Diamond Tour

no. 02 CSI2* Int. Jumping competition in two phases (1,40 m)

begin: 16.04.2019 15:15
competitors: 53

# no horse rider
1. 326 Leen O.L.
M \ ZANG-n.gef \ BAY \ 2008 \ BERLIN x KANNAN \ B: KDW. HORSES DE KOEN \ O:
 
GBR
Louise Whitaker
GBR
2. 179 Cornado's Queen
M \ Rhld \ B \ 2009 \ Cornado I x Arpeggio \ B: Ruyter,Josef \ O: Müller,Ursel
 
GER
Franziska Müller
RFV Dhünn e.V.
3. 378 Twice As Lucky
S \ SWB \ BAY \ 2010 \ LUCKY POINT HE x FELICIANO 823 \ B: Springfield Showjumpers AB o Helena \ O:
 
DEN
Camilla Ernst
DEN
4. 279 Ezra Van W
S \ KWPN \ BAY \ 2009 \ DIARADO x EQUADOR \ B: J. VAN WERVEN, OLDEBROEK (NED) \ O:
 
NED
Lisa Nooren
NED
5. 149 Rahmannshof Black Pearl
M \ Hann \ Db \ 2008 \ Count Grannus x Carbid \ B: Arend,Engelbert \ O: Eveline Kraus u. Ina von Bormann,
 
GER
Ina von Bormann
RV Hebborner Hof
6. 324 Lafayette Van Overis
S \ BWP \ BAY \ 2011 \ KASHMIR VAN SCHUTTERSHOF x TAUBER AN HET KAPELHOF \ B: Studfarm Overis BVBA \ O:
 
GBR
Joe Clee
GBR
7. 6 Albführen's Coala Queen
M \ Württ \ RSchi \ 2009 \ Caladetto x Quattro B \ B: Hofgut Albführen GmbH, \ O: Hofgut Albführen GmbH,
 
GER
Marian Müller
RC Hofgut Albführen
8. 60 Chaccomio M
G \ Old \ B \ 2010 \ Chaccomo x Cordalme Z \ B: Meyer,Rudolf jun. \ O: Suntrup,Thomas
 
GER
Frederik Knorren
RV Würselen 1925 e.V.
9. 123 Joe Zapatero
G \ KWPN \ B \ 2009 \ Zapatero VDL x Optimist (Overture) \ B: Talens,D. \ O: von Daniels,Alicia,von Daniels,Caroline
 
GER
Alicia von Daniels
RJC Rodderberg e. V.
10. 104 Erik der Rote
G \ Holst \ F \ 2007 \ Quantum x Alcatraz \ B: Horns,Hans-Joachim \ O: Straß,Rebecca
 
GER
Steffen Hauter
RV Großsteinhauserhof e.V.
11. 272 Empire
S \ KWPN \ BAY \ 2009 \ CALVARO Z x ERDBALL XX \ B: W.L.P.M. VAN DER Steen, GEMONDE (NE \ O:
 
NED
Zoi Snels
NED
12. 298 Glenn
S \ KWPN \ BAY \ 2011 \ ELDORADO VAN DE ZESHOEK x BURGGRAAF \ B: N.A. Toonen \ O:
 
ISR
Elias Artoul
ISR
13. 166 Up Des Chaines
G \ SF \ F \ 2008 \ Ideal de la Loge x Cento \ B: \ O: BG Kessler Show Stables Europe B.V.
 
GER
Marcus Ehning
ZRFV Borken e.V.
14. 354 Polca De Olid
M \ CDE \ BAY \ 2008 \ EUROCOMMERCE BERLIN x \ B: \ O:
 
ESP
Manuel Fernandez Saro
ESP
15. 205 Arsouille Du Seigneur
S \ SBS \ CHEST \ 2006 \ SCHILLING x CHELLANO Z \ B: LA FERME DU SEIGNEUR 99 (FRA) \ O:
 
USA
Giavanna Rinaldi
USA
16. 62 Chapeau - Claque
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cormint x Lantaan \ B: Hoffmann,Susanne \ O: Rahlf,Hans-Jürgen
 
GER
Theresa Ripke
RV Südangeln e.V.Süderbrarup
17. 110 Fortune 17
M \ Westf \ B \ 2006 \ For Pleasure x Polydor \ B: Brinkmann,Wolfgang \ O: Kleis,Thomas
 
GER
Vivien Blandfort
RV Gut Hochfeld e.V.
18. 320 Kouffa
M \ -n.gefunde \ BAY \ 2007 \ DANDY DU PLAPE x SARASTO \ B: Patrick Marcenat \ O:
 
DEN
Benedikte Rie Truelsen
DEN
19. 306 Hermes Van De Vrombautshoeve
S \ BWP \ CHEST \ 2007 \ VIGO D ARSOUILLES x EQUITOP DU MOYON \ B: BOELENS LIEVEN \ O:
 
BRA
Luiz Felipe De Azevedo Filho
BRA
20. 391 Copain
G \ \ \ \ x \ B: \ O:
 
NZL
Bruce Goodin
NZL
21. 46 Carouge 8
S \ OS \ B \ 2010 \ Carinue x Papillon Rouge \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Möltgen,Maja
 
GER
Sarah Nagel-Tornau
Ländl. RV Attendorn-Repetal e. V.
22. 388 Vox Dei
M \ AA-n.gefun \ OTHER \ 2009 \ KANNAN x COOK DU MIDOUR \ B: \ O:
 
CAN
Karina Frederiks
CAN
23. 379 Typie Du Tillard
M \ SF \ CHEST \ 2007 \ DIAMANT DE SEMILLY x GRAND VENEUR \ B: MME BRIGITTE VOLLEREAUX, LACHY (FRA \ O:
 
GBR
Skye Higgin
GBR
24. 130 Lody 2
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Lavall I x Cassini I \ B: Erichsen,Hans-Peter \ O: Ullrich,Ludger
 
GER
Katrin Ullrich
Ländl. RFV Kirchhellen e. V.
25. 194 Aken Utopia
S \ KWPN \ GREY \ 2005 \ CASPAR x HEARTBREAKER \ B: FAM. FIKSE, OLDEBROEK (NED) \ O:
 
CHN
Yunjing Ella Wang
CHN
26. 333 Lorenzo
S \ Holst \ BAY \ 2008 \ LANDOS x LIMBUS \ B: Hans-Thomas Carstensen \ O:
 
FRA
Alexa Ferrer
FRA
27. 63 Charlie vom Burgdamm
G \ Hann \ Db \ 2010 \ Contendro I x Graf Grannus \ B: Vagts,Andre \ O: Hoffmann,Jörg
 
GER
Tim-Uwe Hoffmann
RV Zeven
10 Min Bodenpflege/Break
28. 286 Fireboy Cb
S \ KWPN \ BAY \ 2010 \ UKATO x NUMERO UNO \ B: \ O:
 
NED
Vincent Geerink
NED
29. 243 Clearday 4
S \ Holst \ BAY \ 2008 \ CLEARWAY x ALCATRAZ \ B: LUENEBURG ZG, HETLINGEN (GER) \ O:
 
RUS
Sergey Khomashko
RUS
30. 356 Queen Elisabeth
M \ SWB \ BAY \ 2009 \ KING LOUIE x IOWA \ B: Hannetorp Gård AB \ O:
 
GBR
Jack Whitaker
GBR
31. 251 Controe
S \ KWPN \ BAY \ 2007 \ WENDER R x IROKO \ B: J. VAN GORKUM, Oirschot (NED) \ O:
 
GBR
Sienna Charles
GBR
32. 169 Volvo Green de Claix
G \ SF \ F \ 2009 \ Tinka's Boy x Vesontio du Mesnil \ B: \ O: Welsing,Monika
 
GER
Sarah Breuer
RV Hellefeld e.V.
33. 68 Ciance
M \ Holst \ Schi \ 2010 \ Connor x Carbano \ B: Lass,Johann-Peter \ O: Esser,Eva
 
GER
Milja Esser
Süttenbacher RSG
34. 61 Champion 127
G \ Westf \ B \ 2010 \ Comme il faut x Pluspunkt \ B: Griese,Henrik \ O: Schröder,Gerhard
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
35. 252 Coolio
S \ Holst \ BAY \ 2007 \ CONTENDER x QUINTERO \ B: AHSBAHS HANS JOACHIM, BOKEL (GER) \ O:
 
DEN
Renee Ulvsbjerg
DEN
36. 301 Hangstone Jt Z
S \ ZANG-n.gef \ BAY \ 2008 \ HARDROCK Z x MARLON \ B: Thijs J \ O:
 
EST
Oliver Karma
EST
37. 280 Fanya
M \ KWPN \ BAY \ 2010 \ ELDORADA V/D ZESHOEK x VOLTAIRE \ B: D.J. MENKVELD \ O:
 
BRA
Daniel Halaban
BRA
38. 358 Quintato
S \ OLDBG-n.ge \ OTHER \ 2005 \ QUIDAM'S RUBIN x STAKKATO \ B: Meiners, Wilhelm \ O:
 
RSA
Alexa Stais
RSA
39. 255 Coral Reef Eldorado P
S \ KWPN \ BAY \ 2009 \ DIARADO x VOLTAIRE \ B: Nel van de Pol \ O:
 
USA
Genevieve Meyer
USA
40. 394 Cali des Bergiers
G \ \ \ \ x \ B: \ O:
 
GER
Hans-Dieter Dreher
RV Dreiländereck
41. 147 Quintessenz 11
M \ OS \ R \ 2011 \ Quality Time (NED) x Graf Grannus \ B: Vortmann,Heiner \ O: Supe,Marc
 
GER
Alexander Hufenstuhl
Süttenbacher RSG
42. 334 Loukas De La Noue
S \ BWP \ GREY \ 2011 \ MALITO DE REVE x MR BLUE \ B: Xavier Biquet \ O:
 
IRL
Cameron Hanley
IRL
43. 103 Enorm Uno M
S \ KWPN \ B \ 2009 \ Numero Uno x Sam R \ B: \ O: Lauff,Victoria
 
GER
Constantin Lauff
Akademischer Reitclub Bonn
44. 351 Okarino
S \ PZHK-n.gef \ BAY \ 2007 \ PAVAROTTI VAN DE HELLE (WESTF) x CASSINI II (HOLST) \ B: Justyna Kubik \ O:
 
POL
Adam Grzegorzewski
POL
45. 191 Abc Quantum Cruise
S \ ISH \ BAY \ 2009 \ OBOS QUALITY x CRUISING \ B: \ O:
 
GBR
Harry Charles
GBR
46. 367 Sheggy
S \ Hann \ CHEST \ 2007 \ STOLZENBERG x ESCUDO I \ B: \ O:
 
ITA
Raffaele Valente
ITA
47. 49 Caspar 227
G \ Westf \ Schi \ 2006 \ Cornet Obolensky (ex: Windows x Diamantino \ B: Berger,Elisabeth \ O: BG Borgmann / Walterscheidt,
 
GER
Vanessa Borgmann
RFV Jagdfalke Brünen
48. 335 Love Me Tender
S \ SWB \ BAY \ 2010 \ NINTENDER x ELMSHORN \ B: SUSSIE BLOMQVIST (SWE) \ O:
 
SWE
Sofia Farman
SWE
49. 210 Balulu
M \ AES-n.gefu \ BAY \ 2010 \ BALOU DU ROUET x GUIDAM \ B: LEE WILLIAMS \ O:
 
GBR
Max Routledge
GBR
50. 401 Java Wild Child
G \ \ \ \ x \ B: \ O:
 
GBR
Robert Whitaker
GBR
51. 340 Mecca
M \ SWB \ GREY \ 2011 \ CABACHON x IRCO MENA \ B: Maud och Hans Delling \ O:
 
SWE
Alexander Zetterman
SWE
52. 50 Cassata 3
M \ Holst \ B \ 2010 \ Casall x Con Air \ B: Hennings,Reimer Detlef \ O: Sudheimer Hof/Thomas Sagel,
 
GER
Kai Schäfer
RV Nethegau Brakel e.V.
53. 325 Laurens - S
S \ BWP \ CHEST \ 2011 \ SPARTACUS x HEARTBREAKER \ B: SYLVAIN DE WREEDE \ O:
 
BEL
Celine Schoonbroodt- De Azevedo
BEL


prize money5.200,00 EUR
judgesRolf-Peter Fuss
Dr. Anastasios Moschos
Karin Schindele