begin: 03.08.2017 12:30
competitors: 22

# starting time no horse rider
1. 12:30:00 571 H.W.'s Romina
M \ Hann \ F \ 2002 \ Relevant x Walt Disney I \ B: Weber,Hannelore \ O: Skrotzki,Anke
 
GER
Julia Bolte
RFS Okeler Land e.V.
2. 12:37:00 582 Hispaniola 4
M \ Hann \ Db \ 2008 \ Herzensdieb x White Star \ B: Düker,Uwe \ O: Düker,Verena
 
GER
Uwe Düker
RFV Hille e.V.
3. 12:44:00 588 Hugo H
G \ Hann \ Db \ 2004 \ Hohenstein x Bolero \ B: Hansemann,Reinhard \ O: Hansemann,Reinhard
 
GER
Ina Thalmann
RV Heiligenfelde u.U. e.V.
4. 12:51:00 628 Lauderdale 2
S \ Rhld \ R \ 2005 \ Lord Loxley I x Diamantino \ B: Zuchtstätte Klink, \ O: Lohmann,Katrin,Lohmann,Marion
 
GER
Katrin Lohmann
RV Sottrum u. Umg.
5. 12:58:00 636 Lepido 2
G \ Hann \ F \ 2009 \ Londontime x Weltmeyer \ B: Fischer,Dr. Bärbel \ O: Fischer,Dr. Bärbel
 
GER
Jörn Kubelke
RV Aller-Weser
6. 13:05:00 667 Lower Saxony 3
G \ Hann \ B \ 2009 \ Londontime x Ravallo \ B: Hüner,Ilsegret \ O: Frey,Patrycja Maria
 
POL
Patrycja Maria Frey
RV Sachsenreiter Gr. Eilstorf
7. 13:12:00 761 Queensland 20
G \ Old \ Db \ 2009 \ Quaterback x Davignon II \ B: Hanken,Tamme \ O: Colwill,Vicki
 
CAN
Leonie Bramall
RFV Isernhagen
8. 13:19:00 834 Sandrino 26
G \ Hann \ B \ 2007 \ Sandro Hit x Pik Bube I \ B: Richter,Dietmar \ O: Miesner,Andrea
 
GER
Andrea Miesner
RFRV Scheeßel
9. 13:26:00 837 Santa Cruz 41
G \ Hann \ Schwb \ 2007 \ San Remo x Lauries Crusador xx \ B: Stelling,Helmut \ O: Butt,Kim-Charlien,Butt,Ralf
 
GER
Kim-Charlien Butt
Kehdinger Reitclub e.V.
10. 13:33:00 863 Sherlock Holmes A
S \ Hann \ Db \ 2009 \ Sarkozy x Rubinstein I \ B: Ahrenshop,Heiner \ O: Rietbrock,Anja
 
GER
Anja Rietbrock
RV Sottrum u. Umg.
11. 13:40:00 925 Sweet Revenge
M \ Hann \ R \ 2006 \ Sir Savoy x Wonderful \ B: Blanken,Stefan \ O: Blanken,Stefan
 
GER
Stefan Blanken
RV Tarmstedt
ca. 13:00 minutes break
12. 14:00:00 975 Waldzauber 11
S \ Hann \ B \ 2005 \ Waikiki I x Eiger I \ B: Oppermann,Rolf-Jürgen \ O: Oppermann,Rolf-Jürgen
 
GER
Larissa Deecke
RFV Beedenbostel u.U.
13. 14:07:00 138 Carino amico
G \ Hann \ B \ 2001 \ Colway Bold xx x Chasseur I \ B: Babbe,Michael \ O: Müller,Silke
 
GER
Silke Müller
RFV Diek-Bassum e. V.
14. 14:14:00 173 Cayuno
G \ Meckl. \ Db \ 2010 \ Casino Royale x Matador xx \ B: Rijkens,Tjeert \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
GER
Nadja White
RC Bremen-Hanse e.V.
15. 14:21:00 335 Decanto
G \ Hann \ Schwb \ 2002 \ De Niro x Rohdiamant \ B: Heidmeyer,Helmut G. \ O: Reinauer,Jessica
 
GER
Jessica Reinauer
RV Graf von Schmettow
16. 14:28:00 398 Dondolo 153
S \ Hann \ Db \ 2004 \ Don Frederico x Aarking xx \ B: Stumpe,Günter \ O: Stumpe,Günter
 
GER
Viola Hinsch
RV Bispingen e.V.
17. 14:35:00 410 Dr. Best 2
G \ DSP \ B \ 2010 \ Dr.Jackson D x Roy Black \ B: ZG Reden,von Lutz u. Erna \ O: ZG Reden,von Lutz u. Erna
 
GER
Nicole Kirschnick
RFV Allertal
18. 14:42:00 461 Feivel's World
G \ Westf \ B \ 2007 \ Filmstar x De Niro \ B: Knapmöller,Herbert \ O: Brüning,Carol,Brüning,Kim
 
GER
Kim Brüning
Reit-und Fahrclub Niedervieland e.V
19. 14:49:00 476 Fifi La Fay
M \ Old \ B \ 2006 \ Farewell III x Carprilli \ B: Drees,Karl-Heinz \ O: Siemers-Turla,Susanne,Turla,Jörg
 
GER
Jörg Turla
Bremer RC e.V.
20. 14:56:00 396 Donauprinzessin 6
M \ DSP \ B \ 2003 \ Donnersmarck x Quando-Quando \ B: Nahrstedt,Fritz \ O: Kastening-Richter,Erja
 
GER
Erja Kastening-Richter
Hanseatischer Reitclub e.V.
21. 15:03:00 555 Giselle 87
M \ Hann \ F \ 2005 \ Grand Galopin x Feldherr \ B: Finken,Barbara \ O: Thomasmeyer,Katrin,Thomasmeyer,Sören
 
GER
Katrin Thomasmeyer
RUFV Melle-Gesmold e.V.
22. 15:10:00 557 Good-Morning M
G \ Rhld \ F \ 2002 \ Goethe x Newcastle \ B: Markett,Heiner \ O: Kienbaum,Florine
 
GER
Florine Kienbaum
LZuRV Bergische Höhen


prize money750,00 EUR
judgesH: Anna Holten-Jungheit
C: Cornelia Hinsch
M: Bärbel Geppert