begin: 06.08.2017 08:00
competitors: 12

# no horse rider
1. Gruppe
1. 587 Hudson 19
G \ Hann \ R \ 2013 \ Hotline x Weltmeyer \ B: Kneese,Felix \ O: Gießelmann,Heinrich
 
GER
Jan-Dirk Gießelmann
RV Wagenfeld e. V.
2. 87 Bounty 269
G \ Hann \ B \ 2013 \ Benicio x Calypso II \ B: Brüning,Hannes \ O: Hof Brüning,
 
SWE
Jessica Lynn Andersson
ZRFV St.Hubertus Neuenkirchen e.V.
3. 665 Love Parade 16
M \ Hann \ F \ 2013 \ Londontime x Regazzoni \ B: Lage,Johannes zur \ O: Zur Lage,Johannes
 
GER
Nina zur Lage
RUFV Alfhausen
2. Gruppe
4. 709 Nymphenburgs Scofield
G \ Hann \ B \ 2013 \ Sir Donnerhall I x Rubinstein I \ B: Menck,Marion \ O: Gestüt Nymphenburg/Helmut Freih.v.F
 
GER
Lukas Fischer
RURV Rastede
5. 820 Royal Gold 5
M \ Hann \ F \ 2013 \ Royal Classic x Fürst Piccolo \ B: Schwierking,Wilhelm \ O: Schwierking,Arndt
 
GBR
Philly Roberts
RV Wagenfeld e. V.
6. 848 Schöne Scarlett
M \ Hann \ Db \ 2013 \ Scolari x Londonderry \ B: ZG Bouws,Heidi u.Wilfried \ O: Bouws,Dr. Heidi,Bouws,Wilfried
 
GER
Philipp Hess
RV Hof Bettenrode e. V.
3. Gruppe
7. 46 Barolo 64
G \ Hann \ \ 2013 \ Belissimo M x Hochadel \ B: Haack,Dr. Carsten \ O: Ahlers,Heinz
 
GER
Yvonne Reiser
RV Hoeven e.V.
8. 1058 Bottermelk Fresh
G \ Hann \ DF \ 2013 \ Benicio x Londonderry \ B: Fun-Dressage GbR, \ O: Berendsen,Irmgard
 
GER
Nikolaus Kühn
PSV Heidelberg-Ladenburg e.V.
9. 471 Ferrero 42
G \ Hann \ Df \ 2013 \ Fürst Romancier x Rubinstein I \ B: Thelker,Harald \ O: Thelker,Harald
 
GER
Sandra Kötter
RUFG Falkenberg e.V.
4. Gruppe
10. 500 Flore M
M \ Hann \ F \ 2013 \ Foundation x Weltmeyer \ B: Michaelis,Klaus \ O: Agricola International Las Quemadas
 
GER
Betina Nunnenkamp
RFV Ströhen e.V.
11. 928 Thomson Duiselina
M \ Hann \ Df \ 2013 \ Duisenberg x Lauries Crusador xx \ B: Rusch,Friedrich Wilhelm \ O: Thomson Horses GbR,
 
SWE
Jessica Lynn Andersson
ZRFV St.Hubertus Neuenkirchen e.V.
12. 503 Florenz 75
G \ Hann \ Db \ 2013 \ Foundation x St. Moritz \ B: Dustmann,Gerhard \ O: ZG Ohlemeyer-Vondran GbR,
 
GER
Charlott-Maria Schürmann
RV Gehrde e.V.


prize money350,00 EUR
judgesAnna Holten-Jungheit
Jürgen Uthoff
Hartmut Wilking