begin 03.10.2014 07:45

# no horse rider HCMtotal score
1. 313 Twenty Four SR
G \ Hann \ B \ 2002 \ Warkant x Arogno \ B: Hogrefe,Conrad Jun. \ O: Staff-Reitzenstein,Julius
 
LUX
Mathis Goerens
Club Hippique Beaufort
278
(1)
276
(1)
272.5
(3)
72.500%
826.5
2. 175 Heuberger 2
S \ Trak. \ Schwb \ 2007 \ Imperio x Michelangelo \ B: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG, \ O: Gestüt Webelsgrund Erdsiek KG,
 
GER
Anabel Balkenhol
RV St.Georg Münster e.V.
278
(1)
269
(3)
268.5
(5)
71.535%
815.5
3. 225 Powerfee GB
M \ Old \ Db \ 2002 \ Ruiz Soler x Warkant \ B: Schmidt,Christiane \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Bianca Kasselmann
RSC Osnabruecker Land e.V.
268.5
(5)
272
(2)
273
(1)
71.360%
813.5
4. 239 Reliance 2
S \ Old \ Schwb \ 2006 \ Rohdiamant x Freudenprinz \ B: Mertens-Gahlen,Gabriele \ O: Mertens-Gahlen,Gabriele
 
GER
Helen Langehanenberg
RV St.Georg Münster e.V.
276.5
(3)
265.5
(4)
266
(6)
70.877%
808
5. 23 Bolghieri
S \ Hann \ F \ 2006 \ Breitling W x Donnerhall \ B: Heinrich,Christian \ O: Alonso,Maribel
 
GER
Brigitte Wittig
RFV v.Lützow Herford e.V.
272
(4)
265.5
(4)
257.5
(9)
69.737%
795
6. 101 Donni Brasco
G \ Hann \ R \ 2005 \ Don Crusador x Cheenook \ B: Runge,Christine \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Insa Hansen
RSC Osnabruecker Land e.V.
258.5
(9)
259
(6)
271.5
(4)
69.211%
789
7. 285 Sergio Rossi
S \ Old \ Db \ 2005 \ Sir Donnerhall I x Rosenkavalier \ B: Vorwerk-Happ,Gudula \ O: Vorwerk-Happ,Gudula
 
GER
Helen Langehanenberg
RV St.Georg Münster e.V.
255.5
(12)
258.5
(8)
273
(1)
69.035%
787
8. 332 Wells Fargo 14
G \ Hann \ F \ 2003 \ Welser x Fabriano \ B: Klueber,Karl \ O: Hof am Eifgen,
 
GER
Jonas Schmitz-Heinen
RFV Dhünn e.V.
265.5
(7)
258
(10)
261.5
(7)
68.860%
785
9. 192 Leuchtfeuer 14
G \ Old \ F \ 2005 \ Laurentio x Dimension \ B: Balkenhohl,Gerd \ O: IG Egbers,
 
GER
Sabine Egbers
RSC Haftenkamp e.V.
268
(6)
254.5
(12)
252
(12)
67.939%
774.5
10. 182 Instertanz V
S \ Westf \ B \ 2006 \ Insterburg x Ehrentanz II \ B: Wickenbrock,Hans \ O: Gestüt Letter Berg / Marcus Voss,
 
USA
Jennifer Hoffmann
ZRFV Coesfeld/Lette e.V.
258
(10)
259
(6)
252.5
(11)
67.500%
769.5
11. 97 Donauwelle 13
G \ Hann \ F \ 2007 \ Dimaggio x Mon Cheri \ B: Vorwerk,Raimund \ O: ZG Droege,Walter P.J. u. Hedda
 
GER
Hedda Droege
RSC Osnabruecker Land e.V.
262
(8)
253.5
(13)
252
(12)
67.325%
767.5
12. 170 Heinzi 9
G \ Rhld \ R \ 2003 \ Harvard x Donatelli I \ B: Gestüt Babiacki, \ O: Gugler Sport Horses GmbH & Co.KG,
 
ESP
Victor Alfonso Pomares
RSC Osnabruecker Land e.V.
244.5
(15)
255
(11)
255
(10)
66.184%
754.5
13. 291 Sir Westerland
S \ Old \ F \ 2005 \ Sir Donnerhall I x Westerland \ B: Pfleumer,Sven \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
LUX
Mathis Goerens
Club Hippique Beaufort
251.5
(14)
242
(18)
258.5
(8)
65.965%
752
14. 38 Clement V
S \ KWPN \ Df \ 2007 \ Vittorio x Argus \ B: Verbakel,W. \ O: BG Dressurstall Dahmen u.Jana Kun,
 
GER
Jana Kun
Aachener Dressurverein
257.5
(11)
246.5
(14)
245
(16)
65.702%
749
not placed
15. 50 Dana 307
M \ Old \ Df \ 2002 \ Dormello x Sion \ B: Martens,Johann \ O: Kaufmann,Doris
 
GER
Sabine Egbers
RSC Haftenkamp e.V.
254.5
(13)
243.5
(17)
246.5
(15)
65.307%
744.5
16. 204 Ludgar
S \ Westf \ B \ 2001 \ Lamoureux II x Attraktiv \ B: Hettwer,Engelbert \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Heike Osterkamp
RSC Osnabruecker Land e.V.
239
(18)
246.5
(14)
252
(12)
64.693%
737.5
17. 221 Paradise Valley
G \ Hann \ B \ 1998 \ Pik L x Wittelsbach \ B: Brandt,Ulf \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Miriam Adam
RSC Osnabruecker Land e.V.
239
(18)
258.5
(8)
234
(18)
64.167%
731.5
18. 123 Fairbanks 19
G \ Hann \ Db \ 1997 \ Feiner Graf x Pik Bube II \ B: Rethorst,Wilhelm \ O: Hof Kasselmann GmbH & Co.KG,
 
GER
Miriam Adam
RSC Osnabruecker Land e.V.
240
(17)
244
(16)
242.5
(17)
63.728%
726.5
19. 363 Frappuccino M
S \ Hann \ R \ 2007 \ Rousseau x Wolkenstein II \ B: Quaas, Tanja \ O: Cromwood Trading Ltd.
 
RUS
Polina Afanasieva
RSC Osnabruecker Land e.V.
240.5
(16)
239.5
(19)
234
(18)
62.632%
714
ret. 251 Rohniro
S \ Westf \ B \ 2005 \ Roh Magic x De Niro \ B: Gravemeier,Hartwig \ O: Sahle,Uwe
 
GER
Mirja Block
RV St.Martin Greven-Bockholt e.V.


judgesH: Dieter Scheermann
C: Horst Eulich
M: Klaus-Dieter Holtz