# |
no |
horse |
|
rider |
|
penalties | time |
1. |
350 |
Quin-Ba-Lou M \ Hann \ B \ 2011 \ Quintender x Balou du Rouet \ B: Rumpke,Karl \ O: Hermann,Benjamin |
GER |
Jörg Oppermann RFV Elz e.V. |
375,00 EUR |
0.00
| 59.67
|
2. |
203 |
Dante RZ G \ Bay \ Db \ 2011 \ Diarado x Alvarez \ B: ZG Zoller,Tatjana u.Ralf \ O: Kalach,Yamen |
SYR |
Mohamad Mogheeth Al Shehab SYR |
300,00 EUR |
0.00
| 59.72
|
3. |
373 |
Soleil 48 M \ Württ \ B \ 2009 \ Stakkato's Highlight x Chambertin \ B: Seemann,Wolfgang \ O: Seemann,Sandra |
GER |
Tobias Schwarz RFSV Kenzingen |
225,00 EUR |
0.00
| 60.28
|
4. |
474 |
Caipirinhia Dejeanbel M \ OS \ Bay \ 2010 \ CHACCO BLUE x BALOU DU ROUET \ B: M. GESTUET LEWITZ 99 (FRA) \ O: Mme Suzanne SCHLAPFER GOLL |
FRA |
Paul Delforge FRA |
150,00 EUR |
0.00
| 61.15
|
5. |
276 |
La Belle - J M \ Holst \ B \ 2005 \ Limbus x Cantus \ B: Jäger,Michael \ O: Jäger,Michael,Schwarz,Thomas |
GER |
Tobias Schwarz RFSV Kenzingen |
105,00 EUR |
0.00 | 61.34 |
6. |
32 |
Balugata G \ Old \ B \ 2008 \ Balou du Rouet x Grannus \ B: Möller,Jürgen \ O: Steffen Hauter Sporthorses, |
GER |
Steffen Hauter RV Großsteinhauserhof e.V. |
82,50 EUR |
0.00
| 61.76
|
7. |
428 |
Chepetta 3 M \ Grpf.o.R \ B \ 2009 \ x \ B: \ O: Sprehe,Josef-Jonas |
GER |
Jörne Sprehe RC Herzogenaurach e.V. |
60,00 EUR |
0.00
| 61.85
|
8. |
406 |
Argentina 243 M \ Westf \ B \ 2009 \ Contendro I x Quattro B \ B: ZG Schulte, Heinz u.Elisabeth, \ O: MK Sportpferde/Max Kühner, |
GER |
Helmut Schönstetter Pffrd. Englhör e.V. |
45,00 EUR |
0.00
| 63.03
|
9. |
407 |
All Star 9 G \ Bay \ B \ 2010 \ Acantus x Casander \ B: Lindner,Robert \ O: Kühner,Max,Lindner,Robert |
GER |
Helmut Schönstetter Pffrd. Englhör e.V. |
45,00 EUR |
0.00 | 64.60 |
10. |
4 |
Albführen's Coala Queen M \ Württ \ RSchi \ 2009 \ Caladetto x Quattro B \ B: Hofgut Albführen GmbH, \ O: Hofgut Albführen GmbH, |
GER |
Marian Müller RC Hofgut Albführen |
37,50 EUR |
0.00
| 64.76
|
11. |
509 |
Enjoy M \ KWPN \ Bay \ 2009 \ CHELLO III VDL x PERION \ B: \ O: Vera BUSHEVA |
BUL |
Rossen Raytchev BUL |
37,50 EUR |
0.00
| 65.04
|
12. |
112 |
Chacco MH G \ Old \ B \ 2010 \ Chaccomo x Ehrentusch \ B: Hemmen,Maria \ O: MSH Sportpferde/Herhalt, |
GER |
Michael Herhalt RZ Frese Immenhöfe e.V. |
37,50 EUR |
0.00
| 65.25
|
13. |
418 |
Charlton 9 G \ Württ \ B \ 2005 \ Calvero x Lomitas xx \ B: Schelkle,Daniela \ O: Sieger,Sven |
GER |
Sven Sieger RFV Zollenreute e.V. |
10,00 EUR |
0.00
| 65.48
|
14. |
357 |
Roma AA 148 M \ A.A. \ F \ 2005 \ Oberon Du Moulin x Papillon Rouge \ B: \ O: Mader,Bernd |
GER |
Hendrik Mader RFV Trochtelfingen |
10,00 EUR |
0.00
| 65.89
|
15. |
352 |
Quineiro S \ Holst \ Db \ 2010 \ Quintero x Parco xx \ B: Eggers,Ernst \ O: Schuster,Rainer |
GER |
Daniel Böttcher RSC Gestüt Birkenhof-Harham e.V. |
10,00 EUR |
0.00
| 66.31
|
16. |
404 |
Hawaii Beach G \ ISH \ F \ 2009 \ Beach Ball x HHS BR Charlton \ B: O'Reilly,Brain \ O: Maier,Ingrid |
GER |
Lisa-Maria Maier PSG Schweizer Hof e.V. |
10,00 EUR |
0.00
| 66.39
|
17. |
163 |
Colour Line 2 G \ Holst \ B \ 2006 \ Cefalo x Cassini I \ B: Gut Vorder Bollhagen/Ech GmbH &Co.K \ O: Eichler,Michael,Eichler,Günter |
GER |
Michael Eichler RA München e.V. |
10,00 EUR |
0.00
| 70.54
|
18. |
549 |
Wildcard 7 M \ KWPN \ BAY \ 2008 \ Warrant x Zuidhorn \ B: A. Wilkens \ O: Gass, Dr. Roland |
SUI |
Stéphanie Gass SUI |
10,00 EUR |
0.00
| 71.31
|
19. |
69 |
Cardea 2 M \ Holst \ B \ 2007 \ Caretino x Capitol I \ B: Witt Pferdezucht GbR, \ O: J. u.R. Schill Gbr, |
GER |
Alexander Schill RV Ichenheim |
10,00 EUR |
0.00
| 72.26
|
20. |
348 |
Quidina M \ OS \ Schi \ 2009 \ Quite Capitol x Waitaki \ B: Sager,Susanne \ O: MP Sporthorses GmbH & Evelyn Bettin |
GER |
Patrick Sandner Reiterfreunde Gut Mankartzhof e.V. |
10,00 EUR |
0.00
| 73.10
|
|
total = 1.580,00 EUR |
not placed |
21. |
347 |
Quidams Star Melloni S \ Holst \ B \ 2010 \ Quidam de Revel x Chello I \ B: Fischer,Josef \ O: Berger Sportpferde GmbH, |
GER |
Sabrina Berger RSG Amberg-Köfering e.V. |
|
0.00 | 73.54 |
22. |
471 |
Benedetto G \ RHEIN \ Bay \ 2007 \ BALOU DU ROUET x RUBINSTAR \ B: Susanne Lehne \ O: Elin Muntzing |
SWE |
Erica Swartz SWE |
|
0.00 | 74.87 |
23. |
337 |
Prinz 1293 G \ Hann \ Df \ 2008 \ Perigueux x Escudo I \ B: Ebeling,Volker \ O: Witzemann,Alfred |
GER |
Andy Witzemann PS-Team Winterlingen e.V |
|
0.00 | 77.12 |
24. |
476 |
Call Me Carly G \ HOLST \ Grey \ 2010 \ CLARIMO x CARDINO \ B: Hansen Uwe \ O: Grob Albert & Grob Ingrid |
SUI |
Dominik Fuhrer SUI |
|
0.00 | 77.17 |
25. |
448 |
Cachacco Blue S \ Württ \ Schi \ 2005 \ Chacco-Blue x Cento \ B: Dickenherr,Myriam \ O: Dickenherr,Myriam |
GER |
Hans-Dieter Dreher RV Dreiländereck |
|
0.00 | 77.69 |
26. |
450 |
Arko Junior P.M.S. S \ Old \ B \ 2010 \ Arko x Harras \ B: Schütt,Peter M. \ O: Schütt,Peter M. |
GER |
Hans-Dieter Dreher RV Dreiländereck |
|
1.00 | 78.80 |
27. |
113 |
Chacco's Gladdys M \ Westf \ B \ 2010 \ Chacco-Blue x Caitano \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Fritzsching,Ursula |
GER |
Niklas Krieg RFV Donaueschingen |
|
1.00 | 79.12 |
28. |
150 |
Clueso 10 S \ Hann \ B \ 2009 \ Canstakko x El Bundy I \ B: Blanken,Ute \ O: Deuerer,Hans-Jürgen |
GER |
Tina Deuerer RV Eppelheim |
|
1.00 | 79.21 |
29. |
313 |
Monodie H M \ OS \ Schi \ 2006 \ Carthago x Zeus (Nurzeus) \ B: Hügenell,Gerhard \ O: Gugler Sport Horses GmbH & Co.KG, |
GER |
Elisabeth Meyer RA SV Leingarten e.V. |
|
1.00 | 81.35 |
30. |
110 |
Cento du Rouet G \ OS \ Df \ 2007 \ Chintan x Balou du Rouet \ B: Riehm,Bernd \ O: Beck Sporthorses GmbH,Gugler Sport Horses GmbH & Co.KG, |
GER |
Timo Beck Pforzheimer Reiterverein e.V. |
|
2.00 | 83.06 |
31. |
222 |
Edgar 51 G \ KWPN \ Db \ 2009 \ Warrant x Furioso (Purioso) \ B: Kraan Muskens,T.. \ O: Puschak,Wolfgang |
GER |
Wolfgang Puschak RV Augsburg-West |
|
2.00 | 83.65 |
32. |
168 |
Con Caya M \ Bay \ B \ 2010 \ Con Chello x Chambertin \ B: Weishaupt,Josef \ O: Weishaupt,Josef |
GER |
Maximilian Weishaupt RFV Jettingen e.V. |
|
2.00 | 84.50 |
33. |
553 |
Valentino 311 G \ Württ \ F \ 2006 \ Vivaldi van de Kampel x Zeus (Nurzeus) \ B: Jehle,Paul \ O: Heine,Uwe |
GER |
Maximilian Schmid RV Königsbrunn Fohlenhof e.V. |
|
2.00 | 85.13 |
34. |
169 |
Con Dition G \ Bay \ B \ 2010 \ Con Chello x Sable Rose (Calvados) \ B: Weishaupt,Josef \ O: Weishaupt,Josef,Weishaupt,Philipp |
GER |
Maximilian Weishaupt RFV Jettingen e.V. |
|
2.00 | 85.27 |
35. |
490 |
Cesserias Crack G \ HOLST \ Bay \ 2009 \ CLARIMO x COR DE LA BRYERE \ B: LUETKEMEIER FRIEDRICH, PADERBORN (G \ O: Deuerer, Hans-Jürgen |
SUI |
Adrian Schmid SUI |
|
3.00 | 86.11 |
36. |
380 |
Sunny 1038 M \ Westf \ B \ 2008 \ Sir Shutterfly x Cheenook \ B: Oskamp,Christian \ O: BJB Horses, |
GER |
Florian Dolinschek RSV Winterlingen |
|
3.00 | 87.39 |
37. |
420 |
Domburg van de Rechri G \ BWP \ B \ 2003 \ Heartbreaker x Clinton \ B: de Bock,Remi \ O: Widmann,Simon |
GER |
Simon Widmann RFV Markt Schwaben e.V. |
|
3.00 | 89.86 |
38. |
171 |
Constantin K G \ OS \ B \ 2009 \ Cody I x Calando I \ B: Kurz,Johann \ O: Johann u.Christopher Kurz GbR, |
GER |
Christopher Kurz RFV Sinsheim e.V. |
|
4.00 | 64.81 |
39. |
487 |
Cardole G \ BRAND \ Bay \ 2008 \ CESARO x CZANDOR \ B: Jürgen Neumann \ O: Gloria ESCHENBACH |
NED |
Ruben Romp NED |
|
4.00 | 66.86 |
40. |
542 |
Un Soir De Sion G \ SF \ Chest \ 2008 \ CALVARO x LEPRINCE DE THURIN \ B: M. BERTRAND BERNE, SAXON SION (FRA) \ O: SARL ECURIE LAURENT LUTZ |
FRA |
Nathalie Mack FRA |
|
4.00 | 67.40 |
41. |
464 |
Akatie M \ HOLST \ Bay \ 2008 \ CARRICO x LE GRAND II \ B: ANTHES ERWIN, KASSEBURG (GER) \ O: Wießmer, Meike |
SUI |
Rebecca Hotz SUI |
|
4.00 | 68.72 |
42. |
477 |
Call Me Marilyn M \ WESTF \ Bay \ 2009 \ CALL ME NUMBER ONE x LORD PEZI \ B: Karl Vosshage \ O: Grob Albert & Grob Ingrid |
SUI |
Dominik Fuhrer SUI |
|
4.00 | 68.76 |
43. |
97 |
Castell 16 G \ Hann \ Schi \ 2010 \ Cristallo x Chairman \ B: Gutberlet,Peter \ O: BJB Horses, |
GER |
Florian Dolinschek RSV Winterlingen |
|
4.00 | 70.19 |
44. |
508 |
Dundalk G \ ISH \ Bay \ 2005 \ ARD VDL DOUGLAS x HORACE \ B: Aiden Lambe \ O: Eschenbach Gloria |
NED |
Ruben Romp NED |
|
4.00 | 70.51 |
45. |
485 |
Cara Cuma M \ HOLST \ Bay \ 2007 \ CRISTO x CARDINO \ B: HANSEN UWE, HORSTEDT (GER) \ O: Koella Heinz Eveline |
SUI |
Mathias Schibli SUI |
|
4.00 | 71.25 |
46. |
473 |
Cadeau De Coeur M \ DSP \ Bay \ 2009 \ COLORIT x CALYPSO I \ B: Natalie Betz \ O: Betz Natalie |
BEL |
Raphael Masson BEL |
|
4.00 | 71.87 |
47. |
94 |
Cassio 33 G \ Holst \ Schi \ 2008 \ Cassini II x Lancer II \ B: Streu,Kathleen \ O: Müller,Karl,Müller,Margareta |
GER |
Timo Beck Pforzheimer Reiterverein e.V. |
|
4.00 | 72.30 |
48. |
66 |
Cantuccino 2 G \ Holst \ F \ 2006 \ Clearway x Lancer II \ B: Bartholomaeus,Alf \ O: Müller,Helena |
GER |
Helena Müller RFV Zeiskam e.V. |
|
4.00 | 72.58 |
49. |
493 |
Chetaro R G \ HOLST \ Other \ 2009 \ CHEPETTO x CONTENDER \ B: Klaus Rodde \ O: Aaroe, Henrik |
BEL |
Jérome Hennau BEL |
|
4.00 | 73.44 |
50. |
403 |
Coromena M \ CPD \ Schi \ 2007 \ Coronado x Diskant \ B: \ O: Lienhop,Matthias |
GER |
Matthias Lienhop RZ Frese Immenhöfe e.V. |
|
4.00 | 75.08 |
51. |
541 |
U Mijnheer G \ KWPN \ Chest \ 2001 \ TRIOMPHE DE MUZE x BUSTRON \ B: G. MARIS, BERG EN DAL (NED) \ O: Reich Alessandra Francesca |
AUT |
Alessandra Reich AUT |
|
4.00 | 76.72 |
52. |
495 |
Cinderella M \ KWPN \ Bay \ 2007 \ COLMAN x EMILION \ B: D. NOORDHUIS, Wijster (NED) \ O: Zoller Polet |
SUI |
Pauline Zoller SUI |
|
4.00 | 76.94 |
53. |
421 |
Dobolensky S \ KWPN \ Schi \ 2008 \ Clinton x Heartbreaker \ B: Gelink,Th.H. \ O: Widmann,Simon |
GER |
Simon Widmann RFV Markt Schwaben e.V. |
|
4.00 | 92.90 |
54. |
556 |
Amore 4 G \ Hann \ F \ 2005 \ Quidams Rubin x Acord II \ B: Wehrs, Gerhard \ O: Zündel, Kurt |
AUT |
Monika Niederländer AUT |
|
5.00 | 78.26 |
55. |
555 |
Cincinnati Gun G \ Hess \ SCHI \ 2008 \ Colman x Silvio I \ B: Saile,Hans-Peter \ O: Schäfer ,Armin |
GER |
Armin Jun. Schäfer RV Mannheim |
|
5.00 | 81.79 |
56. |
522 |
Jovita M \ BWP \ Bay \ 2009 \ CARABAS V/D WATERINGHOEVE x JOKINAL DE BORNIVAL \ B: MARLEEN MOLS \ O: Erica Swartz |
SWE |
Erica Swartz SWE |
|
5.00 | 94.19 |
57. |
108 |
Celtic Jewel G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Contact Me x Linaro \ B: Stargardt,Ulrich \ O: Grotthaus,Lisa-Isabel |
GER |
Daniel Güss RV Hüttental e.V |
|
5.00 | 95.08 |
58. |
197 |
Cruising 11 G \ Holst \ Schi \ 2009 \ Crawford x Calato \ B: Kardel,Ingo \ O: Stein,Jürgen |
GER |
Alexander Schill RV Ichenheim |
|
6.00 | 83.05 |
59. |
456 |
OBC Come on Bär G \ OS \ Schi \ 2009 \ Cornet's Stern x L'Arc de Triomphe \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Sander,Martina |
GER |
Armin Engelhardt RSG Riedwiese Fischbach |
|
6.00 | 83.35 |
60. |
422 |
Luna 1509 M \ Dt.Pf \ B \ 2006 \ L'Avian x Leader M \ B: König,Leo \ O: Sprehe,Jörne |
GER |
Jörne Sprehe RC Herzogenaurach e.V. |
|
6.00 | 84.51 |
61. |
513 |
Fly High G \ KWPN \ Bay \ 2010 \ LEXICON x EMILION \ B: S. WOLTERS, FEERWERD (NED) / J.E. W \ O: Daniel ETTER |
SUI |
Daniel Etter SUI |
|
7.00 | 87.79 |
62. |
524 |
Kimmel Scf S \ BWP \ Bay \ 2010 \ AMARETTO D&aposARCO x LESTER \ B: SPY COAST FARM \ O: LAURA HITE |
USA |
Joie Gatlin USA |
|
8.00 | 60.60 |
63. |
558 |
Fell Capone G \ KWPN \ SCHI \ 2010 \ Levantos x Lux \ B: \ O: Litterscheidt,Ursula |
GER |
Marco Litterscheidt RC Kalenborner Höhe e.V. |
|
8.00 | 66.18 |
64. |
484 |
Caprice M \ HOLST \ Bay \ 2010 \ CASSINI II x \ B: Pries Karl-Heinrich \ O: Rebecca HOTZ |
SUI |
Rebecca Hotz SUI |
|
8.00 | 70.90 |
65. |
238 |
FBW Casaraki G \ Württ \ B \ 2010 \ Ciacomo x Cento \ B: Rupp,Diana \ O: Streicher,Harald |
GER |
Elisabeth Meyer RA SV Leingarten e.V. |
|
8.00 | 70.94 |
66. |
525 |
Kronprinz Vom Schloesslihof G \ CH \ Bay \ 2007 \ KARONDO V. SCHLÖSSLIHOF KB x CALANDO II \ B: Werner Rütimann \ O: Johann NIEDERLÄNDER, Monika NIEDERL |
AUT |
Monika Niederländer AUT |
|
8.00 | 73.55 |
67. |
551 |
Quintaro 9 G \ Hann \ B \ 2010 \ Quintender x Contendro \ B: Janssen, Gunda \ O: Böth, Heinrich |
GER |
Tim Hoster RFV Pfullendorf |
|
8.00 | 73.76 |
68. |
537 |
Solos Consept G \ HOLST \ Bay \ 2004 \ CON CAPITAL x COROFINO \ B: \ O: LAURA HITE |
USA |
Laura Hite USA |
|
8.00 | 74.21 |
69. |
71 |
Carigno S \ Holst \ B \ 2009 \ Casall x Coronado \ B: Feldhaus,Henrike \ O: Krieg,Andreas |
GER |
Sascha Braun RC Achern |
|
8.00 | 74.57 |
70. |
57 |
Camillo 211 G \ DSP \ B \ 2010 \ Criffindor x Lars \ B: Albrecht,Frank \ O: Stall Ride, |
SYR |
Mohamad Mogheeth Alshehab RFV Herrenberg |
|
8.00 | 76.05 |
71. |
465 |
Al Bahie G \ SF \ BAY \ 2010 \ Kalaska De Semilly x Grundstein \ B: \ O: Sheikha Latifa Al Maktoum |
UAE |
Shka. Latifa Al Maktoum UAE |
|
8.00 | 90.69 |
72. |
527 |
Landado Ch G \ CH \ Bay \ 2005 \ LANDJUWEEL ST. HUBERT x ADONIS IX \ B: Herren Ernst \ O: Schwab Dominik |
SUI |
Pascal Bettschen SUI |
|
9.00 | 81.65 |
73. |
72 |
Carim 11 G \ Hann \ Schi \ 2010 \ Calido I x Frappant \ B: Aust,Stefan \ O: Schmid,Maximilian |
GER |
Maximilian Schmid RV Königsbrunn Fohlenhof e.V. |
|
11.00 | 89.58 |
74. |
507 |
Dana Van De Veldbalie M \ BWP \ Bay \ 2003 \ ORLANDO x CLINTON I \ B: SIERENS ROGER, OEDELEM (BEL) \ O: Interfracht Speditions AG |
SUI |
Alexandra Hermkes SUI |
|
13.00 | 79.32 |
75. |
552 |
Icoon G \ BWP \ F \ 2008 \ Balou du Rouet x Nabab de Reve \ B: Luc Claeskens \ O: Deuerer, Hans-Jürgen |
SUI |
Adrian Schmid SUI |
|
13.00 | 80.01 |
76. |
305 |
Manhattan Blue S \ ZW \ Schi \ 2007 \ Mr. Blue x Democraat \ B: ZG Schäfer,Armin u.Adam \ O: Schäfer,Armin |
GER |
Armin Jun. Schäfer RV Mannheim |
|
15.00 | 103.55 |
77. |
457 |
Adretto G \ Rhld \ B \ 2009 \ Arpeggio x Escudo II \ B: Pohen,Leo-Peter \ O: Kobberstad,Dr. Solveig Kariann |
GER |
Armin Engelhardt RSG Riedwiese Fischbach |
|
17.00 | 96.05 |
ret. |
531 |
Peanuts De Beaufour M \ SF \ Bay \ 2003 \ DIAMANT DE SEMILLY x PERHAPS VH MOLENVONDEL \ B: M. ERIC LEVALLOIS, BEAUFOUR DRUVAL \ O: Shaikha Latifa Bint Ahmed Al Maktou |
UAE |
Shka. Latifa Al Maktoum UAE |
|
| |