O: Merkulova,Inessa
 
RUS
Stanislav Cherednichenko
5. 16:36:00 1002 Ju Ju
G \ Hann \ B \ 2004 \ Vdumchivy x Diofan \ B: \ O: Sokolova,Valeniya
 
RUS
Larisa Bushina
6. 16:45:00 821 Rubin Action OLD
G \ Old \ Schwb \ 2003 \ Rohdiamant x Grundstein II \ B: Seifert,Harli \ O: Roth,Katharina
 
GER
Stella Charlott Roth
RSC Osnabruecker Land e.V.
7. 16:54:00 1012 Mister X 56
S \ Trak. \ B \ 2004 \ Egeus x \ B: \ O: Merkulova,Inessa
 
RUS
Inessa Merkulova
8. 17:03:00 300 Daintree 3
G \ Hann \ F \ 2002 \ De Niro x Wanderbursch II \ B: Janßen,Wilhelm \ O: Boeckmann,Joachim
 
GER
Kathleen Keller
HH-Schleppjagdverein e.V.
9. 17:12:00 1008 Diavolessa VA
M \ Hann \ SCHWB \ 2008 \ Don Frederico x Londonderry \ B: Scheele-von Alven,Josef \ O: Scheele-von Alven,Josef
 
RUS
Tatiana Kosterina
RFV Dornberg e.V.
10. 17:21:00 1018 Bertoli W
G \ Westf \ DB \ 2002 \ Breitling W x Diego xx \ B: ZG Wittig/Tiemann \ O: Saito,Kishko
 
JPN
Kuranojo Saito
ca. 10:00 minutes break
11. 17:40:00 1013 Dzeko 2
S \ Old \ DF \ 2006 \ Dimaggio x Continue \ B: Hannoever, Josef \ O: Milczarek, Katarzyna
 
POL
Katarzyna Milczarek
RFV Krackow e.V.
12. 17:49:00 1007 Roosens Westpoint
G \ KWPN \ DB \ 2003 \ Lancet x Forrest xx \ B: E.P.M. Adams \ O: J.A. Kordatzaki
 
GRE
Jiochanna-Androniki Kordatzaki
13. 17:58:00 371 Disneyworld
G \ Hann \ R \ 2003 \ De Niro x Walt Disney I \ B: Kriebel,Dr. Ulrich \ O: Peper,Svenja
 
GER
Svenja Peper
RV Harsefeld u.Umg.
14. 18:07:00 1017 Azzaro
G \ Pol. \ F \ 2005 \ Rubin x Montevideo \ B: \ O: Sabitova,Galina
 
POL
Rishat Sabitov
15. 18:16:00 1011 Flashman 4
G \ Westf \ F \ 2001 \ Florestan I x Weinberg \ B: Gripshöver,Ludger \ O: Maslova,Ekaterina
 
RUS
Ekaterina Maslova
16. 18:25:00 1001 Fine Spirit 3
M \ Hann \ B \ 2008 \ Fidertanz x De Niro \ B: Heuer,Ulrich \ O: von Ludowig,Gustav-Adolf
 
GER
Hartwig Burfeind
RV Sandbostel
17. 18:34:00 1014 Awakening
M \ KWPN \ DB \ 2005 \ Sandreo x Welt Hit II \ B: E.J.Bakhuis \ O: Miloserdova,Tatiana
 
RUS
Tatiana Miloserdova
18. 18:43:00 1005 Florentinus V
S \ Westf \ DB \ 2006 \ Florestan I x Londonderry \ B: ZG Möhle,Friedrich u.Volker \ O: Gestüt Letter Berg / Marcus Voss,
 
USA
Jennifer Hoffmann
ZRFV Coesfeld/Lette e. V.
19. 18:52:00 1019 Saladin MZ
G \ Old \ R \ 2005 \ Sandro Hit x Donenrhall \ B: Kelle,Jutta \ O: Zimmer,Mandy
 
LUX
Mandy Zimmer
Club Hippique Beaufort
20. 19:01:00 1015 D'Artagnan 198
G \ FWB \ B \ 2002 \ Angard x Dario \ B: Alavuden Ratsastuskoulu AY, \ O: Palstra Oy & Henri Ruoste,
 
POR
Pedro Luiz Pavao


prize money5.000,00 EUR
judgesE: Mariano Santos Redondo
H: Elke Ebert
C: Isobel Wessels
M: Monique Peutz-Vegter
B: Cornelia Hinsch