begin 06.08.2017 12:30

# no horse rider scorejump-off
penalties

time
1. 847 Schiller 9
S \ Hann \ Db \ 2011 \ Spartacus x Cranach \ B: Amend,Frank Christian \ O: H u.M Forkert GbR,
 
GER
Sophie Hinners
RV Sittensen u.U.
1.000,00 EUR 8.500.0041.82
2. 1219 Cristella S
M \ Rhld \ B \ 2011 \ Cristallo II x Coronados-Boy \ B: ZG Schraets, \ O: Möltgen,Maja
 
GER
Markus Renzel
RFV Alt Marl e.V.
800,00 EUR 9.000.0042.33
3. 1214 Stina 67
M \ Hann \ B \ 2011 \ Stolzenberg x Cassus \ B: ZG Rowold,Dr. Christoph u.Christoph \ O: Gerlemann,Anna
 
GER
Oliver Cordes
RUFV Lastrup e.V.
650,00 EUR 8.700.0045.31
4. 560 Graffiti 81
G \ Hann \ Df \ 2011 \ Gavi x Lordanos \ B: Wieker,Gerd \ O: Wieker,Gerd
 
SWE
Janna Sunnanväder
Sportförderung Löwen Classics e. V.
500,00 EUR 8.800.0047.12
5. 732 Pippa Blue
M \ Hann \ Schwb \ 2011 \ Plot Blue x Satisfaction I \ B: Buhl,Jens \ O: Buhl,Jens
 
GER
Karl jun. Brocks
RV Waltrop e.V.
400,00 EUR 8.504.0039.55
6. 255 Conchetta S
M \ Hann \ B \ 2011 \ Carrico x Contender \ B: Reiter- und Zuchthof Scholz, \ O: Gestüt Sprehe GmbH,
 
GER
Frederick Troschke
Reit- u. Fahrv. Hagen St. Martinus
300,00 EUR 8.404.0043.79
7. 765 Querido 58
S \ Hann \ B \ 2011 \ Quaid I x Graf Sponeck \ B: Dittmer,Jürgen \ O: Abel,Hans-Jürgen
 
GER
Nico Tomfohrde
RFV Börde Lamstedt
175,00 EUR 8.304.0044.96
8. 1244 Vario 7
G \ Hann \ DF \ 2011 \ Valentino x Ucello \ B: Backhaus \ O: Sportpferde Herbert
 
GER
Richard Vogel
ZRFV Riesenbeck e.V.
175,00 EUR 8.208.0042.93
total = 4.000,00 EUR
not placed
9. 910 Steuberhof's Golde Snow
M \ Hann \ F \ 2011 \ Graf Top x Embassy I \ B: Steuber,Ute \ O: Ute u.Herbert Steuber GbR,
 
GER
Geraldine Lüthje
RV Rehagen-Hamburg e.V.
8.00  
9. 431 Ernie 77
G \ Hann \ Df \ 2011 \ Edward x Wolkenstein II \ B: Klemm,Martin \ O: Hinkelbein,Andreas
 
GER
Dennis Schlüsselburg
RFV Steller See e. V.
8.00  
11. 1229 Quincy
S \ Hann \ B \ 2011 \ Quaid x Raphael \ B: ZG Zwingmann & Richwien GbR \ O: Staj Mustang
 
CZE
Marek Klus
7.80  
11. 779 Quintessa 35
M \ Hann \ B \ 2011 \ Quaid I x Calypso II \ B: Vauth,Thomas \ O: Vauth,Thomas
 
GER
Anne Ziemer
Reit,- Zucht- u. Fahrv. Stadthagen
7.80  
13. 954 Van Moor
G \ Hann \ R \ 2011 \ Van Helsing x Singular Joter I \ B: Below,Klaus \ O: Fricke,Hans-Peter
 
GER
Josch Löhden
RV Zeven
7.70  
14. 773 Quincy 194
S \ Hann \ B \ 2011 \ Quaid I x As di Villagana \ B: ZG Wulf,Andrea u.Norbert \ O: H.-J.Wiebusch Sportpferde GmbH &Co.
 
GER
Julian Goldmeier
RFSP Sieversen u.U. 1962 e.V.
7.30  
15. 749 Qualito 3
S \ Hann \ B \ 2011 \ Quaid I x Salito \ B: Habermann,Helmut \ O: Niedersächsisches Landgestüt Celle,
 
GER
Heiko Tietze
RFV Vogtei-Ruthe
6.90  
16. 238 Cloonberg
G \ Hann \ Db \ 2011 \ Cloney x Stolzenberg \ B: Kaiser-Knoop,Kathrin \ O: Dittmer,Manuela
 
GER
Anja-Sabrina Heinsohn
RV Zeven
6.60  
17. 338 Deichhof's Grammy
M \ Hann \ F \ 2011 \ Graf Top x Contender \ B: ZG Vick,Christiane u.Herbert \ O: ZG Vick,Christiane u.Herbert
 
GER
Sarah Vick
PSG Deichhof Tespe e.V.
6.00  
17. 120 Can-Tucky
G \ Hann \ B \ 2011 \ Canstakko x Libero \ B: Herbert,Martina \ O: Sportpferde Herbert,
 
GER
Bernd Herbert
RFV Viernheim
6.00  
19. 590 Hylanderhof's Bahrain
G \ Hann \ B \ 2011 \ Balou du Rouet x Achill-Libero H \ B: Dierking,Sina \ O: Dierking,Sina
 
GER
Sina Dierking
TG Poggenhagen
5.50  
ret. 844 Scato 2
G \ Hann \ F \ 2011 \ Stakkato x Argentinus \ B: ZG Ruff,Martina u.Bernd \ O: Duchac,Patricia
 
GER
Patricia Duchac
RV Lippoldshausen e. V.


prize money4.000,00 EUR
judgesJoachim Geilfus
Kerstin Weber
Karl-Heinz Streng
Peter Schmerling (Kommentar)