begin 06.08.2017 09:00

# no horse rider score
1. 154 Cascadello-Boy RM
S \ Rhld \ B \ 2013 \ Cascadello I x Balou du Rouet \ B: Ruyter,Josef \ O: Syndicaat Rhein-Maas E.E.S.V.,
 
GER
Inga Schuurman
RFV von Driesen Asperden-Kessel
350,00 EUR 8.50
2. 967 Viscerado
S \ Hann \ Df \ 2013 \ Viscount x Raphael \ B: Hacke,Heinrich \ O: Niedersächsisches Landgestüt Celle,
 
GER
Christopher Dittmann
Pferde-Sport-Gem. Nienhagen e.V.
280,00 EUR 8.40
3. 968 Viscina K
M \ Hann \ B \ 2013 \ Viscount x Contendro I \ B: Köpp,Manfred \ O: Köpp,Manfred
 
GER
Hilke Wohlgemuth
RG Bremke e. v.
230,00 EUR 8.30
4. 722 Perigerio
S \ Hann \ B \ 2013 \ Perigueux x Iberio \ B: Naber,Alois \ O: Niedersächsisches Landgestüt Celle,
 
GER
Christopher Dittmann
Pferde-Sport-Gem. Nienhagen e.V.
180,00 EUR 7.90
5. 971 Vivien D
M \ Hann \ B \ 2013 \ Van Helsing x Colander \ B: Ausbildungsstall Duchac, \ O: Duchac,Patricia u.Roman
 
CZE
Roman Duchac
Reiter- u. Tennisverein Adelebsen e
150,00 EUR 7.80
6. 907 Steenken
S \ Hann \ R \ 2013 \ Stakkato x Grannus \ B: Ovelhey,Wilhelm \ O: Moormann,Rolf
 
GER
Kai Thomann
RUFG Falkenberg e.V.
110,00 EUR 7.70
6. 236 Clinta B
M \ Hann \ Schwb \ 2013 \ Clinton I x Chacco-Blue \ B: ZG Beck,Susanne u.Jürgen \ O: ZG Beck,Susanne u.Jürgen
 
GER
Marcell Müller
RFV Harsum u. Umg. e.V.
110,00 EUR 7.70
8. 1230 Drover
S \ Hann \ F \ 2013 \ Drosselklang II x Cassini II \ B: Staj Mustang \ O: Staj Mustang
 
CZE
Marek Klus
90,00 EUR 7.50
total = 1.500,00 EUR
not placed
9. 658 Lord Angeles
G \ Hann \ Hlb \ 2013 \ Los Angeles x Abke \ B: Johann u.Johannes Krull Gbr, \ O: Blaylock-Watson,Patricia
 
GER
Oliver Ross
RV Aller-Weser
7.10
9. 900 Stakkato-Boy RM
S \ Hann \ Db \ 2013 \ Stakkato x Lord Pezi \ B: Raupach,Dr. Karl \ O: Syndicaat Rhein-Maas E.E.S.V.,
 
GER
Otmar Eckermann
RV Kranenburg u.Umg.
7.10
11. 868 Silverado J
G \ Hann \ B \ 2013 \ Stolzenberg x Grand Cru \ B: Jagels,Hans-Peter \ O: Ebeling,Christopher
 
GER
Jana Schwarting
RV Der Montagsclub
7.00
12. 964 Viktoria WS
M \ Hann \ R \ 2013 \ Viscount x Argentan I \ B: Sauerland,Willi \ O: Grotheer,Carola
 
GER
Ann-Carolin Grotheer
RV Worpswede u.U.
6.20
13. 80 Bonbon 14
M \ Hann \ B \ 2013 \ Balou du Rouet x Cassini II \ B: Wegener,Torben \ O: Wegener,Werner,Müller,Marcell
 
GER
Marcell Müller
RFV Harsum u. Umg. e.V.
6.00
14. 177 Cellini Classico
G \ Hann \ B \ 2013 \ Cadanos x Landor S \ B: Heilshorn,Günther \ O: Buschhorn,Pascal,Grube,Friedrich
 
GER
Pascal Buschhorn
RV Leichttrab Geestenseth u.U. e.V.
0.00
14. 920 Swedish Dynamite
G \ Hann \ B \ 2013 \ Sampres x Quality \ B: Pfeil,Christian \ O: Lackas,Felicitas
 
GER
Jana Schwarting
RV Der Montagsclub
0.00
ret. 426 Embassy PJ
S \ Hann \ F \ 2013 \ Escudo I x Silvio I \ B: Pferdezucht Dr.Jacobs GbR, \ O: Frankel,Anne
 
CZE
Roman Duchac
Reiter- u. Tennisverein Adelebsen e


prize money1.500,00 EUR
judgesJoachim Geilfus
Kerstin Weber
Karl-Heinz Streng
Peter Schmerling (Kommentar)