Prize of Wiesbadener Volksbank

no. 13 Int. jumping competition (1.45 m)
CSI4* - FEI Art. 238.2.1

begin 19.05.2018 12:00

# no horse rider penaltiestime
1. 430 Ardcolum Duke
S \ ISH \ GREY \ 2004 \ GYPSY DUKE x CLOVER HILL \ B: Joe Flynn \ O: Joe Flynn
 
IRL
Billy Twomey
IRL
2.500,00 EUR 0.0059.76
2. 153 fischerChelsea
M \ Westf \ B \ 2008 \ Check In x Argent \ B: Eink-Stodtmann,Bernhard \ O: Fischer, Klaus u.Sabine,Familie Jung,
 
GER
Michael Jung
RSG Altheim
2.000,00 EUR 0.0061.39
3. 500 Curious George
G \ RHEIN-n.ge \ BAY \ 2009 \ CODEX ONE x DUTCH CAPITOL \ B: NINA ULENBERG \ O: OLD WILLOW FARMS LLC
 
USA
Laura Kraut
USA
1.500,00 EUR 0.0062.19
4. 589 Lucero Ls La Silla
S \ SLS-n.gefu \ BLACK \ 2005 \ DOLLAR DELA PIERRE x ACCORD II \ B: LA SILLA, MONTERREY (MEX) \ O: Johannpeter, Karina
 
BRA
Karina Johannpeter
BRA
1.000,00 EUR 0.0062.73
5. 281 Varihoka Du Temple
S \ SF \ B \ 2009 \ Luigi d'Amaury x Kannan \ B: \ O: Schockemöhle,Paul
 
GER
Patrick Stühlmeyer
RV Oldenburger Muensterland e.V
700,00 EUR 0.0064.05
6. 652 Vvaramog De Breve
M \ SF \ BAY \ 2009 \ VERDI x CONCORDE \ B: Xavier REMY 61130 LE GUE DE LA CHAI \ O: M. XAVIER REMY et Mme MARTINE PAYAN
 
FRA
Penelope Leprevost
FRA
550,00 EUR 0.0065.55
7. 704 Take a Chance on me Z
S \ Z.Rpf \ F \ 2009 \ Taloubet Z (Taloubet K) x Aldatus \ B: Stoeterij Zangersheide, \ O: Stoeterij Zangersheide,
 
GER
Christian Ahlmann
RFV Alt Marl e.V.
400,00 EUR 0.0065.83
8. 301 Cayenne WZ
S \ Holst \ Schi \ 2005 \ Claudio x Ramirado \ B: Sporn,Adelbert \ O: Zipperle,Wolfgang
 
GER
Felix Haßmann
Zucht-,Reit u. Fahrverein Lienen e.
300,00 EUR 0.0065.99
9. 337 Flying Wonder
G \ Rhld \ R \ 2009 \ For Pleasure x Colander \ B: Lamberz,Anton \ O: Brüse,Christoph
 
GER
Christoph Brüse
Meckenheimer RC e.V.
300,00 EUR 0.0066.41
10. 505 Denitha
G \ KWPN \ CHEST \ 2008 \ VINGINO x GOODWILL \ B: J. HAANDRIKMAN, BORGER (NED) \ O: ECURIE DES FOUGERETS - M.Dominique
 
UAE
Moh'd Shafi M. Al Remeithi
UAE
250,00 EUR 0.0067.25
11. 622 Silver Shine
G \ OS \ GREY \ 2009 \ CALIFAX (HOLST) x BALOU DU ROUET (OLD) \ B: Gestuet Lewitz \ O: Izabela Dyrek
 
USA
Paris Sellon
USA
250,00 EUR 0.0067.81
12. 471 Chaccolette
M \ OS \ BAY \ 2009 \ CHACCO-BLUE x \ B: \ O: Chansonette Farm LLC
 
USA
Lillie Keenan
USA
250,00 EUR 0.0067.97
13. 298 Elien
M \ KWPN \ B \ 2009 \ Carambole x Mermus R \ B: Greve,J.W. \ O: Willem Greve Sportpaarden & J.W. Gr
 
GER
Katharina Offel
RG Haus Dorp e.V.
50,00 EUR 0.0068.39
14. 564 Isabeau
M \ BWP \ GREY \ 2008 \ WINNINGMOOD x GERSHWIN \ B: STOETERIJ DORPERHEIDE \ O: Diniz, Luciana & Societe Civile
 
POR
Luciana Diniz
POR
50,00 EUR 0.0069.08
total = 10.100,00 EUR
not placed
15. 391 Bibenbreaker
S \ KWPN \ B \ 2006 \ x \ B: \ O: Pohl,Andreas
 
GER
Nicola Pohl
RSC Dagobertshausen e.V.
0.0069.48
16. 556 Hunter Van Het Indihof
G \ BWP \ BAY \ 2007 \ BENTLEY x MR. BLUE \ B: BAERT DIDIER, SINT-NIKLAAS (BEL) \ O: Clear Round
 
BRA
Paulo Stewart
BRA
0.0069.61
17. 606 Qualidam
G \ OS \ BAY \ 2008 \ QUALITY TOUCH Z (OLD) x QUIDAM DE REVEL (SF) \ B: Annamarie Hartmann \ O: TUGANOV, Vladimir
 
RUS
Vladimir Tuganov
RUS
0.0069.62
18. 314 Goja 27
G \ BWP \ F \ 2006 \ Wandor v.d.Mispelaere x Palestro van de Begijnakker \ B: Koen,Vereecke \ O: Fitschen ,Jürgen
 
GER
Janne-Friederik Meyer-Zimmermann
Nordd.u.Flottbeker RV
0.0070.18
19. 604 Psg Final
G \ -n.gefunde \ BAY \ 2010 \ TOULON x CASSINI \ B: Coop.Soc.Agr.La Caccia - Onlus \ O: Schildknecht, Peter
 
AUT
Max Kühner
AUT
0.0070.32
20. 583 Lafino 4
S \ ZANG-n.gef \ BAY \ 2008 \ LAWITO x BALOUBET DU ROUET \ B: Schockemoehle Pferdehaltung \ O: KATIE HARRIS
 
USA
Katie Harris
USA
0.0070.58
21. 420 Cornet 39
G \ Old \ Schi \ 2004 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Caletto I \ B: Sternagel-Böttger,Sabine \ O: Bachl,Tobias,Bachl,Josef
 
GER
Daniel Deusser
RFV Kirberg e.V.
1.0072.75
22. 46 Carmen 255
M \ Westf \ Schi \ 2005 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Contender \ B: Classen,Hans-Victor \ O: Baackmann,Jens
 
GER
Jens Baackmann
ZRFV Albachten e. V.
1.0072.86
23. 660 Zypria S
M \ Holst \ OTHER \ 2007 \ CANTURO x LUX Z \ B: SINNACK JULIUS-PETER, BOCHOLT (GER) \ O: Sinnack, Julius-Peter
 
NED
Willem Greve
NED
1.0073.26
24. 466 Catch Me Imperio Egipcio
M \ Hann \ OTHER \ 2008 \ CONTAGIO x WERTHER \ B: TIEDJE, HEINZ JUN. (GER) \ O: HARAS IMPERIO EGIPCIO
 
BRA
Francisco José Mesquita Musa
BRA
1.0073.36
25. 612 Rivale Du Barquet
G \ SF \ OTHER \ 2005 \ ADELFOS, BR, SESF x IAGO C \ B: S.N.C. GHELFI \ O: ASHLAND FARMS
 
USA
Spencer Smith
USA
1.0073.94
26. 406 Casello 2
G \ Holst \ F \ 2003 \ Casall x Carolus I \ B: Blöcker,Herbert \ O: Winter-Schulze,Madeleine
 
GER
Ludger Beerbaum
ZRFV Riesenbeck e.V.
1.0075.74
27. 409 Chacon 2
G \ OS \ B \ 2006 \ Chacco-Blue x Aventyno \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Winter-Schulze,Madeleine
 
GER
Philipp Weishaupt
ZRFV Riesenbeck e.V.
2.0077.07
28. 351 Clueso 5
G \ Holst \ B \ 2009 \ Catoki x Cassini I \ B: Puls,Erhard \ O: Sprehe,Jörne,Kuhlemann,Uwe
 
GER
Jörne Sprehe
RC Herzogenaurach e.V.
2.0078.05
29. 658 Zacramento
G \ SWB \ BAY \ 2005 \ CARDENTO x CORTUS \ B: BJÖRN MATTSSON (SWE) \ O: Håkansson Häst AB
 
SWE
Douglas Lindelöw
SWE
2.0078.49
30. 405 Cassandra 340
M \ Holst \ B \ 2009 \ Clearway x Carry \ B: Glania,Werner \ O: A. Osterhoff 1.Sportpferde GmbH & C
 
GER
Philip Rüping
RV Oldenburger Muensterland e.V
2.0079.67
31. 23 Berlinda 3
M \ Dt.Pf \ B \ 2008 \ Berlin x Gento \ B: Hahn,Sascha \ O: Zanotelli,Roland
 
GER
Hans-Dieter Dreher
RV Dreiländereck
3.0082.51
32. 473 Chagrannus
S \ OS \ CHEST \ 2006 \ CHACCO-BLUE x BALOUBET DU ROUET \ B: \ O: Hofgut Kaltenherberge Dr. h. c. Str
 
SUI
Walter Gabathuler
SUI
4.0061.12
33. 696 Fairview Aliquidam
G \ AUS \ F \ 2007 \ Alimo x \ B: \ O: Onyx Consulting Ltd
 
IRL
Denis Lynch
Eschweiler PferdeSV
4.0061.36
34. 334 Miss Bubbles
M \ OS \ B \ 2009 \ Balou du Rouet x Papillon Rouge \ B: Gestüt Lewitz, \ O: European Youngsters e.K.,
 
GER
Torben Köhlbrandt
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
4.0063.70
35. 7 Amelie 108
M \ Westf \ B \ 2009 \ Action-Pezi x Collin L \ B: Stückemann,Claudia \ O: Eufinger,Heinz
 
GER
Jörg Oppermann
RFV Elz e.V.
4.0066.87
36. 692 Monodie H
M \ OS \ SCHI \ 2006 \ Carthago x Zeus (Nurzeus) \ B: Hügenell,Gerhard \ O: Gugler Sport Horses GmbH & Co.KG,
 
GER
Elisabeth Meyer
RA SV Leingarten e.V.
4.0068.42
37. 476 Charmeur 413
G \ OS \ BAY \ 2009 \ CHARMING BOY 38 x COULEUR RUBIN \ B: Risch, Erwin \ O: Zhu, Mei Mei
 
CHN
Meimei Zhu
CHN
4.0069.07
38. 36 Camalita
M \ Holst \ B \ 2009 \ Cracker Jack x Quinar \ B: Thomsen,Roswitha \ O: Schockemöhle,Paul
 
GER
Laura Klaphake
RV Oldenburger Muensterland e.V
4.0069.08
39. 710 Quel Quidam
G \ Holst \ B \ 2009 \ Queens Darling x Capo \ B: Lehmann,Ole \ O: Märker,Karl
 
GER
Lennert Hauschild
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
4.0069.94
40. 553 Hocus Pocus De Muze
G \ BWP \ CHEST \ 2007 \ TINKA&aposS BOY x FOR PLEASURE \ B: DE BRABANDER JORIS, SINT-NIKLAAS (B \ O: De Moerhoeve & De Brabander &
 
NED
Lisa Nooren
NED
4.0070.64
41. 490 Comic
S \ KWPN \ BAY \ 2007 \ VERDI TN x HEARTBREAKER \ B: H.A. HEIJMERINK, HENGELO OV (NED) \ O: Luiz Francisco De Azevedo
 
BRA
Luiz Francisco De Azevedo
BRA
4.0084.04
42. 123 Eldorado V
G \ KWPN \ B \ 2009 \ Ziezo x E-Pilot \ B: van Vught,J.H.C. \ O: Sportpferdehaltung Andreas Knipplin
 
GER
Maximilian Lill
PSG Schweizer Hof e.V.
5.0074.62
43. 585 Leicester
G \ -n.gefunde \ BAY \ 2008 \ LARIMAR 7 x CAPITOL I \ B: ANDRÉ NEPPER \ O: Stoeterij Ter Sarren
 
IRL
Eoin Mcmahon
IRL
5.0075.69
44. 486 Clenur
G \ OS \ BAY \ 2006 \ CARINUE x FERNANDO \ B: Boehme, Joachim \ O: Armin HIMMELREICH
 
IRL
Cian O'Connor
IRL
5.0075.93
45. 512 Dm Jacqmotte
G \ SBS \ BAY \ 2009 \ TOULON x INDOCTRO \ B: \ O: Bongaerts
 
BEL
Wilm Vermeir
BEL
6.0078.16
46. 329 BSC Skipper
G \ Hann \ R \ 2004 \ Stolzenberg x Lord Liberty \ B: Deister,Konrad \ O: Behrens,Alfred
 
GER
Holger Wulschner
RC Passin e.V.
6.0078.83
47. 448 Caleri Ii
S \ Holst \ BAY \ 2003 \ CALIDO I x LEONID \ B: OLDEKOP ZG CAREN UND DIRK, SCHOENWA \ O: Ing. Olga Plachá
 
CZE
Zuzana Zelinkova
CZE
7.0082.92
48. 465 Catan 13
G \ Holst \ CHEST \ 2005 \ CATOKI x EXORBITANT XX \ B: HENNING HEINZ, TREMSBUETTEL (GER) \ O: Al Hajiri, Mohammed Ghanem
 
UAE
Mohammed Ghanem Al Hajri
UAE
8.0069.01
49. 182 Jackpot VII
G \ BWP \ B \ 2009 \ Ogano Sitte x Querlybet Hero \ B: Vreys,Jos \ O: Beat Mändli GmbH,
 
GER
Marcel Marschall
RV Altheim
8.0069.26
50. 219 New Contact
G \ Holst \ B \ 2009 \ Newton x Contact Me \ B: Luhr,Markus \ O: Klemme,Dirk
 
GER
Karl-Georg Schäfer
Wiesbadener RFC e.V.
8.0069.35
51. 593 Mhs Attraction
M \ ISH \ BAY \ 2010 \ NUMERO UNO x DIAMANT DE SEMILLY \ B: MICHAEL BRENNAN \ O: DEIRDRE BOURNS
 
ESP
Sergio Alvarez Moya
ESP
9.0075.49
52. 607 Quel Cadans Z
G \ ZANG-n.gef \ BAY \ 2008 \ QUIDAM DE REVEL x CHELLANO Z \ B: J. Dohmen \ O: MD Equestrian INC
 
UAE
Hamad Ali Al Kirbi
UAE
13.0072.64
53. 697 Adare
M \ KWPN \ B \ 2005 \ Royal Bravour x Burggraaf \ B: E. Wolbersen \ O: Paris Sellon
 
SUI
Martin Fuchs
SUI
14.0093.71


prize money10.100,00 EUR
judgesJoachim Geilfus
Maria de Uriarte
Peter Illert