begin 29.06.2014 09:00

# no horse rider phase 1
penalties
phase 2
penalties

time
1. 631 Quintus 93
S \ Holst \ Schi \ 2006 \ Quinar x Capitol I \ B: Kuhn,Christiane \ O: Wechta SA,
 
POL
Maksymilian Wechta
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
230,00 EUR 0.000.0029.24
2. 4 Acanthya
M \ Hann \ F \ 2006 \ Adlantico As x Argentinus \ B: Hart,Thomas \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
180,00 EUR 0.000.0029.98
3. 747 3Q Major
G \ DWB \ Hlb \ 2007 \ Carmarque x A'Khan Z \ B: Simonsen,Berit \ O: Ambak,Qabil
 
DEN
Lars Bak Andersen
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
135,00 EUR 0.000.0031.54
4. 600 Pikeur Quick Fire
S \ Holst \ B \ 2007 \ Quintero x Contender \ B: Augustinus,Morten \ O: Brinkmann,Wolfgang
 
GER
Dirk Ahlmann
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
105,00 EUR 0.000.0032.37
5. 543 Lauck's Locke
S \ Holst \ Db \ 2006 \ Levisto x Carthago \ B: Lauck,Carsten \ O: Lauck,Carsten
 
GER
Sören von Rönne
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
85,00 EUR 0.000.0032.38
6. 316 Cinven CR
G \ Holst \ B \ 2007 \ Clearway x Coronado \ B: Clausen,Georg \ O: Gestüt Rabenhof/Georg u.Silke Claus
 
GER
Christian Hess
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
70,00 EUR 0.000.0032.48
7. 547 Lenett
S \ Holst \ B \ 2007 \ Loran x Lord Calando \ B: Jahr,Alexander \ O: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf
 
GER
Thomas Konle
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
70,00 EUR 0.000.0032.73
8. 776 Cassiolio
S \ \ B \ 2006 \ Cassini x Heraldik \ B: \ O:
 
POL
Maksymilian Wechta
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
65,00 EUR 0.000.0034.15
9. 196 Carl Louis 2
G \ Holst \ Db \ 2007 \ Cassini II x Martel xx \ B: Schultz,Otto \ O: Holtrop,Thomas
 
GER
Christian Hess
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
60,00 EUR 0.000.0034.44
10. 186 Cariletto 2
S \ Holst \ B \ 2006 \ Carinjo x Caletto I \ B: Löding-Hasenkamp,Hans-Peter \ O: Sosath,Gerd
 
FIN
Niclas Aromaa
RuFV Neuengörs u. Umg. e.V.
60,00 EUR 0.000.0034.82
11. 275 Chapeau - Claque
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cormint x Lantaan \ B: Hoffmann,Susanne \ O: Rahlf,Hans-Jürgen
 
GER
Carl-Christian Rahlf
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
60,00 EUR 0.000.0034.98
12. 347 Coco del Pierre
M \ Holst \ B \ 2006 \ Cristo x Lagano \ B: Gericke,Hans-Hermann \ O: Orschel,Cassandra
 
GER
Cassandra Orschel
RV Rehagen-Hamburg e.V.
60,00 EUR 0.000.0035.36
13. 738 Zerafine
M \ Holst \ Schi \ 2007 \ Clarimo x Acobat II \ B: Clausen,Hinnerk \ O: Popic,Mirko
 
CZE
Barbora Tomanova
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
60,00 EUR 0.000.0038.39
14. 89 Barolo H
G \ Dt.Pf \ F \ 2007 \ Balzaci x Polydor \ B: Haßmann,Reinhard \ O: Haßmann,Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
60,00 EUR 0.000.0043.56
15. 305 Choose me 4
S \ Holst \ Schi \ 2006 \ Cartani x Alcatraz \ B: Petersen,Claus-Heinrich \ O: Hartmann,Margrethe Vist
 
GER
Sören von Rönne
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
60,00 EUR 0.004.0032.35
16. 261 Cerano 19
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cesano II x Acord II \ B: Petersen,Sönke \ O: Hennings,Reimer Detlef
 
GER
Alessa Hennings
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
60,00 EUR 0.004.0032.53
17. 597 Pascalino 7
G \ Holst \ B \ 2006 \ Carolus I x Ahorn Z \ B: Grot,Klaus-Werner \ O: Rejda,Piotr
 
IRL
Eoin Ryan
RSV Krummesse eV
60,00 EUR 0.004.0032.64
18. 609 Queen Windsor
M \ Holst \ Db \ 2006 \ Quantum x Cor de la Bryere \ B: Voß,Hermann Otto \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
60,00 EUR 0.004.0032.84
19. 562 Lira 25
M \ Old \ Db \ 2006 \ Lord Pezi x Contender \ B: Michel,Thomas \ O: E.M.T.Sportpferde GbR,
 
GER
Volkert Naeve
RV Am Wittensee
0.004.0034.24
20. 200 Carmencita 10
M \ Holst \ F \ 2007 \ Casall x Capitol I \ B: Gutsverwaltung Breitenburg, \ O: Gutsverwaltung Breitenburg,
 
GER
Lena Timm
RV Breitenburg e.V.
0.004.0035.70
21. 81 Balans RV
G \ KWPN \ B \ 2006 \ Cardento x Emilion \ B: Stoeterij Renken, \ O: Böckmann Pferde GmbH,
 
NOR
Margrethe Vist Hartmann
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
0.004.0036.02
22. 525 Joy KLT
M \ S.Wbl \ Schi \ 2006 \ Etrusco x Garibaldi \ B: Ekenborn,Ilse \ O: Johansson,Jenny
 
SWE
Jenny Johansson
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
0.004.0036.37
23. 268 Chacomo 31
G \ Old \ B \ 2006 \ Cartani x Lacros \ B: Kuhrt,Wilhelm \ O: Kuhrt,Wilhelm
 
GER
Philipp Schulze
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
0.004.0036.79
24. 244 Catibo M
G \ OS \ B \ 2006 \ Catoki x Silvestre \ B: Meyer,Jens-Wilhelm \ O: Meyer,Jens-Wilhelm
 
COL
Manuel Espinosa Pla
RFV Eichengrund-Lentföhrden
0.008.0032.26
total = 1.540,00 EUR
not placed
25. 773 Cickdown
S \ Holst \ DB \ 2006 \ Candillo x Limbus \ B: Budde,Ludger \ O: Stamm &Co AG,
 
SUI
Andreas Erni
RV Breitenburg e.V.
0.008.0033.37
26. 325 Clarissimo 2
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Clarimo x Lorentin I \ B: Lass,Johann Peter \ O: Meyer,Felix
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
0.008.0037.08
27. 386 Conrino MB
G \ Holst \ B \ 2007 \ Con Air x Lorentin I \ B: Bachmann,Martin \ O: Bachmann,Martin
 
GER
Michael Grimm
RV Concordia a.d.Miele e.V.
0.008.0037.54
28. 765 Candiro 4
S \ Holst \ B \ 2006 \ Caretino x Libertino I \ B: Blohm, Hermann \ O: Bouter, Wilke
 
GER
Philip Koch
RFV Husberg u.U.
0.008.0038.94
29. 775 Cum Laude 6
S \ OS \ SCHI \ 2007 \ Cellestial x Prinz Oldenburg \ B: ZG Walter,Maik u.Franz \ O: Schreiter,Jörg
 
AZ
Andre Schröder
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
0.0012.0036.87
30. 265 Cetello
S \ Holst \ Db \ 2007 \ Coolidge x Quinar \ B: Etan 96 Kft,Ferenc Buri \ O: Buri,Ferenc
 
FIN
Niclas Aromaa
RuFV Neuengörs u. Umg. e.V.
0.0012.2545.00
31. 60 Ascoredo H
G \ Holst \ Db \ 2006 \ Askari x Cor de la Bryere \ B: Heinz,Heino \ O: Hoeck,Christian
 
GER
Philipp Battermann
RFV Höllnhof e.V.Schülp
0.0014.5054.30
32. 736 Zecilie
M \ Holst \ B \ 2007 \ Acolord x Canturo \ B: Hell Stallions Stud GmbH, \ O: ZG Ackermann,H.-A.u.Theresia
 
GER
Andreas Ripke
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
0.25 55.51
33. 583 Negra Caballa
M \ Holst \ Schi \ 2007 \ Nekton x Carthago \ B: ZG Lüneburg,Jan u.Karin \ O: ZG Lüneburg,Jan u.Karin
 
GER
Rasmus Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
0.25 55.71
34. 761 Quantas 15
G \ Holst \ B \ 2007 \ Quintero x Laurin \ B: Ritters, Jens \ O: Romeike, Susanne,Voigt, Jutta
 
GER
Claas Hermann Romeike
RV St. Hubertus e.V. Rendsburg
4.00 48.32
35. 330 Clearbach
G \ Holst \ B \ 2007 \ Clearway x Bachus \ B: Jürgens,Dirk \ O: Jürgens,Dirk
 
GER
Laura Jane Hackbarth
RV St. Peter-Ording e.V.
4.00 48.66
36. 727 Wolke 334
M \ Holst \ Db \ 2006 \ Quinar x Acord II \ B: Erichson,Traute \ O: Schröder,Dirk
 
GER
Dirk Schröder
RFV Eichengrund-Lentföhrden
4.00 49.62
37. 559 Linette-Hom
M \ DWB \ BkaSc \ 2006 \ Louvre S (DNK) x Carano \ B: Jepsen,Tage \ O: Capacity Horses,
 
GER
Mike Patrick Leichle
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
4.00 50.42
38. 607 Qubo
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Quite Capitol x Caretino \ B: Sievers,Harm \ O: Stall Moorhof,
 
GER
Carsten-Otto Nagel
RFV Stall Moorhof
4.00 50.83
39. 210 Casalino 2
G \ Holst \ Db \ 2007 \ Contendro II x Gaspari I \ B: Rijkens,Tjeert \ O: Stall Tjeert Rijkens,
 
SWE
Jenny Johansson
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
4.00 51.49
40. 734 Zatascha N
M \ Holst \ B \ 2007 \ Numero Uno x Capitol I \ B: Nilsson,Uwe \ O: Nilsson,Uwe
 
DEN
Philip Loven
RV Concordia a.d.Miele e.V.
4.00 51.52
41. 370 Concept 8
G \ S.Wbl \ B \ 2007 \ Cassini II x Chess \ B: Dyrssen,Conny \ O: Dyrssen,Conny
 
GER
Björn Behrend
Reiterv.Obere ArlauSitz Behrendorf
4.00 51.87
42. 365 Con Color
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cartani x Con Air \ B: Hennings,Reimer Detlef \ O: Buten,Christina
 
GER
Hergen Forkert
RC Rosenbusch Oberneuland e.V.
4.00 51.97
43. 333 Clearville
G \ Holst \ B \ 2007 \ Clearway x Lancer II \ B: Sievers,Harm \ O: König Dr.,Harald
 
GER
Tim Markus
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
4.00 51.99
44. 718 Weihrauch CR
M \ Holst \ B \ 2006 \ Cristo x Caretino \ B: Clausen,Georg \ O: Von Rönne Sportpferde GmbH,
 
NOR
Margrethe Vist Hartmann
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
4.00 52.42
45. 334 Clearwater 8
S \ Holst \ Schi \ 2006 \ Clearway x Concerto II \ B: Behr,Ulrike \ O: Luther,Peter
 
GER
Jesse Luther
RFV An der Talmühle-Havekost e.V.
4.00 52.64
46. 245 Catoki's Lady - SP
M \ Old \ B \ 2007 \ Catoki x Landsieger I \ B: Pfleumer,Sven \ O: Pedersen,Lars
 
GER
Miriam Schneider
RFV Kastanienhof e.V
4.00 52.80
47. 136 Call me Sox
M \ Holst \ Schi \ 2007 \ Catoki x Corrado I \ B: Puls,Erhard \ O: Stall Magdalenenhof/Participia Hold
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
4.00 52.81
48. 159 Canevally
G \ Holst \ B \ 2006 \ Cardenio x Lavaletto \ B: Niemeyer-Reeckmann,Dagmar \ O: Stall Elisenhof GmbH,
 
GER
Peter Garbella
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
4.00 52.84
49. 614 Qui Vie
M \ Z.Rpf \ B \ 2006 \ Quintessence Z x Centauer Z \ B: Paul Schockemöhle Pferdehaltung Gmb \ O: Heinschke,Christoph
 
GER
Thomas Lehmann
RFV Rausdorf e.V.
4.00 52.86
50. 745 Zürich 4
M \ Holst \ B \ 2007 \ Caretino x Quinar \ B: Petersen,Margit \ O: Hengststation Sollwitt GbR,
 
GER
Teike Carstensen
Reiterv.Obere ArlauSitz Behrendorf
4.00 53.17
51. 516 Horse Gym's Balance
M \ Westf \ F \ 2007 \ Balou du Rouet x Ex Libris \ B: Noltmann-Kröger,Christel \ O: Haßmann,Reinhard
 
GER
Felix Haßmann
RV Lienen e.V.
4.00 53.46
52. 155 Cancum 2
G \ Holst \ B \ 2007 \ Cassini II x Contender \ B: Utesch,Otto \ O: Utesch,Otto
 
GER
Hinerk Köhlbrandt
Fehmarnscher Ringreiterverein e.V.
4.00 53.50
53. 222 Cascor 2
S \ Holst \ Schi \ 2007 \ Casall x Coronado \ B: Vissers,Wim \ O: ,Verband d.Züchter des Holsteiner Pf
 
GER
Jonas Panje
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
4.00 53.53
54. 314 Cilija
M \ Holst \ Schi \ 2007 \ Clearway x \ B: Gloy, Hermann \ O: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf
 
AUT
Christina Matt
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
4.00 53.59
55. 500 Gigolo van't Breehof
G \ BWP \ B \ 2006 \ Contact van de Heffinck x Palestro van de Begijnakker \ B: Baere,Rudi de \ O: Hennings,Reimer Detlef
 
GER
Alessa Hennings
RuFV Hanerau-Hademarschen u.Umg.eV
4.00 53.74
56. 139 Calli M
G \ OS \ B \ 2007 \ Catoki x Silvestre \ B: Meyer,Jens-Wilhelm \ O: Meyer,Jens-Wilhelm
 
GER
Christian Kleis
RFV Eichengrund-Lentföhrden
4.00 53.83
57. 594 Ornat CR
M \ Dt.Pf \ Db \ 2007 \ Orlando x Romino \ B: Clausen,Georg \ O: Gestüt Rabenhof/Georg u.Silke Claus
 
GER
Thomas Voß
RFV Höllnhof e.V.Schülp
4.00 53.84
58. 493 Fine Edition
G \ Hann \ B \ 2007 \ For Edition I x Don Juan \ B: Theophil,Dieter \ O: Andersen,Lars Bak
 
DEN
Lars Bak Andersen
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
4.00 54.02
59. 772 Paris 105
M \ S.Wbl \ B \ 2007 \ Armitage x Pentagon (ex Paspartout) \ B: Hansson,Elly \ O: Andersson,Camilla
 
SUI
Andreas Erni
RV Breitenburg e.V.
4.00 54.03
60. 711 Wakonda 72
M \ Holst \ B \ 2006 \ Limbus x Come On \ B: Tiemann,Uwe \ O: Tiemann,Uwe
 
GER
Gordon Paulsen
RV Concordia a.d.Miele e.V.
4.00 54.75
61. 380 Connor 48
S \ Holst \ Schwb \ 2006 \ Casall x Cor de la Bryere \ B: Struve,Eduard \ O: Verband d.Züchter des Holsteiner Pf
 
GER
Thomas Konle
RuFV von Elmshorn u.Umg. e.V.
4.00 65.50
62. 188 Carina 509
M \ Holst \ Schi \ 2007 \ Clarimo x Lavaletto \ B: Petersen,Klaus Dieter \ O: Stall Magdalenenhof/Participia Hold
 
GER
Nisse Lüneburg
RFV Uetersen u.U.von 1924 e.V.
4.25 55.25
63. 444 Crona CR
M \ Holst \ B \ 2007 \ Carmarque x Landjunge \ B: Clausen,Georg \ O: Gestüt Rabenhof/Georg u.Silke Claus
 
GER
Thomas Voß
RFV Höllnhof e.V.Schülp
4.25 55.44
64. 65 Atlanta 510
M \ Holst \ B \ 2006 \ Acodetto I x Levantos II \ B: Oldekop,Horst \ O: Oldekop,Horst
 
GER
Tim Markus
TRSG Holstenhalle Neumünster e.V.
8.00 49.99
65. 652 Saviola 3
M \ Trak. \ Schwb \ 2006 \ Grafenstolz x Abdullah \ B: Weschke,Kurt \ O: Kozian-Fleck,Maja,Kozian,Christina
 
GER
Maja Kozian-Fleck
Kieler Renn- u.RV v.1902
8.00 51.48
66. 336 Cletus 2
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Cassiano x Lorentin I \ B: Lass,Johann Peter \ O: Wulschner,Astrid,Unterlandstättner,Stefan
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
8.00 52.05
67. 653 Scaliostro
G \ DSP \ B \ 2006 \ Saccor x Liostro \ B: Zieten,Hans-Jürgen \ O: Sport-u.Zuchtpferde Ziethen GbR,
 
GER
Hans-Christian Zieten
RFV Bechlin e.V.
8.00 53.84
68. 726 Wiola 19
M \ Holst \ B \ 2006 \ Caretano Z x Coriano \ B: Schoof,Otto Boje \ O: Schoof,Otto Boje
 
GBR
Christopher Frazer
RV Breitenburg e.V.
8.00 55.93
69. 144 Calotta 22
M \ DSP \ B \ 2007 \ Con Sherry x Dusold \ B: Horn,Dorothee \ O: Grahl,Elisabeth
 
GER
Stefan Unterlandstättner
RF Chevalier Genshagen e.V.
8.25 55.06
70. 550 Lewinsky N
G \ Holst \ Schi \ 2007 \ Landos x Athlet Z \ B: Nilsson,Uwe \ O: Nilsson,Uwe
 
DEN
Philip Loven
RV Concordia a.d.Miele e.V.
12.00 48.12
71. 434 Costa-Blue
S \ OS \ Df \ 2007 \ Chacco-Blue x Andiamo Z \ B: Gestüt Lewitz, \ O: Flinzer,Felix
 
GER
Felix Flinzer
RuFV Südtondern e.V. Leck
12.00 53.76
72. 313 Ciaco's Son S
S \ DSP \ Schi \ 2007 \ Ciacomini x L'Ami \ B: Schulz,Doreen \ O: ZG Schulz,Doreen u.Volkmar
 
GER
Andre Thieme
RV German Horse Pellets e. V.
13.50 76.62


prize money1.540,00 EUR
judgesSönke Sönksen
Michael Gonell